چرا ‪الاغ و فیل به نماد دو حزب آمریکایی تبدیل شدند؟‬

در عرصه سیاست ایالات متحده آمریکا دیر زمانی است که حزب دموکرات را در نقش الاغ و حزب رقیب جمهوریخواه را در هیأت فیل به تصویر می کشند. با این همه بسیاری از مردم از پیشینه و دلیل انتخاب این دو نماد اطلاعات چندانی ندارند.
 
نخستین استفاده از تصویر الاغ در حزب دموکرات در سال ۱۸۲۸ و در جریان کارزار تبلیغاتی نامزدی اندرو جکسون برای کسب مقام ریاست جمهوری رخ داد. در آن دوران، پس از پیروزی در جنگ ۱۸۱۲، مردم اندرو جکسون را به عنوان قهرمان جنگی می شناختند و حزب دموکرات با شعار «بگذارید مردم حکومت کنند» در انتخابات شرکت کرد.
 
مخالفان جکسون او را سیاستمداری عوامگرا معرفی کرده و «الاغ» می نامیدند. اما در مقابل این رفتار تحقیر آمیز، اندرو جکسون از این تشبیه استقبال کرد و الاغ را به عنوان نماد کارزار تبلیغاتی خود برگزید. مخالفان اندرو جکسون، بعدها و پس از آنکه وی به عنوان رئیس جمهوری آمریکا برگزیده شد، از نماد الاغ برای انتقاد از سیاست های - به زعم آنان - لجوجانه وی بهره جویی کردند.
 
اما شاید در طول تاریخ هیچ کس به اندازه توماس نست،‌ در نسبت دادن نماد الاغ به دموکرات ها و فیل به جمهوری خواهان نقش نداشته است. توماس نست کارتونیست مجله «هارپر ویکلی» بود که اولین بار در سال ۱۸۷۰ انتقاد از سیاست های ضد جنگ دموکرات ها الاغی را به تصویر کشید و سال بعد نیز با کنایه به جنگ های درون گروهی جمهوریخواهان از طرح فیل استفاده کرد، از دیدگاه او ادامه کشمکش های فوق به ضرر این حزب در انتخابات پیش رو تمام می شد.  
 
با این همه ‪نماد الاغ و فیل تا زمان انتشار کار معروف توماس نست در ۷ نوامبر ۱۸۷۴ به نماد دو حزب مطرح آمریکا تبدیل نشدند. در آن تاریخ‬ طرحی با عنوان «وحشت از دوره سوم» از توماس نست منتشر شد که الاغ و فیل را برای همیشه به نمادهای از این دو حزب تبدیل کرد.  
 
کارتون تاریخی یاد شده به ماجرای «اولیسس سیمون گرنت» اشاره داشت که دو دوره در مقام رئیس جمهوری خدمت کرده بود و شایع شده بود که نامزدی برای دوره سوم را بررسی می کند. در کارتون «وحشت از دوره سوم»، الاغی دیده می شود که در پوست شیر حیوانات دیگر را به وحشت انداخته و برچسبی روی بدنش چسبیده که بر روی آن واژه «سزاریسم» به چشم می خورد. در همان طرح فیل بزرگی هم وجود دارد که هنرمند این حیوان را به عنوان «رأی جمهوری خواهان» معرفی کرده است.   
 
در توضیح کارتون نوشته شده: «یک الاغ، که در پوست شیر در جنگل قدم می زد و خودش را با ترسناندن حیوانات دیگری که بر سر راهش می دید سرگرم می کرد.  نویسنده: شکسپیر یا بیکن.» [!]
 
کنایه ‪ توماس‬نست به سلسله مقالاتی بود که در نشریه «نیویورک هرالد» چاپ شده بود و اولیسس گرنت را به دلیل تصمیم وی برای نامزدی مجدد و تلاش برای حفظ قدرت به باد انتقاد گرفته بود. امری که این کارتونیست آمریکایی نام «سزاریسم» (تلاش غیر دموکراتیک برای کسب قدرت سلطان مآبانه) بر آن گذاشته بود. به ظاهر تصویر صحنه جنگل نیز از حکایت «خری در پوست شیر» از ایسوپ، داستانسرای یونان باستان، برگرفته شده است. نتیجه اخلاقی آن حکایت این است که یک ابله شاید بتواند ظاهر خود را به شکلی نشان دهد که نیست اما در نهایت سخنش گوهر واقعی وجود او را لو خواهد داد. 
 
از آن پس نست در تمام کارهایش از فیل برای نمایش «رأی جمهوری خواهان» استفاده کرد و رفته رفته تصویر این حیوان عظیم الجثه نمادی از حزب جمهوری خواه شد. دیگر کارتونیست ها هم از طرح همکار خود استقبال کردند و دیگر تصویر الاغ  برای همه شده بود «دموکرات ها» و فیل «جمهوری خواهان» تا به امروز.

+64
رأی دهید
-16

wikiileaks - لندن - انگلستان
واقعا این دموکراتها خاری در پوست شیر هستند
‌چهارشنبه 17 آبان 1391 - 14:22
امرزش - ارومیه - ایران
کسی میدونه خار در پوست شیر یعنی چه؟؟؟
‌پنجشنبه 18 آبان 1391 - 06:03
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.