رای کمیسیون مجلس به محدودیت صدور گذرنامه برای زنان

کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران به ماده‌ای از لایحه گذرنامه رای داده است که بر اساس آن، صدور گذرنامه برای زنان ایرانی مجرد زیر ۴۰ سال مشروط به موافقت رسمی «ولی قهری» آنان و در غیر این صورت «حکم حاکم شرع» می‌شود.

حسین نقوی، نماینده ورامین و سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، به خبرنگاران گفته است در جلسه روز سه‌شنبه ۲۳ آبان، این کمیسیون به ماده‌ای رای داده است که بر اساس آن صدور گذرنامه برای زنان مجرد زیر ۴۰ سال با موافقت ولی قهری وی و در غیر این صورت با حکم حاکم شرع امکان‌پذیر است.

به گفته آقای نقوی، در ماده ۱۵ این لایحه تصویب شد گذرنامه برای افراد کمتر از ۱۸ سال تمام و «افراد تحت ولایت و قیومیّت» با اجازه کتبی «ولی یا قیّم» آنان صادر شود.

این نماینده مجلس توضیح بیشتری درباره این ماده از لایحه گذرنامه نداده است اما به نظر می‌رسد به این ترتیب، زنان مجرد زیر ۴۰ سال نیز در شمول «افراد تحت ولایت و قیمومیت» قلمداد شده‌اند.

در قانون فعلی گذرنامه در ایران، همه افراد زیر ۱۸ سال برای دریافت گذرنامه به اجازه رسمی ولی یا قیم خود نیاز دارند اما درباره افراد بالای ۱۸ سال تفاوتی بین زنان و مردان نیست. در عین حال طبق قانون فعلی نیز زنان متاهل برای دریافت گذرنامه به اجازه رسمی همسر خود یا حاکم شرع نیاز دارند.

لایحه گذرنامه در فروردین ماه ۹۱ از سوی دولت به مجلس ارائه شده است.

با تصویب این قانون در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران، راه آن برای طرح در صحن علنی مجلس هموار شده است.

+56
رأی دهید
-111

princesse - تهران - پرژن
به زودی گورتون گم می‌شه میرید به جهنمممممممم .
‌چهارشنبه 24 آبان 1391 - 21:35
shadan shirin sokhan - هایدلبرگ - آلمان
( ! )-- با تصویب این قانون تمامی زنان ایران حق خروج از کشور را ندارند !، زیرا در ایران هیچ خانومی نخواهد گفت که سنش بالای ۴۰ سال است !!!
‌چهارشنبه 24 آبان 1391 - 21:54
امید1723 - لندن - انگلیس
فکر کنم باید پاسپورت از چین وارد کنیم / تحریم به پاسپورت هم رسیده / ها ها ها.
‌چهارشنبه 24 آبان 1391 - 23:21
behzad a - آمستردام - هلند
حالا اون پاسپورت مزخرف ایرانی‌ چه ارزشی داره که براش قانون جدیدم بزارن
‌چهارشنبه 24 آبان 1391 - 23:43
همسایه دکتر شریعتی - ایران - ایران
خوب درسته دیگه چون در اسلام زن جزو مایملک مرده و بنابراین همینطوری که اجازه نمیده مال و اموالش از دسترسش دور بشه! شما اگه این قوانین مترقی رو نمیفهمین به اسلام چه مربوطه برین فهمتونو ببرین بالا!
‌پنجشنبه 25 آبان 1391 - 05:50
massoudoslo - اسلو - نروژ
دوباره این یابو ها گیر دادن به زنان ! این بی پدر ها وقعا باور دارند که مادران خودشان به اندازه یه بیضه پدرشان ارزش دارد در غیر اینصورت هرگز هم چین مزخرفاتی رو تو مجلس یا همون حیوان خانه مطرح نمیکردند .
‌پنجشنبه 25 آبان 1391 - 07:52
shadan shirin sokhan - هایدلبرگ - آلمان
( ! )-- باور کنید اکثر ایرانیانی که در فرودگاه‌های بین المللی در صف کنترل پاسپورت‌ها ایستاده اند بر خلاف دیگر ملیتها که همگی‌ پاسپورت‌شان را در دست گرفته اند ، ایرانیها خجالت میکشند که پاسپورتشان را در دستشان بگیرند و صبر میکنند تا به پلیس بازرسی برسند و ناچارأ در آنجا پاسپورت را از جیبشان در می آورند و وقتی‌ به پلیس هم این پاسپورت را ارائه میدهند از خجالتشان عرق شرم بر پیشانی‌شان می‌نشیند و از کنترل که عبور میکنند ، بر خلاف دیگر ملیتها زودی دوباره قایمش میکنند که کسی‌ نبینه !!!،، حالا تصور کنید که این آخوندهای پفیوز چقدر آبروی ما ایرانان را در سطح جهان برده اند که مردم از خجالتشان پاسپورت ایرانی‌شان را قایم میکنند که کسی‌ آن آرم عربی‌ الله را نبیند !!!
‌پنجشنبه 25 آبان 1391 - 09:08
kolah-ghermezi - ونکوور - کانادا
امید۱۷۲۳--لندن-انگلیس،،،ها‌ها ها ،،دامت گرم خیلی‌ باحال اومدی،،پکیدم از خنده. مرسی‌.
‌پنجشنبه 25 آبان 1391 - 09:43
saye20 - تهران - ایران
انقلاب کردیم که تبعیض بین مردان و زنان از میان برود ولی متاسفانه هنوزهم تبعیض ادامه دارد و نمی دانم این زنان نماینده در مجلس چه کاری برای زنان هم جنس خودکرده اند فقط تماشاچی و سیاه لشکرند بهتر در خانه بنشینند و بچه و شوهرداری کنند این زنان نماینده آبروی هرچه زن را برده اند نشستند تامردان برای مازنان تصمیم بگیرند ای بی عرضه ها فقط پول ملت رامی گیرید وهیچ کاری نمی کنید این زنان نماینده درمجلس خفه خون گرفته اند و هیچی نمی گویند.
‌پنجشنبه 25 آبان 1391 - 15:08
ggirl - فرانکفورت - آلمان
ایران داره از نظر حقوق زنان می‌شه عربستان ، از نظر فرهنگ و اقتصاد افغانستان ، فقط چیزی که توی ایران داره به شدت رشد می‌کنه خرافات ، وحشیگری، اعتیاد ، و بیماریهای روحی‌ روانی‌ و فقر
‌پنجشنبه 25 آبان 1391 - 18:02
minapower - لندن - انگلستان
با این وچود فقط سالمندان می توانند از کشور خارج شوند نه کس دیگری خاک بر سرشان
‌پنجشنبه 25 آبان 1391 - 18:51
monjiiran - وین - اتریش
بیچاره زنها : دیگه بلایی مونده سر این زن بیچاره نیارند
‌پنجشنبه 25 آبان 1391 - 20:56
Sappho - اصفهان - ایران
تا حالا زندانی رو دیدید برای فرار از زندان از زندانبان اجازه بگیره؟؟؟!!! مخصوصا زندانی بی گناه ! یه هیییچ وجه این کارو نمی کنم !! هر طوررررر شده !! امیدوارم به مراحل نهایی تر نرسه ! و باز هم همون قضیه ی به مرگ گرفتن برای به تب راضی شدن باشه !! وحشنتاک ترین خبری بود که به عمرم شنیدم ! از وقتی از رادیو فردا شنیدم تا حالا مشوشم !! خواهش می کنم اطلاع رسانی کنید !!
جمعه 26 آبان 1391 - 18:13
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.