برای نظامی آمریکایی متهم به قتل روستاییان افغان تقاضای اعدام شد

بیلز به ارتکاب وخیم ترین مورد از قتل غیرنظامیان از زمان جنگ ویتنام متهم شده است

دادستانی ارتش آمریکا محاکمه یک نظامی آن کشور به اتهام قتل غیرنظامیان افغان را توصیه کرده و او را مستحق مجازات اعدام دانسته است.
در جلسه دادرسی مقدماتی برای تعیین تکلیف پرونده استوار رابرت بیلز، عضو ارتش آمریکا، به اتهام قتل شانزده روستایی افغان، سرگرد راب استل، نماینده دادستانی ارتش ایالات متحده، خواستار محاکمه متهم در دادگاه نظامی و صدور حکم اعدام برای او شد.

رابرت بیلز، سی و نه ساله، متهم است که هنگام خدمت در یک پایگاه نظامی آمریکاییان در یکی از مناطق دور افتاده ولایت قندهار افغانستان در ماه مارس، ظاهرا به منظور انتقام گرفتن از کشته شدن نظامیان آمریکایی به دست شورشیان مخالف دولت افغانستان، در دو مرحله به قتل غیرنظامیان افغان مبادرت کرد.

این نظامی آمریکایی در جریان این عملیات، شانزده روستایی غیرمسلح از جمله تعدادی کودک را به ضرب گلوله به قتل رساند.

جلسه دادرسی مقدماتی با حضور مقامات قضایی ارتش به منظور تایید وقوع و ماهیت جرم و همچنین تصمیم گیری در مورد دادگاه صالحه برای ادامه رسیدگی تشکیل شده بود و دفاع از متهم را یک وکیل غیرنظامی و یک وکیل نظامی به طور مشترک برعهده داشتند.


دادرسی مقدمات برای تشخیص وقوع و ماهیت جرم و تعیین دادگاه صالحه برای ادامه رسیدگی تشکیل شد

در این جلسه، دادستان نظامی با اشاره به "ماهیت شنیع، خشن و سازمان یافته جنایاتی که متهم مرتکب شده" توصیه کرد که پرونده برای محاکمه نظامی به دادگاه نظامی ارجاع شود. دادگاه نظامی معمولا به درخواست فرماندهان ارتش، برای رسیدگی به تخلف نفرات نیروهای مسلح از قوانین و مقررات نظامی تشکیل می شود.

سرگرد استل گفت: "نفرت آور ترین جنبه اقدامات متهم، قتل کودکان در خانه های آنان بود" و افزود نه تن از شانزده قربانی این جنایت، کودکانی بودند که پنج تن از آنان کمتر از پنج سال سن داشتند.

روند رسیدگی قضایی

قتل روستاییان افغان به دست استوار بیلز وخیم ترین مورد از کشتار غیرنظامیان توسط نظامیان آمریکایی از زمان جنگ ویتنام به بعد توصیف شده که به روابط نه چندان مساعد آمریکا و افغانستان آسیب هم رسانده است.

دولت آمریکا معتقد است که رابرت بیلز به تنهایی مسئول این کشتار است و افرادی که از این ماجرا جان به در برده اند نیز گفته اند که فقط یک نظامی آمریکایی را در این ماجرا مشاهده کرده اند اما برخی گزارش ها حاکی از آن است که احتمال دارد افراد دیگری نیز در این انتقام جویی شرکت داشتند.


شانزده غیرنظامی از جمله نه کودک قربانی "انتقام جویی" نظامی آمریکایی شدند

استوار بیلز، که سابقه شرکت در عملیات نظامی در عراق و افغانستان را دارد، با شانزده مورد اتهام قتل عمد، شش مورد اتهام اقدام به قتل عمد و همچنین اتهامات دیگری شامل ضرب و جرح و استفاده از مواد غیرمجاز و مشروبات الکلی در حین عملیات نظامی مواجه است.

در صورتی که فرماندهان با برگزاری محاکمه در دادگاه نظامی و پیگرد متهم به اتهام قتل عمد غیرنظامیان موافقت کنند، متهم ممکن است به مجازات اعدام محکوم شود.

در دادگاه نظامی، حکم مجازات اعدام در صورتی صادر می شود که هیات منصفه متشکل از نظامیان به اتفاق آرا متهم را مجرم بشناسند و خواستار صدور حکم اعدام شوند.

براساس مقررات ارتش ایالات متحده، حکم اعدام صادر شده توسط دادگاه نظامی باید به تایید رئیس جمهوری، به عنوان فرمانده کل نیروهای مسلح، برسد. آخرین مورد از اعدام یکی از نفرات ارتش آمریکا با حکم دادگاه نظامی به سال ١٩٦١، یعنی پنجاه و یک سال پیش باز می گردد.

دادستانی نظامی شواهدی را برای اثبات اتهام علیه رابرت بیلز به جلسه دادرسی مقدماتی ارائه داد که از جمله شامل لباس خون آلود او بود.

دادستانی نظامی گفت استوار بیلز پس از نوشیدن الکل همراه با دو نظامی دیگر، به تنهایی از پایگاه خارج شد و به یکی از روستاهای نزدیک رفت و به قتل روستاییان مبادرت کرد.

متهم سپس به پایگاه بازگشت و پس از گفتگویی کوتاه به یکی از نظامیان، بار دیگر از پایگاه خارج شد و تعدادی دیگر از روستاییان را به قتل رساند.

+102
رأی دهید
-19

zooloobia - لس آنجلس - آمریکا
والا نمیدونم آخا عاقبت انسان چی‌ می‌شه همه جا جنگ همه همدیگرو پارهنیکنن
‌چهارشنبه 24 آبان 1391 - 09:57
amo-mohsen - بوگوتا - کلمبیا
بچه زیر 5 سال جرمش چی بوده آخه؟
‌چهارشنبه 24 آبان 1391 - 10:19
Pesar Iran - بریزبن - استرالیا
حالا این خبر رو دقیقا مقایسه کنید با خبر کشته شدنِ ستار بهشتی.این آمریکایی هاى بی دین و کافر برای یکی از افراد خودشون جهت کشتن انسان های بیگناه ( تو یه کشور دیگه ) تقاضاى اعدام میکنند،اونوقت تو ایران این حکومت اسلامی و محمدی میگن که به علت مرگِ طبیعی مرده.
‌چهارشنبه 24 آبان 1391 - 10:26
danial nabi - استكهلم - سوئد
اولین کسی‌ که باید ۱۰۰ بار اعدام شود، جورج بوش و بلر ه...زده هستند که این فاجعه را رقم زدند، امروز معلوم نیست تو کدوم سوراخ موشی قایم شدند. این داستان هم برای راه گم کردن افکار عمومیست، به زودی این سادیسمی از هاوایی سر در میاره، اینها را باید زنده زنده سوزاند.
‌چهارشنبه 24 آبان 1391 - 10:16
مسیح پسر مریم - تهران - ایران
آشغال های کودک کوش، هم پر از رفتار های ناهنجار جنسی پر از رسوایی های تجاوزات جنسی در همه کشورهای دنیا، همیشه دارای روابط متعدد جنسی و خیانت به همسران(همون تعدد زوجات).ارتش متجاوز، کشوری که با کندن پوست کله میلیون ها سرخ پوست بنا شده و.. آنوقت به اسلام مظلوم میتازند آن غرب زده های بی سواد و جاهل سایت.
‌چهارشنبه 24 آبان 1391 - 10:42
zebelkhan - لوس آنجلس - آمریکا
danial nabi - استکهلم - سوئد - مسیح پسر مریم - تهران - ایران. شما کوردلان و بیماران روانی اسلامی از درک بدیهیات هم عاجزید. نظام قضایی آمریکا وجدان بیدار جامعه و نماد عدالت در هر سطحی از جامعه است. آمریکا و قضات آمریکایی آنقدر وجدان و شرف دارند که جرم را توسط هر کس (حتی رییس جمهور) آشکارا اعلام کنند و مجرم را به اشد مجازات برسانند. همانطور که چشمهای کور شما مخبطان اسلامی نمی بیند و بنده مجبورم برایتان بیان کنم این نظامی آمریکایی را به اعدام محکوم کرده اند. اما مقایسه کنیم با نظام وحشی و ددمنش اسلامی و قوه قصابیه رژیم. شما دونفر مزدور سایبری اگر ذره ای وجدان داشتید در مورد اینهمه جنایات بدون محاکمه در جمهوری نکبت بار اسلانی حرف میزدید. اما چون وجدان را از مسلمانان میگیرند و بجایش تعصب کور مذهبی جایگزین میکنند از امثال شما انسان نماها انتظاری نمیرود. چه شد جنایات کهریزک؟ قتل ندا آقا سلطان توسط بسیجی مزدور (عباس کارگر جاوید)؟ با هزار خیمه شب بازی و نمایش تلویزیونی و خیابانی به همه نسبت دادند جز بسیج! و همینطور هزاران قتل دیگر! بروید خودتان را سیاه کنید بی وجدانهای مزدور بی وطن!
‌چهارشنبه 24 آبان 1391 - 13:13
مسیح پسر مریم - تهران - ایران
zebelkhan - لوس آنجلس - آمریکا اول جواب بده که چرا آمریکا کله سرخ پوست ها رو کنده و هیچ جایی و در نهاد حقوق بشری پاسخ گو نیست!! یا بمبهای اتمی که تو ژاپن انداخت!!! تازه ندا و امثال ندا رو که اربابای شما به همراهی منافقین کشتن مزدور دروغ گو.
‌چهارشنبه 24 آبان 1391 - 14:42
danial nabi - استكهلم - سوئد
زبلخان - لوس آنجلس - آمریکا شعبان بی‌ مخ قرن به امسال تو می‌گویند که به این سادگی‌ گول آمریکایی‌های ه...زده را می‌خوری، این همه شکنجه و ‌قتل در عراق، افغانستان گونتنامو، لال مونی گرفتید، اینقدر خود رو به اون راه بزن تا بابا قوری بگیری، فهمت که زیاد نمیشه، هیچ روی شعبان بی‌ مخ را نیز سفید کردی.
‌چهارشنبه 24 آبان 1391 - 15:27
Azadikhah - تكسل - هلند
جنایت،جنایت هست هیچ فرقی‌ نداره که چه کسی‌ انجام بده.امیدوارم به جزای عملش برسه.تا حرف از آمریکا می‌شه این طرفداران جمهوری کثیف اسلامی چپ و راست نظر میدهند که مشکلی هم نداره ولی‌ شما طرفداران جمهوری کثیف اسلامی اگر وجدان داشتید در مورد قتل ستار بهشتی‌ و دیگر مسائل هم نظر میدادید.خجالت هم جلو شماها کم آورده!
‌چهارشنبه 24 آبان 1391 - 16:24
PRANSES - تبریز - ایران
مدهور الدمه.بهتره کشته بشه.امیدوارم آقای اوباما هم اعدامشو تایید کنه.
‌چهارشنبه 24 آبان 1391 - 17:59
massoudoslo - اسلو - نروژ
اعدام کردن این سرباز کار درستی نیست و کشته شدن زن و بچه ها خصوصا بچه اصلا منطقی نیست حتا با منطق جنگ ولی در جنگ انسانیت و عشق و دوستی هدیه نمیدهند و کل داستان همین است ،کشتن ! از وجدان بیدار و دقیق جامعه امریکا و غرب در عجبم که چگونه حاضرند بچه های خود را مثل این سرباز اعدام کنند چون تعدای بی گناه افغان رو کشته !! تو ایران که سربازان ولایت زن و بچه های مردم خودشون رو میگیرند میکشند که البته قبلش به اونها تجاوز هم میکنن آنوقت میگن ما نبودیم طرف خودش ایست قلبی کرد یا منافقین آمدند به طرف داروی خودکشی تزریق کردند . ایران آینده امریکاست و بهتر ! و اسلام هم و رژیم ولایت وقیح نقش مستراح را در تاریخ مذهبی ایران بازی خاهد کرد . مشتی ملنگ و آفتابه بدست هنوز درگیر تشخیص قبله ماتحت شان هستند آنوقت خیر پدرشان با کامپوتر های اوراق و غرضی سیاست امریکا رو نقد میکنند !
‌چهارشنبه 24 آبان 1391 - 18:09
Dracula - ترانسیلوانیا - رومانی
خب این فرد یه جنایتکار روانیه و بچون از روی عمد عده زیادی رو کشته باید هم اعدام شه.این نشون میده در آمریکا عادلانه قضاوت انجام میشه و حتی فردی که نظامی کشور باشه اکه چنین خلافی کنه حتی در محیط جنگ و کشور دیکه محاکمه و حتی اعدام میشه.
‌چهارشنبه 24 آبان 1391 - 23:16
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.