لاریجانی: مرگ ستار بهشتی به قوه قضائیه و زندان اوین ربطی ندارد

رئیس قوه قضائیه می‌گوید مرگ ستار بهشتی ارتباط مستقیمی با قوه‌قضائیه و زندان اوین ندارد و نباید به این بهانه نیروی انتظامی را تضعیف کرد. برخی زندانیان سیاسی اما شهادت داده‌اند این وبلاگ‌نویس در زندان اوین شکنجه شده بود.
 

صادق آملی لاریجانی رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران درباره دلیل سکوت قوه‌ قضائیه نسبت به مرگ ستار بهشتی وبلاگ‌نویس گفته است: «این حادثه به صورت مستقیم ربطی به قوه قضائیه یا زندان اوین ندارد و متهم در اختیار نیروی انتظامی بوده است.»
 
صادق آملی لاریجانی چهارشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۱ در جلسه مسئولان قضایی ادامه داده است: «اگر اثبات شود که این فرد در اثر شکنجه فوت کرده است، تخلف و جنایت چند مامور بوده است و نباید به بهانه‌ای برای تضعیف نیروی انتظامی یا قوه قضائیه تبدیل شود.»
 
صادق آملی لاریجانی این را هم اضافه کرده است که اگر اثبات شود که مرگ این شهروند در اثر اهمال یا شکنجه در زمان بازداشت بوده است، ماموران و مسئولان این حادثه مجازات می شوند.
 
ستار بهشتی "وبلاگ نویس و از فعالان شبکه‌های اجتماعی"، ۳۵ ساله روز سه‌شنبه ۹ آبان با یورش ماموران پلیس فتا (پلیس ویژه فضای مجازی) به منزل پدری‌اش در رباط کریم دستگیر و بعد از دو روز بازجویی به بند ۳۵۰ اوین انتقال یافت. پس از هفت روز بازداشت به خانواده ستار بهشتی اطلاع می‌دهند که برای تحویل جنازه او به پزشک قانونی کهریزک مراجعه کنند.
 
بنا بر گزارش‌ها ستار بهشتی در بازجویی‌ها زیر شکنجه ماموران امنیتی کشته شده است. مادر ستار بهشتی روز سه‌شنبه ۱۶ آبان به سایت "سحام‌نیوز" گفته است: «از ما خواسته اند فردا صبح پس از هماهنگی با ماموران به کهریزک مراجعه کنیم و جنازه را تحویل بگیریم". عموی ستار حسینی نیز گفته است: «تا امروز هیچ خبری از وی نداشتیم. تا اینکه امروز دامادمان را احضار کرده‌اند و به وی می‌گویند که ستار فوت کرده و به مادر و خواهر وی اطلاع دهید. هنگامی که علت فوت را جویا شدیم به ما گفتند خفه شوید و به شما ربطی ندارد.»
 
۴۱ زندانی سیاسی: ستار بهشتی در زندان اوین شکنجه شد
 
در حالی که صادق آملی لاریجانی مدعی است مرگ ستار بهشتی ارتباط مستقیمی با زندان اوین و قوه‌قضائیه ندارد، ۴۱ زندانی سیاسی بند ۳۵۰ اوین شهادت داده‌اند که ستار بهشتی، زندانی سیاسی، در این زندان شکنجه شده بود.
 
به گزارش کلمه، این زندانیان سیاسی در ادامه نوشته‌اند ستار بهشتی با آن‌ها در باره شکنجه خود صحبت کرده است. آنها در باره این شکنجه‌ها به نقل از ستار بهشتی می‌گویند: «درمواقعی دست‌های وی را با دستبند بصورت قپانی بسته و کتک می‌زدند و در مواقعی دیگر وی را بر روی زمین انداخته و با پوتین ضربه‌های شدیدی به سر و گردن وی وارد می‌کردند.»


 
۴۱ زندانی سیاسی بند ۳۵۰ اوین شهادت داده‌اند که ستار بهشتی، زندانی سیاسی، در این زندان شکنجه شده بود


 
زندانیان سیاسی بند ۳۵۰ زندان اوین که ستار بهشتی یک شب را در آن‌جا سپری کرده بود، روایت کرده‌اند که بدن این جوان زیر ضرب و شتم له شده بود و به گفته آن‌ها حتی یک جای سالم در بدنش نبود. بر این اساس ستار بهشتی که در بازجویی‌ها تحت فشار برای اعتراف و پذیرفتن خواست بازجویان پلیس فتا بوده است، پس از مقاومت به صندلی بسته می‌شده و مورد ضرب و شتم قرار می‌گرفته است.
 
در همین زمینه اسماعیل احمدی‌مقدم فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی نیز چهارشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۱ گفته است ماموران پرونده ستار بهشتی در اختیار دادسرا برای بازجویی هستند. فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی اضافه کرده است : «اگر به نتیجه‌ای برسیم که قصوری بوده، با مقصران آن برخورد قاطع و قانونی را به عمل خواهیم آورد.»
 
به گزارش خبرگزاری ایسنا اسماعیل احمدی‌مقدم، فرمانده نیروی انتظامی جمهوری ادامه داده است: «معمولا جرم اینگونه مجرمان (وبلاگ‌نویسی) پس از شناسایی، با بیان تذکراتی و در نهایت با اخذ تعهداتی، خاتمه می یابد. هنوز مشخص نیست که فوت «ستار بهشتی» طبیعی بوده یا نه، و این موضوع نیز در دست بررسی است.»
 
گزارش "غیرشفاف" از مرگ ستار بهشتی در مجلس
 
به گزارش خبرگزاری مهر، روز چهارشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۱ گزارشی از مرگ ستار بهشتی در صحن علنی مجلس شورای اسلامی خوانده شد که پس از پایان قرائت آن توسط حسین نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی، برخی نمایندگان مجلس به متن این گزارش اعتراض کرده و آن را گزارشی "غیر شفاف" خوانده‌اند.
 
در این گزارش از جمله آمده است: «اصل موضوع فوت ستار بهشتی در بازداشتگاه‌ نیازمند بررسی دقیق و جدی است و به همین علت کمیسیون تصمیم گرفته یکی از قضات با تجربه، دارای درجه ممتاز قضایی و عضو کمیسیون امنیت ملی را در چارچوب وظیفه نظارتی مامور کند تا حصول نتیجه نهایی موضوع را شخصا پیگیری نماید.»
 
احمد بخشایشی نماینده اردستان در تذکری با اشاره به ماجرای فوت ستار بهشتی وبلاگ نویس در صحن علنی مجلس شورای اسلامی گفته است: «تذکر ما به قوه قضائیه این است که به زندانی سیاسی احترام بگذارد و این در هر رژیمی واجب است مگر نلسون ماندلا ۲۷ سال در زندان نبود، کسی به او توهین نکرد نباید فرد را به زندان برد و افقی برگرداند.»
 
پیش‌تر غلامحسین محسنی اژه‌ای٬ سخنگوی قوه قضائیه ایران٬ روز دوشنبه (۲۲ آبان / ۱۲ نوامبر) تایید کرده بود که علائم کبودی در پنج نقطه بدن ستار بهشتی از جمله ساق پا٬ دست٬ پشت کتف و یکی از ران‌های او رویت شده است.
 
پس از اعلام مرگ ستار بهشتی وبلاگ‌نویس، ویکتوریا نولاند سخن‌گوی وزارت امور خارجه‌ آمریکا ضمن ابراز تاثر از "خبر تکان‌دهنده‌ی" مرگ ستار بهشتی، از مسئولان جمهوری اسلامی خواست چگونگی این "قتل" را بررسی کنند.
 
ویکتوریا نولاند، ضمن ابراز همدردی با خانواده‌ و تسلیت به بازماندگان بهشتی گفت:«من هم‌چنین به همه‌ی ایرانی‌هایی که به دست این رژیم بی‌رحم و مقدس‌نما به ناحق مورد آزار و اذیت قرار گرفته‌اند و دستگیر شده‌اند و یا خانواده کشته‌ شد‌گان تسلیت می‌گویم.»
 
سخن‌گوی وزارت امور خارجه‌ی آمریکا تاکید کرده بود که ستار بهشتی وبلاگ‌نویس ۳۵ ساله، جرمی جز بیان عقیده‌ سیاسی خود، مرتکب نشده بود.

+30
رأی دهید
-119

shytoon - وادوز - لیچتن اشتین
من نبودم دستم بود، تقصیر آستینم بود...........همه را فرستند سر کار آخرش هم هیچی‌، جوون از بین رفت.
‌پنجشنبه 25 آبان 1391 - 11:14
farhad_dayan - پاریس - فرانسه
با این حرف به شعور مردم ایران اهانت می‌شه اینها یا مردم مرا خوب نمی‌‌شنا سند یا مردم را ابله تصور میکنند که اینگونه زیر همه چیز میزنند باز هم خود مردم قضاوت کنند
‌پنجشنبه 25 آبان 1391 - 11:16
star44 - یوتبوری - سوئد
گمونم اینم طبق معمول کاره اسرائیل و آمریکاست , خودشونو مسخره کردن دلقکها.
‌پنجشنبه 25 آبان 1391 - 11:16
STAR44 - یوتبوری - سوئد
(رژیم مقدس نما )چه توصیف مناسبی.
‌پنجشنبه 25 آبان 1391 - 11:23
keyanrad - منچستر - انگلستان
قابل توجه اون کاربرهایی که سنگ حکومت اسلامی ایران رو به سینه می زنند. بشه روزی این قاتل هارو گرفت مثل خامنه ای، صادق لاریجانی، محمد خاتمی، ناطق نوری، علی لاریجان و .... یک بالایی سروشون بیارم که با محمد و خاندانش ملاقات مستقیم داشته باشند.
‌پنجشنبه 25 آبان 1391 - 11:23
MartinT - هایدلبرگ - آلمان
من فکر کنم اصلا چیزی به نام ستار بهشتی‌ وجود نداشته.اینا همش توطئه علیه آغااست
‌پنجشنبه 25 آبان 1391 - 11:43
انقلاب دوم - هامبورگ - آلمان
راست میگه، من تحقیق کردم دیدم مرگ ستار بهشتی‌ به قوه قضائیه گواتمالا و اداره پلیس شهر لندن مربوط می‌شه البته در این وسط ماموران زندان آلکاتراز هم بی‌ تقصیر نیستند. قوه قضائیه ایران مسئول رسیدگی و تهیه غذای بیت رهبری است، البته بعضی‌ مواقع وظیفه تامین علوفه و کاه و یونجه و ساندیس بسیجی‌‌ها و ذوب شدگان ولایت را هم بر عهد دارد. خدا اجرشون بده...
‌پنجشنبه 25 آبان 1391 - 11:47
scarysoal.au - ملبورن - استرالیا
فکر می کنم مادربزرگ من ستار بهشتی را کشته بود آقای لاریجانی خاک برسرت این طوری می خواهید از حق مردم دفاع کنی.
‌پنجشنبه 25 آبان 1391 - 12:00
Caroline - تهران - ایران
گفتیم که رفت از این جهان ِ فانی . خلخالی،آن شیخ ِ به گوهر جانی: . بینیم کنون که او به تن مرده، ولی . زنده ست به جان در تن ِ لاریجانی!.
‌پنجشنبه 25 آبان 1391 - 12:46
من حرف حساب می زنم - تهران - ایران
کی بود کی بود من نبودم !!!! از اون رهبر چلاق خونخوار تا اون مزدور شکنجه گر دستش در خون این جوان مظلوم است و در کشتن او شریک هستند !!!! حالا هی برید برای امام حسین 1400 سال پیش و علی اصغر و علی اکبر یقه بدرانید!!! اینها برای خود عربها هم اهمیتی ندارند و اول محرم سال نو اعراب است !!!! این خونها که به اینصورت ریخته میشود منبع تمام بلایایی است که تو ایران هر روز شاهد آن هستیم تمام کسانی که این ظلم ها و خونریزیها را می بینند و سکوت می کنند هم در این قتل شریک هستند !!!! برای همین است که آب خوش از گلو هیچ کس تو ایران پایین نمی رود به قول شاعر حذر کن ز درد درونهای ریش که ریش درون عاقبت سر کند ! به هم بر مکن تا توانی دلی که آهی جهانی به هم بر کند !!!
‌پنجشنبه 25 آبان 1391 - 15:24
truth_hurts - سن فرانسیسکو - آمریکا
رئیس قوه قضائیه می‌گوید مرگ ستار بهشتی ارتباط مستقیمی با قوه‌قضائیه و زندان اوین ندارد. مسلمه که نداره من فکر می‌کنم که بقاله سر کوچه مقصره. شرم بر شما دروغگوها، شماها از کثیفترین حیوانات روی زمین کثافت ترین، اگر شما ایرانی‌ هستین من از ایرانی‌ بودن خودم شرم میکینم.
‌پنجشنبه 25 آبان 1391 - 17:32
datis - سن دیگو - امریکا
تنها چیزی که به شماها ربط داره پول مردمو بالا کشیدنه، جون آدمها تو ایران ارزش شپشم نداره، حـ...
‌پنجشنبه 25 آبان 1391 - 17:52
massoudoslo - اسلو - نروژ
معلوم است که به قوه قضایی ربطی ندارد بلکه به ان دکانی ربط دارد که اولین بار به ستار بهشتی کامپیوتر و کیپورد فروخته که با ان بتواند ان لاین شود و مخالفت خود را همگانی کند !! اصلا شرف و شعور در جمهوری اسلامی شده شیر مرغ !!!
‌پنجشنبه 25 آبان 1391 - 18:21
rezgar - لینشوپینگ - سوئد
پس به کی ربط دارد اگر به رئیس مجلس و رئیس قوه قضائیه ربط نداشته باشد؟ میدانید چرا به تو و برادر عوضیت ربط ندارد چون خود شما هم از جنایت کارانید و باید روزی شما را هم به خاطر عضو بودنتان در باند جنایتکاران خامنه ای چولاق محکمه کرد.
‌پنجشنبه 25 آبان 1391 - 18:38
Royan - کالیفرنیا - آمریکا
کربلا ایران است , جوانان مردم را بی گناه به قتل می رسانند و شهید میکنند بعد این ملت فریب خورده برای لات و لوت های 1400 سال پیش که سر مال و منال دعوای خانواده گی داشتند به سرو سینه میکوبند و حسین حسین میکنند , شهید ستار بهشتی است , زینب ستم دیده مادر ستار ها و نداها هستند که فرزندانشان فقط برای ابراز عقیده مثل گل پرپر شدند. هرکس از این حکومت خونخوار و کثیف حمایت بکند دستش به خون جوانان وطن آلوده است.
‌پنجشنبه 25 آبان 1391 - 20:57
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.