لاریجانی: دولت از مرگ ستار بهشتی وقیحانه سوءاستفاده می‌کند

رئیس قوه‌ قضاییه با اشاره به مرگ ستار بهشتی، در زندان، از نحوه انتشار این حادثه در رسانه‌های دولتی انتقاد کرد و مدعی شد که وابستگان دولت امنیت ملی کشور و نظام اسلامی را رعایت نکرده ‌‌و آب به آسیاب دشمن ریخته‌اند.
 

صادق لاریجانی، رئیس قوه قضاییه در نشست شورای روسای دادگستری و دادستان‌های مراکز استان در روز پنج‌شنبه (۲۵ آبان/۱۵ نوامبر) بار دیگر به قتل ستار بهشتی، وبلاگ‌نویسی که تحت شکنجه ماموران در زندان جان سپرد، اشاره کرد و از "تبلیغات رسانه‌های داخلی" انتقاد کرد.
 
لاریجانی گفت: «در عجبم که برخی از سایت‌های وابسته به دولت این را موضوع را دستاویزی قرار داده‌اند و گفته‌اند که حالا مشخص می‌شود که چرا رئیس‌جمهور قصد بازدید از زندان اوین را داشته است.» وی افزود«این تلاشی وقیحانه برای سوء‌استفاده از یک حادثه است.»
 
به نظر می‌رسد که انتقاد و حمله لاریجانی متوجه حامیان احمدی‌نژاد از جمله سخنان محمدرضا تقوی‌فرد، مدیر مسئول روزنامه خورشید است.
 
اظهارات مدیر مسئول روزنامه خورشید
 
محمدرضا تقوی‌فرد، مدیر مسئول روزنامه خورشید در گفت‌وگویی با شبکه ایران در ۲۳ آبان ضمن اشاره به مرگ ستار بهشتی گفته بود: «به عنوان یک نویسنده از این مسئله بسیار خجالت‌زده شدم.»
 
تقوی‌فرد آشکارا "بایکوت و سانسور" اخبار قتل ستار بهشتی در روزنامه‌های داخلی را مایه "شرمساری و افسوس مظاعف" دانسته بود. مدیر مسئول روزنامه خورشید افزود: «حدود یک ماه قبل رئیس‌جمهور در نامه‌ای از تصمیم خود برای بازدید از زندان اوین خبر داد و در مقابل به سیاسی کاری و تلاش برای حمایت از آقای جوانفکر متهم شد، در حالی که امروز حکمت تصمیم آقای احمدی‌نژاد برای بازدید و سرکشی به زندان‌ها روشن شده است.»
 
تقوی‌فرد مدعی شد: «اگر اجازه می‌دادند رئیس‌جمهوری از اوین بازدید کند، چنان جوی در جامعه و روابط فی مابین متهمان و مجرمان با مسئولان قضایی و بازجوها به وجود می‌آمد که زمینه‌های هرگونه حادثه تلخ را یک بار برای همیشه ریشه‌کن می‌کرد.»
 
مدیر مسئول روزنامه خورشید احمدی‌نژاد را "خادم زندانیان" ایران دانست و افزود که رئیس‌جمهور "معتقد به کابینه ۷۰ میلیونی" است.
 
این سخنان در حالی ابراز می‌شود که سعید مرتضوی، متهم اصلی پرونده کهریزک از سوی محمود احمدی‌نژاد نخست به ریاست ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و سپس به ریاست سازمان تامین اجتماعی منصوب شد. روزنامه خورشید نیز به این سازمان وابسته است.  تمامی تلاش‌های قضایی و اعتراضات نمایندگان مجلس شورا نیز برای مجازات یا عزل مرتضوی از مصادر حکومتی سرانجام بی‌نتیجه ماند.


 
محمود احمدی‌نژاد در کنار صادق لاریجانی در جلسه معارفه رئیس قوه قضاییه

 

در زندان کهریزک تعدادی از زندانیان پس از حوادث انتخابات ۸۸ شکنجه شدند و دست‌کم ۴ تن از معترضان بازداشت شده در زیر شکنجه جان باختند. برملا شدن این جنایت تنها به انفصال مرتضوی از خدمت قضایی منجر شد.
 
"کهریزک ۲" و آگاهان و ناآگاهان داخلی
 
لاریجانی دلیل سکوت یک هفتگی دستگاه قضایی را به دلیل "رسیدگی" به این ماجرا دانست. وی گفت: «سکوت ما به منزله اهمال و سستی نبود. بطور قطع اگر تخلفی از سوی نیروی انتظامی رخ داده باشد با آن برخوردی محکم و قاطع خواهیم داشت.»

لاریجانی مدعی شد که مرگ ستار بهشتی "ربطی به دستگاه قضایی و زندان اوین" ندارد. وی بی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌آنکه نام مشخصی از حامیان دولت ببرد گفت: «در این مسیر تلاش بیگانگان این است که از این آب گل‌‌آلود به نفع خودشان ماهی بگیرند، بیان عناوینی مثل کهریزک ۲ و غیره تلاش‌های بیگانگان است و متاسفانه افراد آگاه و ناآگاه داخلی دارند آب به آسیاب دشمن می‌ریزند.»
 
رئیس قوه قضاییه جمهوری اسلامی درباره گزارش‌های منتشرشده در برخی رسانه‌های داخلی تصریح کرد: «متاسفانه کسانی مطالبی به هم وصل می‌کنند که هیچ ربطی به یکدیگر ندارند تا از آن سوء استفاده کنند، این موارد رعایت امنیت ملی کشور و نظام اسلامی ما نیست که حرف‌های نادرستی را در میدان بریزیم و نتوانیم جمعشان کنیم.»
 
در هفته‌های گذشته نزاع میان محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌قوه مجریه با صادق و علی لاریجانی روسای قوه‌های قضاییه و مقننه چنان بالا گرفت که سرانجام علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی مجبور به دخالت شد و ادامه این درگیری‌ها را "خیانت" به نظام دانست. به نظر می‌رسد هشدارهای خامنه‌ای نتوانسته‌است که از نزاع درونی نظام جمهوری اسلامی جلوگیری کند، به گونه‌ای که اینک قتل یک وبلاگ‌نویس هم به مایه‌ای برای جدال سیاسی آنها تبدیل شده و هر کدام انگشت اتهام را به سوی دیگری دراز می‌کند، در حالی که تحقیق در باره خود چند و چون قتل و عاملان همچون با کندی و ابهام پیش می‌رود.
 
قتل ستار بهشتی در زندان و جنایات کهریزک تنها نمونه شکنجه و کشتار زندانیان در جمهوری اسلامی نیست. احمد شهید گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق‌بشر ایران و سازمان عفو بین‌الملل بطور مستند بارها ایران را متهم به شکنجه زندانیان برای اعتراف‌گیری و مجازات آنان کرده‌اند که در موارد متعددی این شکنجه منجر به مرگ زندانیان شده است.

+28
رأی دهید
-77

karkas - اصفهان - ایران
برین به درک
‌پنجشنبه 25 آبان 1391 - 19:06
بت شکن - مونترال - کانادا
این مردک چرا هیچ وقت سعی‌ نکرد از کهریزک وزندان رجأی شهر بازدید کند؟؟
‌پنجشنبه 25 آبان 1391 - 19:10
بابک - سبزوار - ایران
لاریجانی همانند برادرهایش خودش را به کوچه علی چپ می زند.
‌پنجشنبه 25 آبان 1391 - 19:11
m4ssod - لندن - انگلستان
این پدر پسر شجاع بهتره حرف نزنه به‌خدا سنگین تره!
‌پنجشنبه 25 آبان 1391 - 19:42
Negah* - فرانکفورت - المان
بامید آن روز که جنایتکاران رژیم خونخوار اسلامى بدست خانوادهاى داغ بر جیگر که آمارشان میلیونهانفراست تیکه تیکه شوند.. آمین
‌پنجشنبه 25 آبان 1391 - 19:23
maziar hezarshamshir - بوخلت - آلمان
از کی‌ تا حالا، از مرگ یک انسان، وقیحانه سؤ استفاده میشود، ملای پست و خائن!!!!!
‌پنجشنبه 25 آبان 1391 - 20:01
farhad_dayan - پاریس - فرانسه
به قول معروف میگه من نبودم دستم بود تقصیر آستینم بود..آقای املی لاریجانی چه چیزی‌رو میخواهی‌ ثابت کنی‌ زیاد ادای انسانهای مظلومو به خودت نگیر چشماتو خوب باز کن و واقعیتو ببین شما فقط داری دستو پا میزانی‌ برگرد به همون شهر آمل و به اقوام خودت دروغ بگو ولی‌ حواست باشه تو آمل هم هستن اشخاصی‌ که به ریشت بخندن..
‌پنجشنبه 25 آبان 1391 - 19:54
shadan shirin sokhan - هایدلبرگ - آلمان
( @ )-- دم محمودی گرم !، این لاری+جانی‌های عراقی کینه دیرینه‌ نژادشان را با ایرانان دارند نشان میدهند !، و آنچنان در قدرت نفوذ کرده اند که هم مجلس را ریاستش را در دست دارند و هم قوه قضاییه را و نماینده حقوق بشر را نیز آن یکی‌ برادر در دست دارد !، حال یک سؤالی که در ذهن ایرانیان خطور می‌کند این است که ؛ براستی در بین ایرانیان اصیل کسی‌ وجود نداشت و ندارد که این پست‌های حساس کشور به دست متولدین نجف عراق افتاده است ؟!،،، خاک بر سر ما ایرانیان که کشور عزیزمان ایران با آن همه قدمت تاریخی اش باید عراقی‌ها بر ما حکومت کنند !!، این یک ننگ بزرگی‌ است برای ما ایرانیان !!،، باز هم خاک بر سر ما ایرانیان که فقط بلدیم خودمان برای خودمان بگوییم ؛ هنر نزد ما ایرانیان است و بس !!،، اگر هنر این است ؟، پس باید ...به این هنر !!!،،، محمودی بزن درب و داغون کن این بی‌ پدرهای عراقی را !
‌پنجشنبه 25 آبان 1391 - 19:58
Caroline - تهران - ایران
گفتیم که رفت از این جهان ِ فانی . خلخالی،آن شیخ ِ به گوهر جانی: . بینیم کنون که او به تن مرده، ولی . زنده ست به جان در تن ِ لاریجانی!.
‌پنجشنبه 25 آبان 1391 - 21:26
anty mola - اربیل - عراق
اسلام نامردمی ترین اندیشه انسانی در طول تاریخ میباشد...........................
‌پنجشنبه 25 آبان 1391 - 21:14
Azadikhah - تكسل - هلند
به گفته فعالان دارای تجربه زندان و شکنجه، علائم کبودی بر روی بدن ستار بهشتی که محسنی اژه ای به آن اشاره کرده، دقیقا نشانه های شکنجه ای به نام "جوجه" است که پیگیری آن می تواند سر نخ مهمی برای پیگیری ابعاد نامعلوم این پرونده باشد. در همین حال، اطلاعات جدید رسیده که نشان می دهد علت دقیق مرگ ستار بهشتی، "از کار افتادن کلیه‌ها در اثر ضرب و شتم در جلسه بازجویی روز جمعه ۱۲ آبان ۱۳۹۱" بوده است.
‌پنجشنبه 25 آبان 1391 - 21:29
irane aziz - وین - اتریش
هر خونی که تو ایران ریخته بشه،این برادران عرب لاریجانی خون آشام در آن دست دارند
‌پنجشنبه 25 آبان 1391 - 22:20
Islam zoda - تورنتو - کانادا
شما اوه. اوه ...دیگه واقعاً وقتش است که همه شما از اصول گرا تا میانه رو و اصلاح گرا و ساندیس خور، یا به درجه رفیع شهادت نائل گردید یا همگی‌ از این جهان غیب شده به امام غایبتون بپیوندید..انشاالله..
جمعه 26 آبان 1391 - 02:07
Royan - کالیفرنیا - آمریکا
الف لام میم در قران ترس وبیم اسلام را از ملا نشان میده که از وحشت بی حد از ملا اسم شو پشت و رو نوشته.
جمعه 26 آبان 1391 - 03:44
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.