نماینده مجلس: ارز تخصیصی لوازم آرایش بیشتر از ارز دارو است

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با انتقاد از عملکرد دولت دهم در زمینه تخصیص ارز به کالاهای وارداتی، گفته است که ارز تخصیص داده شده برای واردات لوازم آرایش بیش از ارز واردات دارو است.

براساس گزارش خبرگزاری فارس حسینعلی شهریاری افزوده است که در سال جاری تنها ۴۰ میلیون یورو برای واردات دارو ارز تخصیص داده شده اما این مقدار برای واردات لوازم آرایش ۵۰ میلیون یورو بوده است.
 
او همچنین با انتقاد از این‌که بانک مرکزی به موقع گشایش اعتبار برای واردات دارو انجام نمی‌دهد، تأکید کرده است که حدود ۴۰۰ میلیون دلار برای واردات دارو گشایش اعتبار شده اما به‌خاطر اختلاف ارز مرجع در سال جاری در مقایسه با سال گذشته، تجهیزات پزشکی وارداتی ۱۰ برابر گران شده است.
 
ارز مرجع یا همان ارز دولتی که بانک مرکزی برای واردات برخی کالاها تخصیص می‌دهد، در سال گذشته ۱۰۵۰ تومان (دربرابر یک دلار) بود اما این نوع ارز در سال جاری ۱۲۲۶ تومان اعلام شد.
 
شهریور ماه سال جاری هم‌زمان با نوسانات شدید و بی‌سابقه نرخ انواع ارز در ایران، خبرگزاری مهر گزارش داد طبق بخشنامه بانک مرکزی دلار دولتی به نرخ ۱۲۲۶ تومان در اختیار متقاضیان اولویت‌های اول و دوم قرار نخواهد گرفت.
 
داروهای ساخته شده، مواد اولیه دارو و تجهیزات پزشکی که در داخل ایران تولید نمی‌شود، در اولویت دوم قرار می‌گیرد.
 
در همان زمان مهدی غضنفری، وزیر صنعت و تجارت، گفته بود که دولت بنای حذف ارز دولتی برای اولویت یک و دو شامل دارو و مواد غذایی اساسی را ندارد و ارز دولتی خواهند گرفت.
 
این در شرایطی است که هفته گذشته مرضیه وحید دستجردی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران، ابراز امیدواری کرد که در نیمه دوم سال جاری تخصیص ارز‌ برای واردات دارو که در شش ماه نخست سال جاری صورت نپذیرفت، محقق شود.
 
به گفته او ایران برای واردات دارو و تجهیزات پزشکی به ترتیب به ۲.۵ میلیارد دلار و ۶۵۰ میلیون دلار ارز نیاز دارد.
 
این تناقض‌گویی درمورد حذف یا تخصیص ارز دولتی به دارو در شرایطی مبهم باقی‌مانده که بازار داروی ایران، تحت تاثیر تحریم‌های غرب قرار گرفته و طبق گزارش تابناک، جمعیت شش میلیونی بیماران خاص کشور وضعیت بدی را می‌گذرانند.

+26
رأی دهید
-30

سالار123 - کوالالامپور - مالزی
خب لوازم آرایشی واسه خیل عظیمی از خانمهای ایرانی ضروری تر از داروست و این یک واقعیت است و البته در ایران تبدیل به "نیاز" شده
‌پنجشنبه 11 آبان 1391 - 14:27
baran828 - تهران - ایران
نمیدونم از کجا بگم ؟!شاید مردم رنگهای پریده و گودی چشمهاشونو میپوشونن ! شاید به این حجاب لج میکنن و تنها جایی که ممکنه رو میخوان تا آخرین حد باهاش جلب توجه کنن !شاید انقدر سطح اندیشه و فکر مردم رو مثل خودتون تنزل دادین که به سلامتی کمتر از اینجور چیزا اهمیت میدن ! و شایدم برای شما درآمدی که از این راه حاصل میشه مهم تر از جان بیماران و درمان اونهاست و......خدایا پس چرا تموم نمیشه ؟!!!
‌پنجشنبه 11 آبان 1391 - 13:33
فراوانی - قطر - قطر
بابا جان بالاخره این میمونها باید خودشون را ارایش کنند تا شوهر خر کنند دیگه
‌پنجشنبه 11 آبان 1391 - 14:43
barfoburan - ژوهانسبورگ - آفریقای جنوبی
*مگه نمیدونه خانومهای ایرانی روزی 5کیلوبتونه کاری میکنن ولی کلاً یکی دو میلیون نفر در روز دو،سه گرم دارو میخورند*
‌پنجشنبه 11 آبان 1391 - 18:19
Royan - کالیفرنیا - آمریکا
بخاطر اینکه مسئولین ایرانی همه سود جود و مال پرست هستند و فقط به فکر جیب خودشون هستند و مورد تائید ساندیس خوراران هم هستند .
‌پنجشنبه 11 آبان 1391 - 18:24
elinaz - مونترال - کانادا
فراوانی - قطر - قطر. منظورت ...میمون هستن وقتی‌ میگی‌ زنها میممون هستن خانواده خودت هم در بینشون هست کاش کمی‌ فکر شعور فرهنگ سواد داشتن مردای ایران
‌پنجشنبه 11 آبان 1391 - 19:58
یار دبستانی - تورنتو - کانادا
ساندیس خور‌های سایت پس چرا خفقان گرفتید؟کمبود دارو مربوط به تحریم‌ها نیست،مربوط به تخصیص ندادن ارز به واردات آن است.همین امسال تراز صادراتی مواد غذایی و دارو از آمریکا به ایران بیشتر از پارسال است .
‌پنجشنبه 11 آبان 1391 - 21:58
دل سوخته - اریزونا - امریکا
رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس چرا انتقاد بی خود میکنی ریئس جمهور هم مثل تو فامیل داره خوب واردات لوازم آرایش حتما مال یکی از فامیل و نزدکاشون هست و حتما سود بیشتری نصیب شون میشه تا واردات دارو . مثل گاو هم سرمونو پائین انداختیم و کسی هم جرات نمی کنه چیزی بگه
‌پنجشنبه 11 آبان 1391 - 21:43
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.