واردات کالاهای لوکس در ایران ممنوع شد

خودرو از جمله کالاهای لوکس است که واردات آن ممنوع شده است

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت می‌گوید واردات کالاهای لوکس در ایران که از جمله آن خودرو، موبایل و کامپیوتر است به طور موقت ممنوع شده و دولت در روزهای آینده، تصمیم‌گیری‌ها در این ارتباط را نهایی می‌کند.

حمید صافدل، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت روز چهارشنبه، ۱۷ آبان به خبرگزاری مهر گفت که ممنوعیت واردات شامل اولویت‌بندی ارزی ۹ و ۱۰ است که طبق تعریف دولت کالای لوکس و غیر ضروری محسوب می‌شوند.
 
بر این اساس، واردات ماشین آلات سواری پرمصرف، لوازم خانگی غیرضروری، موبایل و کامپیوتر و اجزای آن که در رده اولویت نهم تخصیص ارز دولتی قرار دارند تا اطلاع ثانوی اجازه ترخیص از گمرکات ایران را ندارند.
 
همچنین وارد کنندگان اسباب بازی و وسایل تزئینی هم که جزو اولویت دهم است باید منتظر تصمیم دولت برای چگونگی فعالیت در روزهای آینده بمانند.
 
ارزش واردات کالاهای لوکس به ایران، مطابق اعلام مهدی غضنفری وزیر صنعت، معدن و تجارت حدود ۱۲ میلیارد دلار در سال برآورد شده است.
 
طی دو ماه گذشته اقتصاد ایران دستخوش نوسانات شدید در بازار ارز شده و قیمت سکه و ارز از اوایل مهر ماه در بازار ایران در روزهایی به طور لحظه‌ای افزایش پیدا می‌کرد به طوری که قیمت دلار به رقم بی سابقه چهار هزار تومان رسید.
 
بازاریان تهران در اعتراض به این موضوع ۱۲ مهرماه دست به اعتصاب زدند که با برخورد خشونت‌آمیز پلیس روبه رو شدند. همزمان با این اتفاقات خبرگزاری‌ها از انتشار قیمت ارز در بازار رسمی منع شدند و به آنها دستور داده شد که به جای آن، قیمت رسمی دلار در مرکز مبادلات ارزی را منتشر کنند.
 
نمایندگان مجلس با انتقاد از وضعیت حاکم بر بازار، دولت را متهم به سوء مدیریت و رها کردن بازار ارز کردند که در نهایت هم باعث شد طرح سوال از محمود احمدی نژاد را سه روز پیش به مجلس ارائه کنند.
 
در این میان، اعلام شد که دولت، تامین ارز به نرخ مرجع را برای بعضی از کالاها از جمله اولویت ۹ و ۱۰ که کالاهای لوکس و غیر ضروری محسوب می‌شوند، تامین نخواهد کرد.
 
دولت در همین حال، مرکز مبادلات ارزی ایران را پایه‌گذاری کرد که نرخ ارز در آن بیش از قیمت ارز رسمی است و دولت آن را در اختیار واردکنندگان کالاهای اساسی و لوکس قرار می‌دهد.
 
خبرگزاری مهر هم امروز با اشاره به ممنوعیت واردات کالاهای اولویت ۹ و ۱۰ نوشته است که اقتصاد ایران به ثبات نیاز دارد و این نگرانی وجود دارد که علی رغم اعلام ممنوعیت واردات خودرو، عده‌ای بتوانند با استفاده از رانت‌هایی که در اختیار دارند، خودرو وارد کنند.
 
دولت سال گذشته هم واردات خودروهای پرمصرف به کشور را ممنوع کرده بود اما شماری از نمایندگان با انتقاد از دولت اعلام کردند که واردات خودروهای لوکس با ارز دولتی به کشور ادامه دارد و از وزیر دادگشتری درخواست شد تا در این ارتباط پاسخگوی سوالات نمایندگان باشد. وزیر دادگستری برای بررسی این موضوع مهلت خواسته است.
 
ممنوعیت واردات خودرو در حالی از سوی دولت ابلاغ شده است که به دلیل تحریم‌های صورت گرفته تولید خودرو در ایران هم کاهش پیدا کرده است.
 
دولت محمود احمدی‌نژاد پیش از این بارها به دلیل واردات بی‌سابقه از سوی نمایندگان با انتقاد مواجه شده بود و قرار است وزیر جهاد کشاورزی به دلیل واردات بی‌رویه و حمایت‌نکردن از کشاورزان و دامداران استیضاح شود.

+39
رأی دهید
-52

be_pa_khaste - هارلم - هلند
البته فقط واسه مردم .آقا زاده‌ها‌ کماکان کارش به قوت خودش باقیه
‌پنجشنبه 18 آبان 1391 - 10:37
amo-mohsen - بوگوتا - کلمبیا
کامپیوتر شد کالای لوکس؟!؟!؟!؟!؟یا ابرفرض اینا دیگه کین!!!!!
‌پنجشنبه 18 آبان 1391 - 17:27
اواره وطن - نیکوزیا - قبرس
خاک بر سرتان با این مملکت داریتون این انتری منتری هم که تو این 7 سال همه چی رو به ........................داد!
‌پنجشنبه 18 آبان 1391 - 18:46
amirradix - اصفهان - ایران
این کار موقتی نگران نباشید.
‌پنجشنبه 18 آبان 1391 - 21:00
shadan shirin sokhan - هایدلبرگ - آلمان
( ! )-- شنیدم چاقاله بادوم و لبو هم جزو کالاهای لوکس است !!
جمعه 19 آبان 1391 - 00:03
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.