همه تغییرات مغز در هنگام عاشق شدن

پزشکان با استفاده از فناوری اسکن مغز تصاویر باورنکردنی از رخدادهای مغز هنگام عاشق شدن ارائه کردند تا مشخص شود که چرا افرادی که عاشق می شوند گاهی غیر منطقی و حتی مضحک می شوند.

به گزارش انتخاب به نقل از مهر، پزشکان با انجام اسکنهای مغزی متوجه تغییرات شیمیایی شده اند که در زمان عاشق شدن افراد در بخشهای مختلف مغز رخ می دهد و مهم تر از همه در چنین شرایطی برخی از بخشهای مختلف مغزی خاموش می شوند.

از سوی دیگر این اسکنهای مغزی نشان داده است که عاشق شدن به گونه ای می تواند انسانها را عصبی و ناپایدار کند.

پزشکان و متخصصان این تحقیق ابراز امیدواری کردند که این تحقیقات روزی نشان می دهد که چرا تعدادی از ما در مواردی که به احساسات و عاطفه مربوط می شود پا را از حد فراتر می گذاریم.

بخشی از مغز که از آن با عنوان " لوب پیشانی یا قدامی " یاد می شود و برای قضاوت کردن حائز اهمیت است هنگام عاشق شدن از کار می افتد. تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) قطع این فعالیت را تنها زمانی که فرد عاشق بوده نشان می دهد. این امر موجب شده که فرد از تمام انتقادها و یا تردیدها نسبت به کسی که دوست دارد، چشم پوشی کند.

سمیر ذکی استاد زیبایی شناسی - عصبی در دانشگاه کالج لندن اظهار داشت: وقتی به کسی که دوستش دارید نگاه می کنید، بخشهایی از مغزتان فعال می شوند، اما یک بخش بزرگ در مغز که نقش قضاوت را برعهده دارد از کار افتاده و غیر فعال می شود.

وی اعتقاد دارد که مغز ممکن است برای اهداف زیست شناختی عالی تر چنین واکنشی نشان دهد. افرادی که عاشق هستند هنوز هم می توانند در زندگی خود تصمیمهای مهم اتخاذ کنند برای مثال درباره یک تجارت مهم یا موضوعات غیر احساسی تصمیم گیری کنند و این نوع سلامت عقلی ممکن است شرایطی را ایجاد کند که دوستانشان برای متقاعد کردن آنها در ترک این احساس در روابط غیرعاقلانه با چالش رو به رو شوند.


 


اسکنهای مغزی همچنین نشان می دهد که بخشهایی از مغز که احساس را کنترل می کنند و بخش دیگری که درگیر احساسات منفی است نیز غیر فعال می شود به همین دلیل افرادی که عاشق هستند با رضایت کامل زندگی می کنند و همواره احساس شادی کرده و زمانی که عاشق هستند از این که اتفاق بدی رخ دهد هیچ واهمه ای ندارد.

مطالعات نشان می دهد که دوپامین شیمی مغز هنگامی که فرد عاشق است در سطح بالاتری قرار دارد. دوپامین کلید تجارب لذت و درد است که با لذت، اعتقاد و رضایت ارتباط دارد و ممکن است یک تغییر ناگهانی در سطح این ماده شیمیایی موجب شود که دست کشیدن از عشق دشوار شود.

آزمایشها نشان می دهد که استفاده از داروهای شبه افیونی چون کوکائین در افزایش سطح دوپامین مغز تأثیری مشابه عاشق شدن دارد.

یکی از عوارض جانبی افزایش دوپامین کاهش یک ماده شیمیایی دیگر به نام سروتونین است، هورمون کلیدی که حالات و اشتهای ما را تنظیم می کند.

کاهش سطح سروتونین در افرادی که دچار اختلال وسواس فکری عملی هستند نیز توضیح دهنده این است که چرا عشق می تواند ما را مضطرب و عصبی کند.

در رابطه با تغییرات شیمیایی در زمان عاشق شدن تغییرات مرتبط با آدرنالین بارزترین تغییر است. این هورمون علتی برای سرعت ضربان قلب، عرق کردن کف دست، خشک شدن دهان هنگام دیدن کسی است که دوستش داریم.

همین هورمون در زمانی که ما وحشت زده می شویم نیز ترشح می شود.

روانشناسان هنوز تلاش می کنند به درک این مسئله برسند که چرا یک فرد به طور مخاطره آمیزی نگران شده و همه چیز خود را به خاطر عشق به خطر می اندازد.

+128
رأی دهید
-24

hossein-87 - تهران - ایران
جالب بود.منم دوپامینم بدجور رفته بالا.ای دوپامین کلک.
یکشنبه 21 آبان 1391 - 12:23
a.ahooraei - دوسلدورف - آلمان
این عاشق شدن اصلاً تر میزنه به مغز و روح و روان و انسان ابداً شخص ماقبل از عاشق شدن نیست دیگه و تمام حرکات و رفتار و وجودش تغییر می کنه! من میگم آدم نباید دیوانه باشه که اینقدر پیش پیش بره که کنترلش را از دست بده ، اونم اگه معشوقت را اشتباه حدث زده باشی و اونی نباشه که فکر می کردی.
یکشنبه 21 آبان 1391 - 12:50
Sam-Antwerpen - آنتورپن - بلژیک
خیلی‌ جالب بود!
یکشنبه 21 آبان 1391 - 19:34
hasaniz - گلبهار - ایران
گلبهار-ایران در عشق حقیقی انسان فطرتآ خودش را نمی بیند تمام بدی ها مال خود بینی وخودخواهی است انسان وقتی خودش را ندید همه رذایلش می ریزد هرکه را جامه ز عشقی چاک شد / او ز حرص و عیب کلی پاک شد گاهی خودخواهی را جای عشق جا میزنیم تورا دوست دارم برای خودم(مثل عشق اکثر پدر و مادرهای ما) اما عشق میگه تو را دوست دارم برای خودت در عشق معشوق آزاد است در خودخواهی معشوق در بند اضطراب معلول خودخواهی است در عشق واقعی آرامش است پاینده و عاشق باشید
دوشنبه 22 آبان 1391 - 06:11
shadan shirin sokhan - هایدلبرگ - آلمان
(@)-- طرف گشنه اش نشده که عاشقی از یادش بره !،,, تنگش نگرفته که هر دو تایش را یادش بره !!، یعنی هم عاشقی و هم گشنگی !
دوشنبه 22 آبان 1391 - 07:55
Sappho - اصفهان - ایران
واقعا عشق و عاشقی های یه طرفه و روابط خیالی مصیبت بزرگیه !! وقتی امکان ارتباط نباشه خوب بیشتر پیش میاد !! یه دوستی می گفت من این جور موقعا حداقل تو خیالاتم خوشم و آرامش دارم !!
دوشنبه 22 آبان 1391 - 09:35
Sappho - اصفهان - ایران
واقعا عشق و عاشقی های یه طرفه و روابط خیالی مصیبت بزرگیه !! وقتی امکان ارتباط نباشه خوب بیشتر پیش میاد !! یه دوستی می گفت من این جور موقعا حداقل تو خیالاتم خوشم و آرامش دارم !!
دوشنبه 22 آبان 1391 - 09:35
TANBOORI - کاسکادا - بورکینو
عاشقی هم عالمی داره!
دوشنبه 22 آبان 1391 - 10:56
gol andam - ژنو - سویس
این یک واقعیت من عاشق کسی‌ شدم که همه بدی هاش و زشتیشو میدیدن جز من ،،،به چشم من یه شاهزاده بینقص بود ،،،الان بعد از چند ماه جدایی میفهمم ،،چه ،،،،بود ،،،و من کور و دیوانه بودم ،،،نمی‌دیدم ،،،برای خودم متأسفم
‌سه شنبه 23 آبان 1391 - 10:44
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.