آمانو: ایران همچنان به پاکسازی سایت نظامی پارچین ادامه می‌دهد

دبیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌گوید که ایران همچنان به پاکسازی سایت نظامی پارچین ادامه می‌دهد. آژانس نسبت به انجام فعالیت‌های هسته‌ای ایران در این سایت مشکوک است.

یوکیا آمانو، دبیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که به بغداد سفر کرده، روز یکشنبه ۲۱ ‌آبان در جمع خبرنگاران تاکید کرد که ایران همچنان به پاکسازی سایت پارچین ادامه می‌دهد.
 
قدرت‌های غربی اعتقاد دارند که دست‌کم بخشی از برنامه هسته‌ای ایران اهداف نظامی دارد اما ایران اصرار دارد که در برنامه هسته‌ای‌ خود اهداف صلح‌آمیز را دنبال می‌کند.
 
آقای آمانو در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره پاکسازی در سایت نظامی پارچین گفت: «بله، پاکسازی در پارچین ادامه دارد اما امروز در شرایطی نیستم که درباره جزئیات مساله صحبت کنم.»
 
غرب ایران را متهم کرده که در حال پاک کردن شواهدی است که نشان می‌دهد در گذشته در پارچین تحقیقات مشکوک به کاربرد نظامی از انرژی هسته‌ای انجام داده است.
 
آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از ایران می‌خواهد که به بازرسان آژانس اجازه دسترسی به پارچین را بدهد. این سایت نظامی در سال ۲۰۰۵ دوبار بازرسی شده بود. اما آژانس خواستار بازرسی دوباره از این مکان شده است.
 
براساس گزارش‌ها و تصاویر ماهواره‌ای منتشر شده در چند ماه گذشته، بعضی از ساختمان‌های پارچین از تابستان با پوشش‌های برزنتی بزرگ پوشانده شده‌اند تا مانع از تجسس ماهواره‌‌های کشورهای غربی شود.
 
دبیرکل آژانس در ادامه سخنان خود همچنین گفت که اعتقاد دارد «دلیل موجهی» برای همکاری ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی وجود دارد.
 
یوکیا آمانو در کنفرانس خبری مشترک با هوشیار زیباری، وزیر امورخارجه عراق تاکید کرد: من مطمئنم که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نقشی اساسی در حل مساله هسته‌ای ایران از طریق دیپلماسی بازی کرده است.
 
او ادامه داد: ‌این به نفع ایران و جامعه بین‌الملل است و به همین خاطر من اعتقاد دارم که دلیل موجهی برای ایران وجود دارد که براساس آن با ما همکاری خواهد کرد. در این زمان شرایط بسیار دشوار و نگران‌کننده است.
 
آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز جمعه اعلام کرد که پس از وقفه‌ای چهار‌ماهه به خاطر انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا مذاکرات با ایران ۲۳ آذر در تهران از سرگرفته خواهد شد.
 
خبرگزاری رویترز، ۱۹ آبان به نقل از یک منبع دیپلماتیک نوشت که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی امیدوار است ایران درطی این مذاکرات، اجازه دهد که درباره ابعاد احتمالا نظامی برنامه هسته‌ای ایران تحقیق انجام شود.
 
علی‌اصغر سلطانیه، نماینده دائم ایران در آژانس نیز در گفت‌وگو با خبرگزاری‌های داخلی ایران توافق بر سر برگزاری این مذاکرات را در تهران تائید کرد.
 
از طرف دیگر بر اساس گزارش‌ها، گروه ۱+۵ شامل ایالات متحده، بریتانیا، چین، فرانسه، آلمان و روسیه توافق کرده‌اند که دیداری در ۲۱ نوامبر در بروکسل داشته باشند تا درباره از سرگیری مذاکرات با ایران در اوایل سال آینده میلادی گفت‎وگو کنند.
 
آخرین دور از این مذاکرات اوایل شهریور برگزار شد و هرچند هرمان ناکارتس، رئیس هیئت مذاکره‌کننده آژانس از «اختلافات به‌جا مانده» سخن گفت اما علی‌اصغر سلطانیه خبر از «پیشرفت» داده بود.
 
این مذاکرات در حالی قرار است از سر گرفته شود که هفته گذشته یوکیو آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، گفته بود که ایران با تحقیقات این سازمان درمورد «تلاش پنهانی احتمالی برای ساخت سلاح هسته‌ای» همکاری نمی‌کند.
 
از طرف دیگر، روز پنجشنبه ایهود باراک، وزیر دفاع اسرائیل گفت بر اساس اطلاعاتی که از گزارش سازمان انرژی اتمی به دست آمده، ایران سرعت غنی‌سازی را کم کرده و دستیابی این کشور به سلاح اتمی را هشت ماه به تاخیر انداخته است.

+23
رأی دهید
-29

abdol1987 - تهران - ایران
برو بمیر مردک عوضی، نوکر غرب. خودت هم میدونی هیچ چی گیرتون نمیاد. یه سری به اسرائیل هم بزنی هم بد نیست. شورشو در آوردین. امیدواریم ایران بشه مثل کره شمالی که دیگه زر زیادی نزنین شماها. خفه شین و بشینین سر جاتون. فقط جو الکی میدین که ما رو تحریم کنند و هی بدبخت تر شیم و از این مملکت بیزارتر.
دوشنبه 22 آبان 1391 - 07:37
shahab46 - هانوفر - المان
اینها خودشون خرند فکر میکنند همه مثل خودشون هستند، غافل از فیلم و عکسبرداری ماهواره ایی هر کاری دلشون بخواد می‌کنند مثل کبک سرشون زیر برف. یابو هستند دیگه، تو عقل باندازه نخود شون نمیگجید. فکر میکنند کسی پیششون نیست دیگه تموم شد. هر غلطی دلشون بخواهد میکنند
‌سه شنبه 23 آبان 1391 - 15:05
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.