سید محمد خاتمی: متاسفانه در جامعه ما دروغ و تملق زیاد شده و باید نگران باشیم

رئیس جمهور سابق گفت: انسان هر کاری که می‌کند باید به خاطر خدا باشد نه به خاطر خودنمائی؛ رسیدن به ثروت یا اینکه از او تمجید و تعریف بکنند.

به گزارش  انتخاب، حجت الاسلام سید محمد خاتمی در مراسم عزاداری سیّد و سالار شهیدان امام حسین در زادگاه خود اردکان، اظهار داشت:

از حضرت امام صادق نقل شده است که فراوان سوره فجر را بخوانید چون آیات آخر این سوره متعلق به جدّ من ابا عبدالله الحسین است آخر سوره فجر چنین است "یا ایتها النفس المطمئنه ارجعی الی ربک راضیه مرضیه فادخلی فی عبادی وادخلی جنتی"

"ای جان مطمئن و محکم به سوی خداوند برگرد در حالیکه تو از خدا خشنودی و خدا از تو خشنود است و درآ در میان عباد من و داخل شو در بهشت من"

در قرآن کریم درباره جان انسان ها و وجوه آن تعبیرهای مختلف است؛نفس اماره،نفس لوامه و نفس مطمئنه ،اگر بخواهیم بگوییم انسان کی به کمال می رسد هنگامی است که نفس او مطمئن باشد.

خداوند درباره بندگان خالص خودش می گوید "لا خوف علیهم و لا هم یحزنون" همه مشکلات بدبختی ها و نگرانی های روحی و روانی در انسان یا از ترس است یا از غم.انسان به خاطر مشکلاتی که برایش پیش می آید غمناک می شود، کسی از بستگانش از دنیا می رود ؛ما ل و مقامش را از دست می دهد . و ترس ؛ترس از فقر، ترس از بیماری،ترس از حکومت های جبّار زورگو؛ خداوند می فرماید مومن کسی است که نه خوف دارد و نه حزن. بهشت جایی است که در آن نه ترس است و نه غم.انسانی که ترس و غم نداشته باشد این انسان ؛ انسان خوشبختی است و نفس مطمئن ، نفسی است که اطمینان دارد چون به خدا پیوسته است و واقعا فارغ از غم و حزن است ؛ خداوند به این جان مطمئن که به کمال رسیده است و از همه مراحل گذشته است می گوید که "یا ایتها النفس..."که تو از خدا خشنود هستی و خدا از تو خشنود است.پس داخل  شو در جمع بندگان خاص من و بهشت من. دراینجا بندگان و بهشت به "یای متکلم منفرد " اضافه شده است.

خداوند بصورت "ما "،"نحن" زیاد گفته ولی در میان بندگان من که خاص من هستند و داخل شو در "جنت من" نه بهشت کلی ؛  بهشتی که اختصاص به من دارد و آن جایگاه بزرگی است در آی.

حضرت صادق فرمود این آیات را زیاد بخوانید که این آیات درباره جدّ من امام حسین است.

یعنی در واقع امام حسین شخصیتی است که هم نفس مطمئنه دارد که هم از خدا راضی است هم خدا از او راضی است و در آن دنیا داخل در بهشت ویژه الهی است.اگر بخواهید زندگی امام حسین را در نظر بگیرید ،وقتی که در مدینه بالای قبر جدش رفت و خداحافظی کرد.از جمله چیزهایی که گفت اینکه:من گام بر نمی دارم جز در راه رضایت خدا.

این مساله خیلی مهمی است که انسان هر کاری که می کند به خاطر خدا باشد نه به خاطر خودنمائی؛رسیدن به ثروت نه به خاطر اینکه از او تمجید و تعریف بکنند به خاطر رضایت خدا باشد.

آخرین لحظه ای که در گودال قتلگاه افتاده بود می فرمود:"الهی رضاً بقضائک،تسلیماً لامرک" این مظهر شخصیت بارزی است که خدا اینچنین از او تجلیل و تعریف کرده است.

خدا انشاالله به حق محمد(ص) و آل محمد(ص)، ما را به شخصیت و جایگاه پیامبر، اهل بیت و این بزرگواران آشنا بکند و واقعاً پیرو آنها باشیم،نه فقط بگوییم دوستتان داریم ، در ادب در اخلاق و بخصوص الان که ما اکنون حکومتی منتسب به اسلام داریم این پیروی را ثابت کنیم و واقعا آنچه باعث تاسف است این است که ما در جامعه مان از بالا به پایین می بینیم موارد اخلاقی که مورد تایید دین خدا بوده ؛مورد تایید پیامبر بوده - و می فرمایند"بعثت لاتمم مکارم الاخلاق"- آسیب دیده است.متاسفانه در جامعه ما دروغ یا تملق و...زیاد شده و باید نگران باشیم. گرچه بسیار مهم است که وضع اقتصادی خوب باشد؛زندگی مردم آرام و مطمئن و خوب باشد زیر بناهای اقتصادی،اجتماعی استوار باشد، روابط ما با حفظ اصالتها به گونه ای باشد که خطرها را دفع و کم کند ، ولی مهمتر از همه اینها اینکه اخلاق در جامعه جایگاه مهم داشته باشد.

انشاالله که با پیروی که از پیامبر و پیشوایان بزرگوار بخصوص حضرت ابا عبدالله بتوانیم این صفات و خصوصیات را هم در جنبه فردی و هم جنبه اجتماعی در جامعه پیاده کنیم و پیش ببریم.

+84
رأی دهید
-42

ab shangooli - لندن - انگلند
خوب دروغ گو خود تو هستی‌ ، که ذره ای‌ آزادی هم که وجود داشت رو از بین بردی و وعده‌های دروغ دادی به مردم که هیچوقت هم عمل نکردی.هرگز فراموش نمی‌کنیم وقتی‌ که رئیس جمهور شدی مردم و دانشجویان و طرفدارانت به حمایت تو و بسته شدن روزنام سلام به خیابانها آمدند و اعتراض کردند ، فقط به پشتوانه چراغ سبز تو که گفته بودی به خیابانها بریزید من از شما پشتیبانی‌ می‌کنم ولی‌ در همان روز تو گفتی‌ که اینها اراذل و اوباش هستن و مردم و دانشجویان در امیر آباد ، کوی دانشگاه رو به خاک و خون کشیدن.مرگ بر تو و اجدادت و مرگ بر جمهوری اسلامی به تمام معنا.
جمعه 26 آبان 1391 - 19:53
یه نفر - تهران - ایران
سید خندان شما که خدا رو شکر هیچ کاری رو برای تعریف و تمجید نمی کنی نه اصلا"
جمعه 26 آبان 1391 - 20:17
gharib 196 - هامبورگ - آلمان
ای خاتمی تو هم دستت تو دست این آخونداس الکی‌ مردم رو گول نزن تا زمانی‌ که آمریکا دخالت مستقیم نکنه این آخوندا ولن کن نیستن بی‌چاره جونهای ایرانی‌ که تو زندان این آخوندا دارن می‌میرن
جمعه 26 آبان 1391 - 20:14
mohammad.avaz - تهران - ایران
با این که این هم ۱مفت خوره دولت بیشتر نیست ولی‌ باز هم از یون کم عقل‌های جمهوری اسلامی بیشتر حالیشه
جمعه 26 آبان 1391 - 21:13
irane aziz - وین - اتریش
اتفاقا خودت یکی‌ از همون دروغگو هایی هستی‌ که هردفعه به شکلی‌ دروغ میگی‌ و بعد هم ماست مالی میکنی‌
جمعه 26 آبان 1391 - 21:14
lpeesheel - همیلتون - کانادا
باز این زر زد!
جمعه 26 آبان 1391 - 21:36
ARTEMIS-SW - .پاريس - فرانسه
چه کشف مهمی‌!!! نکند در این ۳۳ سال شبها تریاک افغانی و ویسکی‌ اسکاتلندی می‌زدی که تازه مستی از سرت پریده!!
جمعه 26 آبان 1391 - 22:12
zebbel - بوستون - آمریکا
از آخوند و بچه آخوند دروغ گو تر در دنیا نیست. بی‌ شرفا.
شنبه 27 آبان 1391 - 01:57
Iran e azad - هورتن - نروژ
تو خودت صد‌ها بار به ۲۰ میلیون ایرانی‌ که به تو رای دادند،دروغ گفتی‌ و خیانت کردی !. از اولین روزهای اولین تلاش انتخاباتی آت ،در دانشگاه تهران،تربیت معلّم،سالن شهید افراسیابی / شیرودی،بازار تهران،اسلام شهر و..... در طول ۶ ماه همراه و همیارت بودم. . هر کس قول‌ها و حرف‌های تو را نشنید، من همه را از نزدیک و کاملا شنیدم ! از شب اول بعد از انتخابات به یاران نزدیکت که به آنها قول وزارت داده بودی خیانت کردی تا جوانی که در در دور‌ترین نقطه ایران به علت فعالیت ‌ستاد جوانان به تو ترسو رای داده بود. تو روی شغال را هم کم کردی !.
شنبه 27 آبان 1391 - 02:34
mi cielo - کاراکاس - ونزوئلا
شما خفه لطفا.
شنبه 27 آبان 1391 - 02:44
shadan shirin sokhan - هایدلبرگ - آلمان
(@)-- برو بابا ، مردیکه بی‌ عرضهٔ ترسو !،،، ۸ سال در رأس دولت بودی ، چه گلی‌ به سر این ملت بدبخت زدی ؟!،، مزه ریاست زیر زبونت مونده و باز نزدیک انتخابات شد ، میخواهی‌ دوباره سر ملت شیره بمالی ؟!،، کور خوندی !، دستت برای ما ایرانیان رو شده !، البته آقای ابطحی که رعیس دفترت بود تا فهمید که چه مارمولکی هستی‌ از تو جدا شد که لکه ننگ با تو بودن را از خودش دور کنه !، یک عده از یارانت را به زندان انداختی و خودت بیرون از زندان راست راست میگشتی و به ریش آنها هم میخندیدی !!،، ننگ بر تو آخوند مردم فریب !،، آمین
شنبه 27 آبان 1391 - 03:53
truth_hurts - سن فرانسیسکو - آمریکا
بازهم موقهٔ انتخابات شد اینها شروع به ز‌ر زدن کردن. تمام اینها سرتاپا یه کرباسن. سگ زرد برادر شغاله هر کس که کاندید بشه چه آخوند چه غیر آخوند چه موسوی باشه چه هرکس دیگر باید از فیلتره رهبره تریاکی بگذره، رای دادن در جون گیری اسلامی و اسـ... یعنی‌ خیانت به ایران حالا خود دانی
شنبه 27 آبان 1391 - 05:02
reza.28 - لندن - انگلستان
بیا برو گم شو بابا ،بیچاره ستار بهشتی رو زیر شکنجه کشتید ،همتو ن با بینا.. جلو رسانها گفتید سکته کرد مورد ،تازه انقدر خرید فکر میکنید مردم باور میکنن ،البته چه باور کنن چه باور نکن به حال شما فرقی نمیکنه لاشخورا .
شنبه 27 آبان 1391 - 10:04
ماه شب - تهران - ایران
یکیش تووووووووووووووووووی رو سیاه
شنبه 27 آبان 1391 - 17:29
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.