نبش قبر یاسر عرفات آغاز شد

تحقیقات در مورد علت مرگ عرفات به درخواست همسرش، سهی، به جریان افتاده است

عملیات نبش قبر یاسر عرفات، رئیس سابق تشکیلات خودگردان فلسطینی، آغاز شده است

روز سه شنبه، ٢٣ آبان (١٣ نوامبر)، یک عضو خانواده عرفات گفت که با توجه به موافقت تشکیلات خودگردان فلسطینی با تحقیقات در مورد علت مرگ یاسر عرفات، ماموران فلسطینی عملیات نبش قبر رهبر سابق فلسطینیان را آغاز کرده اند.

مطالب مرتبطدادستان‌های فرانسوی برای نبش قبر یاسر عرفات آماده می‌شوندهیات تحقیق خواستار نبش قبر یاسر عرفات شدقضات تحقیق برای نبش قبر عرفات به رام الله می‌روندموضوعات مرتبطسرزمینهای فلسطینی
قرار است گروهی از کارشناسان تشخیص جرم از کشورهای سوئیس، فرانسه و روسیه به منظور تشخیص علت مرگ رهبر سابق فلسطینیان به رام الله، مقر تشکیلات خودگردان و محل آرامگاه یاسر عرفات عزیمت کنند و به بررسی بقایای جسد او بپردازند.

خبرگزاری فرانسه به نقل از این عضو خانواده عرفات گفته است که عملیات نبش قبر و نمونه برداری احتمالا حدود پانزده روز به طول می انجامد و در مراحل متفاوت صورت می گیرد.

جسد یاسر عرفات در مقبره ای در رام الله به خاک سپرده شده است و روز دوشنبه، ماموران فلسطینی اطراف قبر او با پرده ای پوشاندند.

قرار است کارشناسان تشخیص جرم حدود دو هفته دیگر وارد رام الله شوند و انتظار می رود تا آن زمان عملیات نبش قبل و نمونه برداری از بقایای جسد خاتمه یافته باشد.


مقامات تشکیلات خودگردان با نبش قبر و تحقیق پیرامون مرگ عرفات مخالفتی نکردند

در این عملیات، تنها معدودی از ماموران تشکیلات خودگردان شرکت دارند و اجازه عکسبرداری از بقایای جسد داده نمی شود.

در ماه سپتامبر، گزارش شد که براساس درخواست قضایی سهی عرفات، بیوه رهبر سابق فلسطینیان، هیاتی برای بررسی علت مرگ یاسر عرفات تعیین و خواستار اجازه مقامات فلسطینی برای نبش قبر و بررسی جنازه او شده است.

مفامات تشکیلات خودگردان فلسطینی گفتند که با انجام این تحقیقات مخالفتی ندارند.

مرگ مشکوکدرخواست خانم عرفات پس از آن ارائه شد که یک گروه از کارشناسان سوئیسی اعلام کردند که در لباس های باقی مانده از رهبر فلسطینیان، آثاری از ماده رادیو اکتیو پلونیوم ٢١٠ که یک ماده به شدت سمی است یافت شده است.


عرفات پس از چندین دهه مبارزه مسلحانه سرانجام صلح با اسرائیل را پذیرفت

یاسر عرفات در ماه اکتبر سال ٢٠٠٤ به شدت بیمار شد و منابع رسمی فلسطینی در آن زمان، بیماری او را ابتلای به آنفلوانزای شدید اعلام کردند اما با شدت گرفتن بیماری، رهبر فلسطینیان که دچار حالت تهوع، درد شدید در ناحیه شکم، اسهال و کاهش غیرعادی سلول های قرمز شده بود، برای درمان به بیمارستان نظامی پرسی در حومه پاریس انتقال یافت.

رهبر فلسطینیان کوتاه مدتی پس از ورود به بیمارستان، به کما رفت و در روز ١١ نوامبر درگذشت در حالیکه به گفته منابع رسمی، پزشکان با وجود انجام انواع آزمایش ها، نتوانستند علت اصلی بیماری او را تشخیص دهند.

پس از مرگ یاسر عرفات، کالبد شکافی جهت تعیین علت مرگ صورت نگرفت اما چندی پیش، یک وبسایت فرانسوی سندی را تحت عنوان گزارش پزشکی راجع به مرگ عرفات منتشر کرد و گفت که علایم بیماری رهبر فلسطینیان حاکی از مسمومیت یا ابتلای به بیماری ایدز نبوده است.

با این همه، بیماری نابهنگام و مرگ سریع یاسر عرفات باعث شد تا بسیاری از فلسطینیان با اشاره به ناخرسندی مقامات اسرائیل از آنچه که خودداری عرفات از مقابله موثر با گروه های تندرو فلسطینی می دانستند، سرویس های اطلاعاتی اسرائیل را به قتل او متهم کنند در حالیکه برخی منابع اسرائیلی ابتلای عرفات به بیماری ایدز را مطرح ساختند.

یاسر عرفات در سال ١٩٢٩ از والدین فلسطینی در قاهره متولد شد و در طول تحصیل، به فعالیت های سیاسی روی آورد.

وی از پایه گذاران جنبش فتح بود و پس از پیوستن این جنبش به سازمان آزادیبخش فلسطین - ساف - به رهبری این سازمان برگزیده شد و عنوان رهبر اصلی فلسطینیان را به خود اختصاص داد.

در این سمت بود که یاسر عرفات توافقنامه صلح اسلو را با اسرائیل امضا کرد و از سال ١٩٩٤، ریاست تشکیلات خودگردان فلسطینی مستقر در کرانه باختری رود اردن و نوار غزه را در دست گرفت.

+66
رأی دهید
-15

pull.over - دوحه - قطر
عرفات نامرد و خائن بود.او شریک دزد و رفیق قافله بود.
‌سه شنبه 23 آبان 1391 - 14:06
PERSIANSPIDER - مشهد - ایران
۱۱ نوامبر ؟؟؟؟؟ ۱۱ عددی بشدت فراماسونریه !!!!!!!!!!!!!
‌سه شنبه 23 آبان 1391 - 14:29
فضول میرزا - استكهلم - سوئد
شاید تونستند یارو رو دوباره زنده کنند!
‌سه شنبه 23 آبان 1391 - 15:16
karkas - اصفهان - ایران
روحش شاد و راهش پر رهرو ... یک بار گفت خا منعی لیاقت رهبری مردم بزرگ ایران را ندارد
‌سه شنبه 23 آبان 1391 - 15:19
anty mola - اربیل - عراق
دوستان نبش قبر این عرب مهمتر است یا زیر شکنجه کشتن ستار بهشتی که این سایت اسلامی خوداری میکند از پخش اخبار ان باید گفت افرین ایرانیان انگلیس ............
‌سه شنبه 23 آبان 1391 - 19:12
kobalt - تهران - ایران
آقا چیکارش دارید بزارید راحت باشه ممکنه یه وقت پاشه بیاد تو این وضعیت بازم پولای ما رو ببره.
‌سه شنبه 23 آبان 1391 - 21:56
danial nabi - استكهلم - سوئد
کاملا واضح بود که به دست اسرائیل به ‌قتل رسید،
‌چهارشنبه 24 آبان 1391 - 10:50
Afshin London - لندن - انگلستان
اگه کار اسرائیل باشه که دستشون درد نکنه
‌پنجشنبه 25 آبان 1391 - 15:32
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.