فرماندار ورزقان: مردم در رساندن پتو به مناطق زلزله‌زده کمک کنند

فرماندار ورزقان می‌گوید، زلزله صبح روز جمعه ۲۶ آبان ۱۳۹۱ به قدرت ۹ / ۴ ریشتر در منطقه ورزقان باعث تخریب سه واحد مسکونی شده و برف و سرما زلزله‌زدگان آذربایجان را محاصره کرده است.
 

خبرگزاری ایسنا به نقل از محرم فروغی شجاعی فرماندار ورزقان می‌نویسد که زلزله‌زدگان ورزقان با توجه به سردی هوا، نیاز به پتو، لباس گرمز دستگش و لباس زیر گرم دارند. شجاعی از مردم خواسته به یاری زلزله‌زدگان بشتابند.
 
این در حالی است که بارش برف مناطق زلزله‌زده در آذربایجان ایران را سفید پوش کرده و سرمای هوا بر مشکلات زلزله‌زدگان افزوده است.
 
پیش از این  و در روز چهارشنبه ۱۷ آبان هم، زلزله‌ای به قدرت ۱ / ۵ ریشتر در  ورزقان رخ داده بود که دستکم ۶۰ نفر را زخمی کرد. بنا بر گزارش‌ها چند نفر که مشغول تعمیر ساختمان‌های خود بودند، از داربست سقوط کرده و کشته شدند.
 
به‌ گفته فریبرز طرلانی رئیس شورای شهر ورزقان خانه‌هایی که در زلزله ۲ / ۶ ریشتری ۲۱ مرداد آسیب دیده و در این مدت تعمیر شده بودند، بار دیگر در زلزله چهارشنبه ۱۷ آبان فرو ریختند.
 
سایت "کلمه" در روز سه‌شنبه ۲۳ آبان، در گزارشی  از نیمه‌کاره ماندن خانه‌های در حال ساخت در مناطق زلزله‌زده به علت بارش برف و سردی هوا خبر داده بود. این گزارش به نقل از یکی از اهالی ورزقان نوشته است: «دیگر بدتر از این باید منتظر چه بلایی باشیم تا مسئولان رسیدگی کنند. این چادرها هم که گرم نمی شوند. به ما چراغ والور داده اند که بو می دهد و امنیت هم ندارد. دایم باید نگران آتش سوزی باشیم. برف هم آمده اما هنوز به ما کانکس نمی دهند. انگار نه انگار که سرما امان فرزندان و خانواده های ما را بریده است.»
 
آتش‌سوزی در چادرهای زلزله‌زدگان
 
خبرگزاری مهر روز چهارشنبه ۱۹ مهر از آتش‌سوزی در چادر زلزله‌زدگان و کشته شدن یک‌نفر در جریان این آتش‌سوزی خبر داده بود. بنا بر این گزارش در روستای "قراجا" شهرستان هریس که حدود ۳۰۰ خانوار دارد، ده  تخته از چادرهای هلال احمر طعمه حریق شد و پیرزنی ۷۰ ساله در اثر این آتش‌سوزی درگذشت. این حادثه از اتصال برق یکی از چادرهای زلزله‌زدگان آغاز شد و به چادرهای دیگر زلزله‌زدگان سرایت کرد.
 


از سوی دیگر، مرضیه وحید دستجردی وزیر بهداشت جمهوری اسلامی، در بازدید از مناطق زلزله‌زده آذربایجان شرقی نسبت به شیوع بیماری‌های واگیر نزد زلزله‌زدگان هشدار داده و گفته بود بیشتر شکایت زلزله‌زدگان درباره مواردی هم‌چون سرویس‌ها و حمام‌های بهداشتی است.
 
 خبرگزاری ایسنا روز پنجشنبه ۲۰ مهر به نقل از وزیر بهداشت نوشته بود که سرمای محیط، مشکلات ناشی از حیوان گزیدگی و حیوانات اهلی رها، زلزله‌زدگان را تهدید می‌کند.
 
ساخت تنها ۲۰۰ واحد مسکونی
 
گزارش‌های موجود نشان می‌دهند که  بازسازی مناظق زلزله‌زده آذربایجان به کندی پیش می‌رود. الله‌وردی دهقانی نماینده ورزقان در مجلس شورای اسلامی روز جمعه ۷ مهر به خبرگزاری ایلنا گفته بود مردم زلزله‌زده آذربایجان شرقی تا دو سال دیگر صاحب سقف نخواهند شد. به گفته این نماینده از ۳۰ هزار واحد مسکونی که قرار بود دولت تا نزدیکی فصل سرما برای زلزله زدگان آماده کند، تاکنون تنها ۲۰۰ واحد آماده شده است.
 
آذربایجان شرقی در روز شنبه ۲۱ مرداد با دو زلزله ۲ /۶ و ۳ /۶ ریشتری لرزید. این زلزله‌ها  باعث کشته ‌شدن چندصد نفر و تخریب صد درصدی بسیاری از روستاها شدند.

+655
رأی دهید
-63

be_pa_khaste - هارلم - هلند
ما ملت ایران باید تا زنده هستیم روزی ۳ بار محکم بزنیم تو سر خودمون با دو دست.از بس این حکومت فاسد و کثیف هستن
جمعه 26 آبان 1391 - 20:06
shadan shirin sokhan - هایدلبرگ - آلمان
آخه بیشرفها ، اوایلی که این اتفاق افتاد سیل کمکهای مردمی برای کمک به هموطنان زلزله زده آغاز شد ، ولی‌ اکثر آنها را به جرم جاسوس آمریکا و اسرائیل گرفتید و زندانی کردید و گفتید که کمکها باید از کانال دولتی باشد ، و سپس مردم عقب نشینی کردند !!،، حالا به التماس افتادید و از مردم کمک میخواهید ؟!،،، ننگ بر شما بی‌ شرفهای مستبد و ظّد بشری !
جمعه 26 آبان 1391 - 20:06
zoroye iran - وين - اتريش
ای خدا چرا هر چی‌ سنگه فقط برا پای لنگه
جمعه 26 آبان 1391 - 20:32
sourena.de - اشتوتگارت - آلمان
از ۳۰ هزار واحد مسکونی که قرار بود دولت تا نزدیکی فصل سرما برای زلزله زدگان آماده کند، تاکنون تنها ۲۰۰ واحد آماده شده است. .. آقا این ملت چه توقعاتی دارند!!! مگه لبنانی هستند که اینجور از حکومت ولی وقیح توقع دارند؟!!! همون جور که خمینی جلاد اب و برق رو مجانی کرد، سد علی گدا و مموتی هم برای مردم خونه میسازند.
جمعه 26 آبان 1391 - 20:24
irane aziz - وین - اتریش
چقد سخته که عزیزتو از دست بدی و تو سرما بیاد اون عزیز اشک بریزی،مجتبی‌ خامنه‌ای فقط مستحق این شکنجه است
جمعه 26 آبان 1391 - 21:16
mohammad.avaz - تهران - ایران
خوابه خانه را ببیند مردم بی‌چاره آزربایجان همون ۱ذرّه پولی‌ هم مونده مموتی و یون هرموم زده خامنه‌ای دارن به مفتخرش میده
جمعه 26 آبان 1391 - 21:15
hamiii60 - امستردام - هلند
پس تو خودت چه ...می‌خوری
جمعه 26 آبان 1391 - 21:39
Royan - کالیفرنیا - آمریکا
اول آنهائی را که به جرم کمک زندان کردید آزاد کنید , بعد تقاضای کمک دوباره بکنید.
شنبه 27 آبان 1391 - 01:43
bita tehrani - ونکوور - کانادا
۲۱ مرداد زلزله آمده اینها تازه از مردم کمک میخوان! اون یارو مردک ا.ن. گفت رکورد زدن، بیا اینهم سندش.یعنی‌ از شما وقیح تر وجود ندارد مدیر جهان!
شنبه 27 آبان 1391 - 10:10
shahab46 - هانوفر - المان
قربون عمه ات بری مردیکه یابو، مفت خور پس تو دزد را، لولو سر خرمن گذاشتن آنجا
شنبه 27 آبان 1391 - 16:22
kobalt - تهران - ایران
آقای فرماندار محترم شما یه راهی نشون بده که مردم مطمئن بشن این پتوها سر از مغازه ها یا لبنان در نیاره مردم حتما کمک میکنن خودشونم بیارن که میگیرینشون .
شنبه 27 آبان 1391 - 17:44
PARVANE1 - برنموث - انگلستان
مردم کمک کنن؟؟؟؟؟ پس شما‌ها چه... میخورید؟ پست فطرت؟؟؟؟؟؟؟
یکشنبه 28 آبان 1391 - 00:05
pariha - كويت - كويت
وایییییییی آدم دلش به درد میاد انوقت اون نامرد نامجو 40 ملیون دلار هدیه میده به مفت خورهای لبنانی
یکشنبه 28 آبان 1391 - 07:34
ARTEMIS-SW - .پاريس - فرانسه
ملت شما پول بدهید تا زلزله ی الله مهربان جبران شود ما هم ثروت ملی‌ را به لبناننیها میدهیم که هم شمشیرشان تیزتر و هم بودجه ی ویاگرا برای عملیات شبانه تأمین!!! بعد هم به ریش هر ایرانی‌ بی‌ غیرتی‌ که در این تارنما هم فراوان بخندند و بگویند-ال حمار ال تحسین!!!
یکشنبه 28 آبان 1391 - 12:24
Tourkan - کپنهاگ - دانمارک
آقای فرموندار لطفا آن پولهأی را که از دانمارک فرستادیم (۱۸۳ هزار کرون دانمارک) توسط سپاه ضبط شده و صرافی مذکور هم به اتهام پان ترکیسم دست گیر شده را آزاد بفرمایید و پول‌ها را به زلزلزدگان بدهید
‌سه شنبه 30 آبان 1391 - 13:31
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.