انفجار بمب و بمباران هوایی دهها کشته در سوریه برجای گذاشت

دمشق و نقاط دیگر سوریه شاهد ادامه خشونت و تلفات ناشی از آن بوده اند

انفجار بمب و بمباران هوایی مناطق مختلف سوریه چندین کشته و زخمی برجای گذاشته است.

روز چهارشنبه، ١٠ آبان (٣١ اکتبر)، گروه ناظران حقوق بشر سوریه گزارش کرد که بمبی که در یک موتورسیکلت کار گذاشته شده بود در نزدیکی هتل یاسر، واقع در محله زینبیه دمشق منفجر شده و دست کم هشت نفر را کشته و شماری دیگر زا زخمی کرده است.
مدفن سیده زینب، نوه پیغمبر اسلام، در محله زینبیه از زیارتگاه های شیعیان است.

تلویزیون دولتی سوریه وقوع انفجار در محله زینبیه را تایید کرده و به نقل از منابع پلیس دمشق گفته است که بمب در یک سطل زباله کار گذاشته شده بود.

این محله در ماه های اخیر شاهد اقدامات خشونت آمیز متعدد از سوی شورشیان سوری، از جمله وقوع یک انفجار انتحاری در ماه ژوئن بوده که به گفته منابع دولتی چهارده نفر را کشت.

در ماه اوت سال جاری هم مخالفان مسلح حکومت سوریه تصاویر چهل و هشت شهروند ایرانی را که در همین محله ربوده شده بودند در اینترنت منتشر کردند و گفتند که آنان ماموران امنیتی اعزامی از ایران برای کمک به نیروهای دولتی هستند.

مقامات جمهوری اسلامی این اتهام را رد کرده و گفته اند که ربوده شدگان زائران ایرانی حرم حضرت زینبت بوده اند.

همزمان، منابع مخالف دولت سوریه از بمباران هوایی مناطق تحت تسلط مخالفان در چند نقطه در حومه دمشق و مناطق شمالی سوریه خبر داده اند.

روز جمعه گذشته، دولت سوریه و مخالفان اعلام کردند که با طرح آتش بس اخضر ابراهیمی، نماینده سازمان ملل و اتحادیه عرب برای پایان دادن به خشونت در سوریه موافقت کرده اند.

براساس این طرح، قرار بود به مناسبت عید قربان، دو طرف از دست زدن به عملیات مسلحانه تا روز دوشنبه خودداری ورزند اما در طول آتش بس نیز حملات دو طرف همچنان ادامه داشت.

برخی گزارش ها حاکی از آن است که در طول دوره "آتش بس" تا پانصد نفر در درگیری های دو طرف کشته شده اند.

فعالان مخالف حکومت سوریه گفته اند که از ماه مارس سال گذشته و آغاز اعتراضات علیه بشار اسد، رئیس جمهوری تا کنون، بیش از سی و پنج هزار نفر در اثر عملیات نیروهای دولتی کشته شده اند.

منابع دولتی نیز از کشته شدن صدها تن در اثر عملیات مخالفان مسلح خبر داده اند.

انفجار بمب در زینبیه در حالی گزارش می شود که اخضر ابراهیمی به منظور جلب حمایت دولت چین از تلاش برای پایان دادن به خشونت در سوریه به پکن سفر کرده است.

چین، همراه با روسیه و ایران، از حامیان بشار اسد است و آقای ابراهیمی انتظار دارد مقامات چینی بتوانند حکومت سوریه را برای پایان دادن به خشونت تحت فشار قرار دهند.

+27
رأی دهید
-26

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.