دیپلمات‌ها از احتمال افزایش تعداد سانتریفوژهای فردو خبر دادند

دیپلمات‌های غربی اعلام‌ کرده‌اند که علی‌رغم تشدید تحریم‌ها علیه ایران، این کشور موفق به تکمیل نصب سانتریفوژ‌های جدید در نیروگاه زیر زمینی‌ فردو شده، که به ‌زعم آنها قابلیت هسته‌ای ایران را به مراتب افزایش می‌دهد.

این دیپلمات‌ها که نامی‌ از آنها فاش نشده، روز چهارشنبه ۲۴ آبان به خبرگزاری فرانسه گفتند که این موضوع در گزارش بعدی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی‌ در مورد برنامه هسته‌ای ایران، که این جمعه منتشر خواهد شد، تأیید می‌شود.
 
دیپلمات‌های غربی که با خبرگزاری فرانسه مصاحبه کرده‌اند، اعلام کرده‌اند که ایران هم اکنون نصب ۲۷۰۰ سانتریفوژ در نیروگاه فردو را تکمیل کرده و چنین موضوعی به زعم آنها قابلیت غنی سازی اورانیوم از جانب ایران را به مراتب افزایش می‌دهد.
 
آخرین گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی‌ از برنامه هسته‌ای ایران در ماه آگوست گفته بود که ایران در حال افزایش دو برابری تعداد سانتریفوژ‌های نیروگاه زیر زمینی‌ فردو بوده، اما تنها ۷۰۰ سانتریفوژ در این نیروگاه فعال بوده‌اند.
 
نیروگاه فردو از آن جهت دارای حساسیت در پرونده هسته‌ای ایران است که غنی سازی اورانیوم به میزان ۲۰ در صد در آن انجام می‌شود، و به گفته کارشناسان هسته‌ای، ایران را یک قدم به تولید سلاح هسته‌ای نزدیک تر می‌کند.
 
اگر چه گزارش آژانس در ماه اوت این مساله را نیز عنوان کرد که ایران حجم قابل توجهی‌ از اورانیوم غنی شده خود را برای مقاصد مسالمت‌آمیز مصرف می‌کند، اما حالا دیپلمات‌های غربی و کارشناسان گفته‌اند که قابلیت غنی سازی ایران با نصب سانتریفوژ‌های جدید بیشتر از آنچه مورد نیاز استفاده‌های تحقیقاتی‌ و مسالمت‌آمیز است، خواهد شد.
 
در همین رابطه، مارک هیببس، یک کارشناس هسته‌ای به خبرگزاری فرانسه گفته است: ما شاهد افزایش قابل توجه و بی‌‌وقفه قابلیت غنی سازی ایران خواهیم بود، بسیار بیشتر از آنچه ایران برای برنامه تحقیقاتی‌ خود احتیاج خواهد داشت.
 
یک دیپلمات غربی نیز به خبرگزاری فرانسه گفته، ایران با نصب سانتریفوژ‌های جدید به دنبال افزایش میزان غنی سازی خواهد بود. او در این زمینه متذکر شد: فکر می‌کنم از حالا تا ماه مارس شاهد افزایش بازده در فردو باشیم. زمانی‌ که به گزارش ماه فوریه آژانس برسیم، از افزایش چند درصدی اورانیوم صحبت خواهیم کرد.
 
آژانس بین المللی انرژی اتمی‌ در گزارش‌های اخیرش ایران را مرتباً متهم به عدم همکاری کافی‌ به منظور رفع ابهام‌ها در مورد برنامه هسته‌ای‌اش کرده است.
 
ایران هم متقابلاً بارها آژانس را متهم به سیاسی کردن پرونده هسته‌ای این کشور کرده، و در اواخر ماه شهریور، فریدون عباسی دوانی رئیس سازمان انرژی اتمی‌ ایران مدعی شد «خرابکاران و تروریست‌ها» درون آژانس نفوذ کرده و آن را هدایت می‌‌کنند.
 
با این حال، قرار است دیدار بعدی مسئولین آژانس بین المللی انرژی اتمی‌ و جمهوری اسلامی ۲۳ آذر در تهران برگزار شود.

+48
رأی دهید
-39

حقیقتجو - دوسلدورف - آلمان
اگر این خبر درست باشد و غیر مغرضانه! با اینکارها رژیم فاشیستی ملاها نه تنها گور خودش را سریعتر میکند بلکه جان میلیونها ایرانی را هم ریسک میکند و به خطر می اندازد و باعث تشدید بیشتر تحریمهای اقتصادی از سوی کشورهای غربی میشود که هزینه های سنگین ویرانگرش را مردم قشر پایین ایران می پردازند و شانس خوب هم از نسل آینده مردم ایران گرفته میشود. مردم ایران باید به فکر فرزندان خود باشند و از خود بپرسند چه کشوری را برای فرزندان خود به ارث میخواهند بگذارند؟ آیا کارنامه ننگ حکومت دیکتاتوری اسلامی ملاها را بعد از 33 سال ندیدند و نمی بینند؟ به سران رژیمی که قسم به نابودی ایران و ایرانی خوردند بیشتر از این نباید فرصت داد وگرنه تمام سرمایه ای طبیعی و انسانی مردم ایران توسط سران دجال اسلامی رژیم به نابودی کشیده میشود.
‌پنجشنبه 25 آبان 1391 - 14:03
danial nabi - استكهلم - سوئد
میسازیم خوبش هم میسازیم، به کوری چشم هر کی‌ نمی‌تونه ببینه.
‌پنجشنبه 25 آبان 1391 - 21:17
Labe karoon - اهواز - ایران
danial nabi - استکهلم - سوئد-با خرافات می خوای بسازی!
جمعه 26 آبان 1391 - 01:04
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.