برادران لاریجانی در نامه ای اطاعت خود را از رهبر ایران اعلام کردند

علی لاریجانی (راست) رییس مجلس شورای اسلامی همراه با برادرش صادق لاریجانی

علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی و صادق لاریجانی، رییس قوه قضاییه ایران با انتشار نامه‌های جداگانه‌ای به سخنان آیت الله علی خامنه ای واکنش نشان داده و خواستار «اطاعت» از رهبر جمهوری اسلامی شدند.
 
در نامه‌های این دو مقام ایرانی که روز پنج‌شنبه، ۱۱ آبان، در واکنش به سخنرانی اخیر رهبر جمهوری اسلامی منتشر شد، بر «رعایت دستورات» آیت‌الله خامنه‌ای در جهت ایجاد «وحدت» بین مسوولان نظام تاکید شده است.
 
آیت‌الله خامنه‌ای روز گذشته در سخنانی هشدارآمیز خطاب به مسئولان کشور و روسای قوای سه گانه جمهوری اسلامی گفت: «از امروز تا روز انتخابات هر کسی احساسات مردم را در جهت ایجاد اختلاف به کار گیرد، قطعاً به کشور خیانت کرده است».
 
رهبر جمهوری اسلامی که در آستانه سالروز ۱۳ آبان و واقعه اشغال سفارت ایالات متحده در تهران در جمع دانش‌آموزان و دانشجویان سخن می‌گفت، اظهار داشت: «من به مسئولان و روسای قوا هشدار می‌دهم مراقب باشند و اختلافات را به میان مردم نکشانند».
 
او با اشاره به مکاتبات اخیر محمود احمدی‌نژاد، رییس قوه مجریه ایران با آیت‌الله صادق لاریجانی، رییس قوه قضاییه ایران که حاوی انتقاداتی از یکدیگر بود، گفت: «نامه نگاری‌های اخیر و مطالب آن به هیچ وجه موضوع مهمی نیست، اما این اختلاف نظرها نباید به میان مردم کشانده و دست مایه‌ای برای جنجال و هیاهوی رسانه‌های بیگانه و دشمنان شود».
 
نامه‌هایی در حول و حوش اوین
 
مکاتبات آقای احمدی‌نژاد و لاریجانی به آنجا برمی‌گردد که رییس قوه مجریه ایران پس از اجرای حکم زندان علی اکبر جوانفکر، مشاور مطبوعاتی خود و مدیرعامل خبرگزاری دولتی ایرنا، خواستار بازدید از زندان اوین شد، اما مسئولان قوه قضاییه با این درخواست مخالفت کردند.
 
پس از گذشت چند روز، محمود احمدی‌نژاد نامه‌ سرگشاده‌ای خطاب به آیت‌الله لاریجانی نوشت که پاسخی به نامه «خیلی محرمانه» او بود.
 
او در این نامه، بازدید رییس‌جمهوری از زندان‌ها را در راستای «اجرای قانون اساسی» دانست و نوشت: «در نامه خود فرموده‌اید که رییس جمهوری قبل از برنامه‌ریزی برای سرکشی به زندان باید از قوه قضاییه اجازه بگیرد. دو بار هم تاکید کرده‌اید که سرکشی به زندان اوین به مصلحت نمی باشد و یک بار هم فرموده‌اید که موافق نیستید. باید یادآور شوم که در اصول قانون اساسی لزوم اجازه یا موافقت و یا مصلحت اندیشی قوه قضاییه در اجرای وظایف قانونی رییس جمهوری پیش‌بینی نشده است».
 
در پاسخ به این نامه، رییس قوه قضاییه ایران نامه دیگری نوشت که در آن نسبت به چنین مکاتباتی «در شرایط خاص کنونی و پس از رهنمودهای مقام معظم رهبری دائر بر ضرورت حفظ آرامش و وحدت و توجه به مشکلات مردم» اظهار تاسف شده بود.
 
او در ادامه این نامه، تفسیر آقای احمدی‌نژاد از قانون اساسی جمهوری اسلامی را نادرست خواند و نوشت: «در اصول قانون اساسی ننوشته‌اند که آقای رییس‌ جمهوری هرگاه اراده کرد می‌تواند به زندان‌ها برود و با هر زندانی صحبت کند و در هر دادگاهی ولو غیرعلنی حضور پیدا کند».
 
این مکاتبات بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های فارسی زبان داشت و موضوع تحلیل‌های بسیاری واقع شد.
 
در ارتباط با این اختلاف، یک عضو جناح اصلاح طلب در ایران ابراز عقیده کرده که محمود احمدی نژاد برنده «مناقشه» با برادران لاریجانی بوده است.
 
محمد جواد حق شناس، مدیر مسوول روزنامه توقف شده «اعتماد ملی» به مهر گفته است: «درخواست احمدی نژاد برای بازدید از زندان اوین یک درخواست سیاسی بود که با این درخواست توانست به مدت ۱۰ روز افکار عمومی را از مشکلات اقتصادی به این مباحث منحرف کند و در واقع پیروز این مجادله سیاسی بود.»
 
آیت‌الله خامنه‌ای در سخنان روز چهارشنبه خود با اشاره به این مکاتبات گفت: «همه باید متوجه مسئولیت خود و شرایط حساس کنونی باشند. اختلاف نظر طبیعی است اما این اختلاف نظر نباید به اختلاف در عمل و گریبان‌گیری و مچ‌گیری در مقابل مردم، تبدیل شود».
 
برادران لاریجانی: پیام دریافت شد
 
اکنون به فاصله ۲۴ ساعت از سخنان آیت‌الله خامنه‌ای، برادران لاریجانی که ریاست دو قوه از قوای سه‌گانه جمهوری اسلامی ایران را بر عهده دارند در نامه‌های جداگانه «اطاعت» خود را از او اعلام کرده‌اند.
 
در نامه رییس قوه قضاییه به رهبر جمهوری اسلامی آمده است: «پیام وحدت بخش آن عزیز به مسئولان و سران سه قوه که نشات گرفته از سر چشمه زلال ولایت است با جان و دل دریافت شد. از خداوند متعال توفیق می‌طلبم همه ما را در انجام وظیفه و اطاعت از رهبری معظم، مددکار باشد».
 
علی لاریجانی نیز در نامه خود خطاب به آیت‌الله خامنه‌ای نوشت: «رهنمودهای ناصحانه و خیرخواهانه حضرتعالی در باب توجه به حساسیت شرایط کشور بسیار ارزشمند، سنجیده و به موقع ایراد گردید و قطعا رعایت دستورات ولی امر مسلمین توسط مسئولین کشور در ایجاد فضای وحدت و اخوت مخصوصا در آستانه عید سعید غدیر که مظهر برادری اسلامی است، واجب و ان‌شاءلله باعث سعادت و سرافرازی ملی خواهد بود».
 
رییس مجلس شورای اسلامی روز پنجشنبه نیز در جریان سخنرانی خود که در نوزدهمین نمایشگاه بین‌المللی مطبوعات و خبرگزاری‌ها در تهران انجام شد، بار دیگر خواستار «توجه مسئولان» نسبت به گفته‌های آیت‌الله خامنه‌ای شد.
 
به گزارش خبرگزاری فارس، علی لاریجانی گفت: «عدم اختلافی که مقام معظم رهبری فرمودند نه تنها برای سران قوا بلکه برای همه مسئولان بود».
 
او افزود: «مقام معظم رهبری فرمودند اختلاف نظر اشکالی ندارد اما اختلافات نباید رسانه‌ای شود».
 
با وجود این، تنها محمود احمدی‌نژاد، رییس قوه مجریه هنوز به سخنان دیروز آیت‌الله خامنه‌ای پاسخی نداده است.
 
در همین رابطه، علاء الدین بروجردی، رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، خواستار آن شده است تا محمود احمدی نژاد نیز نامه ای به رهبر جمهوری اسلامی بنویسد.
 
وی به روز پنجشنبه خبرگزاری مهر گفت: «هم اکنون افکار عمومی منتظر این است که رییس جمهوری نیز به عنوان رییس قوه مجریه کار مشابهی را انجام دهد و نامه ای را خطاب به رهبر معظم انقلاب بنویسد و ما شاهد انسجام در سطح سران قوا باشیم.»

+39
رأی دهید
-79

بابک - سبزوار - ایران
چقدر کریه منظر هستند وقتی قیافه نحس این برادران هرکدام از یکی دیگر بدتر و زشت ترو شرارت بار تر را می بینم کفاره می دهم.
‌پنجشنبه 11 آبان 1391 - 12:55
irane aziz - وین - اتریش
عروسک‌های خیمه شب بازی،ننگ با این ۳ برادر عرب که ایران رو سالها عقب بردن
‌پنجشنبه 11 آبان 1391 - 12:55
pull.over - دوحه - قطر
خدایی چرا از یه خانواده اینهمه آدم در مهم ترین پست های یک کشور باشند؟! چرا؟
‌پنجشنبه 11 آبان 1391 - 12:58
invisible kid - ریو دو ژانیرو - برزیل
منفور‌ترین حیوان‌ها بعداز رهبرشون!
‌پنجشنبه 11 آبان 1391 - 13:06
shytoon - وادوز - لیچتن اشتین
خوب پرواضح هستش، نون شون رو میده آبشون رو میده، جلوشون یونجه و کاه میریزه. خوب باید مثل باقی‌ کاسه لیسان اطاعت کنند. تنها این بیچاره‌ها خبر ندارند تا چندسال دیگه در اون دنیا نیمسوز ها در انتظار شان هست.
‌پنجشنبه 11 آبان 1391 - 13:18
dara20 - تهران - ايران
طی‌ این نامه‌ها یکبار دیگر برادران والتون(لاریجانی ها) مراتب نوکری و مزدوری خود را به مقام مفتضح استفراغ اسلامی علی‌ گدا خامنه‌ای چلاق جنایتکار ابلاغ کرده و متعهد به سرسپردگی و اطأعت کورکورانه و مالش از همه نوع برای آقا جهت حفظ نظام سرطانی آخوندی شدند.طی‌ این نامه‌ها برادران پفیوز لاریجانی اظهار امیدواری کردند که تا آخرین نفس غلام حلقه به گوش حکومت ضّد بشری و خائن به ملک و ملت باقی‌ بماند.
‌پنجشنبه 11 آبان 1391 - 13:46
m4ssod - لندن - انگلستان
البته اصل نامه اینه: وق وق ووق، ووق وق ووق وق (زبان سگ‌های ولایت)
‌پنجشنبه 11 آبان 1391 - 14:08
Hengameh Abri - انسخده - هلند
فامیلی زیر گٔل برید همزمان با هم
‌پنجشنبه 11 آبان 1391 - 14:48
star44 - یوتبوری - سوئد
لاشخورا
‌پنجشنبه 11 آبان 1391 - 15:29
Royan - کالیفرنیا - آمریکا
آخه یکی نیست که اینها را از نفس کشیدن معاف بکند تا مردم ایران نفس بکشند.
‌پنجشنبه 11 آبان 1391 - 16:29
Caroline - تهران - ایران
"رهبر"، که کنون دچارِ سرسام شده ست، . وز بی خردی دشمنِ اسلام شده ست، . با این همه اعدام، ببیند فردا . کاسلام و نظام ِ اوست کاعدام شده ست.
‌پنجشنبه 11 آبان 1391 - 16:44
Caroline - تهران - ایران
گفتیم که رفت از این جهان ِ فانی . خلخالی،آن شیخ ِ به گوهر جانی: . بینیم کنون که او به تن مرده، ولی . زنده ست به جان در تن ِ لاریجانی!
‌پنجشنبه 11 آبان 1391 - 16:58
Es_amini - لافايت - آمريکا
آدم یاد سریالهای مهران مدیری میفته که می گفتند ما متحول شدیم فقط باید یک کمی هم میلرزیدند
‌پنجشنبه 11 آبان 1391 - 17:33
فضول میرزا - استكهلم - سوئد
برادران لاریجانی و تمام پاچه خورانی که کورکورانه از مقام کثافت عظما پشتیبانی می کنند به ملت خیانت میکنند و بهتر است که به .. خود بخندند!
‌پنجشنبه 11 آبان 1391 - 17:47
goli20 - میلان - ایتالیا
مثل سگ برای صاحب خود خوب دم تکون میدن، جالبه بدونید یکی از برادرهای اینها رییس دانشگاه علوم پزشکی تهرانه یکی دیگشون هم رییس مرکز تحقیقات فیزیک نظری و ریاضیات هستش
‌پنجشنبه 11 آبان 1391 - 18:43
kobalt - تهران - ایران
اینا چند تا داداشن یکی از یکی ...ه تر بایدم اطاعت کنن اگه مملکت حساب کتاب داشت ومعیار پیشرفت تملق و ماتحت لیسی نبود کسی پهن بار اینا نمیکرد.
‌پنجشنبه 11 آبان 1391 - 20:39
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.