آغاز تحقیقات درباره مراودات فرمانده آیساف در افغانستان

ماجرای دیوید پترائوس و معشوقه‌اش حال گریبانگیر ژنرال جان آلن، فرمانده نیروهای ناتو و آیساف در افغانستان شده است. لئون پانه‌تا، وزیر دفاع آمریکا از پنتاگون خواسته است که تحقیقات رسمی درباره آلن را آغاز کند.
 

محافل نظامی آمریکا در روز سه‌شنبه (۲۳ آبان/۱۳ نوامبر) خبر دادند که جان آلن، فرمانده ناتو و نیروهای آیساف در افغانستان به دلیل تبادل "نامتناسب و نامعقول" اطلاعات با زنی در آمریکا مورد سو‌ءظن قرار گرفته است. این زن "جیل کلی" یکی از دوستان خانوادگی دیوید پترائوس است.
 
جان آلن یکی از مهم‌ترین ژنرال‌های چهار ستاره آمریکاست که پیشتر قرار بود فرماندهی نیروهای آمریکایی در اروپا را بر عهده گیرد. وی به عنوان جانشین دیوید پترائوس پس از وی فرماندهی نیروهای ناتو در افغانستان را عهده‌دار شد.
 
بر اساس گزارش محافل نظامی آمریکا، پلیس فدرال این کشور (اف‌بی‌آی) حدود ۲۰ تا ۳۰ هزار صفحه ایمیل میان جان آلن و جیل کلی یافته است. این ایمیل‌ها در خلال سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۲ میان این دو نفر رد و بدل شده‌اند.
 
آغاز تحقیقات از سوی پنتاگون
 
آنچه باعث نگرانی ماموران اف‌بی‌آی شده، نحوه "مراوده نامتناسب" این دو تن بوده است. پلیس فدرال آمریکا تاکید کرد که باید از گمان‌زنی درباره مضمون این ایمیل‌ها در حال حاضر خودداری کرد. در مقابل ژنرال جان آلن، این سوءظن‌ها را بی‌اساس خواند.


 
دیوید پترائوس و پائولا برادول

 

از سوی دیگر لئون پانه‌تا، وزیر دفاع آمریکا اعلام کرد که واگذاری پست فرماندهی نیروهای آمریکایی در اروپا به آلن تا روشن شدن ماجرا به تعویق افتاده است. به گفته پانه‌تا، ژنرال آلن اما همچنان به انجام وظایف خود در افغانستان ادامه خواهد داد. باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا نیز تصمیمات پانه‌تا را در این زمینه تایید کرده است.
 
گفته می‌شود که پانه‌تا در روز دوشنبه (۱۲ نوامبر) به وزارت دفاع آمریکا دستور داده که تحقیقات رسمی در مورد ژنرال جان آلن را آغاز کند.
 
جستجو در منزل معشوقه‌ی پترائوس
 
بر اساس گزارش رسانه‌های آمریکا ماموران پلیس فدرال ایالات متحده دست به تجسس در منزل پائولا برادول، معشوقه دیوید پترائوس، رئیس مستعفی سازمان سیا نیز زده‌اند.
 
پائولا برادول ۴۰ ساله در ایالت کارولینای شمالی دارای منزلی شخصی است. ماموران پلیس فدرال آمریکا (اف‌بی‌آی) تایید کردند که در شامگاه دوشنبه (۲۲ ابان/۱۲ نوامبر) منزل برادول را مورد بازرسی و تجسس قرار داده‌اند. اما هنوز روشن نیست که ماموران پلیس چه مدارک و اسنادی را در خانه‌ی پائولا برادول یافته‌اند.


بر اساس گزارش روزنامه "واشنگتن پست" پائولا برادول با ارسال ایمیل‌هایی به یکی از دوستان خانوادگی پترائوس وی را بارها تهدید کرده بود. گفته می‌شود که دیوید پترائوس پس از آگاهی از ارسال چنین ایمیل‌هایی از سوی معشوقه‌اش به خانم "جیل کلی" دوست خانواده‌ی پترائوس به شدت متاثر شده و از پائولا براول خواسته است که از ادامه این کار دست بردارد.
 
بر اساس این گزارش دیوید پترائوس چهار ماه پیش به رابطه خود با برادول پایان داده است. دلیل این قطع رابطه نیز ظاهراَ ارسال همین ایمیل‌های تهدیدآمیز بوده است. پائولا برادول کتابی پیرامون زندگی ژنرال پترائوس نگاشته است.
 
حال نام خانم جیل کلی از دو سو مورد توجه ماموران اف‌بی‌ای قرار گرفته است. نخست نامه‌های تهدید‌آمیز پائولا برادول به وی و سپس رد و بدل کردن ایمیل‌های "نامتناسب" با ژنرال جان آلن.
 
بر اساس گزارش رسانه‌های آمریکا در اصل شکایت جیل کلی به پلیس پیرامون ایمیل‌های تهدید‌آمیز سبب فاش‌شدن رابطه دیوید پترائوس و پائولا برادول شده است. ادامه تحقیقات و تجسس در مراوادت جیل کلی، ماموران اف‌بی‌ای را سپس متوجه نامه‌نگاری وی با ژنرال جان آلن کرده است.
 
از سوی دیگر استیو بویلان سخنگوی پیشین پترائوس به شبکه تلویزیونی آی‌بی‌سی گفت که دیوید پترائوس به خطای خود کاملاَ واقف است. وی افزود که "هالی"، همسر دیوید پترائوس نیز "از وضعیت کنونی بسیار ناخشنود است."

+26
رأی دهید
-12

بی خیال - کرمان - ایران
بیایید اایران. سکه می دن
‌سه شنبه 23 آبان 1391 - 13:34
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.