جزئیات توقیف اموال جمهوری اسلامی در کانادا

سه ساختمان متعلق به دولت جمهوری اسلامی در کانادا به دلیل محکومیت نهادهای امنیتی ایران به دخالت در یک انفجار توقیف شدند. به گفته دادگاه، از این سه ساختمان تنها ساختمان سفارت در مالکیت مستقیم دولت ایران است.
 

دادگاهی در ایالت انتاریو در کانادا بخشی از اموال متعلق به جمهوری اسلامی ایران در این کشور را توقیف کرد. این خبر روز پنجشنبه (اول نوامبر/ ۱۱ آبان) توسط روزنامه "نشنال پست" کانادا منتشر شد.
 
سفارتخانه جمهوری اسلامی و ساختمان دفتر فرهنگی پیشین ایران در اوتاوا به همراه ساختمان مرکز مطالعات ایران در تورنتو مشمول حکم دادگاه هستند. این اموال به دلیل محکومیت دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی جمهوری اسلامی به پرداخت غرامت ضبط شده‌اند؛ حکمی که توسط دادگاهی در ایالات متحده‌ی آمریکا صادر شده است.
 
خانواده‌ی یک زن ۲۴ ساله آمریکایی علیه دستگاه‌های امنیتی جمهوری اسلامی ایران طرح دعوا کرده بودند. این زن که مارلا بنت نام داشت در سال ۲۰۰۲ در انفجاری در "دانشگاه هبری" اورشلیم (بیت‌المقدس) کشته شد. دادگاهی در آمریکا تشکیلات فلسطینی حماس را مسئول این انفجار تشخیص داد و جمهوری اسلامی و وزارت اطلاعات ایران را به اتهام پشتیبانی از حماس به پرداخت نزدیک به ۱۳ میلیون دلار غرامت محکوم کرد.
 
روزنامه "نشنال پست" به نقل از قاضی دادگاه کانادایی نوشته است: «شاکیان پرونده [خانواده‌ی مارلا بنت] از طریق دستگاه قضایی آمریکا موفق به دستیابی به دارایی‌های ایران نشدند». خانواده خانم بنت در پی این موضوع به سراغ اموال ایران در کانادا آمدند.


 
جان برد، وزیر خارجه‌ی کانادا، در ماه سپتامبر: سفارت کانادا در تهران تعطیل شده و به دیپلمات‌های ایرانی ۵ روز فرصت داده شده تا خاک کانادا را ترک کنند


 
به نوشته‌ی این روزنامه، یک وکیل آمریکایی به دادگاه کانادایی گفته که جمهوری اسلامی تمام توان خود را برای جلوگیری از تصرف قانونی اموالش به کار می‌بندد. به گفته‌ی این وکیل، پیش از این احکام دیگری در مورد دارایی‌های جمهوری اسلامی در آمریکا صادر شده است. دولت ایران بلافاصله پس از صدور این احکام اموال خود را از ایالات متحده خارج کرده است.
 
دشواری‌های خانواده شاکی
 
وکیلان خانواده‌ی شاکی دسترسی به مقام‌های ایرانی ندارند زیرا ارتباط دیپلماتیک ایران و کانادا در ماه سپتامبر قطع شد. نمایندگان جمهوری اسلامی نیز در هیچ‌یک از جلسات رسیدگی به این پرونده شرکت نکرده‌اند.

 

از قرار بجز ساختمان سفارتخانه جمهوری اسلامی در اوتاوا، دو ساختمان دیگر رسما جزو اموال دولتی ایران ثبت نشده‌اند. ساختمان مرکز مطالعات ایران در تورونتو ظاهرا در اختیار "فرهنگ ایران" است؛ تشکیلاتی با همکاری تنگاتنگ با جمهوری اسلامی. فاضل لاریجانی، فرستاده‌ی فرهنگی ایران در کانادا و برادر علی و صادق لاریجانی (رؤسای قوای مقننه و قضائیه‌ی جمهوری اسلامی) ریاست این مرکز را بر عهده دارد.
 
این ساختمان به گفته‌ی دادگاه در حال حاضر برای اجاره به مبلغ ۳ هزار و ۵۹۰ دلار در ماه آگهی شده است. "نشنال پست" دانیل نخلستانی را مشاور املاک و واسطه‌ی اجاره این ملک معرفی کرده است. این روزنامه به نقل از نخلستانی می‌نویسد که این فرد تماسی با مقام‌های ایرانی نداشته و تنها در قالب شغل خود خدماتی را ارائه می‌دهد: «کسی برای استفاده از خدماتی که ارائه می‌کنم با من تماس گرفت؛ این کار من است. من فقط یک مشاور املاک هستم. این ساختمان دارایی کسی است و شخصی آن را ثبت کرده و من اطلاع بیشتری ندارم».
 
تحقیقات دادگاه کانادایی همچنین نشان می‌دهد که ساختمان توقیف‌شده در اوتاوا نیز به صورت قانونی به مالکیت "بنیاد مبین" درآمده، اما در هنگام فروش جزو اموال جمهوری اسلامی ایران بوده است.
 
در حال حاضر از فروش یا انتقال مالکیت این اموال جلوگیری می‌شود تا دادگاه با توجه به غرامتی که باید به خانواده‌ی آمریکایی پرداخت شود، در مورد آنها تصمیم‌گیری کند.

+98
رأی دهید
-34

hesammh - تهران - ایران
به فسطین غلط کرد خری به ایران زدن کردم مردمی. آخر حملات تروریستی حماس به ملت ایران چه ربطی داره که دارایی ملت ایران توقیف بشه .بابا کانادا هم به گروه دزدان ثروت ملی ایران پیوسته ایران عزیزمان شده گوشت قربانی هر کی از راه می رسه یک تیکه ازش می کنه.باید دولت کانادا هم بحاطر اینکارش تنبیه بشه ما هم تمام منافع او را در ایران مصادره می کنیم و بخاطر ظلم کانادا بهمردم ایران سفارت انگلیس و کانادا در ایران مصادره بشه
جمعه 12 آبان 1391 - 11:47
invisible kid - ریو دو ژانیرو - برزیل
به امید تعطیل شدن همه سفارتهای جمهوری اسـ... در تمام دنیا!!! درود بر کانادا...
جمعه 12 آبان 1391 - 11:57
yas abi - ببرسل - لز
واقعا که این کار کانادا مسخره است. هیچ چیز آن ربطی‌ به دیگری نداشت. در یک عملیات تروریستی (که شاید خود اسرائیل یها باشند) یک امریکای رو در اسرائیل بمب زدند، بعد دادگاهی در آمریکا خودش و بی‌ محاکمه با طرفین تصمیم گرفته که حماس مسول آن است ، و بعد کانادا سفارت ایران را به مالکیت خود در میاورد تا به خانواده آن قربانی غنیمت بدهد......از کجا شروع شد به کجا ختم شد. می‌بینید در قاموس غربیها عدالت، درستکاری، قضاوت، اموال دیگران ,هیچیک مفهوم ندارد، حالا علنا دزدی هم میکنند.
جمعه 12 آبان 1391 - 12:44
Benika - برن - سوئیس
به امید تعطیلی‌ همهٔ سفارتها در جمهوری کثافت اسلامی
جمعه 12 آبان 1391 - 13:52
hassan5 - تهران - ایران
یاس ابی-بیرسل-لز اگر در قاموس غربی ها عدالت درستکاری قضاوت.. وجود ندارد لابد در جمهوری اسلامی وجود دارد؟؟؟برو ساندیس خور مزدور
جمعه 12 آبان 1391 - 14:50
antikaselis - اصفهان - ایران
hesammh - تهران - ایران برو تخم کفتر بخور زبونت باز بشه. اینطوری ننویسی
جمعه 12 آبان 1391 - 15:56
jirjir - لاس وگاس - امریکا
یاد خیابان لاله زار افتادم تا یکی را بجرم دزدی میگرفتن هرکی رد میشد یکی تو سر بدبخت میزد اری وقتی کسی دست بسته وتوسری خور بشه عاقبتش همینه
جمعه 12 آبان 1391 - 16:12
یار دبستانی - تورنتو - کانادا
یار دبستانی - تورنتو - کانادا. چرا دارید اموال ملت ایران را به حراج می‌گذارید؟اگر راست مگید بروید اموال آقازاده‌های ج ا را مسدود کنید که میلیون میلیون دلار وارد کانادا کردن و شما بهشان اقامت دادید،اگر در منطقه ایرانی‌‌ها ‌یک چرخی بزنید ،می‌بینید نصف مردها تهٔ ریش و خانمها حجاب دارند .۳تا ۳تا خونه میخرند آنهم نقد. امثال خاوری‌ها خیلی‌ زیادند،در کانادا نه‌ اینکه ملک پائین نیامده بلکه گرانتر هم شده، دولت کانادا با دادن اقامت از طریق سرمایه گذاری هم مشکل خودش را حل کرد و هم آقایان اقامت گرفتنند، نیمی از رجال اقامت کانادا دارند.
جمعه 12 آبان 1391 - 17:06
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.