تحریم‌ صادرات فولاد به ایران، پروژه‎های عمرانی را فلج کرده است

گزارش دفتر بین‌المللی آمار فولاد نشان می‌دهد که در پی تحریم‌ اتحادیه اروپا برای منع صادرات فلزات به ایران، این کشور با کمبود جدی فولاد و سایر فلزات مواجه شده و واردات آن از ۱۰ میلیون طی ساله گذشته، به چهار میلیون کاهش یافته است.

خبرگزاری رویترز روز یکشنبه ۲۱ آبان با انتشار بخش‌هایی از گزارش این نهاد نوشت که واردات فولاد به ایران طی ۹ ماهه اول سال میلادی ۴ میلیون تن بوده‌ و تجارت فلزات، تولیدکنندگان ماشین‌آلات و سازندگان اسکلت‌های ساختمانی را با مشکل مواجه کرده است.
 
اتحادیه اروپا در نیمه ماه اکتبر در تحریم‌های جدید برای توقف برنامه اتمی ایران که معتقد است در راستای دستیابی به سلاح هسته‌ای پیش می‌‍رود، صادرات برخی‌ کالاهای صنعتی مانند گرافیت و انواع آهن را ممنوع اعلام کرد.
 
یکی از پیمانکاران عمده ساختمانی در ایران که نامش فاش نشده به خبرگزاری رویترز گفته که تحریم‌ها، پروژه‌های عمرانی را فلج کرده است و قوی‌ترین پیمانکاران نیز اجرای پروژه‌های خود را متوقف کرده‌اند.
 
در حالی که اروپا این تحریم‌های جدید را وضع کرده، جمهوری اسلامی نیز برای جلوگیری از کاهش فلزات در بازار ایران از جمله صادرات شمس آلومینیوم، شمش فولاد و قراضه آهن را ممنوع اعلام کرده است.
 
پیش‌تر نیز دبیر انجمن صنفی تولیدکنندگان و فناوران صنعتی ساختمان با اشاره به تعطیلی پروژه‌های عمرانی، از افزایش ۵۰ درصدی تا ۱۰۰ درصدی فولاد و سیمان در چند ماه گذشته خبر داده بود.
 
در همین حال، اواخر سال گذشته مدیرعامل گروه صنعتی فولاد البرز گفت با نوسانات نرخ ارز و عدم حمایت دولت، هم اکنون ظرفیت تولید اغلب واحدهای صنعتی به حدود ۱۰ درصد کاهش یافته و بسیاری از واحد‌ها تعطیل شده یا در شرف آن قرار دارند.
 
به گفته حسن مصیب‌زاده، بیش از ۹۰ درصد شمش مورد نیاز واحدهای تولیدی از طریق واردات تامین می‌شود و با وجود تحریم‌ها، اغلب تولیدکنندگان بزرگ فولادی بخش خصوصی به حالت اغما فرو رفته‌اند.
 
تحریم‌ها وضعیت شغلی کارگران کارخانه‌های صنایع فلزی ایران را نیز تحت تاثیر قرار داده و چندبار منجر به بیکاری، پرداخت نشدن مطالبات و تجمعات اعتراضی آن‌ها شده و این کارخانه‌ها را ورشکسته کرده است.
 
از طرف دیگر، یکی از اعضای «بنیاد دفاع از نظام‌های دموکراتیک» که به رئیس‌جمهوری آمریکا نیز مشاوره می‌دهد، گفته است که دولت ایالات متحده نیز در تحریم‌های جدید خود قصد دارد بخش فولاد ایران را هدف قرار دهد.
 
مارک دوبوویتز با اشاره به ممنوعیت صادرات فولاد توسط دولت ایران تصریح کرده که این مورد نشان‌ می‌دهد که اقتصاد جمهوری اسلامی آسیب‌پذیر است و آن‌ها خود را برای مقابله با تحریم‌ها آماده می‌کنند.
 
هفته گذشته مقام‌های آمریکایی از بررسی مجموعه‌ای از تحریم‌های جدید توسط قانونگذاران این کشور خبر دادهند که محدودیت شدید در کسب و کار بین‌المللی ایران ایجاد خواهد کرد.
 
مقام‌های آمریکایی معتقدند که ایران برای دستیابی به فلز‌ها و آلیاژهای ویژه‌ای که در ساخت موشک‌هایی که برای پرتاب بمب‌های هسته‌ای استفاده می‌شود، تلاش‌هایی پنهانی داشته است.

+45
رأی دهید
-23

zebbel - بوستون - آمریکا
اصلا فولاد میخوایم چی‌ کار. مگه تو صدر اسلام فولاد داشتن. مگه هدف این نیست که به صدر اسلام برسیم. خوب چه بهتر. اون موقع فولاد نبود، الانم نباشه. به جاش اسلام حفظ می‌شه.
دوشنبه 22 آبان 1391 - 03:46
hamed0020 - قم - ایران
بابا این همه لاف می زدید که ما خودکفاییم خودکفاییم پس چی شد خاک بر سرتون کنند با این مملکت داری تون من تا حالا فکر می کردم ایران تو این قسمت خودکفاست اما همش نتیجه تبلیغات و پروپاگندای این آخوندا بوده و بس یعنی ایران هیچی نداره!!
دوشنبه 22 آبان 1391 - 05:21
hana257 - تهران - ایران
فولاد رو بهمون ندن اشکالی نداره فقط خدا کنه زیپ و دکمه رو تحریم نکنن که بیچاره میشیم.
دوشنبه 22 آبان 1391 - 06:47
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.