مجسمه‌های کشتی­گیران، شلوارپوش شدند

بعد از ناپدید شدن شماری از مجسمه‌ها در نقاط مختلف تهران، این بار ماجرای دیگری پیرامون برخی مجسمه‌ها در ایران شکل گرفته. از ایذه در خوزستان تا جویبار در مازندران، رعایت پوشش کامل برای مجسمه‌ها اجباری شده است.
 

سرقت یا ناپدید شدن مجسمه­‌ها در سال ۱۳۸۹ مجهول ماند و مشخص نشد که مقامات دولتی آن­ها را برداشته­‌اند یا لباس شخصی­‌ها و افراطیون مذهبی. مجسمه­‌هایی که طبق اعلام شهرداری وزن بعضی­شان به ۷۰۰ کیلو می­‌رسید. اما در ماجرای اخیر، مشخصاً شهرداری­‌ها اقدام به پوشاندن شلوار بر تن پیکرهای بیجان کرده­‌اند. از یکی از جنوبی­‌ترین شهرستان‌های ایران گرفته تا یکی از شمالی­‌ترین آن­ها.


 
مجسمه تختی

 

در میدان تختی شهرستان ایذه، مجسمه­‌ای از جهان پهلوان غلامرضا تختی قرار دارد که روی یک ستون سنگی مکعب نصب شده. تختی که دوبنده­ای آبی رنگ به تن دارد، یک مدال به گردنش آویخته و دست راست خود را به همان شکلی که در دهه چهل شمسی برای هوادارانش تکان می داد، بالا آورده.
 
مردم این شهرستان اما ناگهان با تغییری در ظاهر مجسمه مواجه شدند. دوبنده کشتی تختی تبدیل به چیزی شبیه "جوراب ‌شلواری" شده است! عوامل شهرداری، رنگ دوبنده­ای که بر تن تختی بود را روی پاهایش امتداد داده بودند. حالا غیر از بازوها و سرو گردن، تمام پیکر تختی، به رنگ فیروزه‌ای در آمده است.
 
کشتی می‌گرفتند، حالا دعوا می‌کنند!
 
شهرستان کوچک جویبار را پایتخت کشتی آزاد ایران می­‌نامند. از جمع ۷ آزادکار اعزامی به المپیک لندن، سه نفر جویباری بودند: مسعود اسماعیل‌پور، رضا یزدانی و کمیل قاسمی که از این جمع، قاسمی روی سکوی سوم ایستاد و یزدانی هم در مرحله نیمه نهایی مصدوم شد. مصدومیتی که زانوی او را به تیغ جراحان سپرد.
 
مهدی حاجی­‌زاده ستاره مسابقات جهانی تهران ۲۰۰۲ نیز اهل همین شهرستان قهرمان‌خیز است. شهرستانی که میدان اصلی‌اش "میدان کشتی" نام دارد. از همان سال­‌ها مجسمه دو کشتی‌گیر که مقابل هم گارد گرفته‌اند، وسط میدان قرار گرفته. یکی آبی‌پوش و دیگری قرمزپوش. این مجسمه‌ها قبلاً همسطح میدان بودند اما مدتی است که بر روی پایه­‌ای سنگچین شده، قرار گرفته‌اند.
 
هرگاه مسابقه‌ای در جویبار برگزار شود، کشتی‌گیران و همراهانی که از سایر نقاط ایران به جویبار رفته­اند، عکسی هم با مجسمه­‌های کشتی­‌گیر به یادگار گرفته­‌اند.
 


اما به تازگی شهرداری شهرستان جویبار، شلوارک­‌های مشکی­‌رنگی به تن هر دو کشتی­‌گیر پوشانده. بازوهای­شان را هم رنگ زده و به طور کلی آن را از حالت ورزش کشتی خارج کرده است. حالا این تندیس به جای این که نمادی از ورزش باشد، شبیه دو نفر است که با هم گلاویز شده و مشغول دعوا و مرافعه هستند.
 
مجسمه­‌ها قبلاً کشتی می­‌گرفتند و سمبل شهرستانی بودند که اهالی آن شیفته‌ی ورزش کشتی هستند. حالا با دخاللت شهرداری و پس از تغییر جامه، پیکرهایی متفاوت شده­‌اند که کارکرد نمادین خود را از دست داده‌اند.

+40
رأی دهید
-187

شنقول - ساتهمپتون - انگلیس
این آخوندها به مجسمه هم نظر دارن !!! لعنت بر شیطان
‌چهارشنبه 10 آبان 1391 - 18:03
zabon deraz - بروکسل - بلژیک
اینها از طالبان بدترند ولی‌ روشون نمی‌شه دستشون را کامل رو کننند
‌چهارشنبه 10 آبان 1391 - 18:21
kurosh_alman - فرانکفورت - آلمان
خاک بر سارتون کنند که اینقدر کوتاه فکر عقب مونده هستید،،،حال آدم بهم میخوره عین این چیزها..
‌چهارشنبه 10 آبان 1391 - 18:26
reza.28 - لندن - انگلستان
مگه تختی مکانیک بود ما نمیدونستیم ،یهو شلوار شش جیبو اورکت بسیجی میکردید تنشون خیاله همرو راحت میکردی ،یا لباس آخوندی .
‌چهارشنبه 10 آبان 1391 - 18:37
sharlatan - تهران - ایران
این چه خریت بازی هست دیگه این مردم ایذه شورشو در اوردن میگن اونجا لباس استین کوتاه بپوشی بهت گیر میدن!!!!!!!. واقعا ادم مخش هنگ میکنه اخه مجسمه چیه که ادم تحریک میشه ازش حالا اگه برهنه بود یه چیزی بابا لباش کشتی پوشیدن . این قومیتو که اکثر ایرانو تشکیل میدن وقتی ادم رفتاراشونو ببینه واقعا دق میکنه
‌چهارشنبه 10 آبان 1391 - 18:58
perser68 - فلوریدا - امریکا
خوبه که اونجا الاغ ندارن یا کمتر دارن،وگرنه بیچاره هارو هم شاید شورت و یا شایدم شلوار تنشون میکردن!یه مشت کثافت حکومت میکنه!
‌چهارشنبه 10 آبان 1391 - 19:23
mohammad.avaz - تهران - ایران
بخدا میخندند دنیا بهمون این چه رژیمی:)):)))))
‌چهارشنبه 10 آبان 1391 - 19:36
بچه پرو آبادانی - مانیل - فیلیپین
اینا مثل موریانه هستن فقط نابود کردن بلدن و بس!
‌چهارشنبه 10 آبان 1391 - 19:47
shadan shirin sokhan - هایدلبرگ - آلمان
( ! )-- البته این عمل حق طبیعی حکومت جمهوری اسلامی است !،،، زیرا در آیه مبارک تنبان ، به صراحت ذکر شده است که مردها باید حتماً با تنبان در انظار ظاهر شوند ! , در غیر اینصورت گناه صغیره و کبیره است !!
‌چهارشنبه 10 آبان 1391 - 20:12
Arian1 - ابادان - ايران
از مذهب شیعه عقب افتاده تر و احمقانه تر فقط خود همان شیعه است
‌چهارشنبه 10 آبان 1391 - 20:15
persiangulf2535 - لند‌ن - انگلیس
خریت فقط به علف خوردن نیست.یا دوران طالبان درافغانستان افتادم که دستورداده بودند که شلواربه تن خرکردن برای اوردن خرها به شهراجباریست.اینها هم یه جورخرند مثل طالبان.
‌چهارشنبه 10 آبان 1391 - 21:22
bita tehrani - ونکوور - کانادا
خیالمان راحت شد.اینبار واقعا داشت آنجای اسلام به خطر میفتاد ها!
‌چهارشنبه 10 آبان 1391 - 22:11
ekman - شیراز - ‫ایران
اگر گرمکن تن مجسمه ها میکردید که بهتر بود،میتوانستید بگوئید که چون عرق کرده بود،گرمکن تنش کردیم که نچایه!!
‌چهارشنبه 10 آبان 1391 - 22:13
لیان - بوشهر - ایران
وقتی مانکنهای زنانه در فروشگاها حجابشان اجباری می شود باید مجسمه های کشتی گیران که سمبل قهرمانی هستند پوشش اسلامی را رعایت کنند حتی در مسابقات بین المللی با پوشش ایرانی در مسابقات حاضر شوند ، حیف که ما هیچ کرسی در فیلا نداریم ،که فیلا از این مخها در کشور ما استفاده کند
‌چهارشنبه 10 آبان 1391 - 22:41
kobalt - تهران - ایران
اگه با دید مثبت نگاه کنیم میشه گفت اینکار بعلت رسیدن فصل سرما وجهت جلو گیری از سرما خوردگی ورزشکاران عزیز بوده بهتره تا تابستون صبر کنیم اگه تنبون اینارو در نیاوردن معلوم میشه خیلی خرن از اون خرایی که طالبان براشون تنبون میدوختن.
‌چهارشنبه 10 آبان 1391 - 21:45
1k adame sadegh - تورنتو - کانادا
خیلی‌ ممنون که موجبات خنده اینجانب را فراهم فرمودید. :)
‌پنجشنبه 11 آبان 1391 - 01:34
baran828 - تهران - ایران
آفتابه لگن 7دست شامو ناهار هیچی!
جمعه 12 آبان 1391 - 21:04
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.