مقابله با ماشین گرفتگی و بیماری سفر

برخی افراد زمانی که می خواهند با ماشین، کشتی و یا هواپیما سفر کنند، دچار مشکل می شوند که به آن بیماری سفری یا به اصطلاح ماشین گرفتگی و دریازدگی می گویند. این مشکل بیشتر در بچه ها و همچنین افرادی که سابقه ی میگرن دارند بیشتر دیده می شود. در این مطلب به مهم ترین علائم این مشکل و روش های مقابله با آن می پردازیم.

رنگ پریدگی، تعریق و استفراغ
علائم ماشین گرفتگی یا بیماری حرکت در افراد متفاوت، مختلف است، اما در اغلب موارد با رنگ پریدگی، عرق سرد و استفراغ خود را نشان می دهد. حرکات ماشین یا تکان های زیاد کشتی باعث بروز این مشکل می شود.
آیا درمان موثری برای این مشکل وجود دارد؟
داروهای موثری برای با مقابله با این مشکل وجود دارد، اما یادتان باشد که این داروها را باید قبل از شروع ماشین گرفتگی مصرف کنید، یعنی اگر علائم آن بروز کند، این داروها تاثیر چندانی نخواهند داشت. حتما نیم تا یک ساعت قبل از حرکت، دارو را مصرف کنید.
 
بهتر است نظر پزشک یا داروساز را جویا شوید تا قرص مناسبی در اختیارتان قرار دهد.
اگر باردار یا شیرده هستید و اگر حالت تهوع تان همراه با علائم دیگری مانند تب و درد است، از مصرف داروها خودداری کرده و به پزشک مراجعه کنید.
برای پیشگیری از مشکل ماشین گرفتگی موارد زیر را در نظر داشته باشید:
در وضعیت درستی بنشینید
زمانی که سوار ماشین می شوید، در صندلی وسطی بنشینید، چون در این نقاط شدت تکان ها کمتر است. در وضعیتی بنشینید که سر و بدن تان کمتر تکان بخورند. اگر امکان دارد دراز بکشید و چشم ها را ببندید. در نهایت اینکه هر یک ساعت یکبار توقف کرده، از ماشین پیاده شوید و هوا بخورید.
میدان بینایی را محدود کنید
در طول مسیر از مطالعه ی کتاب خودداری کنید. نگاه تان را روی افق یا روی نقطه ی ثابتی در بیرون از ماشین متمرکز کنید.
محیط اطرافتان را مناسب حالتان کنید
از گرم کردن داخل ماشین خودداری کنید و کمی شیشه ی ماشین را پایین بیاورید تا هوای تازه وارد ماشین شود. محیط را تا حد امکان ساکت کنید. شلوغی و سر و صدای زیاد ضبط یا رادیو مشکل ساز می شود. در صورت لزوم برای کاهش صدا، گوشی بگذارید.
با سرعت ثابت و مناسب برانید
اگر خودتان رانندگی می کنید با سرعت آرام و ثابتی برانید. کم یا زیاد کردن ناگهانی سرعت، مشکل ساز می شود. از راننده بخواهید که مراعات حالتان را کرده و با سرعت نراند.
به تغذیه تان دقت کنید
با شکم خالی مسافرت نکنید. از مصرف مواد غذایی چرب خودداری کنید. هر از گاهی در طول مسیر یک نوشیدنی شیرین بنوشید.
تمرکز کنید
درست است که احساس ناراحتی دارید، اما سعی کنید به مشکل تان فکر نکنید و فکرتان را به چیزهای دیگر مشغول کنید، چون دچار ترس بیشتر شده و حالت تهوع تان شدید می شود. معمولا افرادی که دچار ماشین گرفتگی هستند، با حرکت ماشین مشکل شان برطرف می شود.
خودتان را آرام کنید
به موسیقی ملایم گوش کنید و تمرکزتان را روی تنفس تان بیاورید. به آرامی نفس بکشید و فکرتان را مشغول کنید. می توانید به عنوان مثال تا عدد صد بشمارید.
زنجبیل را دریابید
چای زنجبیلی، بیسکوییت یا آبنبات های زنجبیلی می تواند برای مقابله و پیشگیری از حالت تهوع و استفراغ موثر باشد. برای مقابله با کم آبی بدن، حتما مایعات مصرف کنید.
برای پیشگیری از ماشین گرفتگی در بچه ها
قبل از سفر
قبل از سفر مطمئن شوید که کودک تان به خوبی خوابیده است و خسته نیست. قبل از سفر به او غذا بدهید، اما نیازی نیست که زیاده روی کند.
 
یک ساعت قبل از حرکت، به او قرص ماشین بدهید. بهتر است با داروساز در خصوص انتخاب قرص مناسب مشورت کنید.
 
یادتان باشد که این داروها باعث بروز احساس خواب آلودگی می شوند. اگر خودتان نیز از این قرص ها مصرف کرده اید، به هیچ عنوان پشت فرمان ننشینید.
در حین سفر
در طول مسیر از ایجاد استرس برای کودکان خودداری کنید. صدای موسیقی را کم کرده و حواستان باشد که نور خورشید به طور مستقیم روی سر بچه نتابد.
 
هر از گاهی کودک را از ماشین پیاده کنید تا چند قدم راه برود و هوا بخورد. حرف های سرگرم کننده بزنید تا حواس کودک از ناخوشی و حالت تهوع پرت شود.
 
شیشه ها را پایین بکشید تا هوای داخل ماشین مدام عوض شود، چون بوی پلاستیک بخصوص در داخل ماشین های نو باعث ایجاد حالت تهوع می شوند.
 
اگر لازم باشد کودک را در حالت نیمه خوابیده قرار دهید و از او بخواهید تا چشم هایش را ببندد. از او بخواهید که پا به پای شما بشمارد یا شعر بخواند تا حواسش پرت شود.
 
حتما داخل ماشین یک کیسه پلاستیکی، یک بطری آب و ترجیحا آب قند و غذاهای سبک و میوه و غیره داشته باشید.
+10
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.