آمریکا: حمله اسرائیل به ایران توانمندی آمریکا در منطقه را محدود می‌کند

باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا و بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل در حیاط کاخ سفید

فرماندهان ارشد نظامی آمریکا به همتایان اسرائیلی خود هشدار داده‌اند که هرگونه اقدام نظامی تل‌آویو علیه ایران توانمندی نیروهای آمریکایی در منطقه برای مقابله با برنامه هسته‌ای ایران را به‌شدت محدود خواهد کرد.

براساس گزارش روزنامه بریتانیایی گاردین فرماندهان نظامی آمریکا گفته‌اند که درصورت حمله اسرائیل به ایران در شرایط کنونی، حمایت لجستیکی حیاتی کشورهای عربی حوزه خلیج فارس از عملیات نظامی آمریکا قطع خواهد شد.
 
طبق این گزارش نیروهای دریایی، هوایی و زمینی آمریکا برای حفظ پایگاه‌ها، سوخت‌گیری مجدد و دیگر تدارکات به حاکمان عرب منطقه وابسته هستند، حاکمانی که از یک سو «به‌شدت نگران پیشرفت ایران» در برنامه هسته‌ای‌اش هستند و ازسوی دیگر، با چالش خیزش‌های عربی روبه‌رو شده‌اند.
 
حاکمان عربی کشورهای حوزه خلیج فارس همچنین نگران هستند که حمله اسرائیل به ایران موجب تحریک ناآرامی در منطقه خواهد شد.
 
این در شرایطی است که ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا در بحرین و پایگاه‌های هوایی مهم آن در کویت، قطر، بحرین، عمان و امارات متحده عربی برقرار است.
 
افسران نظامی ارشد آمریکا گفته‌اند که اگر اسرائیل به ایران حمله کند، ایالات متحده آمریکا نمی‌تواند برای اقدام نظامی علیه تأسیسات (هسته‌ای) ایران تنها به این پایگاه‌ها تکیه کند.
 
یک منبع نظامی در منطقه به گاردین گفته است: یکی از نگرانی‌های کشورهای حوزه خلیج فارس، هسته‌ای شدن ایران است و نگرانی دیگر، بروز یک جنگ منطقه‌ای است که موجب بی‌ثباتی منطقه خواهد شد. اما این کشورها از جنگ علیه ایران حمایت نخواهند کرد زیرا می‌دانند که یک حمله محدود ارزش حمایت ندارد و برنامه اتمی ایران را نابود نمی‌کند بلکه تنها ایران را خشمگین‌تر خواهد کرد.
 
دولتمردان اسرائیلی در چند ماه گذشته گفته‌اند که احتمالاً به ایران حمله خواهند کرد تا مانع از اجرای برنامه هسته‌ای ایران شوند اما دولت کنونی آمریکا ضمن مخالفت با اقدام نظامی علیه ایران، هم‌چنان بر استفاده از دیپلماسی برای حل موضوع هسته‌ای ایران تأکید دارد.
 
اسرائیل، آمریکا و متحدان آن احتمال داده‌اند که ایران در پوشش برنامه هسته‌ای، قصد ساختن سلاح اتمی دارد. ایران اهداف برنامه هسته‌ای‌اش را صلح‌آمیز ازجمله تأمین برق و کاربردهای پزشکی اعلام کرده است.
 
آمریکا و متحدان غربی آن گفته‌اند که به تشدید تحریم‌ها علیه ایران ادامه خواهند داد تا این کشور را به گفته خودشان به عقب‌نشینی از برنامه هسته‌ای وادارکنند.
 
این در شرایطی است که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، گفته است که تحریم‌ها موجب توقف برنامه هسته‌ای ایران نشده و ادعا کرده است: اگر مانع از تلاش ایران برای ساخت بمب اتم شویم، کشورهای عربی آسوده‌خاطر خواهند شد.
 
مخالفت اسرائیلی‌ها با حمله به ایران
 
امیل هوکایم، کارشناس دفتر «مؤسسه بین‌المللی مطالعات استراتژیک» در بحرین، در مخالفت با این ادعای نتانیاهو گفته است که هرگونه حمله به ایران مشکلات زیادی برای کشورهای عربی منطقه در سطح سیاسی به وجود خواهد آورد.
 
امی آیالون، فرمانده پیشین نیروی دریایی اسرائیل، نیز اعلام کرده است که اسرائیل نمی‌تواند واقعیت‌ها در جهان نوین عربی را نادیده بگیرد.
 
آیالون به گاردین گفته است: اسرائیل برای مقابله با ایران به وجود ائتلافی از حاکمان عملگرا در منطقه نیاز دارد و تنها راه ایجاد این ائتلاف، نشان دادن پیشرفت در مسیر مذاکرات فلسطین و اسرائیل است.

+71
رأی دهید
-13

perspolis123456789 - پراگ - چک
آفرین. دوستان عزیز بنده هم با سیستم مدیریتی در کشور مشکل دارم ولی‌ این دلیل نمیشه که همه چی‌ رو سیاه سفید ببینیم ،بخواهی یا نخواهی چه اسرائیل بدبخت و چه آمریکا یا عرب‌های شکم پرست هر کدومشون که بخاند به فکر تعرض به سرزمین اهورای باشند بالاخره ۱۰۰۰ مرتبه نقشه‌هاشون رو می‌نویسند و پاک میکنند - به قدرت ایران در میان شیعیان فکر میکنند، به نفوذ ایران بر حزب‌الله و حماس می‌اندیشند، به نفوذ ایران بر ونزوئلا و .. می‌اندیشند، افغانستان و عراق هم که جای خود دارند. المهم اینه که قدرت خارجی‌ ایران بسیار زیاد هست. خواهش می‌کنم این رو در نظر بگیرید. البته از فریب خوردگان، جدایی طلبهای انگولک شده بی‌ شخصیت ،نوکران و بد خواهان انتظاری نیست
‌پنجشنبه 11 آبان 1391 - 10:38
یا علی مدد - منچستر - انگلستان
نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل خیلی راحت در همه جا بی محابا از حمله به ایران حرف می زند و کسی هم نیست بگوید مردک چه می گوئی و حداقل محکومش نمی کنند ، آنوقت یه جائی احمدی نژاد هول شده و یه زری زده حالا سالهاست که ولش نمیکنند ! بنظر شما این سیاست غرب سیاست یک بام و دو هوا نیست !
جمعه 12 آبان 1391 - 11:04
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.