مستند انفرادی؛ بخش سیزدهم: زنان حامله، زایمان درون سلول و نوزادان درون انفرادی

مستند انفرادی؛ بخش سیزدهم: زنان حامله، زایمان درون سلول و نوزادان درون انفرادی

وحید پوراستاد

انفرادی داستان زندانیان سیاسی است. داستان انسان‌هایی که بعد از انقلاب اسلامی تا به امروز، روز‌ها و شب‌های بسیاری را در سلول‌های کوچک انفرادی گذراندند.
 زندانیان سیاسی که روح و جسمشان با دیوارهای به هم فشرده سلول‌ها مبارزه می‌کرد، تا بتوانند فضای کوچک انفرادی‌ها و یا مکان‌هایی شبیه به قبر را تحمل کنند.
 درون این چهاردیواری‌ها رمز و رازهای بسیاری نهفته است.
 
در بخش «سیزدهم» برنامه مستند «انفرادی» شما را بار دیگر با زنان زندانی همراه می‌کنیم تا آنان این بار از تجربه خود به هنگام «بارداری در انفرادی» و یا «تجاوز درون سلول انفرادی» بگویند. همچنین در این بخش، برخی از «زنان به همراه نوزدان و یا کودکان خردسالشان درون سلول انفرادی» نیز از تجربیات خود می‌گویند.
 
 زن زندانی را پس از یک بازجویی خسته کننده به داخل سلول انفرادی بر می‌گردانند. در پشت سرش قفل می‌شود. زندانی حامله است و حالت تهوع دارد. به در می‌زند اما پاسخی نمی‌شنود. زندانی گوشه سلول استفراغ می‌کند.
 
شایسته وطن دوست به اتهام هواداری از یک گروه سیاسی یک بار در سال ۶۰ بازداشت شد و تا سال ۶۴ در زندان بود. او پس از آزادی ازدواج کرد و باردار شد. هنوز شش ماه از آزادیش از زندان نگذشته بود که بار دیگر بازداشت شد و تا سال ۷۹ در زندان ماند. او بیش از دو سال از ۱۸ سال دوران زندان خود را در انفرادی بود.
 
خانم وطن دوست درباره شرایط بارداریش درون سلول انفرادی می‌گوید: «خیلی سختی است برای یک زن باردار که صدای شکنجه و صدای شلاق خوردن را تحمل کند. از طرفی هم باید تمام مدت بایستی با چشم بند توی اتاق می‌ماندم و چراغ‌ها را هیچ وقت خاموش نمی‌کردند. اجازه نداشتم بدون چادر باشم و همیشه باید با چادر و چشم بند یک گوشه می‌نشستم. هر وقت که به آن روز‌ها فکر می‌کنم هنوز هم که هنوز است تنم می‌لرزد.»
 دختر شایسته وطن دوست در زندان به دنیا آمد و تا ۱۴ ماهگی در زندان بود.
 

 

مسیح علی نژاد


 ​​مسیح علی‌نژاد که در حال حاضر روزنامه نگار است، در سال ۷۵ به مدت ۱۳ روز در بازداشتگاه وزارت اطلاعات شهرستان بابل و ساری بازداشت بود. او در حالی که باردار بود چند روز از این مدت را با یکی از خویشاوندان نزدیک خود به نام لیلا در یک سلول کوچک انفرادی به سر برد.
 
مسیح علی‌نژاد درباره تجربه خود می‌گوید: موقعی که درون سلول انفرادی بودم «۱۹ ساله و حامله بودم. زنی هم که باردار است تکرر ادرار دارد و باید خیلی زود به زود دستشویی برود. ما یک نوبت خاصی برای رفتن به دستشویی داشتیم و به جز آن نوبت‌ها به من اجازه نمی‌دادند که به دستشویی بروم.
 بعد از آن من و لیلا را در یک سلول نگه داشتند. لیلا یک جورهایی به من کمک می‌کرد. پیشنهاد داد که با هم در یک لیوان پلاستیکی مشترک چای بخوریم و در لیوان دیگری دستشوییمان را انجام بدهیم.»
 زندانی درون سلول هنگامی که باردار بوده بازداشت شده، و پس از ماه‌ها که درون انفرادی بوده، اکنون زمان زایمانش رسیده است. درد تمام وجودش را درون سلول انفرادی سرد و نمور فرا گرفته است.
 
به در سلول می‌زند و از زندانبان کمک می‌خواهد. اما زندانبان هیچ توجهی نمی‌کند. در حالی که درد زایمان بیشتر شده زندانی با مشت به در می‌کوبد.
 

توبا کمانگر


 ​​توبا کمانگر در سن ۱۷ سالگی و زمانی که حامله بود به اتهام هواداری از یک گروه سیاسی در خرداد سال ۶۰ خورشیدی بازداشت شد و تا تابستان سال ۶۱ در بازداشتگاه‌های مختلف از جمله زندان سپاه سنندج به سر برد.
 توبا کمانگر در سلول انفرادی و بدون هیچ امکانات درمانی به تنهایی درون سلول انفرادی زایمان می‌کند و بی‌هوش می‌شود.
 توبا کمانگر در این باره به وب سایت «عدالت برای ایران» می‌گوید: «سه روز بود که درد داشتم. منتها نمی‌توانستم بلند شوم. وقتی بلند می‌شدم که بروم دستشویی نمی‌توانستم بایستم و بی‌حال می‌شدم.
 بعد از آن هم ندانستم بچه‌ام چطور به دنیا آمد. دو روز تمام بیهوش بودم و خونریزی زیادی داشتم.
 خواهرم می‌گفت: ما که وارد سلول شدیم تو غرق در خون بودی و روز بعدش خواهرم آنقدر داد و بیدا و گریه و زاری می‌کند و می‌گوید که این را باید ببرید بیمارستان، بعد از ان مرا می‌برند بیمارستان سنندج.»
 
یک زن زندانی دیگر را در حالی که چشم‌بند دارد و چادری به سر، وارد بند می‌کنند. زندانی در آغوشش یک نوزاد دارد و یک کودک خردسال. در سلول باز می‌شود و کودک زندانی خودش را به پاهای مادرش می‌چسباند.
 

مستند انفرادی؛ بخش سیزدهم: زنان حامله، زایمان درون سلول و نوزادان درون انفرادی

بانو صابری


 ​​بانو صابری در مرداد سال ۶۵ به همراه همسرش، دختر دو نیم ساله و پسر سه ماهه‌اش بازداشت شد.
 او ۶ ماه در زندان‌های اصفهان، اوین و بازداشتگاه کمیته مشترک بود. بانو صابری بیش از ۴ ماه از ۶ ماه دوران زندان خود را در انفرادی بود. او نزدیک به سه ماه از این دوران را همراه با دختر کوچک و پسر نوزادش در سلول انفرادی کمیته مشترک به سر برد.
 
بانو صابری می‌گوید: «وقتی که مرا را به آنجا بردند من چشم بند داشتم و نمی‌دیدم. ولی فکر می‌کنم دخترم کاملا متوجه بود. برای اینکه هر چه جلو‌تر می‌رفتیم دخترم هی بیشتر خودش را به من می‌چسباند.»
 
خانم صابری همچنین می‌گوید: «وضعیت تغذیه خیلی بد بود و خودم و بچه‌ها با کمبود غذا روبرو بودیم. دخترم آنقدر احساس گرسنگی آزارش می‌داد که همه‌اش می‌نشست روی شکم من و من برای اینکه نشستن او روی شکمم هم احساس ضعف خودم را کمی کمتر می‌کرد و هم باعث می‌شد که بتوانم او را بیشتر سرگرم کنم.
 بعد از مدتی متوجه شدم بعضی زندانی‌ها تکه‌های نانی اندازه یک کف دست را می‌گذاشتند روی دیواره‌های دستشویی و من که متوجه شده بودم بعضی اوقات این‌ها را برمی داشتم و چون آن اوایل چای و آب نبود من این نان‌ها را با آب دهانم خیس می‌کردم و می‌دادم به پسرم که آن زمان سه چهار ماهه بود و احتیاج داشت که شیر بخورد.»
 
در حالی که زنان زندانی سیاسی در سلول کوچک انفرادی یک شرایط ایزوله‌ای قرار داشتند، باید علاوه بر تحمل بازجویی‌های طاقت فرسا، دائما نگران وضعیت کودکانشان درون انفرادی باشند.
 
بانو صابری درباره بخشی دیگر از تجربه خود درون انفرادی همراه با نوزاد خود می‌گوید: «وضعیت پسرم به خاطر ختنه عفونی و بد شد. همه‌اش گریه می‌کرد و جیغ می‌کشید. من چیزی برای شستشوی او نداشتم. کهنه‌ای نداشتم که بتوانم او را در آن کهنه بپیچانم برای همین هم لباسی که تنم بود را پاره کردم و از آستین‌ها و بالاتنه لباسم چند کهنه درست کردم تا بتوانم با آن بچه‌ام را ببندم.»
 

مستند انفرادی؛ بخش سیزدهم: زنان حامله، زایمان درون سلول و نوزادان درون انفرادی

ثریا زنگباری


 ​​ثریا زنگباری هم در سال ۶۴ با فرزند ۵۳ روزه و همسرش بخاطر هواداری از یک گروه سیاسی بازداشت شد و تا سال ۶۷ با فرزندش در زندان بود.
 
خانم زنگباری به همراه نوازد چند ماهه خود ۶ ماه از این دوران را در انفرادی ۲۰۹ زندان اوین به سر برد. او نیز همانند بانو صابری از لباس‌های خود به عنوان کهنه بچه استفاده می‌کرد.
 
ثریا زنگباری در این باره می‌گوید: «هیچ وسیله‌ای در اختیار نداشتم. بخش زیادی از مدتی را که در سلول انفرادی بودم فقط دو تکه پارچه داشتم که هم به عنوان ملافه و هم به عنوان پوشک برای بچه استفاده می‌کردم. چون در سلول انفرادی ۲۰۹ هم آب هست از این رو من صبح‌ها که از خواب بیدار می‌شدم از روسری خودم به عنوان پوشک بچه استفاده می‌کردم و پوشکش را می‌شستم و آنقدر آن را تکان می‌دادم تا نیمه خشک بشود چون هیچ وقت خشک نمی‌شد. بعد روسری‌ام را می‌شستم تا وقتی صدایم می‌زنند برای بازجویی آماده باشم.»
 
کودکان درون انفرادی روز‌ها می‌گذشت و رنگ آفتاب را نمی‌دیدند.
 
بانو صابری که به همراه دختر دو نیم ساله و پسر چند ماهه‌اش ماه‌ها در سلول انفرادی بود در این باره می‌گوید: «وقتی بعد از دو هفته یا سه هفته ما را می‌بردند هواخوری، بچه‌هایم چون تمام مدت روز آفتاب را ندیده بودند، تمام مویرگ‌های زیر پوستشان پیدا می‌شد و اشک از چشمانشان جاری بود.
 با وجود این من بلافاصله وقتی به هواخوری می‌رفتیم حتی اگر هوا هم سرد بود، بچه‌ها را لخت می‌کردم تا بتوانند در معرض نور آفتاب باشند واز آن استفاده کنند.
 
دختر بچه کوچک زندانی همراه مادرش درون سلول کوچک و خالی از همه چیز، آرام و قرار ندارد.
 
بانو صابری درباره بازی‌های کودکانه دختر خردسالش درون انفرادی می‌گوید: «شانسی که آوردم گوشه سلول دیدم باقیمانده مرده یک مارمولک آنجا بود که مورچه‌ها روز می‌آمدند و تکه‌های آن را با خودشان می‌بردند و این اسباب بازی بچه من شده بود. حتی جارو به من دادند که می‌توانی سلولت را جارو کنی. اما من آن تکه مارمولک را جارو نزدم چون چیزی بود که دخترم می‌توانست خودش را با آن سرگرم کند.»
 
کودک درون سلول انفرادی تب کرده است. مادر به در سلول می‌زند.
 زندانبان پنجره کوچک در سلول را باز می‌کند. زندانی از زندانبان می‌خواهد فرزندش را به بهداری زندان ببرد و یا به او دارو بدهند. زندانبان بدون هیچ پاسخی پنجره را محکم می‌بند.
 
ثریا زنگباری که در سال ۶۰ خورشیدی ماه‌ها با نوزاد چند ماهه‌اش درون سلول انفرادی بوده: درباره چنین تجربه‌ای می‌گوید: «زمانی که بچه‌ام درون سلول تب می‌کرد و مریض می‌شد، دادن دارو خودش تبدیل به وسیله‌ای برای شکنجه من می‌شد. چون با اینکه دارو را در اختیار داشتند ولی آن را در اختیار کودک من نمی‌گذاشتند.»
 
بانو صابری و دخترش از بیرون سلول، صدای فریادهای یک زندانی را می‌شنوند که صدایش تمام بند را فرا گرفته است. بهار دختر دو نیم ساله «بانو» از ترس، خودش را به مادر می‌چسباند. مادر سعی می‌کند دخترش را آرام کند
 
بانو صابری درباره این تجربه تلخ می‌گوید: «بعضی وقت‌ها صدای شلاق‌ها و فریاد‌ها می‌آمد و من می‌دیدم که چشم‌های دخترم از ترس از حدقه بیرون زده است. من باید سعی می‌کردم یک چیزهایی را برای او تعریف کنم که این همین هم ممکن بود باعث ایراد گیری پاسدار‌ها بشود و یک مشکل دیگر را به وجود می‌آورد.»
 
نوزاد درون انفرادی از بی‌غذایی ناله می‌کند. بازجویان جیره غذایی مادرش را بخاطر اینکه با آن‌ها همکاری نکرده، کم کرده‌اند. زندانی از اینکه نوزادش از گرسنگی گریه می‌کند اشک درون چشمانش جمع می‌شود.
 ناله‌های نوازد چند ماهه‌اش بیشتر شده، زندانی انگشت دستش را می‌جود. قطره‌ای خون از انگشتش بیرون می‌زند. زندانی چشمانش را می‌بند و انگشتش را به لب نوزادش نزدیک می‌کند.

لینکهای مرتبط :

مستند انفرادی؛ بخش یک: سلول‌های بندهای ۲۰۹ و ۲۴۰ اوین

مستند انفرادی؛ بخش دوم: تاریکخانه اشباح در بندهای سپاه

مستند انفرادی؛ بخش سوم: سلول های انفرادی در بازداشتگاه مخفی؛ اینجا غذا هم سفید است

مستند انفرادی، بخش چهارم: سلول های انفرادی با بیش از ۲۰ زندانی

مستند انفرادی؛ بخش پنجم: تابوت‌ها تجربه‌ای فراتر از سلول انفرادی

مستند انفرادی؛ بخش ششم: تابوت‌ها، خط باریک بین مرگ و زندگی

مستند انفرادی؛ بخش هفتم: واحد مسکونی، تجربه‌ای فرا‌تر از تابوت‌ها

مستند انفرادی؛ بخش هشتم: بازگشت سیاه جامگان از واحد مسکونی

مستند انفرادی؛ بخش نهم: مقاومت در سلول انفرادی

مستند انفرادی؛ بخش دهم: مقاومت در سلول انفرادی

مستند انفرادی؛ بخش یازدهم: تغذیه و اعتصاب غذا در سلول انفرادی

مستند انفرادی؛ بخش دوازدهم: زنان و کابوس تجاوز در سلول انفرادی

+46
رأی دهید
-137

ghafas - مشهد - ایران
وای اینا به خدا حیوانند دیگه تا ابد ازت متنفرم مرتیکه گور به گور شده
جمعه 12 آبان 1391 - 22:59
irane aziz - وین - اتریش
موی به تن انسان سیخ می‌شه، این انسانهای بزرگ چه عذابی کشیدند،
جمعه 12 آبان 1391 - 23:07
azadi-iran - وین - لااتریش
خلایق هر چه لایق. بعضی ها هم بی گناه باید تاوان این ملت معتاد به دیکتاتور را بدهند
جمعه 12 آبان 1391 - 23:10
delbar33f - استکهلم - سوئد
به نظر من کسانیکه به این خبر مثبت میدن حتی ذره‌ای بو از انسانیت نبردن چه برسه به اینکه بخوان انسان باشن.
جمعه 12 آبان 1391 - 23:19
budapest - دبرسن - مجارستان
من فقط می‌‌تونم بگم این لحنتی کیه که مثبت داده خاک عالم تو سرت
شنبه 13 آبان 1391 - 00:07
م تهرانی - دورتموند - آلمان
delbar و budapest اتفاقا من تعجب کردم چرا فقط یک مثبت دادن چون بیشتر از این حرفها این سایبری بسیجی تو این سایت عضو هستند تو سایت دانیال نبی زیاد داریم حالا بیشتر هم میشن این مثبت ها
شنبه 13 آبان 1391 - 01:46
perser68 - فلوریدا - امریکا
مثبت بده‌ها میتونن از قماش لاجوردی‌های آدم کش،ریشهری‌های قاتل و ‌ مثل خلخالی باشن!
شنبه 13 آبان 1391 - 02:31
Royan - کالیفرنیا - آمریکا
ساندیس خورهای بی وجدان آیا خجالت نمیکشید به بخاطر یک تکه نانی که نطام به سمتتون پرت میکنه این همه جنایات را نا دیده میگرید و با طرفداری از نظام پایه های سست این رژیم را برای مدت بیشتری روی شانه هاتون نگه میدارید همه شما ها در این جنایات سهیم هستند و اگر به بهشت و دوزخ و خدا معتقد هستید که بعید میدانم باید منتظر سرنوشت بدی باشید چه این دنیا چه اون دنیا.
شنبه 13 آبان 1391 - 03:44
hana257 - تهران - ایران
حتی فکرکردن به اینها هم وحشت آور هست واقعا چه تحملی این زنها داشتند و اگه روزی همه زندانیان سیاسی بتونن خاطراتشون رو بگن اونوقت عمق فاجعه خودش رو نشون میده.
شنبه 13 آبان 1391 - 05:20
Danilprimmer - لندن - انگلستان
کسانیکه مثبت دادید امیدوارم که این بلا سر خواهر و مادر خودتون بیاد تا دست إز این بی پدر و مادری بردارید
شنبه 13 آبان 1391 - 06:41
bita tehrani - ونکوور - کانادا
ذکور خیلی‌ گرامی که حرف از مهریه و دماغ عمل کردن و آویزون بودن زنان ایرانی‌ میزنید،جایتان را و همنشین‌های تان عوض کنید،یا عینک تان را بردارید. شما در برابر رنجی‌ که به این زنان رفته و استقامتی که از خود نشان دادند،هیچ نیستید و نخواهید بود.
شنبه 13 آبان 1391 - 08:26
Tabesh - شفیلد - انگلیس
خدا لعنتشون کنه. من نمیتونم بفهم که یه انسان چطور میتونه اینقدر ظالم باشه. دوستان مثبت بدید تا خبر رای بیاره و در بالای لیست قرار بگیره. اگه نگاه کنید متوجه میشید داغ ترین مطلب اونیه که بیشترین مثبت رو داره.
شنبه 13 آبان 1391 - 10:26
Tabesh - شفیلد - انگلیس
مثبت دادن دلیل دلپزیر بودن خبر نیست نشان دهنده مهم بودن خبر است. اونایی که منفی میدن یعنی این خبر به نظرشون مهم نیست. من هم اوایل فکر میکردم به هر مطلبی که منو خوشحال کنه باید مثبت بدم ولی متوجه شدم یه تعداد خبر که خیلی هم مهم نیستن به عنوان داغترین معرفی میشن.اما این مطلب مهمه خیلی هم مهمه پس مثبت میگیره هر چند که باعث گریه من شد
شنبه 13 آبان 1391 - 11:02
Dorssa - دورن - المان
آشغال های عوضی حکومت اسـ... مطمئن باشید بزودی وادارتون میکنیم توی همون انفرادی ها بجای غذا از ... بخورین تا معنی تمام آ نچه به سر مردم ایران آوردین با تمام وجود حس کنید وبجای آب از ... بخورید واطمینان میدیم به هر کشوری فرار کنید خود وخانواده کثیفتان شناسایی وبه درک واصل میشوید از جنس و DNA شما نباید روی زمین باقی بماند.
شنبه 13 آبان 1391 - 19:10
امیر صدر عباسی - کرج - ایران
روزی که دست انتقام خداوند گلوی ظالمان را بگیرد دور نیست
شنبه 13 آبان 1391 - 21:23
mehrgan_irani - بیرمینگهام - انگلستان
هزار بار اینجا نوشتم مثبت دادن به معنی قبول داشتن و پسندیدن اون موضوع خاص نیست به معنی داغ کردن خبر و مطلب هست که دائم در صدر اخبار دیگر قرار بگیرد اگه ذره ای دقت کنید متوجه میشید که مطلب به این مهمی در بین موضوعات داغ نیست بخاطر منفی هایی که دوستان به اون دادند
یکشنبه 14 آبان 1391 - 00:53
mehrgan_irani - بیرمینگهام - انگلستان
اگر به قسمت داغترین و پرببیننده ترین مطالب دقت کنید متوجه میشید که جلوی عنوان مطالب تعداد مثبتهایی که ما به مطالب می دهیم ذکر شده و جای خبرها و مطالب بسیاری اونجا خالیه چون ما با موضوع اون مخالف بودیم منفی دادیم هر چند که خبر مهمی بوده و باید در صدر اخبار قرار می گرفته . از مسئولان سایت ایرانیان انگلستان در عجبم که چرا در غالب مطلبی این موضوع رو به کاربران گوشزد نمی کنند؟؟.
یکشنبه 14 آبان 1391 - 00:57
Iran e azad - هورتن - نروژ
من احساس می‌کنم که خانم علینژاد احساس میکنه که DNAایشان اروپایی هست. چند روز پیش در طوری از نظام آموزشی کشوری که بهش پناهندگی داده و کنترل مدرسه روی بچه ش حرف میزد،که انگار اصلا تو ایران اکسیژن مصرف نکرده! من اینطور صحبت کردن این خانوم رو نشان عقده اروپا داشتن ایشان و بی‌ احترامی به هموطن‌ها در ایران میدانم. مصاحبه خانوم هم با شاهزاده پهلوی واقعا بدون احترام به شخصیت مقابلش بود.خودش رو با خبرنگار FOX NEWS or CNNاشتباه گرفته بود. چادر و مقنعه ش تو ایران رو کاش کمی‌ دیر تر فراموش میکرد، و کمی‌ با انصاف تر و مودبانه تر با ایران و ایرانی‌ برخورد میکرد،نه مثل یک دختر بچه زشت و پر روا!
یکشنبه 14 آبان 1391 - 02:29
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.