ایران تحریم نفتی را ازطریق یک شرکت در امارات دور می‌زند

منابع صنعت نفت گزارش داده‌اند که ایران در تلاش برای دور زدن تحریم‌های آمریکا و اتحادیه اروپا، نفت کوره خود را با تخفیف‌های سنگین از طریق یک شرکت در شهر شارجه در امارات متحده عربی می‌فروشد.

وب‌سایت پلاتز که اخبار مربوط به انرژی را منتشر می‌کند به نقل از این منابع نوشته است ایران نفت کوره‌ای را که در کشتی‌ها بر روی دریا ذخیره کرده به طور مستقیم و نقدی با شرکت «هورایزون انرژی ال.ال.سی» معامله می‌کند.
 
این شرکت متعلق به شرکت «فال اویل» (fal oil) است که پیش از این در ماه ژانویه سال جاری به دلیل معامله با بخش انرژی جمهوری اسلامی تحت تحریم‌های ایالات متحده قرار گرفته بود و اکنون نیز نفت کوره ایران را به نرخی پایین‌تر از بازار می‌خرد.
 
در این گزارش آمده است که تلاش‌ها برای مطرح کردن این موضوع با شرکت «فال اویل» ناموفق بوده است.
 
امارات متحده عربی یکی‌ از مرزهای کلیدی ایران برای تجارت و دور زدن تحریم‌ها است؛ یک موسسه تحقیقاتی‌ غیر دولتی آمریکا سال گذشته از دوبی‌ به عنوان «منبع اصلی‌ واردات ایران و محل اصلی‌ انتقال محموله‌های قانونی و غیر قانونی به ایران» یاد کرد.
 
تحریم‌های یک‌جانبه اتحادیه اروپا و آمریکا از تابستان امسال صنعت نفت و نظام‌ بانکی‌ ایران را هدف گرفته و این تحریم‌ها فشار قابل ملاحظه‌ای به اقتصاد ایران وارد کرده‌ و منجر به رکود بی‌سابقه ارزش پول ملی‌ ایران در هفته‌های اخیر شده است.
 
در ادامه دشواری‌های ایران در فروش نفت در پی‌ تحریم‌های بین‌المللی، واردات نفت خام ترکیه از ایران در ماه شهریور به نصف میزان واردات در ماه مرداد کاهش یافت.
 
همچنین اتحادیه اروپا نیمه اکتبر تحریم‌های جدیدی در رابطه با حوزه‌های انرژی و بانکی‌ علیه ایران تصویب کرد که از جمله آن، تحریم بیش از ۳۰ شرکت و نهاد مختلف و وزارتخانه‌های نیرو و نفت است.
 
در واکنش به این تحریم‌ها رستم قاسمی، وزیر نفت ایران دوم آبان به غرب هشدار داد که در صورت تشدید تحریم‌ها علیه ایران، صادرات نفت را به طور کامل قطع خواهد کرد.
 
همچنین در حالی که وزارت خزانه داری آمریکا اعلام کرده که تحریم‌ها صادرات نفتی ایران از ۴. ۲ میلیون بشکه به یک میلیون بشکه در روز کاهش داده، آقای قاسمی گفته تولید کنونی نفت ایران چهار میلیون بشکه در روز است.
 
پیش از این نیز، ایران تلاش کرده است که تحریم‌ها را دور بزند و خبرگزاری رویترز گزارش داده بود که شرکت ملی نفت‌کش ایران بدون اطلاع تانزانیا از پرچم این کشور استفاده کرده تا محموله‌های نفتی خود را به مقصد برساند.

+44
رأی دهید
-52

kurosh_alman - فرانکفورت - آلمان
آره دیگه مال پدر.. بخاطر بقای خودتون نفتی‌ که متعلق به نسلهای آینده است را بفروشید خرج مساجد آخوند ترو حقوق به یک مشت سپاهی بسیجی‌ ساده که مغزشون را شستشو داده اید کنید.. خائنین کثیف. مرگ بر اون حکومت اسلامی که فقط نکبت برای این مملکت داشت..
یکشنبه 14 آبان 1391 - 07:36
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.