دو زن ایرانی در جشنواره فیلم رم

عصر روز گذشته (۹ نوامبر-۱۹ آبان) مجموعه «پارک موزیک» شهر رم ایتالیا میزبان مراسم افتتاحیه هفتمین جشنواه فیلم رم بود جشنواره‌ای که لیلا حاتمی به عنوان یکی از اعضای هیات داوران در آن حضور دارد.
 
لیلا حاتمی به همراه پی جی هوگان فیلمساز استرالیایی، تیمور بکمامبتوف، فیلمساز و تهیه کننده از قزاقستان و روسیه، والنتینا چروی بازیگر ایتالیایی، کریس فوجیوارا منتقد فیلم و مدیر جشنواره ادینبورگ اهل آمریکا و ادگاردو کوزارینسکی نویسنده و کارگردان آرژانتینی، داوری بخش مسابقه جشنواره امسال را به عهده دارند.
 
جف نیکولز، فیلمساز و فیلمنامه نویس آمریکایی که تنها سی و سه سال دارد و امسال با آخرین فیلم‌اش در بخش مسابقه کن شرکت کرد، ریاست هیات داوران جشنواره امسال را به عهده دارد.
 
نمایش فیلم‌های بخش مسابقه، غیر مسابقه و فیلم‌های کوتاه از روز گذشته آغاز شده است. «در انتظار دریا» ساخته بختیار خودوجی نظروف فیلمساز روسی متولد تاجیکستان و «درس‌های شیطان» ساخته تاکشی می‌که فیلمساز ژاپنی در بخش مسابقه اصلی این جشنواره به نمایش درآمد.
 
در جشنواره رم امسال خبری از ستارگان پرسروصدای سینمای جهان نیست. مارک مولررییس این جشنواره علت اصلی عدم حضور ستارگان را پرداخت نکردن مبالغ گزاف به ستارگان دنیای سینما اعلام کرده است.
 
پیش‌تر انتظار می‌رفت فیلم‌های «جانگوی آزادشده» ساخته جدید کوئنتین تارانتینو، «لینکلن» ساخته استیون اسپیلبرگ و «زندگی پی» ساخته آنگ لی در جشنواره فیلم رم امسال نمایش به در آیند اما طبق اعلام رسمی مقامات جشنواره، هیچکدام از این فیلم‌ها در این دوره از جشنواره که طی روزهای ۹ تا ۱۷ نوامبر برگزار می‌شود نمایش نخواهند یافت.
 
همچنین پیش‌تر اعلام شده بود هیو جکمن، جود لاو، ‌ آلک بالدوین، کریستین استوارت، چارلیز شین و سیلوس‌تر استالونه و چندین ستاره دیگر در جشنواره امسال فیلم رم حضور دارند اما از این میان تنها حضور سیلوس‌تر استالونه و ادریان پرودی تا کنون تایید شده است.
 
سیلوس‌تر استالونه با بازی در آخرین فیلم وال‌تر هیل با نام «گلوله‌ای برای سر» در بخش خارج از مسابقه حضور دارد و آدریان پرودی در فیلم چینی «بازگشت به سال ۱۹۴۲» ایفای نقش کرده است که برای به دست آوردن جایزه اول جشنواره رم رقابت می‌کند.
 
«نگاهی به ذهن چالرز سوان» ساخته رومن کاپولا پسرفرانسیس فورد کاپولا و با بازی بیل موری، چارلی شین، جیسون شوارتزمن از دیگر فیلم‌های مطرح بخش مسابقه هفتمین جشنواره فیلم رم هستند.
 
همچنین الکسی فدورچنکو که با فیلم «ارواح آرام» در جشنواره ونیز درخشیده بود، امسال با فیلم تازه‌اش با عنوان «عروسان بهشتی دریاهای منطقه جنگی» در بخش مسابقه جشنواره رم حضور دارد.

علی چشم‌های آبی دارد (کلودیو جیووانسی- ایتالیا)، فریاد و تابستان (پائولو فرانچی- ایتالیا)، ایکسیانا (یورف اسکولیموفسکی- لهستان)، هرگز نمی‌ر (انریکو ریورو- مکزیک)، دست در دست (والری دونزلی- فرانسه)، دختر مارفا (لری کلارک- آمریکا)، زندگی مهمانخانه‌ای (گابریل و آلن پولسکی، آمریکا)، تو، من و ما (ژاگ دیون- فرانسه)، بازگشت ابدی (کیرا موراتوا- اوکراین) و چهره دیگری (پاپی کورسیکاتو، ایتالیا) دیگر فیلم‌های اعلام شده بخش مسابقه هستند.
 
حضور کمرنگ ایرانی‌ها
 
امسال کارگردانان ایرانی در جشنواره رم حضور کمرنگ تری دارند، جدا از حضور لیلا حاتمی به عنوان عضو هیات داوران جشنواره خبری از حضور فیلم‌های ایرانی در جشنواره نیست، این در حالی است که جشنواره رم در دوره‌های گذشته بی‌توجه به سینمای ایران نبوده است.
 
از جمله فیلم «چند روز بعد» ساخته نیکی کریمی در دومین دوره این جشنواره به نمایش در آمد و مورد استقبال تماشاگران قرار گرفت. در پنجمین دوره این جشنواره نیز فیلم «عرق سگی» ساخته حسین کشاورز و «آخرین شب» ساخته مصی تاج الدین، کارگردان ایرانی الاصل مقیم آمریکا حضور داشتند.
 
سال گذشته نیز مریم کشاورز فیلمساز ایرانی، آمریکایی که با فیلم «شرایط» در بخش خارج از مسابقه جشنواره رم حضور داشت، جایزه ویژه استعداد نوظهور را از آن خود کرد.

حضور مرجان ساتراپی در جشنواره
 
مرجان ساتراپی که با دو فیلم پیشین خود، «پرسپولیس» و «خورش مرغ و آلو» در جشنواره‌های کن و ونیز شرکت کرده بود، با فیلم «گروه ژوتا» در بخش خارج از مسابقه جشنواره رم حضور دارد. در این فیلم که محصول فرانسه است خود ساتراپی، ماتیاس ریپا، استپان روشه و علی مفاخری بازی می‌کنند.
 
«گروه ژوتا» قرار است در آخرین روز جشنواره به نمایش در آید.
 
«دیوانه آخرین» فیلم پی جی هوگان (عضو هیات داوران امسال)، فیلم تازه پی‌تر گریناوی با عنوان «گولتزیوس و کمپانی پلیکان» و تازه‌ترین ساخته مایک فیگیس با نام «توقف بی‌ایمانی» از جمله دیگر فیلم‌های بخش‌های غیر مسابقه‌ای جشنواره رم هستند.
 
جشنواره رم که از نهم تا هفدهم نوامبر (۱۹تا ۲۷ آبان ماه) در رم ایتالیا برگزار می‌شود، به سبب حضور کم فروغ ستارگان سینما یکی از کم حاشیه‌ترین جشنواره‌های فیلم در جهان است.

+88
رأی دهید
-22

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.