بازرسان سازمان ملل: مقامات در مورد مرگ ستار بهشتی توضیح بدهند

بازرسان ویژه سازمان ملل متحد در امر حقوق بشر روز پنج‌شنبه، ۲۵ آبان‌ماه، رسما خواستار توضیح مقامات مربوطه در جمهوری اسلامی درباره مرگ ستار بهشتی، وبلاگ‌نویسی شدند که نزدیک به دو هفته پیش در بازداشت پلیس جان خود را از دست داد.
 
مرگ ستار بهشتی ۳۵ ساله، ساکن تهران، که روز ۹ آبان به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی از طریق فعالیت در شبکه اجتماعی» بازداشت شد و روز ۱۳ آبان در بازداشتگاه پلیس درگذشت تاکنون باعث واکنش‌های بسیار در داخل و خارج از کشور شده است.
 
به گزارش خبرگزاری رویترز از شهر ژنو در سوئیس، در ادامه این واکنش‌های بین‌المللی بازرسان ویژه سازمان ملل بر لزوم تحقیق درباره این «جنایات مخوف» و اجرای عدالت در ایران تاکید کرده‌اند.
 
احمد شهید،‌ گزارشگر ویژه ایران، در بیانیه‌ای رسمی در این باره گفت: «لازم است افرادی که بالقوه در جنایاتی چنین مخوف دست داشته‌اند بازجویی شده و به دست عدالت سپرده شوند، چرا که عدم انجام این اقدامات مهر تاییدی است بر فرهنگ معافیت از مجازات.»
 
این گفته بازرس حقوق بشر ایران در سازمان ملل در حالی است که ستار بهشتی نخستین قربانی زندان در ایران نیست و هنوز در پرونده‌هایی چون زهرا کاظمی و بازداشتگاه کهریزک کسی مجازات نشده است.
 
احمد شهید و دیگر بازرسان حقوق بشر سازمان ملل در ادامه واکنش خود از «تصمیم جمهوری اسلامی برای تحقیق در مورد مرگ» ستار بهشتی استقبال کرده و با اشاره به احتمال مرگ او «زیر شکنجه» خواسته‌اند که یافته‌های این پرونده به انتشار عمومی درآیند.
 
گفته می‌شود مرگ ستار بهشتی در زندان بر اثر شکنجه بوده است. وب‌سایت خبری «کلمه»، نزدیک به مخالفان حکومت، در همین زمینه تصویر شکایت‌نامه‌ای منسوب به این مقتول را منتشر کرده که در مدت بازداشت نگاشته شده است. او در این «شکایت‌نامه» از ضرب و شتم خود توسط نیروهای پلیس فتا خبر می‌دهد.
 
کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی روز چهارشنبه، ۲۴ آبان، گزارش مقدماتی خود درباره مرگ این وبلاگ‌نویس منتقد حکومت ایران را ارائه کرد.
 
در این گزارش کوتاه که به بازداشت بهشتی توسط پلیس سایبری ایران (فتا) و مرگ او در بازداشتگاه اشاره شده از قوه قضاییه ایران خواسته ‌شده است «در صورت احراز تخلف با عناصر متخلف برخورد قانونی» کند.
 
در همین زمینه وب‌سایت خبری «شبکه ایران» از بازداشت سه متهم در رابطه با مرگ ستار بهشتی خبر داده و گفته است که متهمان مسئولان بازجویی از او بوده‌اند که «بازداشت و تحویل دادسرای نیروهای مسلح» شده‌اند.

+54
رأی دهید
-26

Azadikhah - تكسل - هلند
با کمال تاسف و ناراحتی با خبر شدیم ابوالفضل عابدینی به دلیل شهادت درباره شکنجه های شهید ستار بهشتی طی اقدامی عجیب امروز۲۵ آبانماه ۱۳۹۱ از زندان اوین به زندان کارون اهواز فرستاده شد. ستار بهشتی پس از چند روز بازداشت توسط نیروهای امنیتی در حبس جان باخت. شوربختانه نیروهای امنیتی در برابر اقدام عابدینی با رویکردی غیرقانونی وی را به زندان کارون انتقال دادند. چندی پیش آقای محسنی اژه ای سخنگوی قوه قضاییه نیز طبق گزارش پزشکی قانونی وجود جای ۵ کبودی بر بدن ستار بهشتی را تایید نمود. دستگاه قضایی ایران طی اعلامیه ای صریحا به پیگیری مساله قتل این جوان تاکید کرد اما به جای پیگیری عوامل شهادت این وبلاگ نویس میهن پرست تلاش در پاک کردن صورت مساله و برخود با کسانی دارند که از نزدیک شاهد وضعیت روحی و جسمی این فعال مدنی بودند و در برابر قاضی شهادت داده اند. م
جمعه 26 آبان 1391 - 11:35
Iran e azad - هورتن - نروژ
مشت نمونه خروار! قطره نشان دریا!. کدام جنایت کاری خودش را تاحالا محکوم کرده!
جمعه 26 آبان 1391 - 12:15
irane aziz - وین - اتریش
امیدوارم این رسوایی نظام خون آشام اینقدر ادامه پیدا کنه که منجر به نابودی اون بشه
جمعه 26 آبان 1391 - 12:49
sourena.de - اشتوتگارت - آلمان
Azadikhah - تکسل - هلند هموطن عزیز. از اینکه ابوالفضل عابدینی به اهواز منتقل شده ناراحت نباشید. همینکه ایشان هنوز بدست مزدوران خونخوار حکومت بقتل نرسیده خوشحال باشید. با درود بر همه آزادیخواهان و مرگ بر خامنه ای و مزدورانش
جمعه 26 آبان 1391 - 13:39
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.