متکی : هرگاه احمدی نژاد شهروند عادی شد در مورد برکناری ام حرف می زنم

وزیر سابق امور خارجه کشورمان گفت: کارشناسان نظامی ما می گفتند که آمریکا نگران دو نکته است اول آنکه اگر حمله کند بعد از آن چه می‌شود شاید شروع کننده جنگ باشد اما اتمام این جنگ نامعلوم است این نگرانی به خاطر پیغام‌های به طرف‌های امریکایی بود.


به گزارش خبرگزاری دانشجو ، منوچهر متکی عصر پنجشنبه در جمع دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی مشهد با بیان اینکه جنبش دانشجویی از آغاز پیدایش نه تنها در ایران بلکه در همه کشورها دو ویژگی منحصر به فرد داشت گفت: نخستین ویژگی ضد استبداد و دیکتاتوری بود و جنبش دانشجویی مبانی عملکرد حکومت های مستبد را به عنوان قشر پیشتاز جامعه مورد نقد و اعتراض قرار می داد.


وی ادامه داد: ویژگی دوم مسئله ضد استعماری و ضد سلطه خارجی بودن است این دو مقوله مترادف هم هستند دیکتاتورها برای اینکه استبدادشان دوام داشته باشد با کشورهای استعمارگر رابطه دارند.


وزیر سابق امور خارجه بیان داشت: در دوران ستمشاهی جنبش دانشجویی فهم خود را به خوبی ایفا کرد و بهای آن را نه به کلام بلکه با خون پاک شهدای دانشجو پرداخت.


متکی با بیان اینکه از 22 بهمن 57 تا 12 آبان 58 یک دوره هشت ماهه مملوء از توطئه ها و دشمنی ها و سناریوهای مختلف آمریکا برای براندازی ایران از درون بود گفت: این تلقی نباید بشود که 13 آبان حادثه ای مربوط به یک روز یا یک هفته است بلکه با اشغال سفارت آمریکا و کشف اسناد این حادثه یک عکس العمل به مجموعه اقدامات این هشت ماه بود.
 
ترکیه گزینه اول برای حمله به ایران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی بود
 
وی با اشاره به سفرهای که به‌عنوان سفیر در سال 64 به برخی از کشورهای از جمله ترکیه داشته گفت:  یکی از نمایندگان ترکیه می گفت سی ای ای طرحی را آماده کرده بود که ارتش ترکیه به ایران حمله کند، گزینه نخست ترکیه بود اما بعدا عراق شد.
 
وزیر سابق امور خارجه ادامه داد: نطقی از یکی از اعضای حزب سلامت مرحوم اربکان در مجلس وجود دارد که در آن ترکیه به امریکا هشدار می‌دهد که از ارتش ترکیه علیه ایران استفاده نکند بعد از آن بود که با کودتا نظامیان بر سر قدرت آمدند متکی تمام این حوادث را ریشه در مداخلات امریکا دانست و تصریح کرد: نسل امروز شاید به دانشجویان خط امام اعتراض کنند که چرا به سفارت امریکا حمله کردند اما امریکا تمام عزم خود را باری سرنگونی نظام جمهوری اسلامی جزم کرده بود و بعد از اشغال سفارت شاهد کودتاهای مثل کودتای نوژه بودیم.
 
انقلاب اسلامی توان صیانت از خودش را نشان داده است
 
وی با بیان اینکه از 13 آبان 58 تا 13 آبان 91 یک دوره 34 ساله با امریکا و شش رئیس جمهورش طی کرده‌ایم خاطرنشان کرد: انقلاب توان صیانت از خودش را نشان داده و جلو فروپاشی از داخل را گرفت به طراحان داخلی ودشمنان خارجی نظام هم نشان داد که در ازای هر اقدام و هر طرحی بدل آن را می‌زنیم.
 
وزیر سابق امور خارجه در دولت نهم و دهم در ادامه با بیان اینکه ملتی  که استقلال نداشته باشد دیگر معنای ندارد گفت: بعضی‌ها استقلال را در مقابل آزادی قرار می‌دهند در حالی که عنصر مقابل استقلال وابستگی است.
 
امریکا اجازه خروج ذخیره‌های دلاری کشورهای عربی را نمی‌دهد
 
متکی با اشاره به بحران مالی جهان و کاهش ارزش دلار بیان داشت: در این شرایط ذخیره‌های دلاری کشورهای نفتی به نصف خودش تقلیل یافت یکی از وزرای خارجه کشورهای حاشیه خلیج فارس می گفت: ما نمی‌توانیم بخشی از سرمایه خودمان را از امریکا خارج کنیم چرا که آنها اجازه این کار را نمی‌دهند.
 
وی با اشاره به دوران رژیم ستم‌شاهی گفت:  در آن دوران وابستگی را بزک کرده بودند و کسی متوجه نمی‌شد که تا چه عمقی وابسته هستیم.
 
وزیر سابق امور خارجه با اشاره به کاپیتالاسیون گفت: این قانون اوج وابستگی بود دعوای امریکایی‌ها با عراقی‌ها در چند سال گذشته سر همین مسئله بود بزرگ‌ترین هنری که امام در انقلاب بروز داد این بود که باتلاق وابستگی را به هم زد و بوی تعفن آن را به بینی مردم رساند.
 
امام مبانی لیبرالیزم را به چالش کشاند
 
متکی در پاسخ به سوالی که از سرانجام کشمکش ایران و امریکا پرسیده بود گفت: اگر مبانی حرکت امام را در نظر بگیریم،؛ در اواخر عمر  امام همه تصور می‌کردند ایشان محافظه کار می‌شود اما دیدیم که ابعاد جدیدی را باز کردند و گفتند اگر در برابر دین ما بایستند در برابر تمام دنیایی آنها می‌ایستیم.
 
وی ادامه داد: انقلاب اسلامی حرف خودش را می‌زند نه ظلم بکن نه زیر ظلم برو غربی‌ها از نظر تئوریک مبانی را مطرح کردند که اساس کشورداری لیبرالیسم است و این آخرین نسخه برای جهان است اما خود غربی‌ها می‌گویند که امام خمینی (ره) لیبرالیزم را به چالش کشید.
 
وزیر امور سابقه خارجه با بیان اینکه وقتی به سه دهه گذشته نگاه می کنیم متوجه می‌شویم که غرب در مبانی تئوری کم آورده‌ است تأکید کرد: محبوبیت  امریکا در گذشته و امروز را که نگاه می‌کنیم متوجه می‌شویم زمانی امریکا الگوی مردم و جوانان کشورهای منطقه بود اما امروز هشتاد درصد مردم با محوریت جوانان تا مرز تنفر از امریکا پیش رفته‌اند.
 
متکی افزود: مادامی که غرب رویکردی مبنی بر زورمداری را در مقابل جمهوری اسلامی داشته باشد نمی‌توان با آن کنار آمد.
 
وقتی احمدی‌نژاد شهروند عادی شد در مورد برکناری ام صحبت می‌کنم
 
وی در پاسخ به سوال دیگری که از علت عزلش و چگونگی آن پرسیده بود بیان داشت‌: هر وقت هر دوی ما یعنی من و آقای احمدی‌نژاد یک شهروند عادی شدیم پیرامون موضوع سنگال صحبت می‌کنم و این منوط می‌شود به دوران بعد از ریاست جمهوری احمدی‌نژاد.
 
وزیر سابق امور خارجه همچنین در مورد رفتار روسای قوا در نامه نگاری‌های رسانه‌ای گفت:  در مورد این مکاتبات فصل‌الخطاب فرمایشات روز گذشته رهبری است و هیچ کس در جامعه چنین کاری را تأیید نمی‌کند گفتار بزرگان و دین این است که موارد مثبت یکدیگر را به طوری علنی و موارد منفی را در خفا به یکدیگر بگوییم.
 
متکی همچنین در پاسخ به سوالی که در مورد احتمال نامزدی‌اش برای ریاست جمهوری یازدهم بود تأکید کرد: در مورد انتخابات ریاست جمهوری تا زمانی که موقع‌اش نشود نمی توان صحبت کرد و ورود زود هنگام به امر انتخابات فضای کشور را سریع و پرشتاب به سوی انتخابات می‌برد.
 
وی افزود: مسئله مهم‌تری در شرایط امروز در کشور وجود دارد و آن مواجهه با تحریم‌های است که امریکایی‌ها تصور می‌کنند به وسیله آن ما به آخر خط می‌رسیم.
 
وزیر سابق امور خارجه در مورد سیاست خارجی جمهوری اسلامی نیز گفت:  به غیر از امریکا به سایر کشورهای غربی ارتباطمان را به صورت مبنای داریم اروپایی‌ها در فشار امریکا هستند اما نباید بگذاریم فقدان گفتمان در ما فشار بیاورد و بایستی گفت‌وگوهایمان را با سایر کشورها داشته باشیم.
 
تیتر روزنامه‌های پرتغال در مورد سفر متکی به این کشور
 
متکی با اشاره به برخی از رفتارهای وزرای خارجه کشورهای اروپایی در خصوص رابطه با ایران گفت: در سفری که به لیسبون و یک روز قبل از ورود من سفیر اسرائیل مصاحبه می‌کند که چرا کشور پرتغال اجازه ورود وزیر خارجه ایران را به این کشور داده است وزیر خارجه پرتغال به او می‌گوید که پرتغال از اسرائیل برای رابطه با کشورهای دیگر اجازه نمی‌گیرد واین صحبت وزیر خارجه پرتغال تیتر بزرگ روزنامه‌های پرتغال شده بود.
 
وی تأکید کرد: از اصولمان نمی‌توانیم بزنیم اما در بخش‌های غیراصولی‌مان می‌توانیم گفت‌وگو را داشته باشیم البته نباید به دنبال رو کم کردن باشیم.
 
اخوان المسلمین قیام مردم بحرین و عربستان را قبول ندارد
 
وزیر سابق امور خارجه در پاسخ به سوالی که در باره رابطه حماس با کشورهای مخالف سوریه بود نیز گفت: حماس مولود و کشور اخوان مسلمین است که وقتی به بلوغ رسیدند توانستند در فلسطین میدان‌داری کنند ساختاری فکریشان اخوانی است اخوان تمایل اسلامی قوی دارد اما ملاحظات خاص خودش را هم دارد.
 
متکی ادامه داد: اخوان معتقد است که کل کشورهای عربی که در آن ناآرامی به وجود آمده باید در اختیار اخوان باشد و سایر جاها مانند بحرین و عربستان را قبول ندارد.
 
وی افزود: اخوان مسلمین در آغاز قیام مصر سراسیمه و نگران شده بود در مصاحبه‌هایشان هم می‌دیدی که دنبال شلوغی و ناآرامی نیستند و حتی با عمر سلیمان رئیس اداره امنیت مبارک هم مذاکره کردند.
 
نباید به مرسی فشار مضاعف آورد
 
وزیر سابق امور خارجه با بیان اینکه حماس قاعدتا در موضوع سوریه باید مواضع اخوان‌المسلمین را دنبال کند اذعان داشت: اخوان در کنار ترکیه و مخالف بشار اسد است.
 
متکی با اشاره به مواضع مرسی گفت: نباید با توجه به شرایط موجود با مرسی برخورد کرد مرسی تحت فشار عربستان و برخی کشورهای سازگر است و در چنین شرایطی نباید فشار مضاعف و جدیدی بر او وارد کنیم چرا که هنوز انقلابیون در مصر هستند.
 
دو نگرانی امریکا از حمله به ایران
 
وزیر اسبق خارجه در ادامه در خصوص احتمال حمله امریکا به ایران طی این سال‌ها با بیان اینکه حکومت بوش در دو سال آخر فشار زیادی به حمله به ایران آورده بود و همیشه می‌گفت گزینه نظامی روی میز است خاطرنشان کرد: ارزیابی کارشناسان نظامی این بود که امریکا توان و ظرفیت نظامی برای حمله به ایران را دارد و حتی می‌توان خارج از خلیج‌فارس هم به ایران حمله کند دوستان ما در سایر کشورها به ما اطلاعاتی می‌دادند و می‌گفتند حمله به ایران قطعی است.
 
وی ادامه داد: کارشناسان نظامی ما می گفتند که امریکا نگران دو نکته است اول آنکه اگر حمله کند بعد از آن چه می‌شود شاید شروع کننده جنگ باشد اما اتمام این جنگ نامعلوم است این نگرانی به خاطر پیغام‌های به طرف‌های امریکایی بود.
 
متکی در خصوص نگرانی دوم امریکایی‌های بیان داشت:‌نکته دوم از نظر لوجستیکی است که از مرز چین تا فلسطین درگیر جنگ با امریکا می‌شود و کدام فرمانده امریکایی می توانست چنین جنگی را اداره کند.
 
مقابله صهیونیست‌ها با واگرایی‌ داخل امریکا برای حمایت از اسرائیل
 
وی با بیان اینکه این تهدیدها برای آن بود که امروز به مناظره‌های انتخاباتی برسند و هر دو نامزد ریاست جمهوری امریکا بگویند در کنار اسرائیل هستند تصریح کرد: در این شرایط سیاستی مطرح شده بود که چرا امریکا همه تخم‌مرغ‌هایش را در سبد اسرائیل بگذارد و همه منافع‌اش را با این کشور گره بزند اسرائیل می‌خواست منفذ چنین واگرایی را ببندد برای همین شروع به بازی‌های رسانه‌ای کردند که ما می‌خواهیم به ایران حمله کنیم.

+40
رأی دهید
-73

parviz1 - کترینگ - انگلستان
این مرتیکه جنایتکار دزد هم یک مالی‌ خولیایی و از انگلهای رژیم اسهال هست . برای پست همه جور جنایت کرده و بازم میکنه .حسابهای میلیاردی تو کشورهای اروپا و آمریکا و.. داره. از هزار فامیل هم بدتره. تو زمان وزارتش پست‌های سفارت فروخته میشه تا یک امضا میکرد. از یک ریال هم نمیگزرأه!!!!!!!! یک نر گدای کامل که به گدا علی‌ شیره هم صور زده.آب نداشت که بیشتر شنا کنه.به دکی حق و شیتیل نداد اونم از این نر گدا تر زیر پاشو خالی‌ کرد. در کلّ همشون دزد و بیناموس و جنایتکار و حـ... و انگل و بیسواد هستن. غیر این باشه تو رژیم اسهال جایگاهی نداره .هر کی بیشتر جنایت و دزدی کنه و مایع به گدا علی‌ شیره برسونه رٔیس جمهور بعدی هست.
جمعه 12 آبان 1391 - 15:44
abdolmalek - رامسر - ایران
متکی کثافت تو هم لنگه ماموتی هستی.همش دروغ و عوامفریبی...ازت میدیدم. تو نمیخاد ادای انسان رو واسمون در آری.همتون باهم برین به درک
جمعه 12 آبان 1391 - 18:58
anti-US - مونترئال - کانادا
"وقتی احمدی‌نژاد شهروند عادی شد در مورد برکناری ام صحبت می‌کنم"!!! توی این حکومت کثیف با مبنای پاچه-خواری هیچ مسئولی شهروند عادی نخواهد شد که هیچ، بلکه نسلهای بعدی هر مسئولی نیز شهروند عادی نخواهند بود. شما انگلهای غربزاده و عربزده کشور رو به تاراج بردید
جمعه 12 آبان 1391 - 22:11
ghafas - مشهد - ایران
وای بی سواد تر خود شیرینتر نکبت تر از متکی به خدا نیست !! دستت درست مموتی یه کار خوبی کرده باشی که هم دلم شاد شده باشه هم دست خدا رو توش ببینم نحوه اخراح این لجن بود
جمعه 12 آبان 1391 - 22:50
shadan shirin sokhan - هایدلبرگ - آلمان
( @ )-- آقای متکی ؛ کاری نکن که از محمودی باز بخوری کتکی !!،،،،،، البته هم محمود و هم ملت شما را درک میکنند ؛ چون مقام داشته باشی‌ ، و بعد یهو دیگه نداشته باشی‌ ؛ خیلی‌ سخته !، خیلی‌ سوز داره !!،، بنابر این شرایط روحی‌ و افسردگی شما قابل درک است آقای متکی !!!،، توصیه می‌کنم که یک گوشه و خلوتی را گیر بیاورید و تنها بشینید و یک خورده گریه کنید ، تا شاید یک خورده سبک شوید !!،، چون این شرایط فعلی شما خیلی‌ خطر ناک است ، و میترسیم ، خدایی ناکرده دق مرگ نشید که خانواده محترم مجبور شوند به عزایتان بنشینند !!
شنبه 13 آبان 1391 - 01:50
compatriot - تورنتو - کانادا
اگه دوران آن خدا بیامرز که نور به قبرش بباره ستم شاهی بود دوران ننگین شما ستم اندر ستم اندر ستم است یابو.
شنبه 13 آبان 1391 - 04:29
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.