سفر دیوید کامرون برای فروش جنگنده‌های پیشرفته به کشورهای حوزه خلیج فارس

گفته شده دیوید کامرون از این سفر برای عرصه تجهیزات دفاعی بریتانیا به کشورهای حوزه خلیج فارس استفاده می کند

دوشنبه ۱۵ آبان (۵ نوامبر) سفری سه روزه را به منطقه خلیج فارس آغاز کرده است. به گفته سفارت بریتانیا در امارات این سفر با هدف فروش جنگنده‌های یوروفایتر تایفون و مذاکره درباره تهدیدات امنیتی منطقه انجام شده است.

سفارت بریتانیا در صفحه توییتر خود نوشته که آقای کامرون برای انجام "چندین نشست" وارد امارات شده است.
بر اساس بیانیه دفتر نخست وزیر بریتانیا، آقای کامرون پس از این سفر از عربستان سعودی دیدار خواهد کرد.

در این بیانیه گفته شده که این دیدارها نشان دهنده تعهدات بریتانیا به دو متحد استراتژیک و مهمش در منطقه خلیج فارس است.

انتظار می‌رود آقای کامرون از این سفر برای عرضه صنایع دفاعی بریتانیا، به ویژه جنگنده های یوروفایتر تایفون به رهبران کشورهای حوزه خلیج فارس استفاده کند.

دراین بیانیه همچنین گفته شده که امارات تمایل خود را به سفارش ۶۰ فروند از این جنگنده‌ها برای جایگزینی جنگنده‌های میراژ فرانسوی که سالها از ساخت آنها می‌گذرد، نشان داده است.

قرار است امروز آقای کامرون همچنین به همراه محمد بن زاید آل نهیان، ولیعهد ابوظبی، در یک برنامه تجاری شرکت کند که در آن شرکت های بریتانیایی ازجمله شرکت صنایع دفاعی و هوافضایی بی ای ئی سیستمز (BAE Systems) و همچنین رولز رویس حضور دارند.

در بخش دیگری از بیانیه دفتر نخست وزیر بریتانیا آمده است آقای کامرون در این سفر همچنین قرار است با ولیعهد و نخست وزیر امارات در زمینه همکاری‌های مشترک دو کشور در مورد نسل آینده تجهیزات هوافضا دیدار و مذاکره کند.

آقای کامرون پیش از این در سال ۲۰۱۰ میلادی از امارات متحده عربی و در ژانویه ۲۰۱۲ میلادی از عربستان سعودی دیدار کرد.

بریتانیا در تلاش است تا فروش تسلیحاتش را به کشورهای غنی از نفت حوزه خلیج فارس افزایش دهد.

این کشورها از جمله متحدان کلیدی بریتانیا در منطقه‌ای بشمار می‌روند که هم اکنون به دلیل خشونت‌ها در سوریه و بحران در برنامه اتمی ایران با بی ثباتی‌هایی مواجه شده است.


جنگنده‌‌های تایفون از پیشرفته‌ترین جت‌های جنگنده در جهان است که بر اساس تحقیقات مشترک بریتانیا، آلمان، ایتالیا و اسپانیا در سال ۲۰۰۳ میلادی ساخته و عرضه شده است

دفتر نخست وزیری بریتانیا گفته است که بریتانیا، امارات و عربستان سعودی "تعهدی مشترک برای ایجاد ثبات، امنیت و دفاع از تهدیداتی را دارند که منطقه خاورمیانه با آن روبروست."

در بیانیه دفتر نخست وزیر بریتانیا همچنین افزوده شده است که عربستان سعودی به سفارش ۷۲ فروند دیگر از جنگنده های یورو تایفون تمایل دارد و عمان در حال مذاکره برای خرید ۱۲ فروند از این جنگنده‌ها است.

جنگنده‌‌های تایفون از پیشرفته‌ترین جت‌های جنگنده در جهان است که بر اساس تحقیقات مشترک بریتانیا، آلمان، ایتالیا و اسپانیا در سال ۲۰۰۳ میلادی ساخته و عرضه شده است.

پیشتر روزنامه بریتانیایی ایندیپندنت، به نقل از یک منبع بلندپایه در این کشور خبر داده بود که بریتانیا ارسال جنگنده های پیشرفته تایفون به خلیج فارس را با هدف حفاظت کشورهای منطقه در برابر ایران، بررسی می کند.

روزنامه ایندیپندنت همچنین گفته بود که مقصد احتمالی جنگنده های تایفون، پایگاه هوایی الظفر، در جنوب ابوظبی (پایتخت امارات متحده عربی) است.

+52
رأی دهید
-60

samuk66 - لندن - انگلستان
هیچ کس از سیاست انگلیس سر در نمیاره لطفا الکی‌ کامنت ندید!
دوشنبه 15 آبان 1391 - 14:35
karkas - اصفهان - ایران
همتونو تو یه سیخ می‌کنیم.................... توپخانه ایران قادر به شخم کردن امارات عمان عربستان هست شما ملخ خواری بی‌ خاصیت بخرین که ارباباتون بهار عربی‌ هوالتون نکنن
دوشنبه 15 آبان 1391 - 15:14
parvaz 1 - پلیموس - انگلیس
به نظر من با این روندی که کشورهای یک وجبی (عربی) حوزه خلیج فارس هواپیماهای جنگنده و موشک و سیستم های دفاعی مدرن میخرند٬ در اندیشه تعرض و حمله به خاک ایران هستند. متأسفانه ما ایرانیها زندگی را در خواب به سر میبریم و نمی خواهیم واقعیتها را ببینیم. نباید فراموش کنیم که اینها و صدام حسین همه از یک قبیله و دارای یک عقیده هستند همانطور که خلاصه اهداف خلفای صدر اسلامشان غارت کردن و تجاوز به سرزمینهای دیگر بود
دوشنبه 15 آبان 1391 - 15:25
Danilprimmer - لندن - انگلستان
حالم إز این کامرون به هم میخوره چون خیلی توله سگ. دولت به دزدی و بی شرفی انگلیس تو دنیا وجود نداره این دزد های دریایی همه رو درس میدهند
دوشنبه 15 آبان 1391 - 15:51
be_pa_khaste - هارلم - هلند
اگه این حوزه خلیج فارس یه ذره آدم بودن و فهمو درک داشتن لازم نبود بازیچه دست این انگلیس بی‌ همه چیز کثیف باشن
دوشنبه 15 آبان 1391 - 17:48
parsa_21 - لندن - انگلیس
چقدر دردناک و شرم آورست منطقه‌ای بزرگ و سرشار از ثروت بیکران و منابعِ زیست محیطی‌ منحصر بفردیی بنام خلیج پارس در دست و کنترلِ حکومت‌ها و حاکمان نادان، فاسد و خائن به مردمانِ کشورهای خود و نسلهای ایندهِ آن با قراردادهای ننگین خود و خریدِ تسلیحات کشتار جمعی برای از بین بردن و نابود کردنِ همنوعان و کشورهای همسایه و همجوار خود اینچنین با هستی‌ این منطقه بازی می‌کنن، جا دارد مردومانِ شریف و زخم‌خورده این منطقه(خلیج پارس) برای حفظ و نگهبانی تمامی و هرآنچه متعلق به خود و ادامه زندگی‌ نسلهای آینده این منطقه می‌باشد خود سرنوشت خویش را بدست گیرن،،آگاهی‌ و رسیدن به آزادی توسط خود مردم آن کشور نه توسط تزریق و تحمیل زیرکانه حکومتها ی از پیش تعیین شده کشورهای غربی یا کشورهای همچون روسیه یا چین که تنها حضورشان در این منطقه چپاوول و غارت می‌باشد،سرنوشت هر یک از کشورهای همسایه ایران و منطقه خلیج پارس تاثیر مستقیم و غیره مستقیم بر ما و نسلهای آینده مان دارد،از جنبشهای مردمی و دادخواهانه یکدیگر در این منطقه علیه حکومتهای دست نشانده و سرکوبگر ظالم پشتیبانی و دفاع کنیم.
دوشنبه 15 آبان 1391 - 18:42
mountainman - استکهلم - سوئد
ولی پیشرفته ترین جنگنده ی سبک دنیا گریپن یاس 39 هستش.
دوشنبه 15 آبان 1391 - 20:07
ali1111 - تهران - ایران
دنیلپریممر - لندن - انگلستان. شما در کامنت دیگرتون چند وقت پیش از محله‌ ریچموند تعریف کرده بودید و اینکه نصف شما انگلیسی‌ است؟!!! چطور اجداد شما در اینجا دزد دریایی شدند؟ فکر می‌کنم ما بیشتر هر چی‌ می‌کشیم در بریتانیا از دست کارتلها و بانکهای خصوصی است تا دولت.
دوشنبه 15 آبان 1391 - 20:59
thin_ice - ونکوور - کانادا
این امریکأیها، انگیلیسیها و.. کثافتها ایران رو بهانه کردن و دارن این عربهای کثیفو می‌چاپن. آمریکا از ساله ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۲ نزدیک به ۷۰ بیلیون دلار به این کثافت‌ها اسلحه فروخته. (عربستان، کویت، امارات، بحرین،...). حالا نوبت انگیلیسیهی کثیف هست که این کثافت هارو بچاپن و ایران واسه اینا شد بهانه‌ای برای فروختن آشغالای نظامی شون. حتما بد از انگلیس، فرانسه، آلمان و.. میان بیلیون بیلیون از عربای مللخ خور پول میگیرن که شرکت‌هاشون ورشکس نشه. ولی‌ همه این کشورای عربی‌ رو جم کنید کنار هم بذارید، حالا حالاها جلوی ایران چیزی جز یه سگ ترسو نیستن. ارتش ایران اینارو کمتر از ۳-۴ روز، زمینگیر می‌کنه و باید مثل همیشه از ایرونی مثل سگ بترسن.
‌سه شنبه 16 آبان 1391 - 01:41
danial nabi - استكهلم - سوئد
انگلیس هم خوب عرب را گیر آورده اسقاطی‌هاشون رو به آنها میچپونند، این کار را میکنند که جت جنگنده ایران (صاعقه) را نخرند. انقلاب خودمان انقلاب نور بود، که از زیر یوغ این انگل‌ها خودمان را کشیدیم بیرون و همه چیز را خودمان تولید می‌کنیم، به کوری چشم دوشم
‌سه شنبه 16 آبان 1391 - 07:40
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.