خسارت‌های گسترده سیل مازندران؛ درخواست‌ مسئولان محلی برای کمک

سیل در استان مازندران که در برخی مناطق ارتفاع آن تا ۲ متر گزارش شده، به ویژه به شهرها و روستاهای غربی این استان خسارات گسترده‌ای زده است.
 
پیشتر  در روز یکشنبه اداره هواشناسی و اداره کل مدیریت بحران استان مازندران، با صدور اخطاریه‌ درباره بارندگی، باد شدید و توفانی شدن دریای خزر هشدار داده بودند.
 
به گزارش خبرگزاری مهر، متعاقب این هشدار، بامداد دوشنبه در شهرهای غرب مازندران به ویژه چالوس و نوشهر سیل جاری شد.
 
برپایه این گزارش، سیل  به ۱۵۰ روستای مرکزی چالوس خسارت وارد آورده و بخش‌هایی از شهرهای آمل، تنکابن، نوشهر و هچیرود نیز دچار آبگرفتگی شدند.
 

 

چالوس


 ​​در همین حال، قاسم احمدی، نماینده چالوس و نوشهر، در گفت‌وگو با ایرنا خسارت‌های وارد شده به نوشهر و چالوس‌ را «بسیار سنگین» توصیف کرده و از مسئولان کشور درخواست کمک کرده است.
 
به گفته اکبر جعفرنژاد، شهردار هچیرود، سیل به بیش از ۳۰۰ واحد مسکونی این شهر خسارت وارد آورده است.
 
شهردار  هچیرود، «ساخت‌و‌سازهای ​​غیرمجاز در حریم رودخانه‌ها» را از عوامل عمده جاری شدن سیل در این شهر دانسته و گفت: «وقوع سیل و سیلاب از سه دهه پیش تاکنون در این شهر سابقه نداشت.»


 
شهردار هچیرود نیز به خاطر وسعت خسارت‌های وارد شده از مسئولان استانی تقاضای کمک کرده است.
 
خبرگزاری مهر گزارش داده است، به دلیل تدوام بارندگی در مناطق سیل‌زده «وضعیت  ​​اضطراری» اعلام شده است.

 
چالوس 


 
برپایه این گزارش، نیروهای نظامی و انتظامی، هلال احمر، بهداشت و درمان، ستاد بحران و دیگر نیروها در مناطق سیل‌زده مشغول امدادرسانی هستند.
 
مسئولان شهر چالوس نیز به خاطر ابعاد سیل از وزیر کشور، استاندار و رئیس ستاد حوادث استان درخواست کمک کرده‌اند. خبرگزاری مهر می‌افزاید، سیل در چالوس  ​​تلفات جانی نداشته است.
 

چالوس

 
 
​​از آنجا که برخی از علمک‌های گاز مشترکان، به علت سیل آسیب دیده بود، روز دوشنبه به خاطر پیشگیری از وقوع انفجار و آتش‌سوزی، گاز ۱۲ هزار مشترک در شهر چالوس قطع شد که ساعاتی بعد به گزارش مهر گاز ۱۰ هزار مشترک دوباره وصل شد.
 
 رمضان شجاعی کیاسری، نماینده ساری هشدار داد اگر بارندگی به شدت ادامه یابد خسارت‌های بیشتری در استان مازندران به بار خواهد آمد.
 
هادی خنجری، مدیرکل مدیریت بحران مازندران، در گفت‌‌وگو با خبرگزاری فارس ارتفاع سیل را  ۱.۵ تا ۲ متر ذکر کرده است. به گفته این مقام مسئول، بیشتر خسارت‌ها به خاطر آبگرفتگی خانه‌ها بوده است.
 
وی افزود  شماری پل در مناطق شهری و روستایی تخریب شده‌اند و به تعدادی از جاده‌ها نیز آسیب وارد شده است.
 
از سوی دیگر  قدیر رضایی فرماندار چالوس، امکانات این شهرستان را برای کمک به سیل‌زدگان کافی ندانسته و گفت: «تجهیزات و امکانات شهرستانی پاسخگو نبوده و نیازمند مساعدت استانی و کشوری هستیم. بیشترین نیاز ما در شهرستان پتو، نان، غذاهای کنسروی، ماشین‌آلات از جمله بیل میکانیکی، لودر و کامیون است.»
 
 به گفته وی به ۱۵۰۰ واحد مسکونی از ۳۰ تا ۹۰ درصد در شهرستان چالوس خسارت وارد آمده است.
 
۵۰ واحد تجاری، ۱۰ پل، یک جاده به طول ۵ کیلومتر، مدارس شهرستان، کانال آب، و آسیب‌دیدگی خطوط آب و برق و گاز و تلفن، و آبگرفتگی باغ‌های چالوس، از جمله موارد خسارات ذکر شده است.
 
فرماندار چالوس میزان خسارت در این شهرستان را ۴۵ میلیارد تومان برآورد کرده است.
 
به گفته وی در مناطق روستایی نیز سیل به روستاهای تازه آباد، مهدی آباد، سینوا، تجن کلا، ذوات، سنگ دره، اکبر آباد، علی آباد و شهر آرا خسارت سنگینی وارد کرده است.

+32
رأی دهید
-96

perser68 - فلوریدا - امریکا
ستار بهشتی‌ گفت دیگه،مردن شرف داره به این جهنمی که اسلام خامنه‌ای تریاکی پست درست کرده!هیچ وقت این حرفشو فراموش نمیکنم!با این رژیم دزد فاسد یه سیل که بیاد ۶۰بار خسارتش بیش‌تره!کی‌ بود داشت گلو شو پاره میکرد که طوفان سندی آمریکا رو نابود کرد،فعلا این سیل و اون زلزله پیشکشت،نگران آمریکا نباش!
‌سه شنبه 23 آبان 1391 - 00:35
من حرف حساب می زنم - تهران - ایران
قابل توجه ساندیس خور ها که واسه طوفان سندی تو آمریکا کلی ذوق کرده بودن !!!!!
‌سه شنبه 23 آبان 1391 - 03:18
Royan - کالیفرنیا - آمریکا
همانطوری که به زلزله زده ها کمک کردنند به شماهم کمک میکنند دیگر مردم هم کمکی نخواهند کرد چون امداد گران مردمی هنوز تو زندان هستند , بهترین کار بلند شدن علیه حکومت است مرگ یک بار شیون یک بار.
‌سه شنبه 23 آبان 1391 - 04:37
sama128 - شیراز - ایران
واقعا جای تاسف داره جالبه که خود مردم خطه شمال مازندران و گیلان هم فکر فضای سبز و محیط سبز اون نیستند چه برسه به مسئولین منگ و مشنگ جمهوری غیر اسلامی ایران - قطع مرتب درختان و از بین بردن جنگل ها - ساخت و ساز های بی رویه عدم استفاده از فضای پربار منطقه شمال و کشت مرتب درخت واقعا جای تاسف داره هر کشور اگر موقعیت شمال ایران را داشت شده نهال از جاهای دیگر کشور تهیه کنه یا حتی از کشور های دیگر نهال بیاره اون منطقه را سرسبز تر می کرد دولت به قول خودش خدمتگزار عرضه نداشت مثل شاه خدابیامرز یه جنگل مثل چیتگر توی شما مصنوعی ایجاد کنه در حالیکه شاه بدبخت با عکس تاجش در منطقه شمال یک جنگل بسیار بزرگ درست کرد که آقایون در ابتدای انقلاب به خاطر شبیه تاج بودن اون تصمیم گرفتند جنگل را از بین ببرند در حالیکه در عرض این 33 سال خفت و بدبختی میشد دهها جنگل مصنوعی در شمال احیا و ایجاد بشه عدم لایروبی مسیر رودخانه خود مزید بر علت هستش و در نهایت بی عرضگی مسئولین بی سواد ایران.
‌سه شنبه 23 آبان 1391 - 06:37
naderan - یوتوبوری - سوید
علت سیل از ان که جنگلهای استان مازندران را از بین بردن اگر میخواهید دیگر سیل یا طوفان نداشته باشید هر یک نفر در استان مازندران یک درخت در جنگل بکارت .هر درخت در مازندارن برابری میکند با نجات جان یک انسان .
‌سه شنبه 23 آبان 1391 - 06:46
bita tehrani - ونکوور - کانادا
اینهمه سال است از نابودی جنگل‌های شمال مینویسند،(که خود وجود جنگل بهترین مانع طبیعی پیشگیری از سیل است.)کسی‌ از آقایان دزد زمین خور گوشش بدهکار نیست.حالا مردم بیش از حد صبور ایران باید جورش را بکشد. اراذل و اوباش ولایت بیایند بعد از هر حادثه طبیعی آنرا به به ایمان کم مردم ربط بدهند.از طوفان و سیل نیویورک هم بنویسند که کمی‌ از درد این عزیزان کاسته بشود!
‌سه شنبه 23 آبان 1391 - 08:10
mahshahr - ونکوور - کانادا
روستاییا، خوش نشینا، شرکتا، آدما همه افتادن به جون جنگل و پوشش گیاهی شمال و دیگه چیزی ازش باقی نموده که بخواد در برابر بارون تاب و دووم بیاره، گیاه که نباشه رطوبت از بین میره، خاک مثل سفال میشه، آب بارون جذب نمی شه و راه میفته و خاکی که ریشه گیاه توش نیست تا خیس میخوره سست میشه و همراه آب روان بارون، گل و لای سیلابو تشکیل میده. از این به بعد چیزی که تو شمال هی تکرار خواهد شد، همین بلای طبیعه و چیزی که دیگه تکرار نخواهد شد، جنگلای هیرکانی خزره
‌سه شنبه 23 آبان 1391 - 12:28
sourena.de - اشتوتگارت - آلمان
این مردم بدبخت کم درد دارند سیل و زلزله هم اومد روش. حالا ببینیم این مدیریت های بحران چه غلطی میکنند!!! همه مملکت شده بحران و حکومتش هم مدیریت بحران!!! بحران خود حکومت ولی وقیحه که مملکت رو به این روز انداخته. مرگ بر خامنه ای و مزدوران جنایتکارش
‌سه شنبه 23 آبان 1391 - 13:33
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.