نتانیاهو: حمله اسرائیل به ایران می‌تواند به نفع اعراب باشد

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل می‌گوید حمله اسرائیل به ایران باعث کاهش تنش در منطقه و به نفع کشور‌های عربی‌ خواهد بود. در همین حال ایهود باراک، وزیر دفاع این کشور گفته که ایران ساخت سلاح هسته‌ای را به تاخیر انداخته است.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در مصاحبه‌ای که روز سه‌شنبه ۹ آبان در مجله فرانسوی «پاریس مچ» منتشر شده، بر خلاف اظهارات منتقدان خود گفته است که حمله اسرائیل به ایران به تنش‌های منطقه دامن نخواهد زد.
 
به گفته او، در صورت حمله به ایران «به فاصله پنج دقیقه احساس آرامش خاطر در منطقه بر پا خواهد شد.»
 
آقای نتانیاهو که در سفری دو روزه در فرانسه به سر می‌برد همچنین افزوده است: ایران در دنیای عرب به هیچ‌وجه محبوب نیست، و برخی‌ دولت‌ها در منطقه و شهروندن آنها دریافته‌اند که ایران مجهز به سلاح هسته‌ای نه فقط برای اسرائیل که برای آنها نیز خطرناک است.
 
در ماه‌های اخیر نخست‌وزیر اسرائیل بارها از ادامه غنی سازی اورانیوم در ایران و به نتیجه نرسیدن دیپلماسی برای حل این مناقشه ابراز نگرانی‌ کرده، و بحث حمله نظامی اسرائیل به تاسیسات هسته‌ای ایران را عنوان کرده است.
 
او از آمریکا خواسته است که خط قرمزی در قبال برنامه هسته‌ای ایران تعیین کند تا در صورت تخطی ایران از آن، به اسرائیل اختیار حمله نظامی را بدهد، هر چند دولت باراک اوباما تا کنون این خواسته را بر آورده نکرده و بر اعمال تحریم‌های شدیدتر تاکید کرده است.
 
ایهود باراک: ایران ساخت سلاح هسته‌ای را به تاخیر انداخته است
 
همزمان با اظهارات نتانیاهو، ایهود باراک، وزیر دفاع اسرائیل در مصاحبه‌ای با روزنامه بریتانیایی «دیلی تلگراف» مدعی شد که ایران در اوائل سال جاری از یک سوم اورانیوم غنی شده متوسط خود به طور مسالمت آمیز استفاده کرده است.
 
به گفته او، این اقدام باعث شد از یک بحران زودرس جلوگیری شود، و موجب شد تا دسترسی‌ ایران به سلاح هسته‌ای از هشت تا ده ماه به تاخیر بیفتد.
 
آقای باراک احتمال داده که ایران چنین اقدامی را به سه‌ دلیل مختلف انجام داده باشد؛ اول اینکه گفتمان حمله نظامی اسرائیل یا آمریکا ممکن است آنها را از ادامه مسیر برای تولید سلاح باز داشته باشد. امکان بعدی این است که جمهوری اسلامی نخواسته برنامه هسته‌ای این کشور قبل از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به مساله‌ای حیاتی‌ تبدیل شود.
 
به زعم او، احتمال سوم  این است که ایران خواسته با این اقدام رضایت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی‌ را جلب کند.
 
با این حال ایهود باراک تاکید کرده که ایران همچنان به دنبال تولید سلاح هسته‌ای است، و اسرائیل  گزینه نظامی را کنار نمی‌گذارد.
 
او در این زمینه گفته است: ما مصمم هستیم که از دسترسی‌ ایران به سلاح هسته‌ای جلوگیری کنیم و بر این باوریم که همه گزینه‌ها روی میز قرار دارند.
 
وزیر دفاع اسرائیل همچنین در مورد احتمال اقدام یک جانبه اسرائیل افزوده است: زمانی‌ که منافع اساسی‌ امنیتی ما، و به نوعی آینده اسرائیل مطرح باشد، ما نمی‌توانیم مسئولیت تصمیم‌گیری را حتی به مورد اعتماد‌ترین متحد خود واگذار کنیم.
 
اسرائیل که تنها کشور دارای سلاح هسته‌ای در خاور میانه به شمار می‌رود بارها اعلام کرده ایران دارای سلاح هسته‌ای را یک تهدید موجودیتی قلمداد می‌کند.
 
به گفته دیپلمات‌های غربی، ایران سانتریفوژ‌هایی‌ در نیروگاه‌های زیر زمینی‌ نصب کرده که می‌تواند قابلیت غنی سازی اورانیوم به میزان لازم برای تولید بمب را بدهد. اما به گفته ناظرین، حتی به دنبال چنین اقدامی ایران باز هم به چند سال برای نصب سلاح هسته‌ای بر روی موشک احتیاج دارد.
 
جمهوری اسلامی، که همواره مدعی شده برنامه هسته‌ای‌اش با اهداف مسالمت آمیز راه اندازی شده، هم اکنون بر سر این مناقشه زیر تحریم‌های شدید یکجانبه از سوی اتحادیه اروپا و آمریکا قرار دارد.

+69
رأی دهید
-130

khane_iran - تهران - ایران
بزن پدرشنو در بیار آفرین ، لعنت به این حکومت اسلامی نژاد پرست ،نسل هر چی‌ آخونده بر دار با هر چی‌ مسلمونه نژاد پرسته
‌چهارشنبه 10 آبان 1391 - 18:31
be_pa_khaste - هارلم - هلند
به خدا دیگه خسته شدیم از بس حرف مفد اینرو شنیدیم من به جز این یکی‌ دیگه اصلا خبرهای اینرو نمیخونم چون می‌دونم دارم دروغ می‌خونم
‌چهارشنبه 10 آبان 1391 - 19:21
anti-US - مونترئال - کانادا
دوست عزیز، خانه_ایران: مگه نخوندی مقاله رو؟! حمله به ایران باعث قدرت گرفتن عربها میشه، و کنار آخوندای کثیف تو هم دچار مشکل خواهی شد. این راه مبارزه با آخوندا نیست؛ اگه قدرت مبارزه نداریم، بهتره برای مبارزان بر علیه آخوندکها دعا کنیم، نه اینکه برای دشمن. امیدوارم همیشه بتونیم نفرتمون رو با عقل میزون کنیم، تا دشمن دشمنمون رو همیشه دوست ندونیم، اونهم در سطح ملی و تاریخی
‌چهارشنبه 10 آبان 1391 - 21:15
walla chi begam - تهران - ایران
مردک ساکت شو ما پشتمون به چیزایی گرمه که صدتا مثل توهم نمی تونه ازشون رد بشه. به کوری چشم همه دشمنان اسلام ما همیشه در صحنه ایم ... اگه حق با ما نبود و ما رفتنی بودیم الان یه آیت الله نداتشم به نام جنتی که هم سن خدا باشه...پس خیالت راحت اگه با بمب خوشه ای و اتمی همه ما رو از بین ببری بازم اسلام به همت کمر ایشون و عمر پر ثمرشون زنده می مونه. می گی نه این گوی و این میدان
‌چهارشنبه 10 آبان 1391 - 21:42
togyan - لندن - انگليس
توف به گور پدر و مادر هر چی‌ وطن فروش. خیلی‌ ..می‌‌خوره حمله کنه،
‌چهارشنبه 10 آبان 1391 - 21:45
uk.ali - لیورپول - انگلیستان
تا وقتی ما بجای اصلاح جرم دنبال مجرم می گردیم بکشیم ! خودمان از اخوند تروریست هم بدتر هستیم ! چرا خودتان می زنید به کوچه الچپی ! اخوند کجاش عرب هست ؟ مسلمان از عربستان نیامده بیش از ۹۵درصد هموطن ها مسلمان هستند انها هم ایرانی بودن و هستند و خواهند بود ! فکر می کنی مسلمانان تندرو رفتند و یک شبه مسیحی شده های تندرو جلوتان گل می کارند ! انها هنوز نیامده تخم تروریستی ضد مسلمان بر علیه اجداد خود می پردازند ! .
‌چهارشنبه 10 آبان 1391 - 22:42
bita tehrani - ونکوور - کانادا
فقط یه سوال از این بابا : چرا تو و اون عنتر خفه نمیشین؟
‌چهارشنبه 10 آبان 1391 - 23:43
shadan shirin sokhan - هایدلبرگ - آلمان
( ? )-- آقای نتانیاهو چی‌ شد پس !؟،، شما که یک عمر با اعراب مشکل داشتید و هنوز هم با آنها در جنگ هستید ؟!،، ولی‌ حالا میخواهید بر علیه ایران و به نفع عربها قدم بردارید ??!!
‌چهارشنبه 10 آبان 1391 - 23:30
siavash - تورونتو - کانادا
من فقط یه سوال از آقای نسبتا محترم نتنیهو دارم و اینه که چرا خودشون بمب اتمی‌ داشته باشن ولی‌ ایران نباید داشته باشه.پس لطفا خفه
‌پنجشنبه 11 آبان 1391 - 01:59
siavash - تورونتو - کانادا
من فقط یه سوال از آقای نسبتا محترم نتنیهو دارم و اینه که چرا خودشون بمب اتمی‌ داشته باشن ولی‌ ایران نباید داشته باشه.پس لطفا خفه
‌پنجشنبه 11 آبان 1391 - 02:58
safire-dusti - تهران - ایران
برو بمیر مردک آشغال .. یک سیلی جانانه ایرانی بخوری اونوقت میفهمی یه من ماست چقدر کره میده !!
‌پنجشنبه 11 آبان 1391 - 05:55
baran828 - تهران - ایران
آشکار و واضح است که این مرتیکه تو دهنی نخورده تا حالا !
‌پنجشنبه 11 آبان 1391 - 15:49
Caroline - تهران - ایران
khane_iran - تهران - ایران. جوگیر نشو متن رو بخون
‌پنجشنبه 11 آبان 1391 - 23:12
یا علی مدد - منچستر - انگلستان
khane_iran - تهران - ایران / آقای صهیونیست حالت خوبه !؟ مختون که تاب برنداشته ! ؟ مطمئنید که مست نکردین !؟ لطفا در حالت مستی کامنت نذارید ! ، تو و اربابت هیچ غلطی نمی توانید هم ، بکنید . مطمئن باشید که اگر فراتر از لفاظیها بخواهید عملا یه گستاخی به ملت ایران بکنید دمارتون در میآد! اینجا ایران است و مردمانش با برخی عربهای بی بخار و تنبل فرق دارند ! لذا حواستون باشه و کمتر زر زر کنید!!
جمعه 12 آبان 1391 - 11:14
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.