صالحی: ایران و امارات دو کشور بزرگ منطقه هستند؛ در مسیر حل مسأله جزایر سه گانه هستیم

علی اکبر صالحی وزیر امور خارجه ایران در مصاحبه با روزنامه الوطن قطر درباره رابطه با امارات گفت: روابط دو کشور در بهترین شرایط است. مسئله جزایر سه گانه را می توان از طریق مذاکرات حل کرد زیرا در این زمینه سوء تفاهم وجود دارد. ما در مسیر حل آن هستیم. 

به گزارش عصر ایران، صالحی در پاسخ به سؤالی درباره اینکه چرا ایران برای حل این مسئله به خواسته امارات برای مراجعه به دادگاه بین المللی لاهه جواب مثبت نمی دهد گفت: شما درباره دو کشور بزرگ در منطقه صحبت می کنید پس چه نیازی به این دادگاه است؟ این دو کشور (ایران و امارات) می توانند از طریق وسائل حقوقی این اختلاف را حل کنند.

صالحی این مصاحبه را در تهران با احمد علی العبدالله مدیر روزنامه الوطن قطر انجام داد و علاوه بر این روزنامه، در روزنامه الرای کویت نیز منتشر شد.

وی اتهامات علیه تهران درباره اعزام جاسوس به کویت و کشورهای منطقه را تکذیب کرد و گفت: این موضوع واقعیت ندارد. چرا ما باید به شبکه های جاسوسی نیازمند باشند و برای چه چیزی جاسوسی کنیم؟ هنگامی که صدام به کویت حمله کرد این کشور در ضعیف ترین وضعیت خود قرار داشت اگر به دنبال دخالت و جاسوسی بودیم قطعا به این اقدام دست می زدیم.

وزیر خارجه ایران در این مصاحبه با تاکید و پافشاری بر نام خلیج فارس گفت: تنگه هرمز ملکی برای همه کشورهای ساحلی آن است و اظهارات درباره بستن آن، غیررسمی است.

صالحی بهترین شیوه برای راه حل برای بحران سوریه را گفتگوی داخلی دانست و با تکذیب شایعه های مربوط به اعزام نظامیان ایرانی به سوریه گفت: آیا عاقلانه است ارتش سوریه با نیم میلیون عضو نیازمند تعدادی تک تیرانداز ایرانی باشد.

وی افزود: موضع ایران در برابر مسئله سوریه همان موضعی است که تهران در برابر بحرین اتخاذ کرد. ما خواهان کناره گیری دولت بحرین از قدرت نبودیم. شخص پادشاه بحرین نیز از این موضوع آگاه است. من در حاشیه نشست سران کشورهای اسلامی در مکه با وی دیدار و به مدت نیم ساعت با او گفتگو کردم. موضع رسمی ایران درباره بحرین این است که دولت و مردم این کشور باید با هم گفتگو و راه حلی را بیابند. ما به حاکمیت و استقلال بحرین احترام می گذاریم و نوع حکومت این کشور ارتباطی به ما ندارد. دولت سوریه باید مطالبات ملت سوریه را پاسخ دهد و همین موضوع درباره بحرین نیز صدق می کند.

صالحی همچنین گفت که ایران تنها به حمایت معنوی از شیعیان حوثی در یمن می پردازد و دخالت اصلی در یمن را آنهایی انجام می دهند که روزانه مردم این کشور را به وسیله هواپیماهای بدون سرنشین می کشند.

روزنامه الرای می نویسد صالحی نارضایتی خود را از اقدام عراق برای بازرسی هواپیماهای ایران به سمت سوریه را پنهان نمی کند اما می گوید: عراق کشور مستقلی است و سخن گفتن درباره نفوذ ایران در این کشور بی معنی و توهین به دولت مستقل بغداد است.

صالحی افزود: اگر اسرائیل آماده حمله نظامی به ایران است چنین جنجالی را در این باره به پا نمی کرد و این حمله خیلی وقت پیش عملی می کرد. جنگنده های اسرائیل قبل از بمباران کارخانه اسلحه سازی سودان از آسمان 5 کشور عبور کردند ولی من نمی خواهم نام آنها را اعلام کنم.

او با استقبال از سفر امیر قطر برای سفر به غزه گفت: این اقدام، به جا بود. قطر در سال های اخیر ثابت کرد می تواند نقش بزرگی را در مسائل منطقه ای ایفا کند. به رغم اختلاف نظر با قطر در موضوع سوریه، اما روابط میان دو طرف بسیار خوب است.

وی در بخش دیگری از سخنانش گفت که بخشی از اظهارات مقامات ایرانی درباره کشورهای عربی منطقه با هدف انتخاباتی مطرح می شوند.

وزیر خارجه ایران در پاسخ به این سؤال که چرا ایران با کشورهای عربی برای حل مسئله اختلاف بر سر نام خلیج فارس به توافق جدیدی برای نام گذاری جدید و مورد توافق مثلا خلیج اسلامی موافقت نمی کنید خطاب به خبرنگار گفت: چرا باید این اقدام صورت بگیرد اگر نام شما احمد است چرا باید آن را به خالد تغییر بدهیم. آیا راضی خواهید شد که این دو نام را کنار بگذاریم و درباره نام گذاری شما به نام سمیر به توافق برسیم. هم اکنون در سازمان ملل متحد نام خلیج فارس استفاده می شود. از زمان هیردوت نام این دریا، خلیج فارس بود این نام حتی در کتاب های درسی کشورهای منطقه تا دهه 50 میلادی وجود داشت. در نقشه نام دریای عمان و دریای عرب وجود دارد آیا این نام ها را تغییر داده ایم.

صالحی درباره اتهامات به ایران به ساخت کارخانه اسلحه سازی یرموک در سودان که اخیرا مورد هدف بمباران هوایی اسرائیل قرار گرفت گفت: فرض کنیم ایران کارخانه تولید سلاح در سودان ایجاد کرده باشد. آیا چنین اقدامی حرام است؟ این تجارت میان کشورها وجود دارد. دولت ها از یکدیگر سلاح می خرند و این موضوع طبیعی است. 

+91
رأی دهید
-36

1k adame sadegh - تورنتو - کانادا
پست فطرت صالحی تروریست مزدور رهبر آفت الله فحشای خامنه‌ای ۳ جزیره‌ ایران مذاکره ندارد چون جزئی از خاک وطن عزیزمان هست. چرا دوران شاه این عربها هارت پورت نمی‌کردند. چون عربها هم فهمیده اند که شما پست فطرتان مملکت نگه دار نیستید.
دوشنبه 15 آبان 1391 - 02:57
samuk66 - لندن - انگلستان
حلِ چی‌!!! این عربایه سوسمار خور دارند از وضع ایران استفاده میکنند ، تا بتوانند .. بخورند!!!جزایر ۳گانه مال ایران هست و هیچ بحثی‌ نباید بکنند!
دوشنبه 15 آبان 1391 - 03:05
compatriot - تورنتو - کانادا
صالحی غلط کرد. از کی‌ تا حالا امارات جز کشورهای بزرگ منطقه است. بره کمی‌ تاریخ بخواند. در ضمن صالحی خودش عربه برای چی مترجم استفاده میکنه?
دوشنبه 15 آبان 1391 - 04:01
farnia - تهران - ایران
بنظرم هر وقت ایارنی ها با این سوسمارخورها ملاقات و مصاحبه دارن یک نقشه بزرگ از خلیج فارس همراه داشته باشن و بگیرن جلوی چشمای اونا ... خیلی تاثیرگذاره ... از قسمت های تحتانی میسوزن ...
دوشنبه 15 آبان 1391 - 05:19
paeeziyan - آبادان - ایران
جزایر سه گانه متعلق به سرزمین آریایی ماست و ما مردم ایران هیچ گونه مذاکره ای با هیچ کشوری نمیکنیم . این کثافتا دوباره فکر بذل و بخشش به سرشون زده .
دوشنبه 15 آبان 1391 - 06:07
bita tehrani - ونکوور - کانادا
به بچه ۵ ساله روی نقشه دو کشور ایران و امارات را نشان بدی،به هر دو تا شون نمیگه بزرگ!! یک مشت آدم بیسواد و ابله ریختند در کابینه ا.ن
دوشنبه 15 آبان 1391 - 07:22
MartinT - هایدلبرگ - آلمان
لطفا این جزایر سه‌ گانه رابه خاطر حفظ اسلام به اعراب نبخشید ،نظر شخصی‌ من،ایرانیها نیازی به حفظ اسلام ندارند
دوشنبه 15 آبان 1391 - 08:03
bita tehrani - ونکوور - کانادا
راستی‌،جناب وزیر اینکه نیروی دریایی سپاه پاسداران یک پایگاه دریایی در نزدیکی جزایر سه گانه تاسیس کرده است هم در راستای همین حل مساله است دیگر؟!! که بعضی‌ از این کاربران خوش خوشان‌شان شد؟!
دوشنبه 15 آبان 1391 - 07:30
geteven - انگلستان - انگلستان
بهترین راه حل اینست که نام قبلی قطر که ال‌خور هست نامیده شود. در ضمن این حقیقت است که بزرگترین استادویم به همین نام یعنی‌ ال خور نامگزاری شده‌. ال خور(قطر) که قسمتی‌ از بابل و مسوپتامیا یعنی‌ فارس یعنی‌ ایران بوده که به علت نزدیکی به عربستان یعنی‌ آستان عرب یعنی‌ یکی از استانهای ایران, عربها یعنی‌ خانواده ال ثانی‌ حدود ۲۰۰ سال قبل به ال خور مقیم شدند و دولت عثمانی و انگلستان و به تازگی امریکر پشتوانه ال ثانی‌ بودند و هستند. بهترین راه برای ایران اینست که دور تا دور این نو خواسته را با تحریم ورود هر کشتی به این سر زمین را بگیرد و اجازه پهلو گیری هیچگونه کشتی راا به این سرزمین ندهد تاااا این عرب ثانی‌ به خود بیاید. در ضمن ‌یک تمرین خوبی برای نیروی دریایی ایران خواهد بود تازه تا چند ماه دیگر آب خلیج همیشه فارس بالا می آید و همه باید این سرزمین را خالی‌ کنند چون غیر قابل زیست خواهد شد. انشاالله که اینطور نخواهد شد.
دوشنبه 15 آبان 1391 - 09:57
sia-2012 - تهران - ایران
صالحی و امثال صالحی خیلی غلط کردند . فقط یادتون نره ترکانچای ننویسید همین ! مگه جزیره ها مال باباته که میخواهی سازش کنی ؟؟
دوشنبه 15 آبان 1391 - 11:55
shytoon - وادوز - لیچتن اشتین
خوب ارث باباشه داره می‌بخشه، به کسی‌ مربوط نیست. مملکتی که صاحب نداره، مملکتی دارند تیکه پارش میکنند، خوب ۳ جزیره‌ که هیچ اگر ۳ تا استانش هم بده، بازم حق داره ، خوب پولشو میگیره، باهاش میره صفا. نصیب ملت هم تحریم، بدبختی و گرانی می‌شه. حالا بازهم برین نماز جمعه. بازم شعار بدهید، "حزب فقط حزب‌ا‌لله رهبر فقط روح‌الله"
دوشنبه 15 آبان 1391 - 11:41
geteven - انگلستان - انگلستان
شما درباره دو کشور بزرگ در منطقه صحبت می کنید این دیگه هندوانه زیر بغل دادن است.
دوشنبه 15 آبان 1391 - 12:44
karkas - اصفهان - ایران
امارات چیش بزرگ خائن.
‌سه شنبه 16 آبان 1391 - 19:12
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.