واشنگتن پست: جان کری وزیر دفاع آمریکا می‌شود

باراک اوباما در نظر دارد سناتور کری را جانشین لئون پانتا در وزارت دفاع کند. این تصمیم در چارچوب تغییر در تیم امنیت ملی آمریکا گرفته شده و انتخاب جانشین دایمی ژنرال پترائوس در سازمان سیا را نیز شامل می‌شود.
 

روزنامه "واشنگتن پست" می‌نویسد که کابینه آمریکا به زودی دستخوش چند جابجایی می‌شود. این روزنامه گزارش داده که اوباما در صدد است سناتور جان کری را به عنوان وزیر دفاع آمریکا وارد کابینه کند.
 
سناتور کری، نامزد پیشین انتخابات ریاست جمهوری در سال  ۲۰۰۴ میلادی، در حال حاضر رییس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا است. به نقل از واشنگتن پست، وی تمایل دارد وزیر خارجه شود اما مقامات ارشد دولتی گفته‌اند که این پست به احتمال بسیار زیاد به سوزان رایس تعلق می‌گیرد. خانم رایس هم اینک نماینده ایالات متحده در سازمان ملل است.
 
منابع آگاه هم‌چنین گفته‌اند که جان برنان، مشاور ارشد اوباما در موضوع مبارزه با تروریسم نیز نامزد تصدی ریاست سازمان سیا شده است. اگر برنان تصدی این مقام را نپذیرد، مایکل مورل، مدیر موقت این سازمان به ریاست دایمی آن خواهد رسید. برنان قبلا گفته بود که قصد ترک کابینه را دارد.
 
همچنین عنوان می‌شود که اشتون کارتر، معاون سابق لئون پانتا یا مایکل فلورنوی، معاون سابق برنامه‌ریزی در پنتاگون هم کاندیداهای بعدی برای تصدی پست وزارت دفاع هستند.


 
جان کری، گزبنه اول اوباما برای تصدی وزارت دفاع


 
 زمان کناره‌گیری لئون پانتا، وزیر دفاع آمریکا  نامعلوم است. پانتا روز دوشنبه (۱۲ نوامبر/۲۲ آبان) اعلام کرد که هیج برنامه عاجلی برای کناره گیری از مقام خود ندارد اما بعید است در دوره دوم ریاست جمهوری اوباما بر سر این کار بماند. وی در پاسخ به خبرنگاران گفت که تمایلش به کناره‌گیری یک راز نیست و ترجیح می‌دهد به کالیفرنیا برگردد و زندگی خود را بکند.
 
واشنگتن پست به نقل از محافل دولتی می‌نویسد که توماس دانیلون، مشاور امنیتی کاخ سفید و دو معاون وی به احتمال بسیار زیاد تغییر نکرده و دستکم در آغاز کار دولت جدید،  ابقاء می‌شوند. آنتونی بلینکن، مشاور امنیتی جو بایدن، معاون اوباما نیز ممکن است جایگزین سوزان رایس در سازمان ملل شود.  هم‌چنین سامانتا پاور، مدیر بخش حقوق بشر شورای امنیت ملی آمریکا نیز گزینه دیگری برای جانشینی سوزان رایس است.
 
با این همه این روزنامه تاکید کرده که محافل دولتی گفته‌اند بحث‌ جابجایی‌ها در کاخ سفید هنوز در مراحل مقدماتی است و تصمیم فطعی گرفته نشده است.
 
چالش‌های پیش روی اوباما
 
افشای روابط "نامشروع" ژنرال پترائوس در روزهای گذشته و استعفای وی از مقام ریاست "سیا"،  دولت اوباما و تیم امنیت ملی او را در شرایط سخت و پیچیده‌ای قرار داده است. پترائوس قرار بود این هفته نزد مقامات "اف‌بی‌آی" و پشت درهای بسته،  پیرامون چگونگی حمله به سفارت آمریکا در بنغازی شهادت دهد.
 
سوزان رایس نیز که از سال ۲۰۰۷ و مبارزه انتخاباتی اوباما در دور اول ریاست جمهوری همواره در کنار او بوده، به خاطر حمله بنغازی و کشته شدن سفیر و سه آمریکایی دیگر تحت فشار است.


 
سوزان رایس، نامزد احتمالی پست وزارت خارجه آمریکا

پاره‌ای نمایندگان جمهوری‌خواه می‌گویند که رایس از جمله کسانی بود که کوشید در مراحل مقدماتی انتخابات، حمله بنغازی را تظاهراتی مسالمت‌آمیز معرفی کند که تصادفا به خشونت گرایید. منتقدان سوزان رایس به اطلاعات بعدی دولت آمریکا اشاره می‌کنند که معلوم کرد این حمله، یک طرح تروریستی سازماندهی‌شده بوده است.
 
سناتور لیندسی گراهام از حزب جمهوری‌خواه روز یکشنبه (۱۱ نوامبر/۲۱ آبان) با یادآوری این موضوع،  اعلام کرد که سوزان رایس یا قصد گمراه کردن مقامات آمریکا را داشته یا کفایت لازم برای مسئولیت دولتی را ندارد. سناتور گراهام گفت تایید سوزان رایس به عنوان وزیر خارجه در سنای آمریکا، فوق العاده دشوار خواهد بود.
 
با این‌همه، مقامات کاخ سفید از اصرار اوباما به انتخاب سوزان رایس و جایگزینی او با هیلاری کلینتون خبر می‌دهند. هیلاری کلینتون از مدت‌ها پیش گفته بود که مایل نیست در دولت جدید، مسئولیت وزارت خارجه را تقبل کند.
 
سکوت سناتور جان کری
 
تصدی احتمالی وزارت دفاع توسط  سناتور کری مدافعان زیادی دارد. موافقان این گزینش به دانش و تجربه اقتصادی و سیاسی وی و سابقه حضور مستقیم در جنگ ویتنام  و لقب "قهرمان جنگ" اشاره می‌کنند. آنها  حضور چنین چهره‌ای در مقام وزارت دفاع را مطلوب‌تر از هر گزینه دیگر می‌دانند.

سناتور کری اما ترجیح داده در مورد پست  وزارت دفاع واکنشی نشان ندهد. جودی سث، سخنگوی کری نیز در بک موضع‌گیری خوددارانه گفته که وی عجالتا روی وظایف ریاست کمیته روابط خارجی سنا و سناتوری ماساچوست متمرکز است.
 
روشن نیست که اگر جان برنان دولت آمریکا را ترک کند یا به سازمان "سیا" برود، چه کسی جای او را خواهد گرفت. برنان در نخستین دوره ریاست جمهوری اوباما، گزینه اول برای ریاست سیا بود اما بخاطر نقشی که در  ارزیابی‌های تندروانه اطلاعاتی در دوره بوش ارائه داده بود،  مجبور به عقب‌نشینی شد.
 
واشنگتن پست به نقل از محافل آگاه می‌نویسد که برنان با وجود پشت سر گذاشتن این انتقادها، تمایلی به بازگشت به سازمان سیا نشان نمی‌دهد. جان برنان ۲۵ سال در سازمان سیا انجام وظیفه کرده است.

+49
رأی دهید
-8

danial nabi - استكهلم - سوئد
تصویر کریح آبلیسک بعد پنتاگون، در آخر هم رئیس جمهور که دیوانهٔ دیگری را عنوانی میدهند، این تصاویر معنی‌ خاصی‌ دارند، که از دید و فکر همگان به دور است، اینها همه نشان شیطan پرسti
‌چهارشنبه 24 آبان 1391 - 15:40
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.