آیا زنان تونس بازندگان اصلی انقلاب‌اند؟

در مجلس تونس بحث بر سر این که زن "مکمل" مرد است یا "برابر" با او ادامه دارد. از سوی دیگر سلفی‌های تونس چند همسری را حق مردان تونسی می‌دانند. زنان تظاهرات می‌کنند

+31
رأی دهید
-102

yas abi - ببرسل - لز
زن و مرد مکمل یک دیگر هستند. اجتماع انسانی‌ بدون هر یک از این ۲ ناقص است. زن و مرد از نظر انسانی‌ هم با هم برابر هستند و امتیاز انسانها به تقوا است و به جنس یا ملیت نیست. اما اینکه بگوید زن و مرد مساوی هستند یعنی‌ چه؟ قدشان مساوی است؟ وزنشان؟ توان فیزیکی‌ آنها؟ اجزای بدن؟ احساس؟ خوب معلوم است که نیست و این تفاوت به معنای برتری یکی‌ به دیگری نیست. در مورد حقوق اجتماعی مغالطه میشود، مثلا آیا مدیریت یک کارخانه را میشود به یک کارگر مرد داد یا باید به زن مهندس با تجربه داد؟ اگر به زن بدهید تساوی رعایت شده؟
دوشنبه 15 آبان 1391 - 18:15
yas abi - ببرسل - لز
پس در تونس اگر برای زنان محیط مناسب برای رشد انسانی‌ و پاکی‌ فراهم شده، آنها برده اند و اگر شرایط برای رشد نیست بازنده اند. ملاک شرایط رشد انسانی‌ و تقوا است نه مسائل دیگر..
دوشنبه 15 آبان 1391 - 18:20
be_pa_khaste - هارلم - هلند
این که شکی توش نیست زن و مرد برابر نیستن همه دنیا هم اینو پذیرفته .اما کلا چند همسری اصلا کار مناسبی واسه یه مرد نیست
دوشنبه 15 آبان 1391 - 18:48
zps - تهران - ایران
زن و مرد برابر نیستند ، اما وقتی در اجتماع امروز تقریبا برابر فعالیت می کنند باید حقوق برابر هم داشته باشند. جدای از این حقوق در هر شرایطی وفاداری و تعهد مرد حق مسلمه یک زنه
دوشنبه 15 آبان 1391 - 19:17
kobalt - تهران - ایران
در هر انقلابی ازنوع اسلامی زنا اولین بازندن حتی اگه خودشون بانی اون باشن.
دوشنبه 15 آبان 1391 - 23:05
potatis - مالمو - سوئد
yas abi - ببرسل - لز-اگر معنی تساوی رو متوجه نمیشی پس بزار برات توضیح بدم،۱- تساوی یعنی دیه ی زن برابر با دیه ی مرد باشد (نه اینکه دیه ی زن کمتر از بیضه ی چپ مرد باشد )۲- تساوی یعنی سهم زن از ارث به اندازه ی مرد باشد (نه نصف اون )۳- تساوی یعنی نه مرد نه زن حق ندارند بیش از یک همسر داشته باشند (نه اینکه مرد ها ۴ تا عقدی و نامحدود صیغه ای و نامحدود کنیز داشته باشند !)۴- تساوی یعنی زن ها هم مانند مرد ها حق انتخاب نوع لباس خودشون رو داشته باشند (نه اینکه مجبور به داشتن روسری یا چادر یا گونی یا روبنده باشند )۵- تساوی یعنی نه مرد ها صاحب زنها هستند و نه زن ها صاحب مردها (نه اینکه زن ها رو کشتزار مردها بدونیم! یا اینکه انها رو تنبیه بدنی کنیم یا اینکه از سکس با اونها دوری کنیم و به سکس با دیگر همخوابه ها بپردازیم! یا اینکه زن ها رو در اتاق محبوس کنیم یا کلا احساس مالکیت به اونها داشته باشیم )
‌سه شنبه 16 آبان 1391 - 01:18
potatis - مالمو - سوئد
ادامه:6-تساوی یعنی سرپرستی بچه ها بعد از جدایی بین والدین تقسیم بشه (نه اینکه به پدر تعلق بگیره )۷-تساوی یعنی زن ها هم مانند مرد ها این حق رو داشته باشند که تا قبل از ازدواج با جنس مخالف همنشینی کنند ۸- تساوی یعنی اگر یک زن و یک مرد هر دو هم زمان با چند نفر همخوابگی کردند هر دو رو فاحشه بخونیم (نه اینکه زن رو ج.. و مرد رو قهرمان بنامیم )۹- تساوی یعنی هم مرد هم زن باید به طور مشترک کارهای منزل رو به عهده بگیرند از جمله بزرگ کردن فرزندان (نه اینکه زن ها در خانه محبوس باشند و مردها بیرون از خانه هر کار دلشون خواست بکنند) بازم بگم یا تا همینجاش واست کافیه ؟
‌سه شنبه 16 آبان 1391 - 01:19
massoudoslo - اسلو - نروژ
یاس ابی .ببرسل . عزیز جان شما که میدانید چگونه کامنت درست بنویسید پس چرا گاها بند ها را آب میدهید و به ویلان به صحرای تعصب و مرغ من یک پا دارد، میزنید !!!!؟ این را گفتم که خدمتت یه سوال ساده کنم و این اینکه همانطور که کاملا درست توضیح دادی این شرایط رشد انسانی است که ملا ک و تعیین کننده تعریف حق زن میشود . خوب با این تعریف به نظر شما شرایط رشد در امریکا یا ببرسل بهتر است یا در ایران اسلامی امروز و یا مکه و مدینه ،خصوصأ در رابطه با حق زن !!؟
‌سه شنبه 16 آبان 1391 - 06:38
ARTEMIS-SW - .پاريس - فرانسه
potatis - مالمو - سوئد. گرامی‌ سپاس از پاسخ به جا--کوبنده و صد در صد حقیقت شما !!!!!!در ضمن وسعت افکار فروغ فرخزاد را با این اراذل اوباش مقایسه کنید!
‌سه شنبه 16 آبان 1391 - 09:55
naslesookhteh - تهران - ایران
potatis - مالمو - سوئد تا اینجای حرفات قبول. ولی یه چیزهایی رو جا انداختی! مهریه چند صد میلیونی! شیربها! سربازی! نون آور بودن مرد (زن میتونه شاغل باشه میتونه نباشه ولی مرد بدون شغل بی اعتباره!) کمک کردن مرد تو خونه درصورتی که هردو شاغل باشن وظیفه است ولی اگر تمام بار کار بیرون روی دوش مرده (با این مخارج و استرسها) کار تو خونه مرد لطفه! و ....
‌سه شنبه 16 آبان 1391 - 10:51
tabarzinn - یوله - سوئد
البته کسانی‌ که در مجلس نشسته و در باره گرفتنِ حقوق از زنان بحث میکنند مرد هستند، کاش چند تا خانمِ درست حسابی‌ هم اجازهِ صحبت داشتند.
‌سه شنبه 16 آبان 1391 - 11:04
potatis - مالمو - سوئد
naslesookhteh - تهران - ایران-دوست عزیز متاسفانه در شرایط کنونی جامعه ی ایران نه مرد و نه زن و نه هیچ موجود زنده ای دارای حق و حقوق عادلانه نیست و همه در رنج و بدبختی زندگی میکنند(از برکت وجود کثیف فردی مستبد به اسم علی گدا ) اما ظلمی که به زن ها میشه ۱۰۰ برابر بیشتر از مردهاست (البته به خانواده ی دختر و همسر آیندش بستگی داره) و مهریه و شیربها تنها سلاح کوچکی هست که زن ها در دست دارند تا در مقابل اینهمه نابرابری و ظلم ایستادگی کنند(که اونهم متاسفانه معنی جز کالا بودن زن و تحقیر زن نداره،که تازه اونهم با یک تهدید خوانواده ی داماد ماستمالی میشه میره پی کارش !) دوست عزیز صحبت در این مورد خیلی زیاده اما مجال گفتگو در اینجا نیست، فقط امیدوارم در آینده کشورمون از شر هر گونه استبداد تک نفره یا تک حزبی رها بشه و به دمکراسی واقعی که واقعا ایرانیها مستحقش هستند برسه، اون زمان خواهد بود که ایرانیها هم مانند مردم سوئد دیگه به همدیگه از لحاظ مادی وابسته نخواهند بود و شرایط برده داری کنونی از بین خواهد رفت.
‌سه شنبه 16 آبان 1391 - 12:51
yas abi - ببرسل - لز
پتتیس - مالمو - سوئد آقای مالمو مورد ۴ به بعد شما که اصلا درست نیست، نه مرد و نه زن نباید پیش از ازدواج رسمی‌ با کسی‌ باشند و همه موارد مساوی هستند. اما در مورد ارث، اره مساوی نیست، چون مرد ۲ برابر ارث میبرد و باید یک آنرا برای زن خرج کند و یک آنرا برای خودش، ولی‌ زن سهم خود را برای خودش دارد و به مرد نمیدهد.. پس در ارث سهم مجموع زن بیشتر است. ضمنا نگفتی برای تساوی بهتر است مرد پسر بزاید و زن دختر! شما قوانین هر کشوری را با خودش بسنج نه قاطی‌ کن. تو غرب زن باید خودش خرج خودش رو بده.
‌سه شنبه 16 آبان 1391 - 12:54
yas abi - ببرسل - لز
مسودسلو - اسلو - نروژ مسعود جان، موافقم، شرایط رشد در آمریکا الان بهتر از ایران است. در ایران هنوز تعصبات قومی هست که مانع رشد می‌باشد و باید تلاش کنیم از بین برود. نباید احکام دینی را با تعصبات قومی قاطی‌ کرد. در احکام دینی هم برداشت اشتباه وجود دارد که باید اصلاح شوند. شما بسیاری از مورد اصلاح را میتوانید ببینید. هر حکمی که با عقل منافات دارد اشتباه است.
‌سه شنبه 16 آبان 1391 - 13:05
potatis - مالمو - سوئد
ARTEMIS-SW - .پاریس - فرانسه-تشکر گرامی، مخبطانی مثل ایشان یا همان آتوسا صلواتی هدفی جز لجن پراکنی در این سایت یا هر مکان گفتگوی آزاد دیگری ندارند، بنده هم مانند شما میدانم که جواب دادن به ایشان وقت تلف کردن هست اما هدف اینه که دوستان عزیزی که مخصوصا از محیط بسته ی ایران برای اولین بار به این سایت مراجعه میکنند با خواندن این کامنتها تفکری جدید توی ذهنشون پدیدار بشه و بتونند از اون پیله ای که حکومت ایران به دورشون تنیده رها بشند! برای مثال در اون صفحه ی مربوط به برنامه ی شبکه ی فرانسه مربوط به کوروش کبیر بنده کامنتی در جواب آتوسا صلواتی نوشتم و بعدش دیدم که هموطنان عزیزم از تمام ابعاد و جهات نادرست بودن ادعای این ساندیسخور گرامی رو (الان دیگه میشه لقب ساندیس خور رو به ایشون داد !) اثبات کردند به طوری که حتی بنده هم به خیلی موارد دیگه که نسبت به کوروش کبیر ناآگاه بودم، آگاهی پیدا کردم و این واسم خیلی ارزشمند بود.
‌سه شنبه 16 آبان 1391 - 13:09
بابک خرم دین - تهران - ایران
یاس ابی . خدایش .. خیلی نور بالا میزنی . مشخص است که برای ساندیس یا حواله و یا جزو این سیستم دفاعی ارتش که نه اراذل اوباش سایبری رژیم هستی و برای پولی و رانتی که از رژیم دریافت میکنی .... همین
‌سه شنبه 16 آبان 1391 - 13:52
ukguy4u - لندن - بریتانیا
همه مسلمانان بازنده اصلی هستند.
‌سه شنبه 16 آبان 1391 - 14:50
khorramdin babak - فرانكفورت - فرانكفورت
یک سخن با این بردار مسلمان yas abi - ببرسل - لز ؟ شما که اینقدر عاقل هستید یک سخن داریم؟ چرا مردا می‌‌توانند ۷ زن صیغه ،زنها نمی‌‌تواند ۷ مرد صیغه داشته باشد؟ خدا وکیلی جواب آخوندی ندهید؟ که انسان نمی‌‌داند پدر بچه کیست ؟ این روزها با یک تست ساده پزشگی می‌‌توان گفت پدر بچه کیست . تصور کن این همه مرد بیکار جلوی حرم رضا .مرد صیغهی مبارزه با بیکاری . خوب از یک نظر حق دارید. صیغه ۷ هفت سال باید منتظر شود تا پدر شود. حالا ما نمی‌‌گوهیم زنها مثل مردن زیاد روی کنند ۷ صیغه ،ولی‌ ۳ تا مرد صیغه که دیگر با رحمت دین مبین اسلام ضدیتی ندارد . خوب مرد ۳ فقط ۳ سال منتظر می‌‌باشد بعد پدر می‌‌شود. اینکه نمی‌‌شود فقیر باشید .زن پولدار می‌‌خواید تازه ادعا هم داشته باشید. ببین ما دشمن شما نیستیم این یک تز‌ خوب باری رساله آخوندی می‌‌باشد.
‌سه شنبه 16 آبان 1391 - 15:24
توفیق - سیاتل - آمریکا
یأس آبی خان منظورت چیه از "در احکام دینی هم برداشت اشتباه وجود دارد "؟ یعنی میفرماین این کاملترین دین الهی که آخرینش هست میتونه بد برداشت بشه؟ چرا کفر میگی‌ حاجی؟ قرآن هست و همه می‌تونن بخونن. این چرت و پرتها چیه میگی‌؟ یعنی‌ خدا، تو کتاب معجزه اش جوری نوشته که کسی‌ میتونه بخونه و درست نفهمه منظورش چیه؟ یعنی‌ خدا بلد نیست جوری بنویسه که همه بفهمن و بد برداشت نکنن؟؟ ‌ای منافق! همین شما تظاهرکنندگان به دین اسلام هستین که یکی‌ مثل من رو به بیخدائی کشوندین.
‌سه شنبه 16 آبان 1391 - 18:22
Royan - کالیفرنیا - آمریکا
yas abi - ببرسل - لز/ بزار برات توضیح بدم در یک جمله یعنی زن و مرد در مقابل قانون برابر هستند.
‌چهارشنبه 17 آبان 1391 - 17:44
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.