برف و سرما در مناطق زلزله‌زده؛ هزاران نفر بدون سرپناه

در حالی که هواشناسی از ادامه بارش برف در مناطق زلزله‌زده خبر داده هنوز بسیاری از زلزله‌زدگان در چادر به سر می‌برند.

اداره کل هوا‌شناسی استان آذربایجان شرقی در ایران پیش‌بینی کرده که بارش برف تا پایان این هفته ادامه دارد و دمای هوا باز هم در این منطقه کاهش پیدا می‌کند.

 

 

 ​​خبرگزاری مهر نیز گزارش داده که در حال حاضر بارش برف در مناطق زلزله‌زده اهر، هریس و ورزقان ادامه دارد و از جمله دما در شهر هریس به یک درجه زیر صفر رسیده و گرم‌ترین شهر منطقه هم میانه است که بالاترین دما در طول روز، ۱۴ درجه بالای صفر گزارش شده است.

مردادماه امسال زلزله‌ای به بزرگی ۶٫۲ درجه در مقیاس ریشتر شهرستان اهر و زلزله‌ای دیگر به بزرگی ۶ ریشتر شهرستان ورزقان در استان آذربایجان شرقی را لرزاند.


 

این زلزله‌ها بیش از ۳۰۰ نفر کشته و حدود ۵ هزار نفر زخمی بر جای گذاشت و هزاران نفر از مردم این منطقه بی‌خانمان شدند.

روز ۲۱ آبان نماینده ورزقان در مجلس، گفت در این مناطق زلزله‌زده «مردم هنوز زیر چادر و ساختمان‌های شکسته زندگی می‌کنند».

 

 

 

 ​​الله‌وردی دهقان همچنین رادیو و تلویزیون دولتی جمهوری اسلامی را به «انعکاس یک‌طرفه روند بازسازی مناطق زلزله‌زده» متهم کرد.

او در صحن علنی مجلس گفت: بیش از سه ماه از زلزله می‌گذرد و بیش از ۶۰ روستا و یک شهر از هرگونه رسیدگی محروم هستند.

آقای دهقان با اشاره به پس لرزه‌های مجدد  در ورزقان گفت: تاکنون حدود ۱۶۰۰ نفر در ورزقان اسکان موقت داده شده‌اند اما مشکلات اسکان موقت ۹ هزار نفر از ساکنان روستاهای این شهرستان حل نشده است.

در اولین روزهای پاییز نیز خبرگزاری‌ها در ایران گزارش داده بودند که ساکنان مناطق زلزله‌زده در ورزقان در استان آذربایجان شرقی با مشکلاتی مانند بارش باران و تگرگ مواجه شده‌اند.

 

 

 

 ​​خبرگزاری فارس در این باره نوشت: ساکنان چادرهای سفید در مناطق زلزله‌زده ورزقان، اهر، هریس و حدود ۴۲۰ روستای این مناطق، شب‌ها و روزهای سردی را همراه با لرزه‌های سرما و پس‌لرزه‌ها می‌گذرانند.

به نوشته مهر نیز ساکنان منطقه ارسباران گفته‌اند که «مسئولان بدانند مردم شب‌ها از شدت سرما می‌لرزند و در شرایط جوی بسیار نامناسبی به حیات خود ادامه می‌دهند.»

 

 

 ​​خبرگزاری مهر نیز به نقل از یکی از زلزله‌زدگان نوشت: مقام‌های ارشد کشور به منطقه آمدند و قول‌هایی در خصوص تهیه سرپناه به ما دادند، ولی سرمای اینجا بی‌رحم است و با شروع بارش برف، راه‌های بعضی روستا‌ها نیز مسدود خواهند شد.

مرضیه وحید دستجردی، وزیر بهداشت ایران، ۲۰ مهرماه در بازدید از مناطق زلزله‌زده آذربایجان شرقی گفته بود:
 ​​«سرمای محیط و حتی مشکلات ناشی از حیوان گزیدگی و حیوانات اهلی‌‌ رها در این منطقه، افراد را تهدید می‌کند.»

 

با وجود این گزارش‌ها، محمود احمدی‌نژاد، رییس‌جمهوری ایران، ۱۱ آبان در پایان سفرش به استان آذربایجان شرقی به خبرنگاران گفت که در بازسازی مناطق زلزله‌زده این استان، «رکوردی در جهان ثبت شد» که به گفته او به «راحتی قابل شکستن نیست».

آقای احمدی‌نژاد گفت: «به رغم آسیب دیدن بیش از ۳۰۰ روستا در زلزله و گستردگی آنها در منطقه‌ای وسیع و آب و هوای ناسازگار، روند بازسازی‌ها بسیار خوب پیش رفته‌ است.»

نماینده ورزقان در مجلس روز ۲۱ آبان به خبرگزاری مهر گفته بود هنوز اهالی ۵۷ روستای زلزله‌زده این شهرستان هیچ کانکسی برای اقامت نگرفته‌اند.

الله‌وردی دهقان گفت: این روستاییان هم اکنون در چادرهای هلال احمر اسکان یافته‌اند اما از آن‌جایی که خانه‌های نیمه آوارشان بهترین محافظ برای آنهاست با بازسازی‌های جزیی، با بیم و امید در آنها ساکن شده‌اندتا از گزند سرما در امان باشند. اما این خانه‌ها با یک زلزله بر سر آنان ویران خواهد شد.

او یادآوری کرد جاده‌های کوهستانی این روستا‌ها صعب‌العبور است؛ به نحوی که پس از اولین بارش برف، ارتباط روستاییان با مرکز شهرستان قطع می‌شود و اهالی فقط در فصل بهار امکان خروج از روستا‌ها پیدا می‌کنند.

آقای دهقان گفت: سنگینی برف بر روی بام و دیوارهای آسیب دیده خانه‌های این روستاییان در فصل سرما بسیار خطرناک و هلاکت‌بار است.
 

مسئولان اعلام کرده‌اند که بیش از هزار روستا در این دو زلزله آذربایجان شرقی آسیب دیده‌اند که از میان آنها، ۲۰ روستا به طور کامل و ۱۳۰ روستا بین ۷۰ تا ۱۰۰ درصد تخریب شدند.
 

این زلزله‌ها در مجموع به بیش از ۱۷ هزار واحد مسکونی و ۱۲ هزار واحد دامی آسیب رساند. با امکانات محدود برای زلزله‌زدگان، بسیاری از آنان همچنان در چادرهای امدادی اقامت دارند که برای فصل سرما مناسب نیستند. در هفته‌های گذشته گزارش‌های متعددی از آتش‌سوزی در این چادرها منتشر شده است.

+264
رأی دهید
-104

saljog - سوئد - سوئد
به امید آزادی و استقلال
‌چهارشنبه 24 آبان 1391 - 10:43
m_r - سیدنی - استرالیا
با درود. جای تأسّف و غم انگیز هست. پول ثروت و نیمی از درامد نفتی‌ کلّ کشور صد سال گذشته در همین ۷ سال اخیر و دوران این گروه بی‌ سواد و اوف فریب احمقی نژادی‌ها بده است. حال چه کردند و چه غارت و دزدی‌ها چه سفر‌های هزینه داری این مردک به خارج و داخل ایران همین ۳ هفته پیش بود که دوباره این اقدی زمان صفت بیشترین و بهترین کمک‌ها و ساخت خانه‌ها به زلزله زادگان را کرد فقط حرف و تبلیغ.‌ای کاش انجام کمک مستقیمی‌ به این عزیزان می‌بود
‌چهارشنبه 24 آبان 1391 - 10:02
فضول میرزا - استكهلم - سوئد
مسیح پس مریم بیا تحویل بگیر! به نطر من تو اگر ذره ای بوئی از انسانیت برده بودی باید میومدی و بخاطر اون هذیونهائی که در دفاع از حکومت بیان کرده و میکنی از همه کامنت گذاران عذرخواهی میکردی ولی حیف که در افرادی مثل شما نه وجدانی مانده و نه مردی و مردانگی.
‌چهارشنبه 24 آبان 1391 - 10:41
asiai - تهران - ايران
لطفا به این خبر رأی مثبت بدید تا بیشتر خونده بشه.
‌چهارشنبه 24 آبان 1391 - 10:44
ARTEMIS-SW - .پاريس - فرانسه
و صد البته سفرهای میلیارد دلاری حج کوفتی و ۱۴ میلیارد تومان طلا برای گور کسانی‌ که قاتلان اجداد ایرانی‌ بوده اند!!!
‌چهارشنبه 24 آبان 1391 - 11:02
ARTEMIS-SW - .پاريس - فرانسه
کمک به اسد جنایتکار و فلسطینی‌های خل و چل و حزب‌الله لبنان و کور و کچل های مسلمان آفریقا و چاوز زن باز مهمتر از این زلزله زدگان است!!!
‌چهارشنبه 24 آبان 1391 - 11:00
Saeid_021 - تهران - ایران
اون دوستانی که خیلی گنده ازون وره دنیا صحبت میکنن شاهده این وضع باشن یه زلزله 3 ماه گذشته ازش هنوز اینا خونه ندارن تو چادر میخوابن بعد فکر کنید تخریب بعده جنگ تا 20 سال بعد هنوز مردم خونه ندارن همش موشک بمب نشد حرف که این خرابیهای بعده جنگ حساب نمی یاد که عده گاو میخوان برن اسراییل رو شخم بزنن اونا هم وایسن مارو نگاه کنن بس کنید ادمای خنده دار فقط گنده می یاید
‌چهارشنبه 24 آبان 1391 - 11:02
sourena.de - اشتوتگارت - آلمان
برای این حکومت که ایرانی ها مهم نیستند. حالا اگه توی لبنان یا سوریه بود تا حالا همه خونه دار شده بودند. مرگ بر خامنه ای و مزدورانش
‌چهارشنبه 24 آبان 1391 - 14:49
Atabay2021 - خوی - ایران
عجب صبری خدا دارد!
‌چهارشنبه 24 آبان 1391 - 17:38
Royan - کالیفرنیا - آمریکا
بت شکن , مسیج پسر مریم , آنتی کاسه لیس , دانیال نبی , پرژن کنیگ , کرکس و مرید و بقیه فدائیان درگاه چلاق علی سگ دست وقت کردید بعد از جشن تولد هنرپیشه ایرانی در مکه یه سری هم به آذربایجان بزنید .
‌پنجشنبه 25 آبان 1391 - 01:08
1k adame sadegh - تورنتو - کانادا
پست فطرتان اسـ... ضریح حسین با ۱۰۰ک طلا درست میکنند و میفرستند برای عراق ولی‌ ملت ایران برای سر پناهی باید تا کی‌ منتظر شوند؟
‌پنجشنبه 25 آبان 1391 - 02:53
sara_ra - تهران - ایران
Royan - کالیفرنیا - آمریکا. واسه چی بیان!!اصلا حرفی واسه گفتن ندارن..تو جاهایی که حرف از بی حجابی و ضد دینه سر تا ته خبر رو این مارمولک ها پر کردن با اراجیفشون...البته خس وخاشاکی بیش نیستن :))).
‌پنجشنبه 25 آبان 1391 - 16:36
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.