مشوق‌های بیشتر حکومت ایران برای افزایش جمعیت

دولت ایران همچنان تلاش می‌کند با استفاده از ترفندهای مختلف خانواده‌ها را تشویق کند تا بچه‌های بیشتری داشته باشند. تلاش‌هایی که باور منتقدان در شرایط اقتصادی این روزها موثر و مفید نخواهند بود.
 

سه سال پیش محمود احمدی‌نژاد گفت که سیاست‌های کنترل جمعیت را که در دولت‌های هاشمی و خاتمی به اجرا گذاشته شده قبول ندارد و معتقد است جمعیت حال حاضر ایران کافی نیست.
 
بسیاری از کارشناسان نسبت به این سخنان واکنش منفی نشان دادند اما موضع‌گیری آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی در موافقت با رییس دولت، دستگاه‌های مسئول را بر آن داشت که در جهت تغییر سیاست کنترل جمعبت تلاش کنند.
 
شورای عالی انقلاب فرهنگی ایران یکی از نهادهایی است که می‌خواهد با سیاست‌گذاری‌های جدید در حوزه‌های مختلف به افزایش رشد جمعیت در ایران کمک کند.
 
در تازه‌ترین اقدام، محمدرضا مخبر دزفولی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی می‌گوید که این شورا تبدیل درس "تنظیم خانواده" به "دانش خانواده" را به تصویب رسانده است.
 
از سال‌های گذشته در رشته‌های مختلف دانشگاهی درسی با عنوان تنظیم خانواده ارائه می‌شود که به راه‌های مقابله از بارداری ناخواسته و همچنین مواردی درباره روابط جنسی می‌پردازد.
 
به باور کارشناسان اجتماعی و علوم تربیتی، آموزش‌های مطرح شده در این واحد درسی نسبت به آنچه که در اکثر کشورهای پیشرفت ارائه می‌شود، ناقص و ناکافی است.
 
با این حال به نظر می‌رسد مسئولان حکومتی معتقدند حتی آموزش "ناقص و دیرهنگام" روابط جنسی، یکی از دلایل کاهش اقبال خانواده‌ها به داشتن فرزندان بیشتر است.
 
به گفته مخبر دزفولی در درس "دانش خانواده" به موضوعاتی همچون همسرداری، پرورش فرزند، مباحث قبل از ازدواج، ازدواج، بعد از ازدواج و همچنین به مباحث مختلف اعتقادی، عاطفی، فرهنگی، معیشتی پرداخته خواهد شد.
 


نهاد‌های حکومتی در راستای افزایش جمعیت تلاش‌ می‌کنند

 

دبیرشورای عالی فرهنگی ایران با اشاره به اینکه رویکردهای اساسی حکومت ایران به سمت جلوگیری از کاهش نرخ باروری است تصریح کرد: «این موضوع نیز تحت عنوان "جمعیت اصلاح شده" و مباحث اصلاحی در درس دانش خانواده لحاظ شده است.»
 
بچه‌ی بیشتر، مرخصی بیشتر برای پدر و مادر
 
در شرایطی که شعار "فرزند کمتر، زندگی بهتر" دو دهه گذشته جای خود را به فرزند بیشتر داده است، نهاد‌های حکومتی نیز تلاش می‌کنند در راستای تشویق افزایش جمعیت اقدامات متفاوتی را سازماندهی کنند.
 
به نوشته روزنامه مغرب، سازمان تامین اجتماعی که سعید مرتضوی هدایت آن‌را بر عهده دارد، در تازه‌ترین اقدام خود اعلام کرده است که مرخصی زایمان و ساعت شیردهی مادران باردار برای فرزند چهارم به بعد در بازنگری قانون تامین اجتماعی افزایش خواهد یافت.
 
به گفته‌ سعید مرتضوی ارائه تسهیلات به فرزند چهارم و فرزندان بعدی نیز در دستور کار تامین اجتماعی قرار گرفته و طرح ان به زودی نهایی می‌شود.
 
پیش از این نیز وزیر بهداشت ایران از تهیه لایحه افزایش مرخصی زایمان از ۶ به ۹ ماه خبر داده بود. در صورتی که نوزادان دوقلو یا بیشتر باشند، این مدت افزایش خواهد یافت.
 
در این لایحه موارد تشویقی دیگری نیز برای مادران و پدران در نظر گرفته شده است، که پس از تصویب مجلس شورای اسلامی قابلیت اجرایی خواهند یافت.
 
ایران با داشتن نرخ تورم رسمی بالای ۲۳ درصد و بیکاری رسمی بالای ۱۱ درصد از شرایط مناسب اقتصادی برخوردار نیست. با وجود درآمد هنگفت نفتی در هفت سال اخیر، تحریم‌های بین‌المللی و سیاست اقتصادی دولت، تورم و بیکاری و ورشکستگی صنایع داخلی را به دنبال داشته است.
 
بسیاری این انتقاد را مطرح می‌کنند که با توجه به مشکلات اقتصادی موجود، مشوق‌های فعلی نمی‌تواند پاسخگوی مشکلات خانواده‌هایی باشد که هم‌اکنون نیز توان تامین نیازهای ضروری خود را ندارند.

+32
رأی دهید
-234

نقی‌ الله - سیدنی - استرالیا
میخواهند ایران رو به پاکستان تبدیل کنند! چون مردم ایران کم کم داره جشمشون به اسلام باز میشه و این بخاطر تحصیل و مطالعه هست! این آخوند‌ها میخواهند با رشد جمعیت مردم رو فقیر و بدبخت کنند که همه فقط قران بخونند و فکر کنند کلّ علم دنیا در قران هست!
شنبه 27 آبان 1391 - 00:46
piki82 - تورین - ایتالیا
خیلی دوست دارم اون احمقی که مثبت میده رو ببینیم !.
شنبه 27 آبان 1391 - 01:14
sam.iranian - تاستین - امریکا
اول اونایی که زاییدیت بزرگ کنید...
شنبه 27 آبان 1391 - 04:29
grannaz - کوالامپور - مالزی
شما نمیتونید حقوق کسانی که کارمیکنند رو بدین حالا میخواین به کسی که کار نمیکند و در مرخصی هست ، حقوق بدین اون هم برای ۹ ماه ، با این وضعیت اقتصادی و اجتماعی ۱ بچه هم خیلی خیلی زیاده برای خانواده ها .. این دولت احمق چی فکر کرده .. واقعا کی نشسته داره برای این ایرانی های بد بخت تصمیم میگیره ...
شنبه 27 آبان 1391 - 05:55
mortimer - اصفهان - ایران
من که ترجیح میدم بچه هام سر از چاه فاضلاب در بیارن تا بیان تو این خراب شده :)//این سیاست ها هم فقط به درد نسل قبل می خوره که به جای مغز فقط از دستگاه تناسلی کار می کشیدند و جمعیت را طی یک دهه مثل بمب منفجر کردند :/
شنبه 27 آبان 1391 - 07:03
Caroline - تهران - ایران
piki82 - تورین - ایتالیا. منم همین طور!!!!
شنبه 27 آبان 1391 - 08:54
bavaffa - باكو - اذربيجان
خلایق هرچه لایق دنیا حتا پاکستان و کشورهای آفریقا به‌‌ آسایش فکر می‌کنند و کنترل جمیعت ایران مملکت امام زمان به بدبختی زنده با د شاهین نجفی
شنبه 27 آبان 1391 - 09:31
احتراز - دورف - آلمان
piki82 - تورین - ایتالیا این قدر احمق تو ایران هنوز هست، که این آخوندها واسشون این حرفهارو بزنن، اینها قبول می‌کنن. نتیجه اینجا + میدن
شنبه 27 آبان 1391 - 09:33
reza.28 - لندن - انگلستان
میخوان یه گداخونه مثل هند و پاکستان دورست کنن ،لاشخورا ی عوضی انگار نمیدونن مردم با چه بدبختی زندگی میکنن
شنبه 27 آبان 1391 - 09:45
zari goli - کرمانشاه - ایران
خانه های بهداشت ایران دیگه قرص های ضدبارداری عرضه نمیکنند. این فاجعه ست...
شنبه 27 آبان 1391 - 10:47
yashainiran - ایران - ایران
اینها توانایی اداره کشوری با جمعیت 75 میلیونی را ندارند چگونه می خواهند کشور با جمعیت 150 میلیونی را مدیریت بکنند؟ مشکل اساسی جای دیگر است ابتدا آن را حل نمایند چون مشکل همه مردم ایران معیشتی و اقتصادی است. هر انسانی شکم دارد که باید سیر شود اگر جیب ها خالی باشد شکم ها هم خالی خواهند بود پس چه بهتر که نون خور اضافی تولید نشود
شنبه 27 آبان 1391 - 10:08
Star bandar - تهران - ایران
احتراز - دورف - آلمان;;;;;با هات موافقم راست میگی هنوز هستند کسانی که عقلشان وگوششان به حرف آخوند است،،،بعدخود را ملت متمدن مینامیم
شنبه 27 آبان 1391 - 15:13
PARVANE1 - برنموث - انگلستان
نیست که حالا شیر و نون و پوشک خیلی‌ ارزونه.؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!! جهالت تا به کی؟
شنبه 27 آبان 1391 - 23:59
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.