مجازات نقدی ۵/ ۴ میلیارد دلاری برای شرکت نفتی بی پی

شرکت "بی‌پی" و مقامات آمریکایی در باره میزان جریمه این شرکت به توافق رسیدند. "بی‌پی" پیش‌تر به دلیل ایجاد "فاجعه زیست‌محیطی" در خلیج مکزیک به پرداخت نزدیک به ۱۷ میلیارد دلار خسارت ‌به ساحل‌نشینان محکوم شده بود.
 

در روز بیستم آوریل ۲۰۱۰ (یکم اردیبهشت ۱۳۸۹) در سکوی حفاری نفت "دیپ واتر هوریزون" در خیلج مکزیک انفجاری رخ داد که باعث نشت ۷۸۰ میلیون لیتر نفت خام سنگین به آب‌های خلیج وغرق‌ سکوی حفاری شد. در این حادثه ۱۱ نفر کشته شدند، انواع جانداران دریایی قربانی گشتند و به بیش از ۶۰۰ هزار تن از ساحل‌نشینان خسارت وارد شد.
 
اکنون، پس از گذشت دو سال از"بزرگ‌ترین فاجعه‌ی زیست‌محیطی تاریخ آمریکا" مقامات قضایی این کشور با شرکت "بریتیش پترولیوم" (بی پی) به توافق رسیدند که این شرکت مبلغ ۵/ ۴ میلیون دلار جریمه بپردازد.

"بی پی" پیش از این دوبار به پرداخت ۸/ ۷ میلیارد و ۹ میلیارد دلار خسارت به ساکنان سواحل آمریکایی خلیج مکزیک محکوم شده است. این شرکت در مجموع ۳۸ میلیارد دلار برای این حادثه در نظر گرفته بود که ۱۴ میلیارد دلار آن برای تعمیر تجهیزات حفاری و پالایش آب‌های آلوده هزینه شد.
 
پیامدهای ناشناخته ‌
 
هنگام اعلام آمادگی "بی پی" برای پرداخت خسارت به کارگران پاک‌سازی، ماهی‌گیران، رستوران‌و هتل‌داران و همینطور ساکنان ‎ سواحل خیلج مکزیک در ایالت‌های لوئیزیانا، می‌‌سی‌‌سی‌پی، آلاباما و فلوریدا، شرکت نفتی بریتانیایی وعده داد که در ۱۲ سال آینده هزینه‌های درمان و پزشکی این افراد را پرداخت کند.


 
طبیعت وحش در سواحل خلیج مکزیک از "بزرگ‌ترین فاجعه‌ی زیست‌محیطی تاریخ آمریکا" خسارات جبران ناپذیری خورده است
 

 
"بی پی" برای جمع‌آوری لکه‌های نفتی و ته‌نشین کردن آن‌ها، بیش از چهار میلیون لیتر ماده شیمیایی بر روی خلیج مکزیک پخش کرده بود که هنوز هم پیامدهای استفاده از این مواد در این حد، برای سلامت انسان و محیط ‌زیست روشن نیست.
 
آزمایش‌های پزشکی نشان دادند که این مواد پایداری بالایی دارند، مدت بسیار زیادی در بدن انسان باقی می‌مانند و دست‌کم ابتلا به ۹ بیماری را شدت می‌بخشند. از جمله مواردی که پزشکان در ارتباط با این مواد به آن اشاره می‌کنند از دست‌دادن حافظه و سقط جنین است.
 
"بی پی" و دریای خزر
 
لکه‌های نفتی دریای خزر که تابستان امسال هویدا شدند، بحث بر سر دخالت شرکت‌های نفتی‌، به ویژه شرکت "بی پی" در آلودگی آب‌های دریای خزر را دامن زدند. "بی پی" یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های انرژی غربی است که در دریای خزر فعالیت می‌کند.
 
به گفته‌ی برخی کارشناسان، جمهوری آذربایجان در طول دو دهه‌ی گذشته تولیدات نفت و گاز این دریا را بیشتر کرده و باعث آلودگی بیشتر آن شده است. برخی دیگر معتقدند که پساب‌های صنعتی از جانب ایران باعث بروز آلودگی‌های شدید خزر می‌شود.
 
عبدالرضا کرباسی، معاون دریایی سازمان حفاظت از محیط زیست ایران، اوایل پاییز اعلام کرد که موضوع لکه‌های نفتی دریای خزر از طریق مراکز بین ‌المللی برای دریافت خسارت پی‌گیری خواهد شد. او تاکید کرد، لکه‌‌‌های نفتی برای آنالیز به وزارت نفت ارسال شده‌اند و طرح شکایت ۶ تا ۷ ماه طول خواهد کشید.

+40
رأی دهید
-10

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.