گفتگو با بیماری که هرگز حرف نمی‌زند

پزشکان موفق شدند برای اولین بار با بیماری که طی 10 سال گذشته زندگی نباتی داشته‌است،‌ با کمک گرفتن از اسکن مغزی صحبت کنند.

به گزارش BBC، اسکات روتلی،‌بیمار کانادایی پس از 10 سال برای اولین بار توانست با پزشکان صحبت کرده و به آنها بگوید که درد ندارد. پزشکان از وی درحالی که مغزش توسط fMRI اسکن می‌شد سوالاتی پرسیدند و توانستند فعالیت‌های مغزی او را بررسی کرده و واکنشهای وی را نسبت به سوالات تشخیص دهند.
 
ادریان اوئن محقق موسسه ذهن و مغز در دانشگاه اونتاریوی غربی می‌گوید این بیمار قادر بود هوشیار بودن و متفکر بودن مغز خود را نشان دهد، چندین بار اسکن از مغز وی نشان داد این بیمار آشکارا قصد دارد که به سوالات ما پاسخ دهد،‌از این رو معتقدیم بیمار خود را شناخته و از محیط اطراف آگاه است.
 
در حقیقت محققان معتقدند طی ارتباطی که با بیمار برقرار کردند وی تایید کرده است که هیچ دردی ندارد، و در این صورت،‌این اولین باری است که بیماری با آسیب‌دیدگی شدید مغزی که توانایی برقراری ارتباط را از دست داده و زندگی نباتی دارد،‌ توانسته اطلاعات مربوط به سلامتش را در اختیار پزشکان قرار دهد.
 
این یافته با نظریه پذیرفته شده‌ای که می‌گوید بیمارانی که زندگی نباتی دارند هیچ درکی از خود یا محیط اطرافشان ندارند، در تقابل است.

+102
رأی دهید
-10

bawafa1385 - هامبورگ - المان
ما نفهمیدیم بیمار زن بوده یا مرد. باختمال زیاد بیمار زن بوده. زیرا این قوم تا لب گور هم شده از چکن زدن منظور سخنرانی کردن دست بر نمیدارند
‌چهارشنبه 24 آبان 1391 - 12:40
مانفرد - ایران - ایران
bawafa1385***تی دم گرم /چکن و خوب اومدی
‌پنجشنبه 25 آبان 1391 - 10:36
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.