آمریکا: تحرکات ایران در سودان را زیر نظر داریم

آمریکا حضور دو ناو جنگی ایران در بنادر سودان را به دقت زیر نظر گرفته است. سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده گفت، آمریکا تحرکات جمهوری اسلامی را نه فقط در سودان، بلکه در کل منطقه زیر نظر دارد.
 

دو شناور جنگی جمهوری اسلامی که چند روز پیش در بندر پرتره سودان پهلو گرفته بودند، آب‌های سودان را به سوی دریای سرخ ترک کردند.
 
ورود دو ناو جنگی ایران به آب‌های سودان چند روز پس از وقوع انفجارهایی در کارخانه اسلحه‌سازی "یرموک" در حاشیه خارطوم، پایتخت سودان، صورت گرفت. گفته می‌شود، این کارخانه متعلق به سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران بوده است.
 
مارک تانر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، در رابطه با تحرکات ایران در سودان گفت، حضور شناورهای جمهوری اسلامی در سواحل سودان دقیقا زیر نظر آمریکا بوده است. وی افزود: «ما فعالیت‌های ایران در منطقه را دقیقا زیر نظر گرفته‌ایم.»
 
"فرصتی برای دیدن سلاح‌ها و کشتی‌های پیشرفته ایران"
 
یک سخنگوی ارتش سودان گفته است که شناورهای ایرانی در چارچوب تحکیم مناسبات "دیپلماتیک، سیاسی و امنیتی" وارد آب‌های سودان شده بودند.
 
سوارمی خالد سعید به خبرگزاری دولتی "سونا" گفت، حضور دو ناو جنگی ایران در آب‌های سودان فرصتی برای پرسنل نیروی دریایی سودان فراهم آورد تا "سلاح‌ها و کشتی‌های پیشرفته را ببینند".


ناوگروه جنگی جمهوری اسلامی شامل یک ناو هلی‌کوپتربر و یک ناوشکن بوده است.
 
شبکه پرس تی‌وی، متعلق به جمهوری اسلامی ایران، گزارش داد که دو کشتی جنگی در ماه سپتامبر برای حفاظت از آب‌های بین‌المللی در برابر یورش دزدان دریایی عازم جیبوتی شده بودند.
 
همکاری‌های نظامی جمهوری اسلامی ایران و سودان زمانی نزد افکار عمومی افشا شد که چندین فروند جنگنده که گفته می‌شود به اسرائیل تعلق داشته‌اند، کارخانه اسلحه‌سازی خارطوم را در نیمه‌شب سه‌شنبه (۲۳ اکتبر/ ۲ آبان) بمباران کردند.
 
مقام‌های سودان اسرائیل را متهم به بمباران این کارخانه اسلحه‌سازی کردند.
 
به نوشته‌ی روزنامه ساندی تایمز، آن‌گونه که از قرائن بر می‌آید، این حمله در واقع آزمایشی برای حملات احتمالی اسرائیل به تاسیسات هسته‌ای ایران بوده است.
 
روزنامه اسرائیلی "هاآرتص" نیز نوشت، برخی کارشناسان نظامی هدف این حمله را علاوه بر شبیه‌سازی و تمرین حمله به تاسیسات هسته ایران، همچنین توقف ارسال محصولات این کارخانه به حماس ارزیابی می‌کنند.
 
خبرگزاری مهر به نقل از "ساندی تایمز" می‌نویسد: «اسرائیل از دو سال قبل و پس از ترور محمود المبحوح، عضو برجسته حماس، به فکر حمله به سودان بوده است، زیرا پس از ترور المبحوح، موساد در کیف وی نسخه‌ای از قرارداد نظامی میان سودان و ایران کشف کرده است که در آن سودان به ایران حق کامل تولید سلاح در خاکش را داده است.»

+79
رأی دهید
-28

antikaselis - اصفهان - ایران
امریکای حقیر چه خری است که بخواهد تحرکات دیگران را زیر نظر داشته باشند. اونا بهتره برن تو فکر گنبد آهنینشون باشند که چه جوری پهپاد حزب الله ازش رد شد. اونا عرضه جنگیدن با طالبان بی سواد کلاشینکف به دست غارنشین رو هم ندارن.
‌پنجشنبه 11 آبان 1391 - 14:10
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.