اخطار اردوغان به اتحادیه اروپا: اگر معطل کنید ترکیه را می‌بازید!

نخست‌وزیر ترکیه در برلین تاکید کرد که حداکثر تا سال ۲۰۲۳ باید کشورش عضو اتحادیه اروپا شده باشد. ۲۰۲۳ صدمین سالگرد تاسیس جمهوری ترکیه است. اردوغان گفت انتظار ندارد که اتحادیه اروپا تا آن زمان صبر کند.
 

رجب طیب اردوغان نخست‌وزیر ترکیه که با هدف گشایش ساختمان جدید سفارت ترکیه در برلین و مذاکره با رهبران آلمان به این کشور سفر کرده است، تاکید کرد که کشورش باید حداکثر تا صدمین سالگرد تاسیس جمهوری ترکیه به عضویت اتحادیه اروپا در آمده باشد.
 
جمهوری ترکیه چند سال پس از تلاشی امپراتوری عثمانی، در سال ۱۹۲۳ میلادی به وسیله مصطفی کمال پاشا (آتاتورک) تاسیس شد و در سال ۲۰۲۳ صدمین سالگرد تاسیس خود را جشن می‌گیرد. ترکیه سال‌ها است برای ورود به اتحادیه اروپا می‌کوشد و برای تحقق این هدف دست به اصلاحاتی نیز در قوانین خود زده است.
 
هشدار به رهبران اتحادیه اروپا
 
رجب طیب اردوغان در برلین با لحنی مصمم و هشدارآمیز خطاب به رهبران اتحادیه اروپا گفت: «اگر شما تلاش کنید ما را تا آن موقع معطل نگه ‌دارید، اتحادیه اروپا بازنده خواهد بود. شما دست کم ترکیه را خوهید باخت.»
 
نخست‌وزیر ترکیه همزمان در مقاله‌ای که در پایگاه اینترنتی "حزب عدالت و توسعه" منتشر شد، تاکید کرد که قصد دارد تا صدمین سالگرد تاسیس جمهوری، دست به چنان نوسازی‌های بزرگی بزند  که نسل‌های آینده "ترکیه‌ای دیگر" داشته باشند.
 
اردوغان از سوی دیگر اتحادیه اروپا را به‌خاطر پذیرش عضویت بخش یونانی قبرس مورد انتقاد قرار داد. این بخش از قبرس در سال ۲۰۰۴ به عضویت اتحادیه اروپا پذیرفته شد. نخست‌وزیر ترکیه پس از دیدار با آنگلا مرکل صدراعظم آلمان گفت: «خانم مرکل هم این اقدام اتحادیه اروپا را نادرست می‌داند.»
 


پرچم ترکیه در کنار پرچم کشورهای عضو اتحادیه اروپا؛ رویایی که اردوغان می‌خواهد تا صدمین سال تاسیس جمهوری ترکیه تحقق یافته باشد


 
مذاکرات اتحادیه اروپا بر سر پذیرش ترکیه از سال ۲۰۰۵ میلادی آغاز شده است. اما در حال حاضر آنکارا به‌خاطر این که قبرس ریاست ادواری شورای اتحادیه اروپا را به عهده دارد، تلاشی برای ادامه این مذاکرات نمی‌کند. اردوغان در برلین گفت: «تا پایان این دوره مذاکره‌ای صورت نخواهد گرفت.»
 
به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، سیاستمداران ترکیه امیدوارند که مذاکرات از تابستان سال آینده دوباره از سر گرفته شود. از آن زمان ایرلند ریاست شورای اتحادیه اروپا را به عهده خواهد گرفت.
 
پشتیبانی آلمان، به‌رغم اختلاف‌نظرها
 
روز سه‌شنبه (۳۰ اکتبر، ۹ آبان) اردوغان ضمن گشایش ساختمان جدید سفارت ترکیه در محله دیپلمات‌های برلین با گیدو وستروله وزیرخارجه لیبرال آلمان به گفت‌وگو نشست. وستروله در این دیدار از نزدیکی بیشتر میان اتحادیه اروپا و ترکیه پشتیبانی کرد.
 
در جریان گفت‌وگوی اردوغان با آنگلا مرکل صدراعظم آلمان نیز، خانم مرکل تضمین کرد که اتحادیه اروپا در بررسی عضویت ترکیه انصاف را رعایت خواهد کرد. کمیسیون اروپا در تازه‌ترین گزراش خود پیشرفت‌های ترکیه را برای تحقق استانداردهای عضویت اتحادیه اروپا کافی ندانسته است. صدراعظم آلمان تاکید کرد که صرف نظر از این کمبودها، مذاکرات مربوط به پذیرش عضویت ترکیه ادامه خواهد یافت.
 
آنگلا مرکل در عین‌حال تصریح کرد که دلیل تفاوت دیدگاه‌ها بر سر ترکیه این است که حزب وی (دموکرات مسیحی) خواستار "مشارکت ممتاز" اتحادیه اروپا و ترکیه است، نه عضویت ترکیه در این اتحادیه.
 
اردوغان فرانسه را در این امر مقصر شناخت که ترکیه به‌رغم نامزدی عضویت در اتحادیه اروپا به اجلاس سران اتحادیه دعوت نمی‌شود. او تصریح کرد که در مقابل آلمان، هم در دوران گرهارد شرودر و هم در دوران آنگلا مرکل، به‌رغم اختلاف‌نظرهای موجود، از ترکیه پشتیبانی کرده‌ است.

+104
رأی دهید
-135

amoo uk - لیدز - انگلیس
این آرزو را به گور می‌بری اردوغان ، ترکیه اسلامی و تروریست پرور در اروپا جائی‌ ندارد ، کشتار ملت کرد مانع رسیدن به اتحادیه اروپاست .
‌چهارشنبه 10 آبان 1391 - 17:33
faghat zartosht - شیراز - ایران
حالا ترکیه چه لجنی هست که اگه تو رو راه ندن بخوان ببازن.یه مشت رشوه خوربی همه چیز هر چی ایرانی هم اونجا هست یه مشت کلاهبردار...تو در حد اتحادیه اروپا نیستی.با اون کشور مسخرت.شماها باید همتون زیر گل برید.
‌چهارشنبه 10 آبان 1391 - 17:34
hamed-irooni - سیستان - ایران
عضویت در اتحادیه اروپا برای ترکها یه رویا خواهد ماند، شهروندان ترک علی رقم همسایگی با اروپا، بدون گرفتن ویزا نمی تونن به کشورهای اتحادیه اروپا سفر کنند، در حالی که شهروندان یه کشوری مثل ونزوئلا می تونند
‌چهارشنبه 10 آبان 1391 - 17:45
masoud1900 - استکهلم - سوئد
لعنت به این آلمان یها که اروپا رو به گند کشیدن
‌چهارشنبه 10 آبان 1391 - 17:50
reza the persian - لیدز - انگلستان
شتر در خواب بیند پنبه دانه
‌چهارشنبه 10 آبان 1391 - 17:50
MartinT - هایدلبرگ - آلمان
آره ،میخوان بیان تو اتحادیه اروپا اون عقاید مسخره و قرون وستایشون رو به بقیه تحمیل کنن
‌چهارشنبه 10 آبان 1391 - 18:04
بت شکن - مونترال - کانادا
اخطار احمدی نژاد به سران این کشور ها، [Afghaanestan, Burkina Faso, Ghana, Somalia, Comaros, Kiribati, Tonga, Nauro, Saint Kitts, Gerenada, Palau] اگر ایران را جز اتحادیه خودتان ندانید، شما را از برکات و نعمات خدا دادی جمهوری اسلامی محروم می‌کنیم!!
‌چهارشنبه 10 آبان 1391 - 17:59
masoud1900 - استکهلم - سوئد
خفه شو ،با اون کشور مزخرفتون
‌چهارشنبه 10 آبان 1391 - 19:39
ukguy4u - لندن - بریتانیا
وای فکرشو بکنید ترکیه جز اتحادیه اروپا بشه دیگه خدا رو هم بنده نیستن. اروپا خیلی باید خر باشه ترکیه رو بپذیره. این اردوغان هم چه نازی کرده ترکیه هرچی داره از پول توریستهای اروپاییه. این اروپاست باید ناز کنه نه ترکها!!!
‌چهارشنبه 10 آبان 1391 - 19:57
Tourkan - کپنهاگ - دانمارک
این همه کینه و نفر از تورکیه نمیدانام برای چی‌ هست! ترک‌های تورکیه این کینه و نفرت را نسبت به ایران و ایرانی‌ ندارند. تورکیه در تمامی برهها از ایران بهتر و مدرن تر بوده. تورکیه از بسیاری از کشورهای اروپایی پیش رفته تر هست و آینده درخشان تاری در انتظار تورکیه هست.
‌چهارشنبه 10 آبان 1391 - 20:17
shirvan - اربیل - عراق
عامو یوکی - لیدز - انگلیس... درود بر تو کاملا با نظرت موافقم.
‌چهارشنبه 10 آبان 1391 - 20:17
raha1984 - هامبورگ - المان
برو بمیر بابا ! همین مونده برا نیم وجب خاک که اون هم صدقه سر یونانیها دارید که با قتل و غارتشون بدست اوردید ادعای اروپایی بودن هم بکنید !!
‌چهارشنبه 10 آبان 1391 - 20:31
anti-US - مونترئال - کانادا
اولا بذار ببینیم آینده اروپا چی میشه! دوما مگه اروپا چه پ....خی است که سنگشو به سینه میزنی؟ اگه جانی نبودن دولتها مد نظر خوب بودن اروپاست، به تحریمهای ایران و کمبود شیرخشک و داروهای بیماریهای خاص رجوع کنید؛ اگه پیشرفت علمی اروپا دلیلی برای خوب بودنشه، جاهای دیگه دنیا هم خوب شدند (ژاپن) و دارند میشند؛ و اگه انسانیت سند خوب بودن اروپاست، که باید گفت در تعریف انسانیت تفاهم نداریم!
‌چهارشنبه 10 آبان 1391 - 21:18
ekman - شیراز - ‫ایران
از خودشیرینی کردن جهت پیوستن به اتحادیه اروپا خسته شدن!!!بیخودی نیست که به کشور برادر و همسایه خود جهت راضی نگهداشتن غرب پشت میکنند و مثل آب خوردن رنگ عوض میکنند، حالا مانده اند که با اینهمه آواره سوری و دشمنی برادر دیکتاتور اسد چه کنند،تا دیروز با سوریه نرد عشق میانداختند،حال که منتظر گوشه چشمی از اروپا هستند میبینند که نه بابا بوی کباب نیست،بلکه خر داغ میکنند.
‌چهارشنبه 10 آبان 1391 - 21:42
uk.ali - لیورپول - انگلیستان
حسود ٬هرگز نیاسود ! پنج سال در ترکیه مانم از مردم انجا عقده ای ضد ایرانی ندیدم اکثرا می گویند ایران کشور برادر مسلمان هست ! اما بغیر از ترکهای اذری اکثر ایرانیها حالا تقلیدی یا شرطی یا کینه ای از ترکا نفرت داشتند و فحش های بی مورد به اتاترک می دادند ! اخر من نفهمیدم اتاترک جز دوستی و صلح با ایرانیها چه کار کرده !ما چرا به جای اصلاح خودمان به همسایه ترک و عربو پاکستانی ...فحش می دهیم ! بدون دوستی با همسایه هرگز بجایی نخواهیم رسید !
‌چهارشنبه 10 آبان 1391 - 22:29
بچه تهرون - تهران - ایران
تورکن - کپنهاگ - دانمارک. من در مورد کینه داشتن با شما دوست عزیز موافقم ولی‌ اینکه ترکیه همیشه از ایران جلوتر بوده شاید به دلیل اینه که سنّ شما قد نده . در سال ۱۹۷۹ ترکیه یک کشور عقب افتاده در مقایسه با ایران بود .جادههای ناااا امن که باید برای رسیدن به مرز ایران صدها دلار باج میدادی یک کانال تلوزیونی که ۴ ساعت در روز برنامه داشت .تورم کمر شکن و اقتصاد ویران از ویژگی‌های ترکیه بود.در عوض ایران کشوری مدرن با تورم پایین درصد بیکاری منفی‌ بود تا جایی که ۱ میلیون کارگر خارجی‌ در ایران کار میکردند.خواننده‌های معروف ترک وقتی‌ به ایران میومدند ماه‌ها تور سراسری میگذاشتند.همینطور که این دوست عزیز میگه ترکها هیچ کینه ایی با ما ندارند .و حتی اگر ثروت ایرانی‌ ترکیه رو آباد کرده این از با کفایت بودن دولتمردان ترکیه و بی‌ کفایت بودن دولتمردان ما بده.
‌چهارشنبه 10 آبان 1391 - 23:39
alavi2000ca - استکهلم - سوئد
واقعا باعث شرمساری است که اکثر ایرانی‌‌ها نسبت به همسایگان خود (بویژه اعراب و ترکها) تا این اندازه کینه‌ای هستند!!! این یک بیماری است. ما هیچ برتری نسبت به آنها نداریم! باید از اروپا درس بگیریم که پس از جنگ و نژاد پرستی‌ و ملی‌ گرایی آخرش به این نتیجه رسیدن که همسایگان خودشون رو دوست داشته باشند و با هم این اتحادیه رو تشکیل دادند. چقدر این کار قشنگ بود. من واقعا وقتی‌ میبینم برخی‌ از ایرانی‌‌ها نسبت به سایر ملیت‌ها اینطوری بی‌ احترامی میکنند از آینده ایران نامید میشم!
‌پنجشنبه 11 آبان 1391 - 00:29
پیام آقا - خارلمن - سویان
من دوستان ترک زیادی دارم که خیلی انسانهای فهمیده و با شرفی هم هستند اما اکثرا مثل من از وطن گریزان و کم کم فهمیدم خیلی هاشون کرد بوده یا ترکهائی که بخاطر آزادی عقیده و بیان به اروپا گریخته اند. کاش دولت ترکیه بفهمد با یک نصفه خیابانی از استانبول که در نقشه اروپا افتاده نمی شود افتخار خرید. یکی از شروط اروپا عذرخواهی و دلجوئی از بازماندگان و قربانیان نسل کشی یک میلیون ارمنی از زن و مرد و کودکست که کمتر از صد سال قبل توسط عثمانی ها سلاخی شدند. رفتار با کردها نیز که از اقوام اصیلتری نسبت به سایرینند نیز یک طرف. از آنطرف با وجود احترامی که برای آتاتورک بخاطر پیشرفت فکری که داشت، دارم، برای دولتی که بر ضد ایرانیان (نه تنها دولت) به رشد و توسعه پانترکیسم کمک می کند، احترامی قائل نیستم.
‌پنجشنبه 11 آبان 1391 - 02:00
titan - ایران - ایران
بچه تهرون - تهران - ایران/Tourkan - کپنهاگ - دانمارک/uk.ali - لیورپول - انگلیستان. دوستان عزیز اینهمه تنفری که متاسفانه ما فارسها نسبت به قومیتهای اطرافمون داریم (تکرار می کنم اطرافمون) ناشی از توهم خودبزرگ بینیه. مانسبت به افغان ها ترکها و اعراب حس برتری داریم هر پیشرفت اونا واسه ما سنگینه چون خودمون رو برتر می بینیم . از طرفی نسبت به بساری از اقوام اروپایی حس خود کم بینی داریم. جالبه دوستامون که اروپا رفتن از اروپایی ها اروپایی تر شدن دوستی گفت ((لعنت به این آلمان یها که اروپا رو به گند کشیدن)) شگفت انگیزه این حرفش !!!!
‌پنجشنبه 11 آبان 1391 - 07:57
saman sepehr - لوییزیانا - آمریکا
این ترکها(منظور ترکیه) آدمهای زرنگی هستند.موقع جنگ خوب خودشون رو با نفت ایران بستند. کامیونهاشون خالی‌ می‌‌آمدند و نفت پر میکردند و می‌رفتند. حالا بیا ببین چی‌ شدند.الان هم در قضیه سوریه مطمئن باشید قراره یه نفعی ببرند وگرنه کاسه داغ تر از آش نمیشدند.امکان داره توی این وضعیت خر تو الاغ یونان به کمک آمریکا و اسرائیل عضو اتحادیه اروپا بشن.تنها دلیلی‌ هم که تا‌ حالا نتونستند عضو بشن بخاطر جمعیتشون هست که می‌تونند کرسی‌های بیشتری در پارلمان اتحادیه داشته باشند وگرنه قبرس فقط یه بهانه هست.
‌پنجشنبه 11 آبان 1391 - 08:28
Tourkan - کپنهاگ - دانمارک
بچه تهرون - تهران - ایران دوست عزیز بیا این گونه نگاه بکنیم، قبل از جنگ اول جهانی‌ ، بین جنگ اول و دوم جهانی‌، بین جنگ دوم تا جنگ عرب و اسرائیل ، از جنگ عرب تا انقلاب ۵۷. تنها بین جنگ عرب و اسرائیل تا انقلاب ۵۷ اقتصاد ایران رو به رشد بود، (به علت بالا رفتن بهای نفت) در این برهه هنوز ایرانی‌‌ها برای تحصیل به تورکیه می‌رفتند از جمله دکتر رضا براهنی، دکتر جواد هیئت(اولین کسی‌ که برای اولین بار جراحی قلب باز را در ایران انجام داد). شما بخش سیستان و بلوچستان ایران را دیدید? ایرانی‌‌ها زمانی‌ که به تورکیه با اتوبوس سفر میکنند از بخش محروم تورکیه عبور میکنند. اگر آمار تولید ناخالصی ملی‌ در این دو کشور را مقایسه بکنید به واقعیت پی‌ خواهید برد. یک بر امر ساین در ایران برنامه داشته ، حتا در آن بخش نیز از ما جلو بودند. شما تاریخ تاسیس تیمهای فوتبال تورکیه را با ایران مقایسه بکنید، ...
‌پنجشنبه 11 آبان 1391 - 09:10
azarbayjan-janim - تبریز - ایران
ترکیه احتیاجی به اورپا نداره آنقدر کشور ترک وجود داره که با متحد شدن آنها که روند آن آغاز شده دوباره امپراطوری بزرک ترک رو ایجاد خواهیم کرد (قفقاز - ترکیه -آزربایجان شمالی و جنوبی و ...) و آدمهای حسود مثل شما که فقط نوک بینی خودتان را می بینید از حسودی دق مرگ خواهید شد یاشاسین ترک یاشاسین توران
‌پنجشنبه 11 آبان 1391 - 10:32
Tourkan - کپنهاگ - دانمارک
دوست محترم پیام آقا - خارلمن - سویان دولت تورکیه به فعالین آذربایجانی ایران اجازه نداد در تورکیه تلوزیون داشته باشند، دولت آقای اردوغان سیاست ملی‌ گرایی اصلا ندارد
‌پنجشنبه 11 آبان 1391 - 13:23
alavi2000ca - استکهلم - سوئد
azarbayjan-janim - تبریز - ایران . هر نوع تقسیم بندی چه برای تجزیه چه برای اتحاد که فقط بر اساس نژاد و زبان باشه باعث جنگ و نابودی می‌شه! خوشبختانه رهبران کشور ترکیه از شما بسیار آگاه ترند! ما باید به یک اتحادیه فکر کنیم که شامل ترکیه ایران آذربایجان عراق افغانستان کشورهای عرب منطقه ترکمنستان ارمنستان .. باشه! این رو ترکیه می‌خواست با پیمان شامگن (ایران ترکیه عراق سوریه) راه بندازه! اگر این کار شده بود الان سرسوریه کشورها با هم اختلاف پیدا نمی‌کردند!
‌پنجشنبه 11 آبان 1391 - 14:14
حقیقتجو - دوسلدورف - آلمان
ترکیه یک کشور اسلامی و اتحادیه اروپا تمام عضوهایش مسیحی هستند و از آنجائی که کشورهای مسلمان کارنامه خوب و درخشانی در کشورشان ندارند ( سانسور مطبوعات ، کشتن نویسنده گان غیر اسلامی ، نبودن حقوق بشر ، اجرا نشدن قوانین اساسی حتی خودشان، شکنجه در زندانهایشان و صدها عیب و نواقص دیگر. ) پس هنوز صد سال دیگر باید بگذرد تا ترکیه و دیگر کشورهای اسلامی به استاندارد حقوقی و مدنی و اجتماعی و بشری اروپا و غرب برسند. ترکیه نباید عضو اروپا شود چون اولاً اسلامی است و در کشور خود مشکلات سرکوب اقلیتهای کردهای کردستان را دارد. بعدش خودشان هنوز نمی دانند که طبق قوانین اسلام و قرآن زندگی کنند یا قوانین مدرن مدنی؟ به اعتقاد احزاب دست راستیهای اروپا با عضویت ترکیه اتحادیه اروپا هم مرز کشورهای خبیث مثل ایران و سوریه خواهد شد و دیگر بدتر از این برای اروپا ننگی نیست که همسایه دیوار به دیوار با ایران اسلامی تروریستی باشند و اینرا بارها گفته اند. ترکیه هنوز جزء کشورهای عقب مانده اسلامی است و هرکی میگه نه بره از نزدیک قشنگ ببینه و گول دو تا خیابان تمیز استانبول و آنکارا را نخورد. ناسیونالیستهای وحشتناکی اند!
‌پنجشنبه 11 آبان 1391 - 17:10
Tourkan - کپنهاگ - دانمارک
alavi2000ca - استکهلم - سوئد. با شما موافق هستم، تنها راه نجات خاورمیانه و قفقاز احترام متقابل و اتحاد هست
‌پنجشنبه 11 آبان 1391 - 22:15
ariya777 - تهران - تهران
واسه خیلیاتون متاسفم که انقدر با حسادت نسبت به ترکیه نگاه می کنید !
جمعه 12 آبان 1391 - 11:50
virus2825 - لندن - انگلستان
ترکیه هم عضو اروپا می‌شه، روز به روزم پیشرفت می‌کنه و اونایی که تو ایرانن ۵۰ برابر واسشون ویزا گرفتن سخت می‌شه، و تنها کاری که ایرانیا می‌کنن اینه که میسوزن میان اینجا فحش می‌نویسن و پیشرفتشون تو فحشای بیشتره..خجالت بکشین، سرتون تو کار خودتون باشه و واسه همه بهترینارو آرزو کنین یک مشت آدم بد بخت عقده‌ای که لیاقتشون تو ایران زندگی‌ کردنه..ما پرشین هستیم فرهنگ ۳۵۰۰ ساله داریم،،،بذارین دره کوزه آبشو بخورین...انقدر نگین داشتیم داشتیم...الان چی‌ داریم؟؟ کاش همون نصفمم که ایرانی‌ اونم نبود.
جمعه 12 آبان 1391 - 19:29
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.