مرگ سالانه صدها هزار نفر در جهان بر اثر ذات‌الریه

۱۲ نوامبر روز جهانی مبارزه با ذات‌الریه است. به گزارش نهاد‌ها و سازمان‌های امدادرسانی در سال ۲۰۱۱ حدود ۳ / ۱ میلیون نفر جان خود را در جهان بر اثر ابتلا به ذات‌الریه از دست داده‌اند که اکثر آنها خردسال بوده‌اند.
 

سازمان‌های یونیسف، بنیاد جمعیت جهان، CARE، GAVI Alliance، One و World Vision به مناسبت روز جهانی مبارزه با ذات‌الریه (۱۲ نوامبر) اعلام کرده‌اند که در سال گذشته‌ی میلادی ۳ / ۱ میلیون نفر جان خود را در سراسر جهان بر اثر ابتلا به این بیماری از دست داده‌اند.
 
به گزارش این سازمان‌ها، اکثر قربانیان خردسال بوده‌اند. به گفته‌ی کارشناسان، یک پنجم کودکانی که پیش از رسیدن به سن ۵ سالگی می‌میرند، جان خود را بر اثر ذات‌الریه و پیامدهای آن از دست می‌دهند. همچنین گفته می‌شود که ۹۹ درصد این موارد مرگ در کشورهای در حال توسعه روی می‌دهد.
 
نهادهای مزبور اعلام کرده‌اند که کمپین‌ها، پروژه‌ها و تلاش‌هایی که در طی ۱۰ سال گذشته انجام گرفته، سبب شده‌است که میزان مرگ و میر خردسالان بر اثر ذات‌الریه کاهش یابد، امری که در اهداف هزاره‌ی سازمان ملل نیز گنجانده شده است.
 
این شش سازمان در گزارش خود خواستار دسترسی بیش از پیش انسان‌ها به واکسن، داروهای آنتی‌بیوتیک و بهداشت بهتر شده‌اند. هم‌زمان نیز باید شیوه‌های بهتری برای پیشگیری از سرایت این بیماری اجرا شود.
 
ذات‌الریه که بیماری‌ای عفونی است، معمولاً بر اثر آلودگی به باکتری‌ها، ویروس‌ها، قارچ‌ها، انگل‌ها یا صدمه‌های شیمیایی و فیزیکی ریه ایجاد می‌شود.
 
سرفه، درد در ناحیه سینه، تب و سنگینی تنفس مهمترین علائم ذات‌الریه هستند. با کمک رادیوگرافی و آزمایش خلط می‌توان این بیماری را در اغلب موارد تشخیص داد. درمان ذات‌الریه بر حسب علت بیماری متفاوت است، برای نمونه ذات‌الریه باکتریایی با آنتی‌بیوتیک درمان می‌شود.

+20
رأی دهید
-34

sali945 - تپلچانی - اسلواکی
من متخصص رادیولوژی هستم این یارو عکس رو بر عکس گرفته
‌پنجشنبه 25 آبان 1391 - 21:44
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.