خطرهای بزرگ قمار هسته‌ای آیت‌الله برای مردم ایران

دویچه وله : نتایج یک تحقیق دانشگاه یوتا و موسسه "امید ایران" در آمریکا می‌گوید در صورت حمله‌ی نظامی به ایران دست‌‌کم ۱۰ هزار تن کشته خواهند شد. خسرو سمنانی، رئیس تیم تحقیقاتی در گفت‌وگو با دویچه‌وله از تاثیرات حمله نظامی می‌گوید.
 

در حمله‌ی احتمالی به مراکز هسته‌ای ایران، دست‌کم ۱۰ هزار نفر کشته خواهند شد. این یکی از نتایج تحقیق تازه‌ای است که در آمریکا به شکل مشترک از سوی دانشگاه یوتا و موسسه‌ی "امید ایران" منتشر شده است.
 
این تحقیق که با استفاده از داده‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و اطلاعات عمومی وزارتخانه‌های دفاع و نهادهای دولتی تنظیم شده، در کتابی با عنوان "قمار هسته‌ای آیت‌الله" (The Ayatollah's Nuclear Gamble)نیز منتشر شده است.
 
این تحقیق پیش‌بینی می‌کند که صدها هزار تن در اثر وقایع بعد از حمله‌ی احتمالی به تاسیسات هسته‌ای ایران و انفجار در نیروگاه‌ها به شکل مستقیم آسیب ببینند. در این تحقیق چهارمرکز هسته‌ای اصلی ایران در نظنز، اراک، بوشهر و اصفهان بررسی شده‌اند.
 
خسرو سمنانی، مدیر موسسه‌ی "امید ایران" و رئیس تیم تحقیقی این پروژه در گفت‌وگو با دویچه‌وله از اثرات ناشی از حمله‌ی نظامی به تاسیسات اتمی ایران می‌گوید.
 
دویچه‌وله: آقای سمنانی به چه دلایلی به دنبال تحقیقی علمی درباره‌ی اثرات ناشی از حمله‌ی اتمی به تاسیسات هسته‌ای ایران بر روی شهروندان ایران رفتید؟
 
در سال‌های گذشته با بالا گرفتن مناقشه‌ی اتمی هرچقدر بیشتر اخبار را دنبال می‌کردیم، می‌دیدیم آن‌چه که کمتر و کمتر به آن توجه می‌شود تاثیرات ناشی از حمله نظامی به تاسیسات اتمی و انفجار اتمی بر روی زندگی شهروندان است. احساس کردم لازم است تحقیقی جدی درباره‌ی این اثرات بر روی زندگی شهروندان ایران صورت گیرد. به خصوص که برخی تاسیسات مثل تاسیسات هسته‌ای اصفهان نزدیک به مناطق مسکونی و پرجمعیت ساخته شده است و هرگونه انفجار اثرات ویران‌‌گری بر زندگی شهروندان به جا خواهد گذاشت.
 
در بیانیه‌ی مطبوعاتی خود تاکید کرده‌اید که به دنبال این بودید که کاری علمی کنید. شیوه‌های تحقیق شما به چه شکل بوده است؟
 
ما اطلاعات و داده‌های اصلی تحقیق خود را از منابع عمومی در دسترس مثل گزارش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی واعداد و ارقام اعلام شده استخراج کردیم و بعد با شیوه‌های تحقیقی کامپیوتری که ویژه‌ی بررسی حرکت سموم ناشی از انفجار اتمی در هوا است این داده‌ها را تحلیل کردیم. از تحقیقات محدود پیشین برخی نهادها در ایالات متحده‌ی آمریکا نیز استفاده کردیم و با ترکیب و تحلیل کلی این منابع گزارش مفصل خود را آماده کردیم.
 
آیا برای این تحقیق به آمار و اطلاعات و گزارش‌های رسمی آژانس انرژی اتمی ایران و منابع رسمی دولتی هم دسترسی داشتید؟
 
داده‌های تحقیق ما، اطلاعاتی عمومی و قابل دسترس است و از برخی گزارش‌های عمومی سازمان انرژی اتمی ایران نیز استفاده کردیم. اما گروه تحقیق ما هیچ‌وقت تماس مستقیمی با آژانس انرژی اتمی ایران نداشته است.
 
شما در تحقیق خود اثرات ناشی از حمله‌ی نظامی به تاسیسات اتمی ایران را با فاجعه‌ی چرنوبیل مقایسه کرده‌اید. این شباهت‌ها از چه قرار خواهد بود؟
 
ما در تحقیق خود چهار تاسیسات هسته‌ای اصلی ایران را بررسی کردیم. در میان این تاسیسات، بیش از همه تاسیسات بوشهر است که در صورت انفجار ناشی از حمله به چرنوبیل شباهت خواهد داشت؛ چرا که یک رآکتور هسته‌ای اصلی در این نیروگاه است و از نظر ابعاد نیز این دو نیروگاه شبیه هم هستند. این نکته را هم باید در نظر داشت که هم چرنوبیل و هم تاسیسات بوشهر، هر دو به دست متخصصان روسی ساخته شده است.
 
شما در تحقیق خود پیش‌بینی کردید که در صورت حمله‌ی نظامی به تاسیسات اتمی ایران دست‌کم ۱۰ هزار نفر کشته خواهند شد. این افراد چه کسانی هستند؟ کارکنان نیروگاه‌ها و ساکنان حوالی؟
 
طبعا اولین قربانیان افرادی خواهند بود که در نیروگاه‌ها به عنوان متخصص، کارمند، سرباز یا نیروهای بخش فنی مشغول به کار هستند. بسیاری از آن‌ها بی‌شک کشته خواهند شد. با دقت به این‌که میزان انفجار و خسارت در چه حد باشد، شعاعی متفاوت از مناطق مسکونی خارج از نیروگاه‌ها نیز تحت‌الشعاع قرار خواهد گرفت. در این میان وضعیت ساکنان نزدیک به نیروگاه اصفهان وخیم‌تر خواهد بود، هم فاصله‌ی این نیروگاه به مناطق مسکونی کمتر است و هم مناطق مسکونی نزدیک پرجمعیت‌تر.


 
تاسیسات بوشهر در صورت انفجار ناشی از حمله به چرنوبیل شباهت خواهد داشت؛ چرا که یک رآکتور هسته‌ای اصلی در این نیروگاه است


 
و این فقط تخمین احتمالی از حمله به چهار تاسیساتی است که شما درباره‌ی آن تحقیق کرده‌اید؟
 
بله، لازم به توضیح است که تاسیسات هسته‌ای ایران به این ۴ نیروگاه محدود نمی‌شود. طبق تحقیق ما و گزارش‌های پیشین نزدیک به ۴۰۰ نهاد و تاسیسات در ایران است که به شکل مستقیم یا غیرمستقیم بخشی از برنامه‌ی اتمی ایران است. یک گزاررش وزارت دفاع سوئد پیش‌بینی می‌کند که اگر حمله‌ی نظامی به ایران صورت گیرد، دست‌کم ۲۰ نیروگاه و تاسیسات وابسته هدف قرار خواهد گرفت. بنابراین میزان خسارت ناشی از حمله‌ی نظامی بسیار بیشتر از پیش‌بینی‌های ما نیز خواهد بود.
 
آقای سمنانی! توان دولت ایران برای کنترل و کاهش میزان خسارات ناشی از حمله‌‌ی اتمی را چطور تخمین می‌زنید؟
 

یک مشکل بزرگ در ایران "سانسور رسانه‌ای" و در نتیجه‌ی آن کمبود اطلاعات درست و جامع در دسترش شهروندان درباره‌ی عواقب حمله‌ی نظامی به تاسیسات هسته‌ای ایران است. در نتیجه‌ی این سانسور، شهروندان ایران نه تنها به درستی نمی‌دانند در تاسیسات هسته‌ای ایران چه می‌گذرد، که حتا نمی‌دانند تاثیرات یک حمله‌ی نظامی و انفجار در هریک از این تاسیسات برای سلامتی و زندگی ان‌ها از چه قرار خواهد بود.
 
برای مثال در صورت حمله به تاسیسات اصفهان دست‌کم ۵۵۰ هزار تن هگزافلورید در فضا آزاد خواهد شد. هگزافلوراید فضا را به شدت مسموم و آلوده کرده و به آسانی هم در هوا حرکت کرده و مناطق مسکونی وسیعی را آلوده خواهد کرد. حتا اگر ۵ درصد این حجم از هگزافلورید در فضا آزاد شود، جان ده‌ها هزار تن از شهروندان در خطر جدی است و سلامتی ده‌ها هزار تن دیگر آسیب جدی خواهد دید.
 
تحقیقات ما نشان می‌دهد که نزدیک به ۴۷ هزار تن از شهروندان در اطراف تاسیسات اصفهان در صورت وقوع چنین فاجعه‌ای آسیب خواهند دید. ایران برای مدیریت چنین بحرانی آماده نیست. بنا به آمار رسمی ایران، اصفهان تنها ۵۲۰۰ تخت بیمارستانی دارد و مشخص است که نمی‌تواند به آسیب‌دیدگان رسیدگی کند.


 
تا چندین دهه بسیاری از شهروندان ایران به انواع سرطان مبتلا و جان خود را از دست خواهند داد.


چه بیماری‌هایی در درازمدت شهروندان ایران را مبتلا خواهد کرد؟
 
تا چندین دهه بسیاری از شهروندان ایران به انواع سرطان مبتلا و جان خود را از دست خواهند داد. زنان باردار بسیاری فرزندانی با عقب‌ماندگی‌های ذهنی و نارسایی‌های جسمانی به دنیا خواهند آورد. نابینایی، انواع سوختگی‌های پوستی و نارسایی‌های تنفسی بعضی دیگر از بیماری‌هایی است که تا دهه‌های متوالی به سراغ شهروندان این مناطق خواهد آمد.
 
آیا گروه تحقیق شما به دنبال آن هست که با سیاستمداران آمریکا یا اسرائیل درباره‌ی نتایج این تحقیق مذاکره و گفت‌وگو کنید؟
 
ما با رسانه‌های نوشتاری، رادیویی و تلویزیونی مختلفی در کشورهای مختلف و به‌خصوص آمریکا درباره‌ی نتایج تحقیق و عواقبی که گریبانگیر شهروندان ایرانی خواهد شد صحبت کرده‌ایم. در واشنگتن نیز با چند اتاق فکر دیدار و نتایج تحقیقات خود را ارائه دادیم. امیدواریم این اطلاعات به شکلی عمومی‌تر مطرح و در دسترس شهروندان ایرانی نیز قرار گیرد.
 
شما عنوان "قمار هسته‌ای آیت‌الله" را برای کتاب خود انتخاب کردید. آیا آیت‌الله خامنه‌ای را مسئول عواقبی که گریبان ایرانیان را خواهد گرفت می‌دانید؟
 
ببینید به هرحال از ابتدای برنامه‌ی اتمی ایران آیت‌الله خامنه‌ای به عنوان رهبر و کسی که حرف اول و آخر درباره‌ی این مناقشه سیاسی را می‌زند، استراتژی‌ها را تعیین کرده است و عواقب و خسارات ناشی از تصمیم‌های او است که شهروندان ایرانی را نشانه گرفته است.

+107
رأی دهید
-29

perfectman - ماستریخت - هلند
مقام عزما اخرای زندگیش همه کشور رو به ورطه نابودی میکشه و خلاص!
‌پنجشنبه 25 آبان 1391 - 00:49
kutol - ارومیه - ایران
به نظره من موقعیت امروز ایران با جنگ هیچ فرقی نداره...حالا ۱۰ هزار نفر یا یک میلیون...الان ما ۷۵ میلیون مرده داریم...مگه ستار بهشتی و امثاله او در جنگ کشته شدند!!!!!! لطفآ زیاد شلوغ نکنید...بگذارید حمله کنند...به قوله ستار بهشتی مردن بهتر از این زندگی با ذلت است...
‌پنجشنبه 25 آبان 1391 - 01:50
vahidtaheri - کوالالامپور - مالزی
حمله به مراکز هسته ای خلاف قوانین بین المللی است. عوض اینکه ایران را متهم کنیم ان مهاجم دیوانه ای که تهدید میکند این کار وحشیانه را انجام بدهد را محکوم کنیم.
‌پنجشنبه 25 آبان 1391 - 03:29
Dorssa - دورن - المان
یک هفته قبل از حمله اطلاع رسانی کنند تا مردم این مناطق را تخلیه بنمایند وگرنه این حکومت پرو تر از این قمار ها ست.
‌پنجشنبه 25 آبان 1391 - 07:06
100ra - پیرانشهر - ايران
جوک. مسخره کردن اقوام. بی‌ احترامی به دیگر ادیان. و مردم را از ایرانی‌ بودن به سوی عرب زدایی بردن. ضریح با طلا و جواهرات ایرانی‌ ساختن برای کربلا و بردن به عراق. صادرات دختران ایرانی‌ به کشورهای عربی‌.معتاد کردن ایرانی‌.اعدام کردن.ترک خر گفتن.کرد سربر. لٔر بی‌ تمدن خواندن.ترور کردن.و و و.همش از زیر سر آخوند کثیف هست.حالا و قبل هم مردم ایران بخصوص نسل شیعه مقصر اصلی‌ این فاجعه هستند.هرچند با جنگ موافق نیستم و دوست ندارم بیگانه به خاکم تجاوز کند ولی‌ از یه لحاظ خوشحال میشم که ببینم بد از حمله به ایران کشورم ایران کم کم یه آزادی پیدا میکنه.و مثل افغانستان رو به پیشرفت میره.این همه ادعا که کوروش کبیر داشتیم ما اون بودیم تاریخ داشتیم چه فایده؟یه آخوند دو قرنی رگمونو خشک کرده این همه تعصب بی‌ جا تا کیی.همین الان من فقط بگم کرد هستم و به کرد بودنم افتخار می‌کنم هزار بدو بیراه هزاران تبلیغی که آخوند بر علیه کرد و ایرانی‌ کرده شما باز گو می‌کنید.ملتی که اتحاد نداشته باشه.و همدیگرو کوچکتر از خودش حساب کنه.نتیجه‌اش از اینی که هست بد تر می‌شه.همان بهتر که حمله نظامی بشه
‌پنجشنبه 25 آبان 1391 - 08:49
ماه شب - تهران - ایران
امیدوارم زودتر نیست و نابود شید که دارید ملت رو به ذلت می کشونید
‌پنجشنبه 25 آبان 1391 - 09:59
hassan5 - تهران - ایران
نظام ولایت فقیه جهت حفظ نظام سابقه کشتار 3000 نفر را در یک روز دارد.قتل 10000 نفر در ازای بدست اوردن بمب اتمی که رژیم را مشابه کره شمالی گارانتی خواهد نمود رقمی نیست.شما فتوایش را از قبل صادر شده بدانید
‌پنجشنبه 25 آبان 1391 - 10:24
invisible kid - ریو دو ژانیرو - برزیل
vahidtaheri - کوالالامپور - مالزی- اون مهاجمی که میگی‌، بهترین دوست ایرانی‌‌ها می‌تونه باشه! بعدش هم تو تو کدوم عالم داری سیر میکنی‌؟ اگه کوری که خدا شفات بده، اگه هم خودتو به کوری زادی که دیگه هیچ!
‌پنجشنبه 25 آبان 1391 - 11:30
shahab_shiraz - دبی - امارات عربی متحده
لطفا یه تحقیقات هم در مورد رژیم خائن اسراییل بکنید که بعد از حمله به تاسیسات اتمی ایران در واکنش ایران به این حمله چند هزار نفر بر اثر موشک بارانهای ایران کشته خواهند شد؟ زنده باد ایران مرگ بر آمریکا مرگ بر اسراییل مرگ بر آخوند
‌پنجشنبه 25 آبان 1391 - 11:54
Afshin London - لندن - انگلستان
در ایران تا بود ملا و مفتی- به روز بدتر از این هم بیفتی.
‌پنجشنبه 25 آبان 1391 - 16:38
shahab_shiraz - دبی - امارات عربی متحده
لطفا یه تحقیقات هم در مورد رژیم خائن اسراییل بکنید که بعد از حمله به تاسیسات اتمی ایران در واکنش ایران به این حمله چند هزار نفر بر اثر موشک بارانهای ایران کشته خواهند شد؟ زنده باد ایران مرگ بر آمریکا مرگ بر اسراییل مرگ بر آخوند
‌پنجشنبه 25 آبان 1391 - 22:02
shahab_shiraz - دبی - امارات عربی متحده
لطفا یه تحقیقات هم در مورد رژیم خائن اسراییل بکنید که بعد از حمله به تاسیسات اتمی ایران در واکنش ایران به این حمله چند هزار نفر بر اثر موشک بارانهای ایران کشته خواهند شد؟ زنده باد ایران مرگ بر آمریکا مرگ بر اسراییل مرگ بر آخوند
جمعه 26 آبان 1391 - 04:05
shayan96 - تهران - ایران
100ra - پیرانشهر - ایران . داری به شیعیان توهین می کنی مراقب باش ما اجازه نمی دیم کردستان از ایران جدا بشه اگر ناراحتی برو در کردستان عراق زندگی کن (اگر اونجا جایی برای زندگی کردن باشه !) دوستان القاعده ات و وهابیون که اسلام را به گند کشیدن برای ورود شما لحظه شماری می کنند.
جمعه 26 آبان 1391 - 06:44
khalilwxyz - اصفهان - ایران
با سلام. مردم ایران تنها از حق مشروع خودشون در برابر زیاده خواهی 5+1 دفاع می کنند!!. سوال؟؟ مگر ایران عضو آژانس انرژی اتمی نیست؟؟. ج==بله. سوال؟؟ مگر ایران پروتکل الحاقی(عدم ساخت سلاح) آژانس اتمی رو امضا نکرده؟؟. ج== بله. آگاهی:: بر اساس قوانین آژانس هر عضو آژانس به شرط امضاء پروتکل الحاقی، میتواند غنی سازی کند!!. آیا ایران حق عضویت آژانس را حتی برای یک سال هم قطع کرده؟؟ خیر!!.
جمعه 26 آبان 1391 - 23:31
khalilwxyz - اصفهان - ایران
چرا دولتهای غربی از غنی سازی ایران به شدت به حراس هستند؟؟. دوستانه گرامی::. یکمی فکر کنید؟این بهانه ها برای غنی سازی توسط ایران و گمراه کردنه ذهن جامعه جهانی به سوی ساخته بمب اتمی از طرف غرب چیزی جز سیاست و دستپاچگی و فرار از این حقیقت نیست که اگر کشوری بتواند به دانش غنی سازی دسترسی و آنرا تولید کند،،دری از درهای علم که تنها در اختیار چند کشور معدودی بیش نیست،به روی خود باز کرده است!! .
جمعه 26 آبان 1391 - 23:32
khalilwxyz - اصفهان - ایران
. حقیقت مطلب این است که نمی خواهند مردم ایران و دانشمندان ما به لوازم و تجهیزاتی مجهز شوند که زیر بنای تکنولوژی های نوین در تمامه شاخه های علمی و فنآوری های فوق پیشرفته در آن نهفته است،برسند!!. از داروهای سرطان ،سوخته سفینه فضایی ،طراحی دستگاههای جدید. علمی و صنعتی ،انواع شتابدهنده ها و....!!. آیا تا به حال کلیپ بشقاب پرنده های امریکا رو توی سایتهای مختلف دیدید؟؟. برید سرچ کنیدufo تا ببینید !!. فکر کنید این ماشینهای محیرالعقول با چه سوختی و چگونه کار میکنند. فقط کافیه کمی بیاندیشید تا بفهمید که بهانه ساخته بمب اتمی چیزی نیست به جز جلوگیری از دسترسی دانشمندان و محققان کشور عزیزم به فناوری های نوین!!. من کوچیک تموم اونایی هستم که به کشورم و مردمش احترام میزارند و به تموم اونایی که به کشورم و مردمش توهین میکنن میگم که زمان همه چیز رو مشخص میکنه!!. یا علی.
جمعه 26 آبان 1391 - 23:32
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.