غنی‌سازی ۲۰ درصدی مثل گذشته ادامه دارد

خبر توقف غنی‌سازی ۲۰ درصدی در ایران که از قول یک نماینده مجلس شورای اسلامی روز شنبه منتشر شده بود، روز یکشنبه از قول خود وی و نماینده‌ای دیگر تکذیب شد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، روز شنبه (۱۳ آبان / ۳ نوامبر) محمدحسن آصفری، عضو هیأت رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ایران، به این خبرگزاری گفته بود: «جمهوری اسلامی برای نشان دادن حسن نیت، غنی‌سازی ۲۰ درصد را کنار گذاشته است و انتظار می‌رود که گروه ۵+۱ دست از تحریم‌های خود بردارد.»
 
به گزارش ایسنا، این نماینده مجلس همچنین گفته بود: «گروه ۵+۱ باید بداند که اگر قرار باشد در مذاکرات آینده نیز رویکرد افزایش تحریم‌ها را در پیش بگیرد، هیچ نتیجه‌ای نخواهد گرفت چرا که جمهوری اسلامی نتوانسته تحریم‌ها را پشت سر بگذارد و در آینده نیز چنین رویکردی را ادامه خواهد داد.»
 
این خبر در رسانه‌های بین‌المللی انعکاس یافت. از جمله "العربیه" آن را نتیجه "ضربه‌تحریم‌ها" دانست و "جروزالم پست" نوشت که ایران می‌خواهد بدین وسیله از زیر فشار تحریم غرب خارج شود.
 
اما روز یکشنبه (۱۴ آبان / ۴ نوامبر) خبرگزاری ایسنا نوشت که کاظم جلالی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، تاکید کرده است که "جمهوری اسلامی غنی‌سازی ۲۰ درصد را متوقف نکرده است". به گزارش ایسنا، جلالی گفته است: «جمهوری اسلامی غنی‌سازی ۲۰ درصد برای تامین سوخت راکتور تهران را انجام داده است که این موضوع را به مجامع بین‌المللی و نهادهای مسئول همچون آژانس بین‌المللی هسته‌ای اعلام کرده است و ما غنی‌سازی را جزو حقوق خود می‌دانیم.»
 
این نماینده مجلس همچنین افزوده است که با توجه به کاربرد راکتور تهران در امور پزشکی، "اساسا غنی‌سازی ۲۰ درصد دارای کاربرد پزشکی و صلح‌آمیز" است.
 
همچنین محمد حسن آصفری روز یکشنبه در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر نقل قول منتشر شده از وی در رسانه‌ها مبنی بر توقف غنی‌سازی ۲۰ درصد در ایران را که به گفته وی منجر به "سوء‌استفاده رسانه‌های ضدانقلاب" شد، تکذیب کرد. وی گفت: «بنده در این مصاحبه اعلام کردم جمهوری اسلامی ایران همانگونه که پیشتر اعلام کرده حاضر است در مذاکرات هسته‌ای در صورت لغو تحریم‌ها، نیاز خود به اورانیوم ۲۰ درصد برای راکتور ۵ مگاواتی تهران را به طور موقت از خارج از کشور تامین کند.»
 
خبرگزاری فارس نیز روز یکشنبه از قول منبعی که نامش ذکر نشده نوشته است که غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم مثل گذشته و بدون تغییر در حال انجام است.

روزنامه "گاردین" روز یکشنبه در گزارشی با عنوان "ایران توقف غنی‌سازی اورانیوم را تکذیب می‌کند" نوشت که پیشتر گزارش داده بود که ایران به نشانه حسن نیت و در آستانه مذاکرات اتمی در هفته آینده غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم را متوقف کرده است، اما این گزارش بر پایه "نقل قول اشتباه" صورت گرفته است.
 
کشورهای غربی طرف مذاکرات اتمی با ایران خواستار توقف غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم و نیز برچیدن کامل مرکز غنی‌سازی فردو در نزدیکی قم شده‌اند. آمریکا اعلام کرده است که تا هنگامی که توافقی بر سر برنامه اتمی با ایران صورت نگیرد، فشار بر این کشور ادامه خواهد یافت.
 
آخرین دور مذاکرات ایران و غرب چهار ماه پیش بدون نتیجه پایان یافت. به گفته معاون وزیر امور خارجه روسیه، سرگئی ریابکوف، قرار است دور جدید مذاکرات نمایندگان ایران و گروه ۵+۱ در ماه نوامبر برگزار شود.

+75
رأی دهید
-34

ghafas - مشهد - ایران
بله و ماجرا تا مرگ یکی یکی ما از گرسنگی و تیره بختی ادامه داره
یکشنبه 14 آبان 1391 - 21:04
Azadikhah - تكسل - هلند
دروغ محض برای لغو تحریمها و ادامه عمر رژیم خوشبختانه جامعه جهانی هیچ واکنشی نشان نداد چون می دانند اینها دروغ میگویند
یکشنبه 14 آبان 1391 - 21:53
zebbel - بوستون - آمریکا
مهم این نیست که ۱ میلیون نفر بمیرن یا هلاک بشن. مهم اینه که اسلامه ناب محمدی اجرا بشه. اسلامه ناب محمدی هم بناش بر جنگ و خونریزی و دعوا و کتک کاری هست.
دوشنبه 15 آبان 1391 - 00:13
دل سوخته - اریزونا - امریکا
غنی سازی 20 درصد و .. چه دردی از مردم دوا کرده .مگه شما بی شرافت ها انرزی هسته ای را برای رفاه و آسایش مردم ایران دنبال نمی کنید . پس کجاست این اسایش بجز گرانی و تورم و تحریم چیزی نصیب مردم شده ؟شما کثافت های پست فقط انرژی هسته ای را برای بقای حکومت میخواهید
دوشنبه 15 آبان 1391 - 08:47
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.