وزیر اقتصاد: از اول آذر ارز تک‌نرخی می‌شود

شمس‌الدین حسینی از سیاست‌های جدید ارزی دولت ایران خبر داده است که به گفته او از ابتدای آذر، ‌چهارشنبه آینده، اجرایی می‌شود.

وزیر اقتصاد و سخنگوی اقتصادی دولت دهم در یک برنامه زنده تلویزیون دولتی ایران گفت «تک‌نرخی شدن نرخ ارز و مبنا قرار‌ گرفتن نرخ ارز در مرکز مبادلات از اول آذرماه امسال» از جمله این سیاست‌های جدید است.
 
آقای حسینی تاکید کرده که دولت به دنبال آن است تا «مرکز مبادلات ارز،‌ مرجع عملیات ارزی و عملیات تجاری مرتبط قرار گیرد.»
 
نرخ مرجع ارز برای محاسبه حقوق و عوارض گمرکی و دیگر محاسبات بودجه‌ای،‌ هر دلار ۱۲۲۶ تومان در نظر گرفته شده بود.
 
شمس‌الدین حسینی با اشاره به مبنا بودن نرخ ارز مرجع گفته است: «حال که بازار به ثبات رسیده این نرخ مبنا تغییر کرده و مبنای محاسبه حقوق ورودی کالای وارداتی نرخ ارز در مرکز مبادلات خواهد بود.»
 
او در عین حال تاکید کرده است: البته ممکن است این سوال پیش بیاید که دولت با انگیزه درآمدی این کار را کرده است که پاسخ منفی است، زیرا همزمان با اجرایی‌شدن آن، نرخ تعرفه تعدیل می‌شود و به سمت تک‌نرخی شدن ارز پیش می‌رویم.
 
شمس‌الدین حسینی، وزیر امور اقتصاد و دارایی، در عین حال از عملکرد مرکز مبادلات ارزی ایران در این دو ماه پس از تشکیل آن دفاع کرده و آن را «قابل قبول» توصیف کرده است.
 
پیش از وزیر اقتصاد نیز ‌صمد کریمی، سخنگوی مرکز مبادلات ارزی، خبر داده بود که ارز مبادلاتی برای قیمت‌گذاری کالاها و خدمات و همچنین صورت‌های مالی و دارایی در ایران مبنا قرار داده می‌شود.
 
این مقام مسئول در مرکز مبادلات ارز ایران،‌ متوسط نرخ دلار در این مرکز از زمان تشکیل را دو هزار و پانصد تومان اعلام کرد.
 
این رقم بیش از دو برابر قیمت نرخ ارز مرجع ، هر دلار ۱۲۲۶ تومان است که اگر مبنای قیمت‌گذاری و محاسبات قرار گیرد و اگر این رقم جایگزین نرخ ارز مرجع شود، ‌تغییرات محسوسی را به دنبال خواهد داشت.
 
وزیر اقتصاد ایران تاکید کرده که اختصاص دلار ۱۲۲۶ تومانی به کالاهای اساسی و دارای اولویت یک و دو، همچنان ادامه خواهد یافت.
 
به گفته شمس‌الدین حسینی، «اما دیگر گمرک دو نرخ ندارد و همه را با نرخ ارز مرکز مبادلات محاسبه می‌کند که عدد روز مرکز مبادلات خواهد بود و وارد‌کننده از این منظر هزینه‌ای متحمل نمی‌شود و در واقع نباید کالاهای گروهی یک و دو به هیچ عنوان گران شود.»
 
وزیر امور اقتصاد و دارایی به سازمان‌هایی همچون شرکت ملی نفت ایران و صندوق توسعه ملی هشدار داده است که اگر می‌خواهند حساب‌هایشان پذیرفته شود و کارشان قانونی شود حتما ارز خود را در مرکز مبادله عرضه کنند و این فرآیند تقویت خواهد شد و در غیر این صورت تخلف محسوب خواهد شد.
 
شمس‌الدین حسینی در حالی از سیاست‌های ارزی جدید دولت خبر داده که هم‌زمان ارسلان فتحی‌پور، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرگزاری مهر، از نهایی‌شدن و اعلام وصول طرح ۱۱ ماده‌ای ارزی مجلس خبر داده است.
 
بر اساس ماده یک این طرح که با عنوان «ساماندهی تخصیص ارز در شرایط اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولید ملی» اعلام وصول شده، «دولت مکلف شده است که به مدت سه سال و با قابلیت تمدید، کمیته‌های تخصیص ارز را تشکیل دهد.»
 
در این طرح، وظیفه این «کمیته‌های تخصیص ارز» استفاده بهینه از ظرفیت‌های اقتصادی کشور و کاهش نیازهای ارزی و تکیه بر توانایی‌های داخلی و حذف نیازهای غیرضروری ارز» عنوان شده‌ است.
 
به گفته رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی،۱۱۷ نماینده مجلس این طرح را که با قید یک فوریت تدوین شده، ‌امضا کرده‌اند.

+31
رأی دهید
-62

Neda02 - اتاوا - کانادا
جان مادرت ببند فکو تا اوضاع خراب‌تر نشده آخه شما مسئولین تا دهنتون را باز می‌کنین کلا کن‌فیکون می‌شه!
‌پنجشنبه 25 آبان 1391 - 21:53
irane aziz - وین - اتریش
تو هم مثل رئیس جمهور بیمارت،توهم زدی
‌پنجشنبه 25 آبان 1391 - 22:22
abdol1987 - تهران - ایران
آقای وزیر: لطف کنید زر زیادی نزنین. هر بار میای زر میزنی یه جهش گنده اتفاق می افته. بنابراین پلیز شات
‌پنجشنبه 25 آبان 1391 - 22:44
دل سوخته - اریزونا - امریکا
هیچ کاری بجز پدر سوخته بازی و دروغ و جنایت و فساد و دزدی و .. کاری از شما مسئولین بر نمیاد
جمعه 26 آبان 1391 - 00:28
kami_81 - مالمو - سوئد
خاک بر سر ملت که این جور حیوونا رو تحمل میکنند
شنبه 27 آبان 1391 - 01:02
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.