چرا هر چه بیشتر می‌خورید، سیر نمی‌شوید؟

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که هر چه می‌خورید سیر نمی‌شوید یا چند دقیقه پس از خوردن غذا دوباره احساس می‌کنید باید غذا بخورید؛ بسیاری از افراد از چنین حالتی ناراحتند.

دکتر پژمان علوی‌نژاد در گفت‌وگو با ایسنا، درباره این مشکل اظهار کرد: این مشکل یک علامت مشخص از بیماری التهاب اثنی‌عشر است. گاهی این حالت در افراد تا حدی پیشرفت می‌کند که فرد هر لحظه مجبور به خوردن غذا است و به تدریج دچار چاقی می‌شود.
 
وی افزود: این عارضه بر اثر میکروب هلیکوباکترپیلوری که یک باکتری گرم منفی و ساکن در اثنی‌عشر و معده افراد است، ایجاد می‌شود.
 
علوی‌نژاد تصریح کرد: این میکروب در کشورهای جهان سوم بسیار مشاهده می‌شود، به گونه‌ای که در دستگاه گوارش 60 تا 80 درصد مردم دیده می‌شود. هلیکوباکترپیلوری از کودکی وارد دستگاه گوارش می‌شود و همان‌جا می‌ماند و بعد‌ها ممکن است بیماری‌هایی ایجاد کند ولی اگر والدین دقت داشته باشند و از کودکی بهداشت فردی رعایت شود، این مشکل ایجاد نمی‌شود.
 
این فوق تخصص گوارش گفت: در التهاب اثنی‌عشر به محض غذا خوردن اسید معده ترشح می‌شود که با غذای خورده‌ شده خنثی شده و اسیدیته معده کاهش می‌یابد و پس از چند دقیقه دوباره اسید معده ترشح شده و فرد احساس گرسنگی و درد می‌کند و این سیکل ادامه می‌یابد.

وی ادامه داد: این بیماری در سنین مختلف دیده می‌شود ولی در دهه دوم و سوم زندگی شایع‌تر است و بیشتر جوانان را دچار می‌کند.
 
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز با بیان این که اگر این بیماری درمان نشود ممکن است منجر به زخم معده شود، گفت: افرادی که چنین حالتی دارند باید به پزشک مراجعه کرده و در پروتکل 4 تا 6 هفتگی تحت درمان قرار گیرند.

+63
رأی دهید
-12

ba ham bashim - آذربایجان - ایران
بستگی داره از کی بپرسی. از آمریکاییها و اروپاییها؟ خوب اونا که سیری ندارن. تمام دنیا رو خوردن و باز هم میخوان. از ما ایرانیها بپرسی میگیم از صدقۀ تحریمهای شما گوشت یا مرغ کجا بود که ما بخوریم و سیر نشیم.
دوشنبه 15 آبان 1391 - 22:53
kobalt - تهران - ایران
این یه مرض آخوندیه.
دوشنبه 15 آبان 1391 - 22:56
perspolisi - سیدنی - استرالیا
کبالت - تهران - ایران. باهات موافقم، البته معده کش باف هم کم تاثیر نیست
‌سه شنبه 16 آبان 1391 - 04:07
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.