دیپلمات‌ها: ایران آماده سرعت بخشیدن به برنامه هسته‌ای خود است

عکس ماهواره ای از سایت فوردو در نزدیکی قم

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از «سه دیپلمات» می‌گوید که ایران در آستانه رسیدن به توانایی لازم برای تولید اورانیوم برای ساخت سلاح هسته‌ای است. این در حالی است که اسرائیل اخیرا اعلام کرده بود که ایران روند فعالیت هسته‌ای خود را کند کرده است.
 
آسوشیتدپرس در گزارشی که روز پنج‌شنبه، ۲۵ آبان‌ماه منتشر کرده، می‌گوید که «ایران از نظر فناوری قادر است در مدت زمان فقط چند روز تولید اورانیوم غنای ۲۰ درصدی را در سایت فردو با به‌کارگیری حدود ۷۰۰ سانتریفیوژ افزایش دهد. این امر زمان برای تولید اورانیوم لازم برای ساخت بمب اتمی را به نصف، یعنی کمی بیشتر از سه ماه، تقلیل می‌دهد».
 
این گزارش در حالی منتشر شده است که وزیر دفاع اسرائیل اوایل آبان‌ماه گفته بود که «ایران به طور موقت از تلاش برای تولید سلاح هسته‌ای دست کشیده است». این اقدام جمهوری اسلامی، به گفته وی، «دستیابی ایران به سلاح اتمی را تا ده ماه آینده به تأخیر می‌اندازد».
 
اهود باراک گفته بود جمهوری اسلامی اخیرا «بیش از یک سوم» از اورانیوم با غنای ۲۰ درصد خود را به مصرف غیرنظامی رسانده است و بر این اساس رسیدن برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی به نقطه بحرانی «هشت تا ۱۰ ماه» به تأخیر افتاده است.
 
در همین حال دو دیپلمات دیگر به آسوشیتدپرس گفته‌اند که تعداد ۷۰۰ سانتریفیوژ را نمی‌توانند تائید کنند، ولی ایران تعداد قابل توجهی سانتریفیوژ به سایت فوردو اضافه کرده است.
 
متخصصین در این باره توافق دارند که تهران قادر است در مدت زمان کوتاهی اورانیوم لازم برای ساخت سلاح هسته‌ای را تولید کند، ولی این امر فقط یک قدم در راه ساخت سلاح هسته‌ای است. آنها می‌گویند ایران به نظر می‌رسد «سال‌ها» از ساخت بمب اتمی فاصله دارد.
 
آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ماه اوت گذشته اعلام کرد که تهران تعداد سانتریفیوژهایش در سایت فوردو را به بیش از دو هزار افزایش داده است. در همین حال برخی دیپلمات‌ها نیز تعداد سانتریفیوژها در فوردو را حدود دو هزار و ۸۰۰ اعلام کرده‌اند، ولی از آغاز سال جاری میلادی فقط حدود ۷۰۰ سانتریفیوژ فعال بوده‌اند.
 
ایران غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم را با توجیه استفاده برای ساخت صفحات سوخت هسته‌ای برای رآکتور آزمایشگاهی امیرآباد تهران از سال ۲۰۱۰ آغاز کرد، اما این پروژه با راه‌اندازی سایت زیرزمینی فوردو و آغاز به کار سانتریفیوژ‌ها در قلب کوه‌های نزدیک شهر قم با سرعت بیشتری ادامه یافت، موضوعی که باعث افزایش نگرانی کشورهای مظنون به برنامه اتمی ایران از جمله آمریکا شد.
 
شورای امنیت با تصویب چهار قطعنامه تحریمی از ایران خواسته غنی‌سازی اورانیوم را متوقف کند، ولی تهران تاکنون به این دستور سازمان ملل توجه نکرده و بارها غنی‌سازی را حق خود اعلام کرده است.

+71
رأی دهید
-24

farhad_dayan - پاریس - فرانسه
ببینید عزیزان اشتباه نکنید چون واقعا تصمیم جمهوری اسلامی این هست که با آمریکا کنار بیاد و تولید اورانیوم را متوقف می‌کنه .چون سرانه ایران به این نتیجه رسیدن که مشکله اصلی‌ مخالفانشون در خارج از کشور خطرناکتر از آمریکا و غربیها هستن و به این نتیجه رسیدن که بتوانند این‌بار با این حرکت مخالفان نظام را دور بزنند چون تعداد مخالفان از ۱۰ ساله قبل بیشتر و خطرناکتر شدند
جمعه 26 آبان 1391 - 14:42
مهدیار - تهران - ایران
پ نه پ . وامیستیم هر کار دلتون خواست بکنید
جمعه 26 آبان 1391 - 17:16
paksan - آمریکا - آمریکا
farhad_dayan - پاریس - فرانسه .. اشتباه نکن مخالفان داخلی بیشتر آقایان رو نگران کرده در هیچ دوره ای از اول انقلاب انقدر مردم متنفر نبودن از حاکمان و آقای خامنه ای درست داره پای جای پای شاه می زاره و برخلاف بعضیا که می گن تاریخ تکرار نمی شه به چشمتون ببینید که تاریخ داره دقیقا تکرار می شه ولی شاید جای بعضی از مهره ها عوض شده باشه مثلا شاه به آمریکا و غرب تکیه داشت و خامنه ای به چین و روسیه ولی رفتار سیستم امنیتی و خامنه ای دقیقا همونه که شاه داشت ولی دوبرابر خشن تر و کم سوادتر سیستم قضایی شاه سالم تر بود ولی مال خامنه ای فاسد تر سیستم حکومتی شاه نخست وزیری بود که منتخب شاه بود و سیستم حکومتی خامنه ای رئیس جمهوری که اختیاراتش در حد همون نخست وزیر شاه هستش و بازم منتخب خامنه ای است و در هر دو حکومت انتخابات نمایشیه و مردم با تقلب سرکار گذاشته می شن تنها تفاوت شاه با خامنه ای اینه که خامنه ای از دین مایه می زاره و
جمعه 26 آبان 1391 - 18:21
paksan - آمریکا - آمریکا
این جای خوشحالیه که ریشه دین رو داره می زنه و البته ظواهر حفظ شده مثل ماه محرم و غیره ولی ریشه ها داره زده می شه و خواهی دید که چطور این درخت کج به دست خود این دین مداران سقوط می کنه کاری که شاه و خیلیا نتونستن بکنن و نشانه های روشنش همین دروغگویی و کلاه برداری ها و قتل ها و از هم پاشیدن خانواده ها پارتی بازی رشوه گیری فساد قضائی فساد مالی فساد دستگاههای زیر نظر رهبر که مستقل از همه دنیا هستن فساد و به دنبال پول و ثروت و سهام و کارخانه و واردات رفتن مراجع تقلید و حجت السلام نماها اینا ریشه های یک مذهب و دین هستند وقتی فحاشی و دروغ و دزدی و فساد و لاپوشانی و پارتی بازی و قتل بخاطر قدرت و قدرت پرستی و حکومت دوستی و خلاصه حب دنیا در راس حکومت دینی رواج پیدا کنه این یعنی اون مذهب و دین داره ریشه هاش می پوسه و قطع می شه و ادامه این روند فقط می تونه توسط همین دین فروشان و آیت الله های یک شبه (آملی لاریجانی) صورت بگیره و نباید جلوشون رو گرفت چون تنها راه نجات مردم همینه که اینا خودشون ریشه رو بزنند و چهره واقعی دین
جمعه 26 آبان 1391 - 18:32
paksan - آمریکا - آمریکا
برای مردم روشن بشه مثل مردم اروپا و داستان کلیساها و هر وقفه ای و سقوط این رژیم شاید در کوتاه مدت خوشحال کننده باشه ولی در بلند مدت دوباره اینها سردر می آورند پس بهتره این روند سقوط که خدا هم وعده داده به دین فروشان به دست خودشون کامل بشه و همین امروز خیلی از روحانیون واقعی شرم دارن از حکومت دفاع کنند کم نیستند این افراد و اگر آمریکا و اسرائیل دخالت نکنند به نظر من از نظر جامعه شناسی ایران یک دوره ای همچون دوران شکست کلیسا و حکومت دینی در غرب رو با هوشیاری مردم و آگاه شدن مردم به اصل این نوع حکومتها که جز استفاده از نام خدا برای رسیدن به منافع و مطامع دنیوی چیزی نیست رو می فهمند و روزی که این حکومت به دست خودشون سرنگون بشه مردمی داریم آگاه و دنیا چشیده که می دانند که دین فروشی و سوء استفاده از دین برای حکومت کردن یعنی چی .
جمعه 26 آبان 1391 - 18:32
farhad_dayan - پاریس - فرانسه
دوست عزیزم (آمریکا آمریکا) دیدگاه و گفته‌های شما کاملا درست است،ولی تخصصی نیست،من کینه‌ای که از جمهوری اسلامی دارم و نفرتی که دارم هیچگاه باعث نمی‌شه که حرفی رو زود و بدون بالا پائین کردن به زبان بیارم ولی‌ اینو میدونم که جمهوری اسلامی مجموعهٔ پیچیده‌ای هست که هیچکس و هیچ سیستمی‌ نمیتونه ازش سر در بیاره حتا کاراکترهای بزرگ در آمریکا و اروپا به این دلیل که خود ما بهتر از دیگران خودمون رو میشناسیم،یه روزی همین مردمی که شما گفتید صبح گفتند درود بر مصدق و در همان شب هم مردم گفتند مرگ بر مصدق،از نظر من,ما مردم ایران بهتر از دیگران از تاریخ و کرده هامون با خبریم؛اینجاست که جمهوری اسلامی میتونه بر مردم ایران کاملا مسلط باشه و راحت مانور خودش رو انجام بده و فقط دسترسی‌ به مخالفانش در خارج از کشور نداره و به این خاطر تا ۱ یا ۲ ماه دیگه با سیستم جدید وارد عمل می‌شه.
جمعه 26 آبان 1391 - 22:41
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.