گفتگو با پزشکی که تاکنون جنسیت ۱۵۲ نفر را تغییر داده است

دکتر شهریار کهن زاد از آنهایی می کوید که به دنبال هویت دیگر خود هستند

مجله همشهری : او از آینه فرار می کند، می خواهد تصویری از خود ببیند که خودِ حقیقی اوست؛ واقعیت نشان می دهد که او زن است اما حقیقت این است که او یک مرد است؛ حقیقتی که او سال ها پیش آن را کشف کرده، روزی که برای اولین بار احساس کرد خاله بازی را دوست ندارد و می خواهد مثل پسرهای هم سن و سالش بجنگد و نقش یک سرباز شجاع را بازی کند. دنیای او در دنیای عروسک ها و دامن چین دار زیبای دخترانه پیدا نمی شد، تفنگ برایش بهترین اسباب بازی بود و ...
 
هر روز که می گذرد حس پسرانه نهفته اش در وجودش جان می گیرد، تعارض های احساسی و ... او را وامی دارد تا به مادر یا پدرش بگوید که کیست و هویتش چیست؛ دنیایی که باید برای هر روزش بجنگد، با خودش، خانواده، مدرسه، دوستان و همسالان و خلاصه اینکه با جامعه. تمام تلاشش را به کار می گیرد تا با دلیل های علمی و عملی به خانواده اش به ویژه پدر و مادرش ثابت کند که یک «دو جنسی» است و این راه، راهی بس سخت و طاقت فرسا برای اوست.
برای او که همه او را دختر بابا می دانستند و حالا باید بپذیرند که دردانه پدر، پسری است که باید باورش کرد و برایش زندگی جدید را در دنیایی که سال هاست با آن خو گرفته و به آن تعلق دارد، فراهم آورند.
او می خواهد خودِ حقیقی اش را به همه معرفی کند اما برای او که در خانواده ای کاملا سنتی زندگی می کند کاری بس دشوار است؛ سراغ فتواهای موجود می رود، فتوایی که فقیه عادل و جامع الشرایط صادر کرده و برای خانواده اش نیز قابل وثوق است را ملاک قرار و نمونه هایی که وجود داشته را نشان می دهد.
بالاخره این دلایل و تلاش ها به جایی می رسد که خانواده می پذیرند او یک دوجنسی است که می تواند از همراهی آنها ، البته با تردیدی که در دل دارند، برای تغییر جنسیت خود و رسیدن به هویت حقیقی اش بهره مند باشد. اما این تمام ماجرا نیست؛ هنوز هم هستند افرادی که با تمام این دلایل نتوانستند خانواده خود را راضی کنند که یک دو جنسی اند و در برزخ تن، گرفتارند.
اینها مقدمه ای بود بر یک گزارش؛ موضوعی که برای پرداختن به آن به بیمارستان پارس و نزد دکتر شهریار کهن زاد رفتیم. پزشکی که سال ها دانش و تجربه خود را در اجرای روش های جراحی هایی نهاد که بتواند در خارج کردن افراد سرگردان از وجود خویش، راهگشا باشد.
دکتر کهن زاد بورد تخصصی در جراحی کلیه، مجاری ادراری، تناسلی و ناباروری دارد. تخصص ویژه او در درمان اختلالات و ناتوانی های جنسی از دانشگاه کالیفرنیا ـ سانفرانسیسکو است.
از دکتر شهریار کهن زاد از خصوصیات افراد «دوجنسی» و وجه تمایز آن با افراد «همجنس گرا»، مشکلات موجود سر راه این افراد و... پرسیدیم و او هم با حوصله، در 2 جلسه گفتگو، به سوالات ما پاسخ گفت.
 

فتوایی که انقلابی دردنیا به پا کرد


تهران پایتخت جراحی های تغییر جنسیت در دنیاست و این مهم را هم وامدار فتوای آیت الله خمینی است که به نوعی «ابتکار فقهی» محسوب می شود.  آیت الله خمینی  در جلد دوم کتاب فقهی- فتوایی تحریرالوسیله، در بخشی با عنوان «مسائل مستحدثه»، در سال 1343 به این مباحث پرداخته‌اند و به عنوان اولین فقیه که مسائل فقهی و حقوقی تغییر جنسیت را مطرح کردند، انقلابی در فتواهای فقهی و حقوقی در زمینه تغییر جنسیت به وجود آوردند.
سال ١٣٦٢ شخصی به نام «فریدون» با تلاش فراوان خدمت  آیت الله خمینی رسید و اختلال هویت جنسی خود را برای ایشان توضیح داد و کسب تکلیف کرد.  آیت الله خمینی  هم در فتوایی که مکتوب است فرمودند: «عمل تغییر جنسیت زیرنظر طبیب متخصص از نظر شرعی اشکال ندارد.»
بعد از چند سال هم فتوای تغییر جنسیت یک ترانس سکشوال (فرد دو جنسی) را صادر کردند.
به این ترتیب با صدور این فتوا، روند تغییر جنسیت در ایران قانونی شد و این افراد می توانند با گذراندن مراحل قانونی و دریافت مجوزهای قانونی پس از تاییدهای پزشکی، جراحی تغییر جنسیت را انجام دهند.
 
بیمارستان پارس، قلب جراحی های تغییر جنسیت


بیمارستان پارس، پشت ساختمان اصلی (بلوار کشاورز) در خیابان رستاک (خیابان شمالی بلوار) ساختمان دوم بیمارستان، کلینیک دکتر کهن زاد؛ اولین سوال، تفاوت دوجنسی ها با همجنس گراها بود.
 
 
تفاوت Tsها و Hsها


میان افراد دوجنسی و همجنس گراها، تفاوت وجود دارد. دکتر کهن زاد در این باره گفت: « یک همجنس‌گرا از آنچه هست بیزاری ندارد، وقتی تصویر خودش را در آینه می‌بیند خودش را می‌پذیرد و تصویری از خودش در ذهنش دارد حتی اگر چشم‌هایش را ببندد، اما در دوجنسه‌ها این تصویر مختل است. آنها تصویری که از خودشان دارند درست نقطه مقابل آن چیزی است که هستند. این افراد جسارت ایستادن مقابل آینه را ندارند، نشانه‌های جنسی بدنشان برایشان غریبه است و گاه خطرناک؛ مثلا آن چیزی که حس زنانه را به زن‌ها می‌دهد ... دوجنسه‌ها را به حس مرگ می‌کشاند. یک دوجنسه اختلال هویت جنسی دارد ولی هم‌جنس‌گرا اختلال رفتاری دارد، هم‌جنس‌گرا از خودش متنفر نیست بلکه خودش را می‌پسندد اما تمایل، چیز دیگری است.»
دکتر کهن زاد به خطاهای پزشکی این بخش در دنیا اشاره کرد و گفت: « به عنوان مثال در آمریکا خطاهای بزرگی در جراحی هم‌جنس‌گرایان به جای دوجنسه‌ها صورت گرفت. الان حدود 20 سال است که می‌دانیم این افراد با هم فرق دارند. اکنون گروه محدودی هستند که از این جراحی‌ها سود می‌برند و تعداد آنها هم آنقدرها نیست که آمارها می‌گویند. من نادیده به شما می‌گویم که بسیاری از این افراد همجنس‌گرا بودند که به جای دوجنسه‌ها عمل شدند. وجود آمار بالای خودکشی در گروه‌هایی که جراحی شدند در آمریکا نشان می‌دهد که جراحی آنها خطا بوده، اینها اختلالی داشتند که باید درمان می‌شد.»
 
جنسیت چیست؟


اشتباه نکنید؛ نمی خواهیم به عقب برگردیم و در کلاس درس زیست شناسی بنشینیم؛ اما برای درک بهتر موضوع بهتر است از ریشه به این موضوع بپردازیم، بنابراین پرسیدیم جنسیت چیست؟
«جنسیت ریشه ساختاری شخصیت هر فردی است تا به تامین احساس «خود» بپردازد. زمانی تعریفی داشتیم که یک زن داریم و یک مرد. ولی الان اینگونه نیست. ما از نظر تعاریف جنسیتی، بحث کروموزوم‌ها را داریم که اگر فلان درصد کروموزوم‌ها به سمت Y برود موجود به سمت مردشدن و اگر به سمت X برود موجود به سمت زن شدن حرکت می‌کند. جنین‌ها اول تفاوتی با هم ندارند تا اینکه کم‌کم تغییراتی در آنها رخ می‌دهد و معلوم می‌شود که دختر است یا پسر، ما به این می‌گوییم صفات اولیه جنسی. این جنسیت قابل تمایز از همدیگر است.»
او ادامه داد: «یک سری صفات هم مربوط به غدد جنسی هستند و این صفات ویژگی را به فرد می دهد که من و شما وقتی او را از دور هم ببینیم می‌توانیم تشخیص دهیم که او زن است یا مرد. علاوه بر این دو جنسیتی که گفتم، منبعث از این ترکیب، یک ظاهری پیدا می‌کنیم مثل نوع راه رفتن، ایستادن،حرکات بدن و عرض شانه و شکل بدن که زن و مرد را معرفی می‌کند، به این جنسیت ظاهری می‌گوییم.»
کهن زاد همچنین درباره وجود جنسیت دیگری به نام جنسیت اجتماعی هم گفت: « بالاخره برای هر فردی جنسیت اجتماعی نیز وجود دارد که برخاسته و متاثر از تحکم های اجتماعی است؛ مثلا آیا پدر خانواده بوکسور است؟ مادر خانواده فرمانروای خانه است؟ فرزند چندمی؟ بعد از چه بچه‌هایی به دنیا آمدی؟ اینها فاکتورهایی هستند که تغییراتی را اعمال می‌کنند؛ در مجموع باید بگویم سینما، هنر، اقتصاد، اجتماع و ... همه در تشکیل این جنسیت اجتماعی موثرند.
به اعتقاد او، دوجنسی ها در هیچکدام از این مراحل دارای مشکل نیستند.
 
 
 
روان درمانی برای همجنس گراها
 
روش درمان همجنس گراها با دوجنسی ها کاملا متفاوت است و آسان تر. دکتر کهن زاد در این باره گفت: «مشکل همجنس گرایان با روان‌درمانی، قابل درمان است، اگر یک هم‌جنس‌گرا خودش بخواهد و تن به درمان بدهد، با مکانیزم‌های پیشرفته اما نه توسط هر شخص، می توان او را درمان کرد. در شهری مثل سانفرانسیسکو، از هر 3 مرد یکی با همجنس خود تماس جنسی دارد. البته یک قسمت ماجرا هم برای آنها ارزشی است و اصلا غیرعادی هم نبوده، در بعضی دوره‌ها هم حتی این اتفاق مد بوده، این‌ها ارزش‌گذاری‌های اجتماعی است.»
به گفته او Tsهای واقعی را تحت هیچ شرایطی نمی‌توان از راه روانی درمان کرد: «این نهایت کم‌سوادی است که گفته‌اند این افراد را می توان با روش های درمان روانشناسی و روانپزشکی مداوا کرد. به یاد داشته باشیم که اختلال هویت جنسی با روان درمانی معالجه نمی شود؛ یگانه راه درمان این افراد جراحی و تامین جنسیتی است که بیمار در خود سراغ دارد.»
 
علت اختلال هویت جنسی چیست؟


در کتاب های مرجع عمده دلایل این بیماری را تنها در حد اختلال کروموزومی یا هورمونی به ویژه در دوران جنینی می دانند اما دکتر معتقد است هیچ شاهدی در اثبات این فرضیه ها وجود ندارد: «من چندان این توضیح ها را کافی و قانع کننده نمی بینم بلکه بر این باورم در شیوه نگرش فلسفی شرق توجیهی قانع کننده تر وجود دارد. نگاه شرقی در تکوین انسان برای روح، جنسیت قائل است. در این شیوه نگرش، روح انسان از همان ابتدا یا زن است یا مرد. از این رو در رستاخیز ارواح انسان ها با جنیست های پیشین خود برانگیخته می شوند! بنابراین روح باید با جنسیت مشخصی در کالبد آدمی شکل گیرد و در ظاهر و براساس واقعیت های علمی هم هر یک از ما از منظر جسمی دارای 4 سطح جنسی هستیم که در بخش های قبل گفت و گو گفتم.»
به نظر دکتر کهن زاد اختلال هویت جنسی ایرادی است که در هیچ یک از موارد جنسیتی گفته شده به تنهایی قرار نمی گیرد و این کیفیت پیچیده را تنها با توجیه ها و تبیین های فلسفی می توان تعریف کرد.
 
 
 
نشانه های اختلال هویت جنسی کدامند؟


اختلال هویت جنسی نشانه هایی دارد که از همان دوران کودکی خود را نشان می دهد. دکتر کهن زاد این اختلال را در 2 دوره کودکی و بزرگسالی دسته بندی می کند.
او درباره نشانه های اختلال در دوران کودکی گفت: « 1- تمایل زبانی و بیانی به شناخته شدن به عنوان جنسیت متقابل( بسیاری از این افراد برای خود نام های جنس مقابل را می پسندند.) 2- انزجار از اندام خود ( انجام رفتارهایی که بتواند جنسیت ظاهری آنها را نفی کند.) 3- عمدتا بر این باورند که وقتی بزرگ شوند جنسیت دیگری پیدا خواهند کرد. 4- این کودکان به علت شیوه برخوردشان توسط همبازی ها به بازی گرفته نشده و به این علت منزوی و گوشه گیر می شوند. 5- پوشش هایی که کاملا به جنسیت مقابل تعلق دارد( مانند پوشیدن دامن توسط پسرها و شلوار در دخترها) 6- دوری از فعالیت های اجتماعی به ویژه در ارتباط با جنسیتی که دارند. 7- احساس اضطراب و افسردگی.»
کهن زاد نشانه های اختلال در بزرگسالی را هم اینگونه بیان کرد: « 1- تمایل به زندگی آن گونه که از جنس مخالف انتظار می رود. 2- انزجار از عضو تناسلی 3- پوشش های برازنده جنس مخالف 4- انزوا و جدایی از اجتماع و فعالیت های مناسب جنسیتی 5- احساس افسردگی و اضطراب فراوان و همیشگی.»
 
 
152 جراحی تغییر جنسیت در پارس


دکتر کهن زاد از سال 1378 کارش را در بیمارستان پارس شروع کرد و تاکنون 152 جراحی تغییر جنسیت را در این بیمارستان انجام داد.
او با اشاره به سختی کار و عدم پذیرش این عمل در سال های اولیه فعالیتش از سوی جامعه، از پرداختن به این موضوع و جدی گرفته شدن آن در این سال ها خرسند است.
او گفت: « در نتیجه جراحی هایی که انجام داده ام 114 مرد به زن و 38 زن به مرد تغییر جنسیت داده اند و بهتر است بگویم به هویت حقیقی خود دست یافته اند.»
کهن زاد درباره محدودیت این جراحی ها در غرب گفت: « تعداد جراحی هایی که در این بخش انجام داده ام زیاد است و البته این آمار از سوی بسیاری کشورها جای تعجب دارد؛ به عنوان مثال در آمریکا تعجب می‌کنند که ما در ایران جراحی تغییر جنسیت را کاملا به صورت قانونی انجام می‌دهیم؛ حتی در آمریکا این کار با محدودیت‌های بسیار و تنها در بعضی ایالت‌ها انجام می‌شود.»
 
 
 
۳۸+ ۱۱۴ انتخاب سختگیرانه
 
تبدیل 38 زن به مرد و 114 مرد به زن؛ این آمار فقط به خاطر تکنیک نیست بلکه قسمت عمده آن به خاطر گزینش سختگیرانه ای است که دکتر کهن زاد داشته‌ و معتقد است هرگز در این گزینش ها خطا نکرده است: «امکان ندارد من کمتر از 6 ماه پس از پذیرش بیمار، دست به عمل جراحی ببرم و راحت تر بگویم به بدن کسی چاقو بزنم. بسیاری از مریض‌هایم نیز به این مسئله معترض بوده‌اند ولی حتی برای من که ادعای فهم این مسئله را دارم، فهمیدن فرق بین گرگ‌ومیش یعنی Ts و hs سخت و زمان‌بر است. برای من، پروسه قانونی حتما باید طی شده باشد چون جا افتادن اینها در اجتماع بعد از عمل خیلی مهم است. اگر بخواهم عمل کنم، می‌توانم روزی 2 عمل تغییر جنسیت داشته باشم.
او روزی 2 مراجعه کننده ایرانی و خارجی داد: «اما من ماهی یک نفر را هم عمل نمی‌کنم چون گزینشم را سخت انجام می‌دهم.»
 
آنها جدا افتاده نیستند


دکتر کهن زاد معتقد است مشاوره های روانی هم پیش و هم پس از جراحی ضروری است و در صورت امکان باید خانواده و دیگر عوامل دست اول زندگی فرد، او را همراهی کنند چون در غیر این صورت فرد دوجنسی راه به جایی نمی برد: «بزرگترین معضل، در جا افتادن این افراد، بعد از عمل جراحی است. همه تخصصی که در جراحی هست و در عمل دیده می‌شود، اصلا قابل مقایسه با نگرش پدر، مادر و همشهری و هموطن نیست. باید بدانیم که ما هم در معرض همان قانون‌مندی هستیم که tsها هستند، به این افراد به عنوان جدا افتاده نباید نگاه نکنیم. جهل بزرگترین دشمن انسان است، به تاریکی اگر نور بتابانیم، مشکل رفع می‌شود.»
او از تغییر نگاه ها به دوجنسی ها گفت: «یک زمانی مریض‌های من با ترس به این اتاق می‌آمدند و تنها به اتاق عمل می‌رفتند و هیچ‌کس هم پشت در اتاق عمل منتظرشان نبود، اما حالا اتفاق‌های خوبی افتاده و پدر و مادر خودشان فرزندشان را برای درمان می‌آورند. اکنون هم خدا را شاکرم که به من کمک کرد تا در زنده نگه داشتن هویت حقیقی همنوعانم، نقش داشته باشم و آنها را به زندگی برگردانم، من مریض‌هایی را دیدم که پریشان و خسته بودند اما بعد از جراحی گویی دوباره پا روی زمین گذاشتند.»

+255
رأی دهید
-64

Lovemania - کلن - آلمان
آخه تو کدوم دانشگاه پزشکی‌ خوندی که میگی‌:. "مشکل همجنس گرایان با روان‌درمانی، قابل درمان است، اگر یک هم‌جنس‌گرا خودش بخواهد و تن به درمان بدهد"!!!. دیگه الان تو بغداد هم میدونن که همجنسگرایی بیماری نیست!
جمعه 19 آبان 1391 - 13:53
مارتین الله - دابلین - ایرلند
به نطر من یکی از بزرگترین دستاوردهای انقلاب اسلامی هم همین بود ولی آمار مردهایی که خ...هاشون رو قیچی کردن باید خیلی بیشتر از 114 تا باشه !
جمعه 19 آبان 1391 - 15:08
sepherdad - سیدنی - استرالیا
جالبه اینکه همه هم مرد هستن که زن میشن!!! اگر توی دبستان بشون تجاوز نکنن دوجنسه نمیشوند!!
جمعه 19 آبان 1391 - 15:19
hossein-87 - تهران - ایران
Lovemania - کلن - آلمان - همجنسگرایی یه چیزی فراتر از بیماریه . همجنسگرایی اساس بشر رو زیر سوال میبره. زندگی یه آغازی داره و یه پایانی ، منتها برای رسیدن به پایان باید مسیری رو طی کرد. به طور عوامگرایانه ولی منطقی بخوایم به این مسیر نگاه کنیم، کسب علم، ارتباط با جنس مخالف،تشکیل خانواده و تولید مثل، پیمودن ادامه مسیر در حالت هایی از یک گروه و نهایتا مرگ هستش.یه همجنسگرا خیلی از قسمت های این مسیر رو نمیتونه به پایان ببره و اساسا دور از منطق زندگی میکنه.منطق و عرف با هم فرق داره ولی معمولا چیزی که منطقی باشه رو عرف هم قبول میکنه. اصلا چرا راه دور بریم، انسان هم نوعی حیوان ولی با قدرت اندیشه س. مسائل جنسی از غریزه سرچشمه میگیره.غریزه هم بین انسان و حیوان مشترکه.مثل گرسنگی،تشنگی،خشم سکس و.. حالا برای مقایسه،تا الان کدوم حیوان رو دیدی که با همجنس خودش بخوابه؟! حالا داشتن سکس با همجنس شاید برای یه عده ارضا کننده تر باشه که اون هم نوعی بیماریه، ولی قبول این موضوع که همجنسگرایی یه چیز کاملا عادی و قشنگیه،برای من یکی و خیلیا اصلا قابل قبول نیست.البته این نظر شخصی منه و نظر شما هم محترم.
جمعه 19 آبان 1391 - 16:20
antikaselis - اصفهان - ایران
Lovemania - کلن - آلمان - همجنسگرایی (هموسکشوالیسم) از نظر پزشکی نوعی بیماری است . و عوامل پاتوژن (بیماریزا) هم برای آن تعریف میشود. ولی در سازمان جهانی بهداشت (who) هنوز جزو بیماریها نیست. بعد هم دکتر کهن زاد استاد بنده با این همه سابقه بهتر میدانند یا شما؟
جمعه 19 آبان 1391 - 16:29
امید1723 - لندن - انگلیس
در موقع آمزیش پدر و مادر / خداوند چه کار می کرده / به وجود خدا شک کردم
جمعه 19 آبان 1391 - 17:12
kiyanoush - زاربروخن - آلمان
به عنوان یک همجسگرا، خوشحالم از اینکه تو ایران دید‌ها نسبت به اینگونه مسائل داره عوض میشه،درسته یه دوجنسه با یه همجسگرا فرق میکنه ولی‌ من خودم را اصلا مریض نمیدونم که احتیاج به درمان داشته باشم و با آن قسمت از حرفهای ایشان که میگه میشه همجنسگرا‌ها را درمان کرد کاملاً مخالفم، کاش همه دیدها را میشد عوض کرد تا ۱۰۰۰‌ها آدم همونی نکه هستن باشن.
جمعه 19 آبان 1391 - 17:33
ARTEMIS-SW - .پاريس - فرانسه
عجب دکتر بی‌ سوادی که در این مورد به افسانه ی رستاخیز پناه میبرد!گناهی هم ندارد این دین تخریب عقلی به بار میاورد حتی اگر پرفسور باشی‌ !!!! خاک صد عالم به سرت!!! عملیات تغییر جنس تو هم برای پول است نه مشکلات این انسانها!!
جمعه 19 آبان 1391 - 17:52
ARTEMIS-SW - .پاريس - فرانسه
عجب دانشمندی!!-- اگر یک زن و مرد نرمال را بتوان با روشهای درمانی و دارو به احساس جنس موافق سوق داد یک همجنسگرا را هم!!!! مگر این که مثل اکثر ملایان همجنس باز باشد!!
جمعه 19 آبان 1391 - 17:57
فراوانی - قطر - قطر
به گمانم وقتی خدا در حال ساخت این ادمها بوده زیادی عرق خورده حواسش پرت شده بخودی نیست که میگن الکل حرام است نخورید
جمعه 19 آبان 1391 - 21:00
Dracula - ترانسیلوانیا - رومانی
Lovemania - کلن - آلمان. درسته.این قسمت حرفش کاملا چرند و غیر علمیه و مسلم وقتی تو کالیفرنیا درس میخونده اینجور چیزی جزو درسهاش نبوده.اینو مسلم بخاطر محدودیتهای ایران و قوانین اونجا داره میگه و الی سالیان ساله که این قضیه تو هیچ مرجع علمی بیماری بحساب نمیاد و به اصطلاح این طرف درمانی هم نداره.اما میدونم تو آمریکا هم بخاطر مذهبی بودن شدید درصد زیادی از مردم بعضی افراد اینجور عقایدی دارن و برنامه های درمان و تبدیل همجنسگرا به غیر همجنسگرا راه میندازن.کلا فرهنگ آمریکا هم خیلی ضد همجنسگراست.اما از نظر علمی اونجا هم رد شده که بیماریه.بهرحال اروپا از این نظر قوانین و فرهنگشون مطلع تر و پیشرفته تره اما نمیشه از این مردم ایران فعلی انتظار داشت اینطوری فکری کنن حتی خارج نشیناشون.
جمعه 19 آبان 1391 - 19:45
prince_ofarbil - اربیل - عراق
خیلی جالب بود. واقعا دستت درد نکنه امیدوارم بقیه بچه ها هم جرات کنن بیان که کمکشون کنه به زندکی برکردن من هم حتما میرم
جمعه 19 آبان 1391 - 21:24
m4ssod - لندن - انگلستان
ببینم این همون دکتریه که مصباح یزدی را از تمساح تبدیل کرد به آدم سوسمار نشان؟
جمعه 19 آبان 1391 - 21:46
parsa-cologne - کلن - آلمان
Lovemania - کلن - آلمان عزیز، والا تا اونجایی که من خبر دارم، تو غرب هم به این نتیجه رسیدن که همجنسگرایی هیچ درمانی نداره، چون اصلا شامل بیماری یا اختلال نیست. حالا این دکتره هم یا به عقیده مذهبی و سنتی خودش فک میکنه اگه بگه همجنسگرایی با روان درمانی قابل تغییره، راضی تره یا اینکه چون تو یه فضای اسلامی فعالیت میکنه، از ترس این حرف رو میزنه که بهش نگن، از همجنسگرایی حمایت میکنه، وگرنه من فک نمیکنم توی دانشگاه سانفرانسیسکو اینو بهش یاد داده باشن.
جمعه 19 آبان 1391 - 22:37
perser68 - فلوریدا - امریکا
lovemaniaکلن-آلمان. این آقا کارش رو از ۱۳ سال پیش شروع کرد و شاید به جدیدترین نظریه‌ها نگاهی‌ نکرده و اطلاع نداره همون طور که شما گفتی‌ و خمینی شپشوی بوگندو راه رو برای خودکشی‌ قبل از اعدام باز کرد!یا جراحی و بعدش خودکشی‌ و یا اعدام به جای آزادی!تهران پایتخت جهنمی برای همجنس گرا یان و ترنسکس ها!اینو تو اینترنت از زبون خود ترانس‌ها می‌شه دید و شنید!تو دنیای غرب به جای جراحی کار خیلی‌ ساده‌تر که همجنس گرا‌ها و ترانس‌ها می‌پذیرند و میخوان و دارن آزادی مساوی با بقیه گروها‌ و نه کمتر!بازار بقالی برای امثال این دکتر‌ها وجود نداره!همجنس‌ها و ترانس‌ها یه راه برای نجات دارن و اون اومدنه به غرب و نه جراحی و نوبت اعدام و مرگ هر روزه!زندگی هر کس به خودش ربط داره تا زمانی که مزاحم کسی‌ نیست!لمپن‌های سایت خاموش!چاله میدونی‌ها خاموش!
جمعه 19 آبان 1391 - 21:23
ukguy4u - لندن - بریتانیا
همجنسگرایی بیماری نیست و با انسان به دنیا میاد و تحت تاثیر جامعه نیست. لطفا از خواب بیدار بشید.
جمعه 19 آبان 1391 - 23:46
زغال فروش - ماینز - آلمان
kyanoush -. زاربروخن -آلمان - ببخشید میشه بیشتر در مورد همجنسگرایی تون توضیح بدید ؟ چون اکثر مردهای ایرانی ( ٩٩% ) به این امر داوطلبانه اعتراف نمی کنند ، البته این تجربه شخصی بنده است که اونایی که این کار رو می کنند هدفی رو دنبال می کنند ، که من در یکی از سایت ها که متعلق به اصلاح طلبان بود دیدم که همجنسگرا یا مدافع حقوق زنان فقط یک نقاب بود برای جذب مخاطب و طرفدار چون همون جور که مطلع هستید هم در اسلام همجنسگرایی حرام است و هم در آیین زرتشت .!.
شنبه 20 آبان 1391 - 00:58
perser68 - فلوریدا - امریکا
زغال فروش-ماینز-آلمان. برو ذغالت رو بفروش!
شنبه 20 آبان 1391 - 02:50
perser68 - فلوریدا - امریکا
کاسه لیس اصفهان ایران. دکتر کهن زاده بیشتر یه قصابه تا یه دکتر و بقالی باز کرده!
شنبه 20 آبان 1391 - 03:10
perser68 - فلوریدا - امریکا
Hossei87ت--هران-ایران. شما بورد تخصصی تونو‌ از دانشگاه هاروارد گرفتین!؟ شما هم شاید بد نباشه یه بقالی راه بندازین!تو مملکت اسلام ناب گًل و بلبل خوب درآمدی داره!
شنبه 20 آبان 1391 - 03:50
antikaselis - اصفهان - ایران
در سازمان جهانی بهداشت آیا میکروسفالی نوعی بیماری محسوب میشود؟خیر.ولی در علوم پزشکی عوامل پاتوژن برای آن تعریف میشود و نوعی نقص است. همجنسگرایی هم همینگونه است.که علتهای گوناگونی دارد.مثل کمبود تستسرون در سال اول تولد،اختلالات عاطفی پدر و مادر،مورد تجاوز قرار گرفتن در کودکی و فعال شدن J-point و عوض شدن احساسات و...
شنبه 20 آبان 1391 - 09:00
kiyanoush - زاربروخن - آلمان
( زغال فروش - ماینز - آلمان )نمیدونم منظور شما چی‌ ولی‌ خوب من نه از حزبی حمایت می‌کنم و نه اعتقادی به دین و این جور چیزا که گفتی‌ دارم ولی‌ خوب به عقاید دیگران همیشه احترام می‌گذارم و هیچ وقت به دین و یا هر عقیده ائی که خلاف نظر من باشه بی‌ احترامی نمیکنم من سالهاست که بیرون از ایران زندگی‌ می‌کنم و اگه اینجا میگم که اره من یک همجنسگرا هستم به خاطر اینکه میدونم خیلی‌‌ها هستن که به خاطر مسائل مختلف و دیدهای بدی که نسبت به این موضوع هست نمیتونن راحت حرفشون را بگن.ولی‌ خوب برا آدمهایی مثل خودم میگم که اونی که هستن باشن و به خاطر حرفها و عقاید دیگران خودشون را دچار مشکلات نکنن.
شنبه 20 آبان 1391 - 13:08
حقیقتجو - دوسلدورف - آلمان
مسخره و خنده دار است که یکسری آدمهای کاسه لیس رژیم فاشیستی ملاها که سر در آخور طویله اسلامی دارند و زیر حکومت ننگ اسلامی با قوانین عصر حجری اسلامی زندگی میکنند به خود اجازه میدهند در باره چنین موضوع علمی و پزشکی هم اظهار نظر کنند. شما به هزارتا عقب مانده گی اسلامی خودتان برسید بعد گنده تر از دهانتان حرف بزنید! برای جامعه ایران که احکام اسلامی اجباری است و خیلی چیزها حتی در باره اش حرف زدنش ممنوع است چه برسد به همجنسگرائی نباید انتظار داشته باشید که حتی یک دکتر که با تخصصش نان میخورد شهامت و جرعتش را داشته باشد فاکتهای علمی و واقعی را بگوید و بخاطر اجبار سیاست حاکمه و مصلحت نگری چنین فردی مجبور است حرفی را بزند که مرتجعین اسلامی خوششان بیاید. تازه معلوم نیست که حرفش را عوض نکرده باشند که عادت مسلمانهای ضد علم است و یا واقعاً به حساب خوشخدمتی اش و سرسپرده گی اش به ملاها باید گذاشت چون جو حاکمه فاشیست اسلامی نه تنها در دانشگاهای ایران حاکم است بلکه متخصصین کشور را هم مجبور میکنند همسو با خط اسلامی استبدادی نظر بدهند! وگرنه خطر مرگ یا ممنوعیت کاری است!
شنبه 20 آبان 1391 - 16:27
antikaselis - اصفهان - ایران
perser68 - فلوریدا - امریکا-میخوام ببینم هرکی برد تخصصیشو از هاروارد بگیره دکتره؟بقیه دکتر نیستند؟ وای بر این خود کم بینی
شنبه 20 آبان 1391 - 17:04
anti-US - مونترئال - کانادا
Lovemania - کلن - آلمان: میتونی یکی دو تا سند به ما ارائه بدی که همجنسگرایی بیماری نیست؟! خب اگه نیست چرا هنوز خیلی از کشورها قبولش نکردند؟! جالب اینجاست که تا کسی میاد مخالف همجنسگرایی حرف میزنه به "نفهمی و نادونی" متهم میشه؛ البته که خب این ابزار روشنفکریه که هر کسی رو که مخالف ببینه به "نفهمی و املی" متهم میکنه. کسانی که میگند همجنسگرایی طبیعیه، از کدوم طبیعت حرف میزنند؟ چطور این چیز طبیعی در طول تاریخ بد شمرده شده و یهو با رشد بی-رویه روشنفکری در غرب خوب میشه؟! بدبختی ما اینه تا هر کسی میاد نظری درباره یه مسئله روز میده و حتی از روی تحصصش هم باشه ولی مخالف نظر روز روشنفکران و غربیها باشه، سریع به پشتیبانی از آخوندا و اسلام و نفهمی و .. متهم میشه. اگه توی این دوره زمونه آدم غربی باشه، انسان فرهیخته-ای است، و اگه کلمه-ای مخالف ایده-های غرب بگه، بیسواد شمرده میشه
شنبه 20 آبان 1391 - 23:30
Lovemania - کلن - آلمان
همجنسگرایی هیچ ربطی‌ به روشن فکری نداره، مطلقاً هیچ ربطی‌ نداره.مردان و زنان همجس گرا از زمانی‌ که بشر بوده، آنها هم بوده اند. در تاریخ کهن، مثل یونان باستان،مردان همجنس گرا با هم بودن، و حتا سمبل زیبایی ، بدن برهنه مرد بوده.تمام مشکل با بروز دین شروع شد، و دین‌ها مختلف ، در اصل کپی‌های مختلفی‌ از هم هستن.امروز همجنسگرا رو بیشتر می‌بینید و می‌شنوید، چون انسانها به حقوق خودشون آشناتر هستن، والّا تعداد همجنس گرا‌ها بیشتر نشده! اگر دقت کنید، اکثریت کشور‌هایی‌ که با این پدیده طبیعی مشکل دارن، ریشه مذهبی‌ درشون هنوز قوی‌ست.کشور‌هایی‌ که موفق شده اند،پایه دین رو از قانون گذاری کنار بزنند، از قوانینی نسبتا برابر بین همجنسگرا و دگر جنسگرا برخوردارن.
یکشنبه 21 آبان 1391 - 01:17
حقیقتجو - دوسلدورف - آلمان
anti-us- مونترئال- اولاً با اسم کاربری " ضد-آمریکا- "بو داری و نشان میدهی که سر در آخور ملاها داری و همسوئی با طرز تفکر ارتجائی اسلامی. امثال تو را با هزار فاکت علمی و سند هم نمی شود قانع کرد و بیخود ادای آدمی که میخواهد روشن شود را در نیاور! اگر واقعاً محل اقامتت در کانادا باشد برای دولت کانادا واقعاً متاسفم که آدمهای ارتجاعی امثال ترا در کانادا اصلاً راه میدهند. هنوز درک نکردی که در اکثر کشورهای غربی پیشرفته متمدن مثل کانادا موضوع همجنسگرائی حل شده است و تابو نیست آنطوری که برای ذهن عقب مانده مسلمانها تابو است. نیمچه سواد انگلیسی باید داشته باشی که یکسر مقاله های پزشکی را مثلاً در ویکی پدیا بتوانی دنبال کنی یا نه؟ اگر هنوز یکسری کشورها هنوز همجنسگرائی را قبول ندارند بخاطر فرهنگ مذهب حاکمه بوده و هست چونکه کلیسای مسیحیت هم طبق معمول هزار سال وقت لازم دارد تا به درک یکسری فاکتهای علمی برسد. نمونه اش تصدیق اینکه زمین گرد است و دور خورشید میگردد را تازه همین چند سال پیش قبول کرد. پس دلیل اصلی Homophobie رایج بودن مذاهب در اکثر کشورهاست که نقش عقب مانده و مانع دارند.
یکشنبه 21 آبان 1391 - 03:45
حقیقتجو - دوسلدورف - آلمان
anti-us-مونترئال- مگر سایت ویکی پدیا به فارسی در ایران بسته یا فیلتر است؟ در خارج از ایران که ازاد است و من همین الان به گوگل کلمه " همجنسگرائی "را بفارسی دادم و اولین سایت معرفی شده ویکی پدیا فارسی بود که درش خیلی عالی توضیحات مفصل عین سایت المانی یا انگلیسی اش داده شد. خب قبل از اینکه یکسری ایرانیها مثل بالا چرند بگویند چرا از قبل در باره اش مطالعه نمیکنند؟ ببین به نظر من خواهی رسید که مذاهب اسلام و یهودیت و مسیحیت و غیره بزرگترین مانع در به رسمیت شناخته شدن همجنسگرائی در تمام طول تاریخ گذشته بودند و تا به امروز هستند. اصلاً به من ربطی ندارد و نمیدانم کسانی که همجنسگرا هستند گدام گوری تشریف دارند و خودشان از خودشان دفاع نمی کنند و دمشان را قایم کردند. هدف من مبارزه با جهالت مسلمانان و اسلام است که هنوز با زمان حرکت نمیکند. مسئله جنسی هر فرد هم به خودش ربط دارد نه به کشیش و ملا و خاخام یا به من و شما تا زمانی که به ازادی دیگران و حرمتشان لطمه وارد نشود و در حریم خصوصی خودش باشد. با کشتن و زندان و تنبیه و سرکوب هم درست نمیشود طبق تجارب دیگران!
یکشنبه 21 آبان 1391 - 04:39
antikaselis - اصفهان - ایران
حقیقتجو - دوسلدورف - آلمان-آخه بیسواد همجنسگرایی چه کار به مسلمونا داره؟انسان کافر هم با این مخالفه
دوشنبه 22 آبان 1391 - 13:43
حقیقتجو - دوسلدورف - آلمان
کاسه لیس - اصفهان - ترا مزدور رژیم همه میشناسند با تفکرات ارتجائی اسلامی ات که پول میگیری تا نفهمی! قبلاً بعنوان سالمونلا ادعای میکرییولوژیستی میکردی ..حالا با اسم کاربری دیگر به کاسه لیسی خودت ادامه میدهی. دختر یا زنی باید باشی که با سهمیه بسیجی یا سپاهی یا خانواده شهیدی گویا وارد دانشگاه اسلامی عقب مانده ای شدی و حالا تشکر خودت را فکر میکنی از طریق چاپلوسی و نوکری و خوش خدمتی به رژیم فاشیستی ملاها نشان باید بدهی و خواهر بسیج سایبری هستی که .. را نداری و وارد مباحث علمی یا پزشکی هم میشوی. مگر تو مسلمان نادان و ناآگاه انسان کافر هم میشناسی؟ کافر ها را که در بلاد مسلمانان میکشند! مسلمانهایی امثال تو آنقدر عقب مانده گی ذهنی دارند که خوب است خودشان را با آنها سرگرم کنند نه با چنین مسائلی! خمینی احمق با آن ملا بودنش شاید یکسری فاکتهای علمی را میشد بهش قبولاند ولی امثال تو نمی دانم در کدام تربیت شدند که کاسه داغتر از آش هستند.
دوشنبه 22 آبان 1391 - 20:16
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.