شش خنثی‌کننده مین در اثر یک انفجار در مریوان کشته شدند

شش تن از کارکنان مرکز مین‌زدایی ایران روز شنبه، ۱۳ آبان‌ماه، بر اثر انفجار مین جان خود را در شهرستان مریوان از دست دادند. مراسم تشییع جنازه این افراد روز یکشنبه، ۱۴ آبان ماه در مریوان برگزار شد.
 
به گزارش خبرگزاری مهر، روز شنبه اعضای تیم مین‌زادیی در نزدیکی روستای پیران شهرستان مریوان مشغول انجام وظیفه بودند که بر اثر انفجار مین، شش تن از این افراد به شدت آسیب دیده و پس از انتقال به بیمارستان جان خود را از دست دادند.
 
این خبرگزاری افراد کشته شده را آرام پیروزی، بهروز غلامی، جعفر نام‌بردار، صادق اسلامیان، علی‌اکبر همتی و محمد رضانوری از استان‌های کردستان، کرمانشاه و همدان معرف کرده است.
 
مراسم تشییع جنازه این افراد ۱۴ آبان‌ماه در مریوان برگزار شد و کشته‌شدگان به استان‌های محل سکونت خود منتقل شدند.
 
انفجار روز شنبه در حالی رخ داد که به گفته مهر، دو هفته پیش از این نیز انفجار مین در مناطق مرزی کردستان،‌ دو مجروح بر جای گذاشت.
 
از زمان جنگ ایران و عراق، همچنان مناطق مختلف، به ویژه استان‌های غربی به مین آلوده هستند و کماکان افراد به دلیل انفجار مین کشته و یا زخمی می‌شوند.
 
سال ۸۸ اقبال محمدی،‌ نماینده مریوان و سروآباد در مجلس هشتم گفته بود که سالانه «۲۰۰ نفر» در ایران در اثر انفجار مین کشته می‌شوند.
 
آذرماه سال ۹۰ نیز رییس مرکز مین‌زدایی به خبرگزاری فارس گفته بود که از سال ۸۵، «۵۹ تن از کارکنان این مرکز» در اثر انفجار مین کشته شده‌اند.
 
طبق آمار ارائه شده از سوی خبرگزاری‌های داخلی، ایران «دومین کشور آلوده به مین در جهان» به شمار می‌رود. خبرگزاری فارس فروردین‌ماه سال جاری اعلام کرد که همچنان «بیش از دو تا سه میلیون مین» در مناطق مختلف ایران وجود دارد.
 
سال ۱۹۹۶، کنوانسیون بین‌المللی منع مین اتاوا از سوی صد کشور به امضاء رسید و این کنوانسیون در حال حاضر ۱۶۰ عضور دارد. این در حالی است که ایران تا کنون با امضای این کنوانسیون موافقت نکرده است.

+36
رأی دهید
-159

amo-mohsen - بوگوتا - کلمبیا
خدا رحمتشون کنه
یکشنبه 14 آبان 1391 - 15:17
perser68 - فلوریدا - امریکا
عیبی نداره ما میریم با پولامون عراق رو آباد می‌کنیم و از جاهای دیدنیش لذت می‌بریم!ننگ به خمینی ملعون کثافت جانی!سر نگون رژیم انسان کش خامنه‌ای نکبت!
یکشنبه 14 آبان 1391 - 15:29
vahid_ - گلاسگو - انگلستان
چیزی که تو ایران ارزش ندارد زندگی انسان ، به جای دزدیهای میلیاردی چنتا ماشین مین روبی میگیرفتید ، یا حدی اقل تجهیزات پیشرفته . کسی که در این ایران در این شغلها کار میکنه واقعن یا مغز خر خرد یا اینکه خیلی واضا مالیش خرابه یا اینکه دلش خوشه که روزی شهید میشه و میره بهشت .
یکشنبه 14 آبان 1391 - 16:06
antikaselis - اصفهان - ایران
روحشان شاد. اجرشان با اماما
یکشنبه 14 آبان 1391 - 18:27
Ahmad1345 - گوتنبرگ - سوئد
واقعا تأسف میخورم. من این کار را زمان جنگ انجام داده‌ام. آن زمان ما فقط یک سرنیزه و یک کلاهخود داشتیم! و تلفات خیلی‌ زیاد بود. ولی‌ حالا چرا؟ چرا این افراد نجیب و زحمتکش را بهتر تجهیز نمیکنند؟ یا به قول شما باید پولها را فرستد به لبنان و دست عربها؟ با تجهیزات درست حتا یک نفر هم نباید بمیرد. آلمان هم تیم مین جم کن دارد؛ در افغانستان، بدون تلفات! ‌ای ننگ به شما ملاهای بی‌ عرضه و بی‌ وطن!
یکشنبه 14 آبان 1391 - 19:02
sanazsarmad - کلن - آلمان
آخه خدا بیامرزتشون، یک کم عجیب هست، چطور یهو همهشون با هم؟؟؟ ولی بنده خدا ها دستشون درد نکنه و خداوند به خانواده هاشون صبر بده
یکشنبه 14 آبان 1391 - 19:42
ghafas - مشهد - ایران
مشکوک نیست ؟ 6 نفر با یه انفجار !! خدیا توبه
یکشنبه 14 آبان 1391 - 20:22
ARTEMIS-SW - .پاريس - فرانسه
طلای گنبد گور امامان در عراق مهمتر از حفظ جان مین یاب است!!همین
یکشنبه 14 آبان 1391 - 22:38
sarah1 - نیویورک - امریکا
یک مین شش نفر? عجب...
دوشنبه 15 آبان 1391 - 05:11
perser68 - فلوریدا - امریکا
kaselisاصفهان ایران. به همین آش و ماستی!!!یادمه سال۶۰ و ۶۷ هر کسی‌ رو که احساس می‌کردین گناهکاره میکشتین و اگه بی‌ گناه بود مثل حالا میگفتید میره بهشت!۶ تا شونو هم باهم یه جا به امامانتون آویزون کردین!
یکشنبه 14 آبان 1391 - 22:50
دل سوخته - اریزونا - امریکا
خدا رحمت کنه این افراد از جان گذشته را . پس برادران چهار پا این همه ادعا دارن که انواع موشک را ساختن البته به دروغ .از پس جمع آوری مین بر نمیاد چرا این همه دروغ تحویل مردم ساده لوح میدین
دوشنبه 15 آبان 1391 - 08:38
hossein-87 - تهران - ایران
خدا بیامرزه که بخاطر آسایش دیگران جونشون کف دستشونه. امیدوارم خدا به خانوادهاشون صبر بده.
دوشنبه 15 آبان 1391 - 13:58
sara_ra - تهران - ایران
هیچکس حاضر نیست آگاهانه جونشو بگیره کف دستش بره این کارو کنه...از روی ناچاری ، بدون هیچ تجهیزاتی تن به این کار دادن...خدا میدونه که هر لحظه خانواده هاشون میمردن و زنده میشدن...آخرشم که اینجوری شد...برید، برید به آبادانی مملکت کثیفتون لبنان برسید...ننگ بر شما
‌سه شنبه 16 آبان 1391 - 17:41
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.