صادق لاریجانی از بررسی احتمال مرگ ستار بهشتی در اثر شکنجه خبر داد

به گفته صادق لاریجانی قوه قضاییه قصد دارد "بدون اغماض" به پرونده ستار بهشتی رسیدگی کند و "اگر خدایی نکرده مطالبی بی‌جهت در رسانه‌ها منتشر شده، از آنها جلوگیری شود"

صادق لاریجانی رئیس قوه قضاییه ایران گفت که اگر ثابت شود ستار بهشتی، وبلاگ‌نویس منتقد حکومت، "در اثر شکنجه" فوت کرده است، این واقعه "تخلف و جنایت چند مامور بوده است" و "نباید به بهانه‌ای برای تضعیف نیروی انتظامی یا قوه قضاییه تبدیل شود".

به گزارش ایسنا، آقای لاریجانی چهارشنبه ۲۴ آبان (۱۴ نوامبر) تاکید کرد: "قطعا اگر اثبات شود که مرگ این شهروند در اثر اهمال یا شکنجه در زمان بازداشت بوده است، ماموران و مسئولان این حادثه مجازات خواهند شد."

همزمان با اظهارات رئیس قوه قضاییه، اسماعیل احمدی‌مقدم فرمانده پلیس ایران گفته است: "هنوز مشخص نشده که در خصوص ستار بهشتی جرمی رخ داده یا نه، اما اگر قصوری صورت گرفته شده باشد با مقصران برخورد قاطع خواهیم داشت".

دیروز عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران از بازداشت چند نفر در ارتباط با مرگ این وبلاگ‌نویس خبر داده و افزوده بود که در همین ارتباط، "هم‌بندی‌های" آقای بهشتی در بند ۳۵۰ زندان اوین، پزشک معاینه‌کننده وی و "مامورانی که متهم را در اختیار داشته اند" مورد سوال و جواب قرار گرفته اند.

وی افزوده بود که قوه قضاییه قصد دارد "بدون اغماض به این پرونده رسیدگی کند" و "اگر خدایی نکرده مطالبی بی‌جهت در رسانه‌ها منتشر شده، از آنها جلوگیری شود".

صادق لاریجانی هم در اظهارات امروز خود در مورد پرونده ستار بهشتی، از اینکه "رسانه‌های خارجی و حتی متاسفانه برخی رسانه‌های داخلی سوار بر موجی از اطلاع‌رسانی علیه قوه قضاییه شده‌اند" انتقاد کرده است.

وی افزوده است که رسیدگی دستگاه قضایی به این پرونده "از باب وظیفه انسانی،‌ شرعی و قانونی" است و ربطی به "شلوغ‌کاری‌های رسانه‌ای درباره حقوق بشر" ندارد.

در پی درگذشت آقای بهشتی، بسیاری از رسانه های داخل و خارج ایران به انعکاس خبر این واقعه پرداخته و تعدادی از کشورها و نهادهای بین المللی خواستار توضیح مقام های ایران در مورد علت مرگ وی شده اند.

قرائت گزارش کمیسیون امنیت ملی

در تحولی دیگر در ارتباط با پرونده مرگ ستار بهشتی، امروز گزارش کمیسیون امنیت ملی مجلس در مورد این واقعه نیز از تریبون علنی مجلس قرائت شد.

این گزارش کوتاه، در ۲۸۰ کلمه و چهار بند تنظیم شده و در بند اول آن آمده که "اصل فوت ستار بهشتی در بازداشتگاه نیازمند بررسی جدی است".

بند دوم این گزارش، از قوه قضاییه خواسته است که "در صورت احراز تخلف با عناصر متخلف برخورد قانونی کند". در بند سوم، ذکر شده که کمیسیون منتظر اعلام نتیجه کالبدشکافی توسط پزشکی قانونی است و در بند آخر، بر "ضرورت دقت لازم نیروهای عمل کننده برای جلوگیری از حوادث مشابه" تاکید شده است.

در نسخه ای از این گزارش که صبح امروز در جلسه مجلس ارائه شد، روایتی متفاوت با اطلاعات منتشر شده قبلی توسط دستگاه قضایی ایران ارائه شده بود. این در حالی بود که ساعاتی بعد، کمیسیون امنیت ملی به خبرگزاری های ایران اعلام کرد که تناقضات وجود در متن به علت اشتباه تایپی بوده و با ارسال اصلاحیه ای این متن را تصحیح کرد.

در گزارش قرائت شده کمیسیون امنیت ملی در مجلس، آمده بود که آقای بهشتی "جهت تکمیل تحقیقات از زندان به بازداشتگاه پلیس فناوری اطلاعات منتقل و روز شنبه ۲۰/۸/۹۱ در بازداشتگاه مذکور فوت می نماید".

در ادامه گزارش اولیه آمده بود: "ایشان روز سه‌شنبه ۱۸/۸/۹۱ با حکم مراجع قضائی از منزل خود در شهرستان رباط کریم توسط پلیس ویژه فناوری اطلاعات فتا دستگیر و بعد از بازجویی اولیه با صدور قرار قانونی به زندان منتقل می‌شود."

این در حالی است که غلامحسین محسنی اژه ای سخنگوی قوه قضائیه ایران، در جریان مصاحبه مطبوعاتی دوشنبه ۲۲ آبان خود اعلام کرده بود که ستار بهشتی در روز ۹ آبان دستگیر شده و در ۱۳ آبان درگذشته است.

کمیسیون امنیت ملی پس از انتشار گزارش خود درباره درگذشت ستار بهشتی، اعلام کرد که در ذکر تاریخ دستگیری و فوت او، اشتباه چاپی رخ داده و به عقیده این کمیسیون نیز او در روز ۹ آبان دستگیر و در روز ۱۳ آبان فوت کرده است.

کمیسون امنیت ملی مجلس ایران، به حکم رئیس قوه مقننه وظیفه رسیدگی به پرونده ستار بهشتی را بر عهده دارد.

+32
رأی دهید
-66

Caroline - تهران - ایران
گفتیم که رفت از این جهان ِ فانی . خلخالی،آن شیخ ِ به گوهر جانی: . بینیم کنون که او به تن مرده، ولی . زنده ست به جان در تن ِ لاریجانی!
‌چهارشنبه 24 آبان 1391 - 21:36
simaa - ملبورن - استرلیا
این چند مامور جنایت کار ۲ سال بعد به پرداخت ۵۰۰۰۰ تومان جریمه محکوم میشن . دوباره ترفیع میگیرن حقوق بالاتر شغل بهتر و ...
‌چهارشنبه 24 آبان 1391 - 21:40
Royan - کالیفرنیا - آمریکا
قابل توجه ساندیس خوران نظام , رژیم آخوندی تا جائی که خطری تهدیدش نکرده از وجود افرادی مثل شما بعنوان ابزار استفاده میکند و اگر ابزارهای مورد نظر کارشون را خوب انجام ندادند یا باعث آبروریزی شدند( مثال فوق) این ابزارها فدای جمهوری اسلامی و رهبر خواهند شد, و صدای اعتراض آنها به گوش احدی هم نخواهد رسید که ای بابا دستور خودتون بود ما فقط دستور را اجرا کردیم. پس جان همتون به ترتیب بزرگی و لطافت دستمال فدای رهبر خواهد شد.
‌پنجشنبه 25 آبان 1391 - 00:07
shadan shirin sokhan - هایدلبرگ - آلمان
( @ )-- خدا هیچ کسی‌ را گرفتار زندان‌های جمهوری فاشیستی اسلامی نکند !، جماعت وحشی و خونخوار و پستی هستند که به هیچ چیزی معتقد نیستند فقط زیر چتر اسلام همه نوع جنایت را میکنند !، وحشی‌هایی‌ هستند که نمونه‌های آن را فقط میتوان در دوران عصر حجر یافت !!،،، متأسفانه باید گفت که نسل جدید ایرانی ، تاوان خطا و اشتباه تاریخی یک نسل گذشته خود را میپردازند !!،،،، انقلاب بی‌ هدف ۵۷ ایران یک دسیسه بزرگی‌ بود توسط آخوندهای دروغگو و فاسد که متأسفانه نسل نادان آن دوران در دام و تله آخوندهای جنایتکار گرفتار شدند و هم ملت ایران را بدبخت کردند و هم کشور سربلند ایران را به خاک سیاه نشاندند و هم آبروی ایرانیان را در سراسر دنیا بردند !!!، تاوان همه این بدبختی‌ها و مصیبتها را نسل جدید دارد میپردازد !!!،،،
‌چهارشنبه 24 آبان 1391 - 22:43
truth_hurts - سن فرانسیسکو - آمریکا
برای شما قاتل‌ها که کاری نداره. یک محاکمه سوری راه میندازید و چنتا از اون قاتل‌های که در زندانها فراوان دارید اعدام می‌کنید به اسم قاتل‌های اون شهید. تو و بقیه یار و قالاتون باید اعدام بشید اگر امروز نه‌ بعد. دیر و زود داره سوختو سوز نداره صبر کنید شریک قاتلتون تو سوریه مثل یک موشه کثیف کشته بشه نوبت تک تک شماست . اونوقت ببینیم که میتونی‌ اینطوری بر مسندی که نشستی و گردنتو با پول این ملت بدبخت مثل گاو کردی ورّ ورّ زیادی کنی‌.
‌پنجشنبه 25 آبان 1391 - 04:37
ARTEMIS-SW - .پاريس - فرانسه
باز آهنگ خر کن!! رژیم شروع به نواختن کرد!!! خودتانید
‌پنجشنبه 25 آبان 1391 - 20:27
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.