حمله گسترده شورشیان به یک فرودگاه نظامی در سوریه

مخالفان رژیم اسد عملیات تهاجمی گسترده‌ای را علیه پایگاه هوایی تفتناز در شمال شرقی ادلب آغاز کرده‌اند. همزمان با نبردهای خونین در شهرهای مختلف، اپوزیسیون سوریه در تلاش برای تشکیل دولت انتقالی پس از سرنگونی اسد است.
 

مخالفان مسلح رژیم اسد عملیات تهاجمی بزرگی را از بامداد شنبه (۱۳ آبان/۳ نوامبر) علیه پایگاه هوایی"تفتناز" در مسیر حلب به ادلب آغاز کرده‌اند. به گفته دیده‌بان حقوق‌بشر سوریه که مقر آن در لندن است، جنگجویان مخالف فرودگاه نظامی تفتناز در شمال شرقی ادلب را از چندین محور مختلف زیر آتش گرفته‌اند.
 
ابو عمر الحمصی، فرمانده شورشیان، به خبرگزاری آلمان گفت که بیشتر حملات هوایی رژیم اسد از این فرودگاه نظامی انجام می‌گیرد که در نزدیکی مرز ترکیه قرار دارد. گفته می‌شود که چندین گروه مختلف مسلح در این عملیات شرکت دارند.


در روز جمعه نیز مخالفان مسلح اعلام کردند که شهر استراتژیک سراقب را به تصرف خود درآورده‌اند. سراقب در مسیر جاده دمشق-حلب قرار دارد و در صورت صحت خبر تصرف این شهر، بزرگراه دمشق به حلب از کنترل نیروهای اسد خارج و ارتباط آن با شهر بندری لاذقیه نیز قطع شده است.
 
رژیم سوریه ضمن تأیید خبر حمله به پایگاه نظامی تفتناز مدعی شد که واحدهای ارتش توانسته‌اند حمله‌ی شورشیان را دفع کنند.

در ویدئوهایی که از حمله‌ی مخالفان به فرودگاه نظامی تفتناز منتشر شده می‌توان جنگجویانی را دید که از خودرویی به سوی فرودگاه نظامی، موشک و آرپی‌جی شلیک می‌کنند.
 
تصاویر دیگری نیز نشان می‌دهند که ساختمان‌ها و باند فرودگاه در آتش می‌سوزند. به گفته کارشناسان نظامی ویدئوی منتشر شده به احتمال بسیار زیاد واقعی بوده و به لحاظ زمانی حمله‌ی روز شنبه را تأیید می‌کند.
 
از آنجایی‌که رژیم اسد از ورود روزنامه‌نگاران مستقل به سوریه جلوگیری می‌کند، به سختی می‌توان این گزارش‌ها را تأیید یا تکذیب کرد.
 
در صورت انهدام یا تخریب جدی فرودگاه نظامی تفتناز، ارتش سوریه برتری هوایی خود را در جنگ علیه پیکارجویان مسلح در مناطق شمالی سوریه از دست خواهد داد.
 
به گفته شورشیان در نبردهای دیروز و امروز (۲ و ۳ نوامبر) تا کنون ده‌ها تن کشته و مجروح شده‌اند.
 
تلاش برای تشکیل دولت موقت در اردن
 
همزمان با نبردهای خونین در شهرهای مختلف سوریه، مخالفان اسد با برپایی نشستی در امان، پایتخت اردن، درباره تشکیل دولت موقت به رایزنی پرداختند.
 
این نشست به دعوت ریاض حجاب، نخست وزیر پیشین سوریه، صورت گرفته است. قرار است که این نشستی مقدماتی برای اجلاس مخالفان در روزهای آتی در دوحه، پایتخت قطر، باشد.
 
به گفته سخنگوی حجاب، در اجلاس دوحه سنگ‌بنای همکاری اغلب نیروهای اپوزیسیون در تشکلی واحد گذاشته خواهد شد و مقدمات تاسیس دولت انتقالی نیز به بحث گذاشته می‌شود.
 
در نشست امان که در روز پنج‌شنبه (۱۱ آبان/ ۱ نوامبر) برگزار شد، گروه‌های مختلف اپوزیسیون از جمله شورای ملی سوریه، ارتش آزاد سوریه، حزب اخوان‌المسلمین سوریه و متمردین سیاسی رژیم اسد شرکت داشته‌اند.
 
ضرورت اتحاد گسترده در سوریه


 
حمله به پایگاه هوایی تفتناز توسط گروه‌های مختلف مسلح صورت گرفته است

 

وزارت امور خارجه آمریکا ضمن انتقاد از نقش "شورای ملی سوریه" خواهان اتحاد همه گروه‌های اپوزیسیون سوری شد. هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، در حاشیه سفرش به کرواسی گفت: «سوریه نیازمند اپوزیسیونی است که تمامی اقشار جامعه و مناطق این کشور را نمایندگی کند.»
 
از سوی دیگر آمریکا نگران افزایش نفوذ گروه‌های افراطی در "انقلاب سوریه" است. بنا به گزارش خبرگزاری‌های بین‌المللی، آمریکا خواهان ترکیب جدیدی در رهبری اپوزیسیون سوریه است. شورای ملی سوریه اتهام تک‌روی و تمامیت‌خواهی از سوی منتقدان را رد کرد و نظرات وزیر امور خارجه آمریکا را "ایجاد شکاف در اپوزیسیون سوریه" خواند.
 
ویکتوریا نولند، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، در مقابل تصریح کرد که جبهه‌ای سیاسی علیه رژیم اسد باید شکل گیرد، اما محور اصلی آن باید شامل نیروها و گروه‌هایی باشد که در درون سوریه مشغول به نبرد و فعالیت هستند.
 
نولند تاکید کرد که رهبری آتی سوریه نباید تنها در دست سنی‌ها باشد، بلکه همه گروه‌های قومی و مذهبی سوریه از جمله علوی‌ها، دروزی‌ها، مسیحی‌ها، کردها و دیگر اقلیت‌ها باید بتوانند در هدایت جامعه آتی سوریه سهم داشته باشند.

+81
رأی دهید
-25

sourena.de - اشتوتگارت - آلمان
بعد از سرنگونی فشار اسد نوبت سد علی گدای خامنه ای و مزدورانشه. درود بر آزادیخواهان سوری
شنبه 13 آبان 1391 - 20:18
keyanrad - منچستر - انگلستان
مردم ایران هم آخرش دست به اسلحه می شوند تا ریشه این آخوند و اسلام از ایران کنده بشه
شنبه 13 آبان 1391 - 21:01
Iran e azad - هورتن - نروژ
بعد از اسد، سوریه تبدیل به یکی‌ از بیمار ‌ترین کشورهای اسلام زده دنیا تبدیل خواهد شد. به همه قول میدهام که افغانستان و پاکستان در مقابل سوریه ،نماد دموکراسی خواهد شد !. سلفی‌ها را از نزدیک زیارت بکنید و بعدا قضاوت کنید!!!!! اسلامیست،جهادیسم،طالبانیسم و هر کوفت و زهر مار دیگه از همین سلفی‌ها هست. زمانی‌ می‌رسد که دنیا و سوریه واسه اسد گریه خواهد کرد!!!!!!. این وحشی‌ها را تنها یک دیکتاتور مثل اسد ،میتوانست آرام نگاه داره! اینها دنبال شرع هستند و نه‌ دموکراسی!!!!
یکشنبه 14 آبان 1391 - 00:35
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.