صادق طباطبایی: آیت الله خمینی در سال ۵۷ مخالف اشغال سفارت آمریکا بود

صادق طباطبایی برادر همسر احمد خمینی، فرزند موسس جمهوری اسلامی است

صادق طباطبایی سخنگوی دولت موقت مهدی بازرگان و از خویشاوندان آیت الله روح الله خمینی، موسس جمهوری اسلامی گفته است که رهبر ایران در روزهای اول انقلاب بهمن ۱۳۵۷ با اشغال سفارت آمریکا در تهران که ابتدا توسط گروه‌های مارکسیست صورت گرفته بود، مخالفت کرده بود.

آقای طباطبایی در گفت و گو با سایت خبرآنلاین و در سالگرد اشغال سفارت آمریکا در تهران در ۱۳ آبان ۱۳۵۸، جزئیات تازه ای از اقدامات انجام شده برای اشغال این سفارتخانه را بازگو کرده است.
به گفته آقای طباطبایی اشغال سفارت آمریکا در ۲۵ بهمن ۱۳۵۷ که از ساعت ۱۰ و نیم صبح آغاز شده بود، توسط ابراهیم یزدی، وزریر خارجه دولت موقت به آیت الله خمینی گزارش شد.

صادق طباطبایی می گوید که آقای یزدی "اهداف احتمالی این اشغال و پیامدهای سیاسی آن را برای انقلاب اسلامی و دولت جدید مطرح کرده و توضیح می دهد حال که انقلاب پیروز شده و در مرحله انتقال و تثبیت دستاوردها هستیم، نباید اجازه دهیم برخی از کارهای ظاهراً انقلابی و افراطی، دولت انقلاب اسلامی را با مشکلات و موانع ناخواسته روبه رو سازد."

به گفته او آیت الله خمینی این استدلال را می پذیرد و از ابراهیم یزدی می خواهد "برود و به هر ترتیب ممکن غائله را ختم کند."

آقای طباطبایی می گوید "به درخواست دکتر یزدی امام، به حاج مهدی عراقی [که پس از انقلاب مسئول زندان قصر بود] دستور دادند که با آقای [محمدرضا] مهدوی کنی [مسئول کمیته های انقلاب] در کمیته مرکزی انقلاب تماس گرفته و از ایشان بخواهد از نیروهای داوطلب مسلح، از اعضای کمیته ها تعدادی در اختیار دکتر یزدی گذاشته شود تا در صورت لزوم از آنها برای رفع مشکل استفاده کند."

آقای طباطبایی در توصیف تلقی دولت موقت از اشغال سفارت آمریکا گفته است: "به خوبی می دانستیم که اولا امنیت کارمندان سفارتخانه های خارجی در هر کشوری برعهده دولت میزبان است. ثانیا، محوطه هر سفارتی به منزله سرزمین و خاک کشور مربوطه می باشد و ورود و تجاوز به آن، در واقع تجاوز به خاک آن کشور محسوب می شود."

طباطبایی: کجای این عمل متهورانه بود؟


صادق طباطبایی و باروس لینگن کاردار سفارت آمریکا در تهران

سخنگوی دولت موقت ایران می گوید که ابراهیم یزدی در جمه سفیر و کارکنان سفارت آمریکا در تهران از این حادثه "عذرخواهی" کرده بود. آقای طباطبایی می گوید این عذرخواهی ضرورت داشت تا نشان دهنده احترام دولت ایران به قواعد بین المللی و تلاش برای اجرای آن باشد.

به گفته آقای طباطبایی، ابراهیم یزدی پس از پایان مأموریت آزادی سازی کارکنان و دیپلمات های آمریکا "بلافاصله برای دادن گزارش عملیات به امام به مدرسه علوی و سپس برای مهندس بازرگان به مدرسه رفاه می رود. هم آقای خمینی و هم آقای مهندس بازرگان اقدام انجام شده را تأیید و از وی تشکر کردند."

ویلیام سولیوان سفیر وقت آمریکا در تهران در خاطراتش افراد گروگانگیر را چریک های فدایی خلق توصیف کرده است.

هرچند این حمله مسلحانه به سفارت آمریکا در تهران از سوی دولت موقت مهدی بازرگان و حمایت آیت الله خمینی خنثی شد، اما کمتر از یک سال بعد، در ۱۳ آبان ۱۳۵۸با حمله شماری از دانشجویانی که خود را "پیرو خط امام" می خوانند، سفارت آمریکا اشغال و دیپلمات ها و کارکنان آن به مدت ۴۴۴ روز به گروگان گرفته شدند.

رهبر اشغال کنندگان سفارت آمریکا محمد موسوی خوئینی ها از روحانیون چپگرای نزدیک به آیت الله خمینی بود. هرچند گفته می شود ابتدا این گروگانگیری بدون برنامه ریزی در سطح رهبران ایران بود اما به فاصله کوتاهی پس از آن، آقای خمینی که به گفته صادق طباطبایی پیش از این خواستار "ختم غائله" گروگانگیری بود، این بار از اشغال سفارت آمریکا با عنوان "انقلاب دوم" پس از انقلاب بهمن ۱۳۵۷ یاد و از آن حمایت کرد.


مهدی بازرگان و آیت الله خمینی

این اقدام منجر به کنارگیری دولت مهدی بازرگان، قطع روابط سیاسی ایران و آمریکا و تثبیت بلوکه شدن دارایی های ایران در ایالات متحده آمریکا شد.

صادق طباطبایی در این گفت و گو از اقدام اشغال کنندگان سفارت آمریکا در سال ۱۳۵۸ به شدت انتقاد کرده و گفته هدف آنها ساقط کردن دولت بازرگان بود در حالی که دولت وی پیش از آن سه بار استعفا داده بود.

او هدف دیگر اشغال کنندگان یعنی بازگرداندن محمدرضا شاه پهلوی به ایران را در آن زمان ناممکن دانسته و گفته "کمی شناخت تاریخ و کمی هوشیاری سیاسی لازم بود تا بدانیم که آمریکا هرگز شاه را به ایران مسترد نمی کرد."

آقای طباطبایی گفته: "اینها خواستار رفع بلوکه شدن این اموال بودند. خب اگر این کار را نمی‌کردند که اموال کشور بلوکه نمی‌شد که بعد آن را به عنوان درخواست مطرح کنند، آیا شاه را تحویل دادند؟ اموال بلوکه را چطور؟ همه را پس دادند یا هر طور دلشان خواست حساب کردند؟"

او سپس خاطره ای از دیدارش با رهبر تسخیر کنندگان سفارت نقل کرده و گفته "من روز پنجم یا ششم بود که به آقای موسوی خوئینی‌ها گفتم که من به بقیه کارهایی که انجام شده کاری ندارم ولی این عمل متهورانه دانشجویان کجایش متهورانه است؟"

وی افزوده است: "گفتم که یک عده دانشجو تحت حمایت نیروهای پلیس و نیروهای مسلح کشور وارد یک ساختمانی می‌شوند، تهور این موضوع کجاست؟ شما فکر می‌کنید که گروگان گرفته اید؟ درواقع شما ملت ایران را گروگان آمریکا کرده‌اید. الآن این آن‌ها هستند که دارند تصمیم می‌گیرند... معدود بودند کسانی که تسلیم آن جو متلاطم و ملتهب نشدند."

ماجرای گروگانگیری در سفارت آمریکا در تهران و اشغال آن با گذشت بیش از سه دهه، هنوز موضوع بحث و اختلاف میان مخالفان و موافقان و عاملان این اقدام است.

به تازگی فیلمی درباره این واقعه در آمریکا با نام آرگو ساخته شده است. برخی از منتقدان ایرانی، موارد مطرح شده در این فیلم را منصفانه توصیف کرده اند، اما معصومه ابتکار از دانشجویان گروگانگیر در سفارت آمریکا و مترجم آنها، این فیلم را "تحریف تاریخی" خوانده است.

+86
رأی دهید
-28

Bond_James Bond - روتردام - هلند
تنها دستاوردی که داشت این بود که آمریکا سرمایه ایران رو ملا خور کرد تا حالا که 33 سال گذشته 330 سال هم بگذره این پول برنمیگرده.
‌سه شنبه 16 آبان 1391 - 21:10
Caroline - تهران - ایران
. نفرین‌ به‌ تو ناخَلَف‌ کند مام‌ِ وطن‌: . زیرا که‌ کُشی برادر و خواهرِ خویش‌. ...  این‌ کُشته‌ کی اَست‌؟ وای این‌ دیگر کیست‌؟ . ملّی¬ست‌، فدایی اَست‌، کاک‌، افسر؟ کیست‌؟ . کی بوده‌ و کی نبوده‌ فرقی نکند: . کُشتار چو عام‌ گشت‌، هرکی هرکی¬ست‌! . یک‌ یا دو، هزار یا که‌ میلیون‌ باشد: . فرقی نکند چون‌ سخن‌ از خون‌ باشد. یک‌ تن‌ چو کُشی، قاتلی: ای کز مردم‌ . کشتارِ تو از شمار بیرون‌ باشد! . من‌ کُشته‌ شوم‌، برادرِ من‌ کُشته‌؛ . ای رای تو بس‌ مرد و بسی زن‌ کُشته! . تو می¬کُشی و بسی¬ست‌ بیش‌ از بسیار . آنجا که‌ به‌ ناحق‌ است‌ یک‌ تن‌ کُشته‌. - "نه‌ ، آقا ! ده‌ هزار کمتر بوده‌ست‌: . بوده‌ سه‌ هزار و چند صد، گر بوده‌ست‌." . - "در نفس‌ِ جنایت‌ چه‌ تفاوت‌، ابله‌ ! . صد بوده‌ و یا که‌ صد برابر بوده‌ست‌ ؟" . -"مرگ‌ ارچه‌ همان‌ مرگ‌ بود، تا باشد،
‌سه شنبه 16 آبان 1391 - 21:44
m4ssod - لندن - انگلستان
بله اصلا همه مخالف این مساله بودن به جز عمّه خدابیامرز بنده. بابا می‌خواهید برید به دست و پای آمریکایی‌‌ها بیفتید بگید غلط کردیم اینهمه بازی نداره که...
‌سه شنبه 16 آبان 1391 - 21:32
فراوانی - قطر - قطر
پلیس آلمان این مرتیکه را در حالی که یک چمدان هروئین داخلش بود دستگیر کرد ولی چون مصونیت دیپلماتیکی داشت ولش کردن پوفیوز را بعد برای همیشه از کار بر کنار کردن چون خواهرش زن پسر خمینی حاج احمد بود
‌سه شنبه 16 آبان 1391 - 22:46
دانشجوی ایرانی - تهران - ایران
غلط کردی پدر سوخته!خمینی خودش حامی اصلی اشغال سفارت بود حالا میخواین بگین نبود؟ما که نبودیم ولی کی بود میگفت آمریکا شیطانه بزرگه؟حالا داری سجاده اب میکشی!مفت خور هم دوره شاه خوردی هم بعد شاه!
‌سه شنبه 16 آبان 1391 - 22:47
amir-amir - تورنتو - كانادا
تمام مسببین و آن بچه قرتى هاى دانشجو نما باید بعدا دستگیر و محاکمه شوند که کشور را در معرض نابودى قرار دادند و به سبب آن تا کنون میلیارد ها دلار خسارت و آبرو و حیثیت ایرانیان در همه جا خدشه دار شده
‌سه شنبه 16 آبان 1391 - 22:59
IRAN+ISRAEL+USA 4EVER - مونیخ - آلمان
کلّ شورش ننگین ۵۷ و اشغال سفارت آمریکا زیر سر حزب خائن توده‌، مشتی چریک فدایی پاسبان کش(جریان سیاهکل!) و جمعی مثلا ملی‌ مذهبیون احمق خودفروش امثال بازرگان، کاشانی واز جمله همین صادق طباطبایی ملیجک خمینی بود که سال ها دلالی اسلحه برای حکومت جهل و جنایت اسلامی در آلمان میکرد که سرانجام هم به جرم قاچاق مواد مخدر در فرودگاه فرانکفورت دستگیر و از خاک آلمان اخراج کردید که بعد‌ها با وساطت هانس دیتریش گنشر وزیر خارجه وقت آلمان که از دوستان طباطبایی بود اجازه ورود به آلمان را پیدا کرد و الان هم در دوسلدرف آلمان مفت می‌خوره و آروغ به سلامتی‌ امّت انقلابی ایران می‌زنه خیرسیرش. خواهر ایشان زن احمد خمینی و خاله زن ایشان زن محمد خاتمی رئیس دولت اصلاحات جهل و جنایت اسلامی و ایشان خودشان برادر زاده موسی صدر که در لیبی‌ ناپدید شد می‌باشد و از این جهت هم در تماس دائم با گروه‌های تروریستی مثل فتح فلسطین و بعد‌ها با گروه فاشیستی حزب الله لبنان بوده و همچنان نقش تدارکات چی‌ را برای حکومت خون، اعدام و اشغالگر فاشیستی- اسلامی اجرا می‌کند، ننگ بر او و بقیه باعث بانی‌‌های فلاکت ایران و ایرانی‌. امین.
‌سه شنبه 16 آبان 1391 - 22:56
mehrbaran22 - هال - انگلستان
همین شما به اصطلاح روشنفکرای مذهبی‌ ۳۴ سال پیش ملک و ملت رو به باد دادین. در ضمن میدونین بوقلمون چه رنگیه؟
‌چهارشنبه 17 آبان 1391 - 00:47
Caroline - تهران - ایران
شیخی که‌ پُر از جهل‌ و خرافه‌ ست‌ سرش‌ ، . کُشتارِ گزینه‌ی جوانان‌ هنرش‌ ، . بر ریشه‌ زندْمان‌ و نمازش‌ تبرش‌ : . بادا که‌ نمازِ او زند بر کمرش‌ ! . با نام‌ِ طهارت‌ و نِجاسَت‌ باشد . که‌ش‌ برهمه‌ کارها ریاست‌ باشد: . شیخ‌ است‌ وحکومت‌ِ خَلا بُنیادش‌ . معجونی از دین‌ و سیاست‌ باشد. -"در معبر اسلام‌، همه‌ سنگ‌ و سَدَند: . بد، بد، همگی بدند و بَدتر زِ بَدند. بررخ‌ نکشیدمان‌ حقوق‌ِ بشری: . کـ اینان‌ که‌ کُشیم‌ نه‌ بشر، بل‌، که‌ دَدَند." . دارد گله‌ با امام‌ رفسنجانی . از شور و شرِ جماعت‌ِ زندانی. فرماید امام‌: "شرّشان‌ را بکَنید، . بی دغدغه‌، با محاکمات‌ِ آنی!" . "آنان‌ که‌ ز چشم‌ِ غرب‌ در ما نگرند . گویند که‌ اهل‌ِ شرع‌ ضدّ بشرند. لکن‌ حق‌ است‌ کافران‌ را بکُشیم‌ : . کـ¬ اینان‌ نه‌ بشر ، که‌ بدتر از جانورند." .
‌سه شنبه 16 آبان 1391 - 23:57
sepherdad - سیدنی - استرالیا
یه مشت اوباش بودن که از دیوار بالا رفتن, الان هم هنوز که هنوز از دیوار بالا می‌رن ولی‌ این بار از دیوار بانک‌ها بالا می‌رن سودش بیشتره!
‌چهارشنبه 17 آبان 1391 - 04:32
Geelongcat - سیدنی - استرالیا
آقای طباطبایی در مصاحبات قبلی‌ اعتراف کرده که برای یک بسته قاچاق که "معلوم نیست از کجا آماده بود" در فرودگاه آلمان دستگیر و محاکمه میشه. بسته مرموز 1.8کیلو تریاک بوده و آقای طباطبایی میخواسته از مصونیت سیاسی استفاده کنه و بسته فوق را به آلمان وارد کنه. در خاطرات رفسنجانی آمده که آقای طباطبایی در جلسه, هزینه دادگاه خود در آلمان را می‌طلبید.
‌چهارشنبه 17 آبان 1391 - 05:52
massoudoslo - اسلو - نروژ
خمینی یکی از نفهمترین آخوندی بود که در زمان حیات سیاسی اش ایران به خود دید! یه نگاهی به نظرات و نامه خمینی از حتا قبل انقلاب در مورد مسائل داخلی و خارجی ایران بیاندازید تا بفهمید این بشر حتا قادر نبوده بند تنبان خود را از بند تسبیح اش تشخیص دهد و هر روز یه طرفی فریبش میداده اند و مجبورش میکرده اند حرفای دریوری تلاوت کند و این مساله ادامه داشت تا روز مرگش . خمینی رهبر بی شعور ها و خل و چل های بی مغز و بی سواد بود که مثل گله خر از طویله رم میکردند و به خیابان میریختند و سر میشکستند و آدم میکشتند! برو دنبال کارت مردک حالا با ریش و سبیل سه تیغ و خاطرات کت و شلواری اومدی نبش قبر میکنی .
‌چهارشنبه 17 آبان 1391 - 06:52
alavi2000ca - استکهلم - سوئد
مهرباران۲۲ - هال - انگلستان. حیف نیست کلمه "روشنفکر" رو در کنار کلمه "مذهبی‌" قرار بدیم؟!. نه آدم روشنفکر مذهبی‌ می‌شه نه آدم مذهبی‌ روشنفکر. این دو با هم در تضاد هستند.
‌چهارشنبه 17 آبان 1391 - 10:15
skyman - تهران - تهران
این صادق طباطبایی یه کثافتی که نگو حالا میخاد اینجوری یه فضایی درست کنه و یه جورایی برای آن ضحاک بی آبرو آبرویی درست کنه. اگه مخالف بود چرا نزد تو دهن اون الاغها که اینکارو کردن؟ تازه برگشت گفت که با اینکارشون ملت ایران را سرفراز کردن. و قتی گفته بود امریکا شیطان بزرگه و ..... کسی که با کینه توزی برگشت. کسی که با عث تحریک صدام برای حمله به ایران شد هم خودش بود, اگه آقای دعایی(سفیر ایران در عراق قبل از جنگ) رو بتونید پیدا کنید بهتون میگه که اون جانور هرچه بهش هشدار دادم که با این تحریکاتی که میکنید صدام ناراضیه و میگه خودم برای مذاکره بیام ولی خمینی به دنبال حکومت خیالی خودش در تمام منطقه و جهان بود, و این کار در نهایت باعث شروع جنگ میشه که شد, تمام این فتنه ها از گور اون ملعون در آمد و دور و بری هایی مثل هاشمی و ... هم برای منافع خود حمایت کردند.
‌چهارشنبه 17 آبان 1391 - 10:28
کبوترپران - دوبی - امارات
آمیزممصادق خان شمایادروغگوییدیاچاخانیست اگه مخالف بودپس چرااشغال سفارت راانقلاب دوم نامید
‌چهارشنبه 17 آبان 1391 - 15:04
mohammadhossein21 - کرمان - ایران
چرا بعضی ها به همه گیر میدن اگه خودتونم تو این جور خونواده ها به دنیا اومده بودین شاید اینا بدتر بودین
‌پنجشنبه 18 آبان 1391 - 06:30
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.