کردهای ترکیه اجازه می‌یابند در دادگاه به زبان کردی از خود دفاع کنند

زندان سینکان در حومه آنکارا. ٢٥ زندانی کرد در این زندان در اعتصاب غذا به سر می‌برند

بلند آرنیچ، معاون نخست وزیر ترکیه گفته است که بنا به دستور رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر، ترتیبی داده خواهد شد که متهمان کردی که در دادگاه‌های ترکیه محاکمه می‌شوند بتوانند در دادگاه به زبان مادری‌شان از خود دفاع کنند.

این دستور پس از آن صادر می‌شود که بیش از ۶٥٠ زندانی کرد ترکیه در زندان‌های مختلف این کشور دست به اعتصاب غذا زدند.
زندانیان کرد خواستار پایان بخشیدن به حبس انفرادی عبدالله اوجالان، رهبر زندانی حزب کارگران کردستان، و همچنین اجازه تدریس زبان کردی و استفاده از آن در دادگاه‌های ترکیه هستند.

اکنون بیش از هفت هفته از آغاز این اعتصاب غذای جمعی می‌گذرد.

بلند آرنیچ از زندانیان خواسته که به اعتصاب غذای خود پایان دهند و گفته است که لازم نیست آنان برای شنیده شدن خواسته‌هایشان به اقدامات خطرناک این چنینی دست بزنند.

روز گذشته آقای اردوغان با بی‌اهمیت تلقی کردن این اعتصاب غذا گفته بود که تنها یک نفر از غذا خوردن امتناع می‌کند.

او پیشتر هم با حمله به رهبران حزب صلح و دموکراسی، که هواداری از پ‌ک‌ک به آنان نسبت داده می‌شود، گفته بود: "آنان در حالی که کباب بره می‌خورند به زندانیانشان دستور می‌دهند که خود را به کشتن بدهند."

این در حالی است که وزارت دادگستری ترکیه تایید کرده ۶۸۲ زندانی در ۶۷ زندان ترکیه در اعتصاب غذا به سر می‌برند.

اعتصاب غذای جمعی در ترکیه سابقه دارد و ده‌ها نفر با دست زدن به این اقدام اعتراضی جان خود را از دست داده‌اند.

+126
رأی دهید
-32

be_pa_khaste - هارلم - هلند
اگه همه مردم ایران هم یه ذره مثل کردها بودن الان ۴ تا آخوند بی‌ سواد بهمون حکومت نمیکرد
‌سه شنبه 16 آبان 1391 - 13:46
be_pa_khaste - هارلم - هلند
چون اکثر کردها به خرافات و مذهب اعتقادی ندران که یکی‌ مثل خمینی کثیف بید سرشون کلاه بذاره اما حیف تهران شده راس تصمیمات دولت
‌سه شنبه 16 آبان 1391 - 13:50
hossein-87 - تهران - ایران
خیـــــــــلی مسخره س. وقتی یه زبانی به عنوان زبان رسمی انتخاب میشه، همه قومیت ها باید به اون احترام بزران و تبعیت کنن. من موندم کردهای عزیز چه علاقه ای به ساز مخالف زدن دارن که کلا چه تو ایران چه تو عراق و چه تو ترکیه این اتفاقات میفته؟من رفیق کرد زیاد داشتم و تو همه شون یه سری خصوصیات که دافعه داره زیاد بود.البته در مجموع انسان های بسیار خوبی هستن و براشون احترام زیادی قائلم.ولی یه سری کارا هست که نشان افتخار نیست.خوب شما بین خودتون کردی صحبت کن ولی زبان رسمیت چیز دیگه س.این طرح که میگفتن تو مدارس باید کردی تدریس بشه یا به زبان کردی تدریس بشه هم از اون حرفا بود که خداییش سر و ته نداره و عمل کردن و نکردن بهش هیچ مشکلی رو حل نمیکنه و بیشتر بوی لج بازی و ساز مخالف زدن میده تا یه طرح جامع کاربردی و موثر.
‌سه شنبه 16 آبان 1391 - 13:50
100ra - پیرانشهر - ايران
اینجاست که دشمنان آزادی و پاچه خواران جمهوری اسلامی و پان تورکها که هنوز هم نمیدانند به ایرانی‌ بودنشون یا به ترک بودنشون یا به امام در راهشون افتخار کنند.بیان به فش دادن و تروریست خواندن این حزب بزرگ پ ک ک. که از هر زبان و ملیتی در این حزب خدمت میکنند تا کردستان زنده هست تا رشته کوه زاگرس زنده هست تا فرزندان آریایی و مدیا زنده هستند ترک‌های مغول آرزوی به اروپا پیوستن باید رو دل سیاهشون بمونه.
‌سه شنبه 16 آبان 1391 - 13:55
atosa-salavati - خمین - ایران
حالا تو ایران کردها و ترکها و اعراب و بلوچها و ترکمنها حتی به زبان میخى باستان هم اجازه دفاع از ندارند یا اون استوانه گلى درست ترجمه نشده یا کلاً دروغ و ساختگى است
‌سه شنبه 16 آبان 1391 - 14:00
habilian - قم - ایران
وقتی آدم میبینه مبارزین کرد ما مثل شهید کمانگر یا احسان فتاحیان یا حسین خضری و خیلی ها حتی با زبون فارسی فرصت دفاع پیدا نکردن و در عرض فقط 5 دقیقه به اعدام محکوم شدند به ترکیه باید آفرین گفت که فرصت دفاع با زبون مادری کردی رو به مبارزین میده.من کرد نیستم ولی با کردهای زیادی دوست هستم و من میتونم بگم کردهای عزیز ما به معنای واقعی انسان و مهربون هستند.قدر این عزیزان رو ما فارس ها نمیدونیم.
‌سه شنبه 16 آبان 1391 - 15:35
uk.ali - لیورپول - انگلیستان
غیرت ۱۵ میلیون کرد در دفاع از زبان مادری در ترکیه٬ فوران کرده ولی غیرت بیش از ۳۰میلیون ترک اعم از اذری٬ترکمن٬قشقایی و محلی برای دفاع از زبان مادری همان حقوق ابتدائی٬غیرتشان نم کشیده (شح چئحمیش)! تا کی معلوم نیست !
‌سه شنبه 16 آبان 1391 - 15:51
zagros_finland - هلسینکی - فنلاند
اقلیت ها قومی و مذهبی در کشورهای استبدادی و دیکتاتوری باید حتما سرکوب شوند ، زندانی گردند و اعتصاب غذا کنند تا بتوانند ابتدایی ترین حقوق خود را به دست آورند !!! ترکیه که این همه دم از آزادی و دمکراسی میزند و مخواهد وارد اتحادیه اروپا شود کمترین حقوقی برای 15 تا 20 میلیون شهروند کرد خود قائل است . تنها 6 درصد از جمعیت 5 میلیونی فنلاند سوئدی زبان هستند و زبان سوئدی در فنلاند بعنوان زبان رسمی مورد استفاده است .حالا به ترکیه توجه کنید که حدودا 20 درصد جمعیتش کرد زبانند ولی تا چند سال پیش حتی حق حرف زدن به زبان مادری را در کوچه و بازار هم نداشتند .!!!! ؟؟؟؟؟؟؟؟
‌سه شنبه 16 آبان 1391 - 16:00
kutol - ارومیه - ایران
داستان تلخیست وقتی‌ می‌‌بینی‌، وقتی‌ می‌‌خوانی و وقتی‌ تاریخ را ورق می‌‌زنی...این واقعیت که کردها بیش از ۱۰ هزار سال در این سرزمین زندگی‌ کرده اند و صاحب واقعی آین سرزیم هستند، به خاطرش خون داده اند و از حکومت مادها تا امروز برایش مبارزه میکنند.آنوقت چندتا مغولی بیایند و اول با اسم اسلام و امروز ترک و اسلام، این مردم را به خاک و خون بکشند و به زور بخواهند سرزمین، فرهنگ، زبانشان را تصاحب و یا نبود کنند.. همه میدانند که ترکها ۷۰۰ سال است به‌‌ سرزمین وارد شده اند و آنهم با ‌قتل، خونریزی و ویرانگری.. و حتی سبب جدایی خاک کردستان از سرزمین ایران همین مغولها بودند..... البته همیشه گفتند کسانی‌ که از خود چیزی ندارند، به دنبال تصاحب چیزهای دیگران هستند..و از مغول جانی چه چیزی می‌‌توان انتظار داشت به غیر از این کار!!!!!!!!!!!!!!!
‌سه شنبه 16 آبان 1391 - 17:08
khosrow norsk - اسلو - نروژ
اینه نتیجه مقاومت حاجی.۷۵۰ نفر بیش از ۱ ماه اعتصاب غذا کردن نتیجه هم گرفتن. تو ایران تا چند نفر میان یه کار مثبت انجام بدن از همه جا صدای کوتاه بیا کوتاه بیا میاد .بجای اینکه زندانیهای دیگه هم حمایت کنند با پیوستن به اعتصاب ، زود درخواست پایان اعتصاب میدن. حتی جسارت اعتصاب غذا هم ندران . صد رحمت به خانمای ایرانی‌ .مردها که باید برن سوت بزنن
‌سه شنبه 16 آبان 1391 - 17:24
نه اینوریا نه اونوریا - بازل - سوئیس
یعنی از این توهین بزرگتر به ملت کرد نمیشه.چرا فقط تو دادگاه و چرا فقط متهمین کرد میتونن کردی صحبت کنن؟چرا اجازه نمیدن بهشون کانال تلویزیونی مستقل داشته باشن؟تو مدارس وقتی 2تا بچه با هم کردی صحبت میکنن بدترین توهین ها از طرف مسئولین مدارس بهشون میشه و به هیچ عنوان ملت کرد رو به رسمیت نمیشناسن.
‌سه شنبه 16 آبان 1391 - 17:58
kobalt - تهران - ایران
آها به این میگن دموکراسی و فدرالیسم کردا دیگه چی میخوان اول باید دستگیر بشن بعد برن دادگاه بعد میتونن به زبان مادری حرف بزنن بعد تو زندان هرچقدر که میخوان کردی حرف بزنن به نظر من دیگه پ.ک.ک باید اسلحه رو زمین بزاره .
‌سه شنبه 16 آبان 1391 - 18:52
uk.ali - لیورپول - انگلیستان
۱۰۰را...! دارو‌هایت را به مو قعی مصرف کن !!!
‌سه شنبه 16 آبان 1391 - 19:29
Khatoon khanom - اسلو - نروژ
اورن، آورین به کردا !!!! کردا از همون اول، رژیم خونخوار خمینی را شناخته بودند...حالا تو ترکیه، و سوریه هم دارن به زور حقشنو میگیرن....آورین.....آورین!
‌سه شنبه 16 آبان 1391 - 20:56
Khatoon khanom - اسلو - نروژ
hossein-87 - تهران - ایران: عقب مانده به شما میگن.....کمی‌ تاریخ ملّتها رو بخون.
‌سه شنبه 16 آبان 1391 - 21:01
sassan doski - هال - انگلستان
ملت کرد در ترکیه با اراده آهنین دولت فاشیست ترک را مجبور به‌‌ آین خواسته کردند، این فقط اول کاره بهار کردی تازه شروع شده و بزودی شاهد روزهای بهتری خواهیم بود، به‌‌ امید آزادی کرد و کردستان
‌سه شنبه 16 آبان 1391 - 19:52
rezgar - لینشوپینگ - سوئد
کم کم حق کردها در ترکیه داده میشود و نوبت ایران هم میرسد که دندان روی چگر بردارد و حق ترک و کرد بلوچ و عرب را بدهد اصلا"چی میشود اگر این ها هم دولت منطقی خودرا داشته باشند و بارهای از مسئولیت را از دوش دولت مردان حکومت مرکزی بردارند و خودشان امور منطقه ای خود را کنترول کنند
‌سه شنبه 16 آبان 1391 - 21:40
kutol - ارومیه - ایران
. hossein-87 - تهران - ایران: ///از مزدور رژیمی که زندگی‌ را به کامه مردم تلخ و به هیچ اصولی پایبند نیست, جز این کوته فکری و نادانی چیزی دیگری انتظار نمیرود...
‌سه شنبه 16 آبان 1391 - 22:04
robinsson77 - استکهلم - سوئد
uk.ali - لیورپول - انگلیستان)) دوست عزیز من به عنوان یه کرد از شما بخاطر حرف نپخته" 100را " عذرخواهی میکنم. کردها و آذریها دارای تاریخی طولانی بوده و همیشه مورد تبعیض و ظلم قرار داشتەاند. بطور کل از استفادەی واژەهای فاشیستی متنفرم حال مربوط به هر مردمان و هر دیاری میخواهد باشد.
‌سه شنبه 16 آبان 1391 - 23:26
Caroline - تهران - ایران
hossein-87 - تهران - ایران. نگهداشتن آداب و رسوم و زبان و ملیت هر قوم وظیفه هر تک تک افراد اون قوم هست... کرد ها هم یکى از این قوم ایرانى هستند و شایسته احترام. کردهاى ترکیه و سوریه،عراق هم همین طور... مگر ما زبان زرتشتى نداریم؟؟؟ کو ؟ کجاست؟ ایا تدریس میشود؟ قشقای یا زبان لرى چى؟؟؟ درست که فارسى زبان رسمى ولى چرا در کنارش زبان دوم ویا هر کسى که دوست داره نمیتونه یاد بگیره؟؟؟ . خودم یکى از أونا که دوست داشتم زبان زرتشتى که قدمتى هزاران ساله داره رو یاد بگیرم ولى متاسفانه تو تهران نسیت و پس از تحقیقاتى که کردم فهمیدم که بعضىاز افراد بزرگسال تو اصفهان و نائین هنوز زرتشتى حرف میزنند و متاسفانه این زبان در حال نابودیه ..... حالا شما برو اول یکم در مورد زبان کردى و قدمتش تحقیق بکن...... و بعد بیا کامنت بده
‌چهارشنبه 17 آبان 1391 - 00:20
zardast01 - ليورپول - انگليس
aliuk liverpool خود دولت ترکیه وجود ۲۰ میلیون کرد در این کشور را قبول کرده است در حالی‌ که این آمار کردها در این کشور بین ۲۵ تا ۳۰ میلیون است
‌چهارشنبه 17 آبان 1391 - 02:36
sepherdad - سیدنی - استرالیا
کرد‌ها یکی‌ از اقوام ایرانی‌ هستن و اگر واقعاً ایران دست ایرانی‌ بود, نمی‌گذشت به کردا توی ترکیه یا عراق ظلم بشه اما ایران دست عرب‌ها هست و همچی‌ به هم ریخته!
‌چهارشنبه 17 آبان 1391 - 04:37
hossein-87 - تهران - ایران
Khatoon khanom - اسلو - نروژ : جلو رفته ، شما یه چند بار دیگه کامنت من رو بخون بعد بفرما که چه چیزی تو کامنتم دیدی که این توهم رو زدی که شما خیلی فهمیده ای من عقب مونده بی ادب.عقب مونده شمایی که ادب و شعورت رو یجا سر کشیدی. kutol - ارومیه - ایران . عزیز من کامنت شما هم جریان همون گودرز چه ربطی به شقیقه داره س. من چی میگم و شما چی میگی!آره عمو جان من مزدور رژیم.اگه اینجوری خنک میشی. Caroline - تهران - ایران . عزیز من ، چه ربطی به قدمت داره.من دارم میگم زبان رسمی.الان انگلیسی زبان بین المللی هستش، مگه زبان قدیمی تر از انگلیسی نداریم!مهم اینه که توافق شده و استفاده میشه.حالا شما تو کشورت انگلیسی که حرف نمیزنی،میزنی؟کردی و ترکی و. هم همین.شما میای با هم زبونت کردی حرف میزنی ولی تو محافل رسمی باید فارسی صحبت کنی. "باید" داره.حالا کی گفت زبان بدیه،یا قدمت نداره یا باید فراموش شه!؟! .بسیار عالیه که قومیت ها اصالت خودشون رو حفظ کنن.به هرحال تحقیق شما در خصوص زبان های مختلف که موجب درک دقیقتون از کامنت چند خطی من شد، برای من یکی کافیه.
‌چهارشنبه 17 آبان 1391 - 07:45
Tourkan - کپنهاگ - دانمارک
اولا کار دولت تورکیه درست بوده، ولی‌ در رابطه با تعداد کرد ها، حزب کرد‌ها با فشار پ ک ک و تهدید‌ها تنها کمتر از ۶% آرا را در سراسر تورکیه به خود اختصاص می‌دهد، تعداد کرد‌ها کمتر از ۶% هست، از روی معده حرف نزنید. لازم به یاد آوری هست انتخابات تورکیه هم واره مورد تائید ناظران اروپا بوده.
‌چهارشنبه 17 آبان 1391 - 09:11
khosrow norsk - اسلو - نروژ
اقاى حسین از تهران ، عزیز اینجا مشکل تنها حرف زدن به این یا اون زبون نیست این بخشى از مبارزه کردهاى ترکیه براى داشتن حق مساوى با ترکهاى ترکیه است. شما در نظر داشته باش وقتى بود که شعار نظامیهاى ترک این بود که کرد خوب کردیه که مرده باشد. در مبارزات اجتماعى حق حرف زدن به زبان مادرى میتونه راهکارى براى مبارزه علیه وضع موجود باشه. در ضمن به توهین هاى دیگران هم توجهى نکن متاسفانه ما حتى اصل نقد کردن وحرف زدن رو هم بلد نیستیم. طرف یا با ماست یا دشمن ماست. یعنى چیزى به عنوان مخالف تو مجادله ما وجود ندارد. دوستان ، حسین از تهران مخالف طرز فکر ماست مخالف راهکار سیاسى ماست .... دشمن ما نیست.
‌چهارشنبه 17 آبان 1391 - 12:11
pink panther - ابیجان - ساحل عاج
اون کردستان عراق هم به لطف آمریکایی‌‌ها دارید
‌چهارشنبه 17 آبان 1391 - 14:03
Tourkan - کپنهاگ - دانمارک
عباس لسانی مبارز هویت طلب آذربایجانی به جرم درخواست از باز پرس برای دفاع به زبان تورکی در دادگاه به اتهام ایجاد تفرقه به ۴ ماه زندان محکوم شد
‌چهارشنبه 17 آبان 1391 - 16:41
Caroline - تهران - ایران
. pink panther - ابیجان - ساحل عاج اونش دیگه به من و شما ربط نداره!!! مهم اینه که الان حق و حقوقشون رو گرفتن... وضعشون هم از من و خیلیهاى دیگه بهتره .
‌چهارشنبه 17 آبان 1391 - 17:46
Khatoon khanom - اسلو - نروژ
hossein-87 - تهران - ایران: با اون کامنت جالبت انگاری باید به همه جواب بدی
‌چهارشنبه 17 آبان 1391 - 18:54
Khatoon khanom - اسلو - نروژ
pink panther - ابیجان - ساحل عاج : اسلام هم به لطف عمر بود جانم.
‌چهارشنبه 17 آبان 1391 - 18:58
pink panther - ابیجان - ساحل عاج
خاتون خانوم اسلو:آره دیگه چیزی که به لطف عمر و بقیه شون برسه از این بهتر نمیشه که
‌پنجشنبه 18 آبان 1391 - 00:59
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.